Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: tranzystor »

K63 pisze:Ta siatka jest ze wzmacniaczem czy bez?
Siatka ze wzmacniaczem czy bez to MIT stworzony przez producentów pociskaczy anten kierunkowych, taka jest prawda i tysiące Polaków dało się na to nabrać a biznesik na DVB-T w Polsce już zrobiony, a tak naprawdę nie od anteny to zależy a od odbiornika ... więcej nie napiszę nic o co dokładnie chodzi póki administracja tego forum się nie opamięta i będzie miała w końcu szacunek do forumowiczów. A jak nie to wszyscy stąd odejdą i pozostaną tu tylko pociskacze sprzętu RTV i lobbyści DVB-T2 H.265 - sorry ale użytkowników satelity szanuje się i nie zmienia formatu od 18 lat, gdzie w Polsce już mówią że za roczek lub kilka trzeba wymieniać wszystkie sprzęty, psychiczni ludzie normalnie. I tak zgadza się głównym problemem w Polsce jest SFN - to nawet udowodniła ostatnia awaria Emitela - to dziś jest głównym problemem do rozwiązania, sensowne rozplanowanie od nowa kanałów, bez SFN'ów i potężnych mocy z pierdyliardów nadajników.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: dvbtowiec »

Odnosiłem wrażenie że już poprzednia Twoja wypowiedź była ostatnią na tym forum, bo sam tak deklarowałeś. A tu proszę znowu widzę wpisy jaki to nieszczęśliwy jesteś z tego powodu że tu piszesz, w dodatku nie na temat i mijające się z prawdą delikatnie mówiąc.

Spróbuję usystematyzować:
1. Na satelicie (tylko w polskich platformach cyfrowych) trwało od kilku lat systematyczne zmienianie standardu MPEG2, na MPEG4. Zatem nie jest prawdą że od 18 lat nic się nie zmienia.
2. Wiesz dlaczego na satelicie o wiele wolniej następuje zmiana standardów? Gdyż pojemności satelitarne są znacznie większe niż naziemne i platformy roztropnie rozważają, czy w danym okresie bardziej opłaca się utrzymywać więcej wynajętej pojemności satelitarnej na MPEG2, czy zapłacić za wymianę swoim abonentom wszystkich dekoderów przechodząc na MPEG4 i tym samym zredukować zajmowaną pojemność (bo to platformy dają dekodery w dzierżawę).
Może też być inny powód przejścia na MPEG4 - nie zmieniając wykupionej pojemności, chęć umieszczenia większej liczby kanałów, lub podniesienia części do HD.
Tymczasem na ziemi chcą nam jeszcze pół pasma obecnie funkcjonującego w ramach pasma telewizyjnego, przeznaczyć pod LTE.
Zatem zmiana standardu na ziemi to konieczność, żeby pomieścić wszystkie obecnie nadające kanały telewizyjne w węższym paśmie w niedalekiej przyszłości.
3. Zmiana standardu nadawania przy okazji pozwoli podnieść wszystkie obecnie nadające kanały do HD.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Wymiana opinii na forum jest bardzo interesująca, ale jeśli chcecie mieć rzeczywisty wpływ na nadchodzące zmiany musicie brać udział w konsultacjach ogłaszanych przez różne urzędy. Bez głosów poparcia lub konstruktywnej krytyki przedstawionych planów, urzędy nie mają informacji od rynku i robią to, co według urzędników jest najbladziej odpowiednie.

Skoro już ustalono, że pasmo 700MHz zostanie przeznaczone w całej Europie na potrzeby systemów IMT (przy poparciu wielu firm i użytkowników, huraaa, będzie więcej internetu) teraz pozostaje zdecydować, czy zostanie zmieniony standard nadawania telewizji naziemnej i telewizja będzie mogła się dalej rozwijać (lepsza jakość, więcej programów, nowe usługi, czy cokolwiek się jeszcze pojawi najbliższych latach), czy pozostanie taka jaka jest teraz przez następna kilkanaście lat, gdy wszystkie inne formy przekazu będą ewoluować w stronę tego, czego oczekują widzowie i nadawcy. Za to nie będzie potrzeby kolejnej wymiany odbiorników.

:arrow: Konsultacje w sprawie przyjęcia przez KRRiT kierunków strategicznych :arrow: viewtopic.php?f=2&t=7599 :!: :!: :!:

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVB-T/S »

Zauważyłem dawno temu że nie ma nic za darmo.
Podła jakość programów w NTC nie jest zaskoczeniem. Jak coś jest za darmo to inne nie będzie.
Wolę zapłacić niewielkie pieniądze i oglądać programy z satelity w jakości HD.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Rozumiem, że te same treści w płatnych pakietach nabierają dodatkowych walorów ;)
Ciekaw jestem też cen tych pakietów jeśli konkurencja w postaci darmowej telewizji naziemnej zostanie ograniczona ...

Przy okazji, chyba coraz bardziej odbiegamy od tematu wątku.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVB-T/S »

JaroslawMroczkowski pisze:Rozumiem, że te same treści w płatnych pakietach nabierają dodatkowych walorów ;)
Ciekaw jestem też cen tych pakietów jeśli konkurencja w postaci darmowej telewizji naziemnej zostanie ograniczona ...

Przy okazji, chyba coraz bardziej odbiegamy od tematu wątku.
To nie te same treści. Jak by w NTC wszystkie programy były w HD to były by to te same treści. Lepiej oglądać program w jakości HD ale za to (niestety) trzeba zapłacić.

Jak NTC umrze to pozostałe dwie platformy (kablówka i satelita) podniosą ceny, choć po wprowadzeniu przez PiS obowiązku płacenia abonamentu przez tych pierwszych nie wiadomo jak będzie.

Trochę odchodzimy od istoty wątku więc może przenieś kilka ostatnich postów.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

Komunikat o pracach serwisowych:
W nocy z 24 na 25 maja br. w godz. 0:00-6:00 firma EmiTel przeprowadzi prace serwisowe dla stacji czołowej MUX 3. Jeśli nie wystąpią nieprzewidziane sytuacje, prace spowodują krótkie przerwy w emisji programów Telewizji Polskiej, o łącznym czasie kilkunastu minut, poinformowała TVP.

Przerwy w emisji MUX 3 będą dotyczyć następujących województw:
zachodniopomorskie,
pomorskie,
kujawsko-pomorskie,
mazursko-warmińskie,
podlaskie,
lubuskie,
wielkopolskie,
mazowieckie.

Z MUX 3 nadawane są następujące kanały telewizji publicznej: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP Info.
http://satkurier.pl/news/159702/prace-s ... misji.html

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: K63 »

Aktualizacja do powyższej informacji
SatKurier pisze:W nocy z 25 na 26 maja br. odbędą się dodatkowe testy dla MUX 3. W związku z tym w godzinach od 0:00 do 6:00 mogą występować chwilowe przerwy w odbiorze sygnału.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVB-T/S »

Jakie znowu testy?

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Kolor »

Testy kontrolne. Takie urządzenia poddaje się testom, jak wiele inny urządzeń elektronicznych o podwyższonych wymaganiach niezawodności. Często są to urządzenia strategiczne, sterujące łącznością telefoniczną, satelitarną, dystrybucją energii i tym podobne.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

Pisałem o tym tutaj ale nikt mi nie odpowiedział.
Dlatego ponawiam pytanie w tym dziale bo ciągle jest problem od dwóch miesięcy.
Czy w ostatnim czasie (na przestrzeni około 2 miesięcy) były wprowadzone jakieś zmiany w synchronizacji nadajników Wręczyca-Błeszno FSN MUX-3, lub czy w ogóle zostały zmienione jakieś parametry nadawanie MUX-3?
Jak pisałem, instalację sprawdziłem jest w porządku pozostałe multipleksy działają dobrze i tylko z trzecim jest problem. Owszem z odbiorem tego MUX'a u mnie nigdy najlepiej nie było, jakieś krótkotrwałe kilkusekundowe pikselowanie się zdarzało, raz częściej raz rzadziej w zależności od pogody. Ale żeby 2 miesiące non stop :o to tak jeszcze nie miałem nigdy od 2011 roku.
Wygląda mi to na problemy z synchronizacją nadajników w FSN. Mieszkam w takiej lokalizacji, że nadajniki Wręczyca, Błeszno mam w linii prostej i nie mam gdzie odwrócić anteny bo w innych kierunkach mam to samo np. Św. Krzyż, Dobromierz albo Kosztowy, Wisła. Poza tym mieszkam w górzystym terenie i sygnał z każdego kierunku odbieram słaby i z odbicia. Ale tak źle jeszcze nie bywało.
Pisałem o tym w innym dziale ale powtórzę i tutaj: zmieniałem antenę, zmieniałem na inny wzmacniacz, także bez wzmacniacza na symetryzator, zmieniłem zasilacz i kręciłem antenami w różnych kierunkach. Niestety nie pomogło stąd moje pytanie, bo już nie mam pomysłu.
Osobiście problemu nie mam bo mam jeszcze kablówkę i satelitę a kanałów TVP praktycznie nie oglądam, tym niemniej coś tu jest nie tak.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: K63 »

No to masz podobnie jak w niektórych rejonach Krakowa.
viewtopic.php?f=25&t=2250&start=2680#p224837
Od instalatorów z Krakowa wiem że problem występuje nadal, pomimo że zostały powiadomione Emitel i UKE.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 9#16495739
W miejscach gdzie jest taka możliwość, anteny ustawiają na Rabkę.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

Dzięki. Cóż tak jak się domyślałem, wygląda na to, że coś grzebali i pogorszyli synchronizację niektórych nadajników w sieciach FSN, stąd problemy w niektórych lokalizacjach, może w jednych miejscach poprawili odbiór czego skutkiem jest pogorszenie w innych lokalizacjach.
Wygląda jakby coś zmienili we wszystkich sieciach FSN MUX-3 bo ze wszystkich kierunków w mojej lokalizacji się pogorszyło a z Kamieńska znikł sygnał całkiem.
Skoro chcą kombinować to niech dodadzą nadajników dla tych trudnych lokalizacji, które do tej pory były na pograniczu odbioru. Nawet aplikacja Emitela EmiMaps pokazuje, że MUX-3 u mnie jest niedostępny, tym niemniej do tej pory lepiej lub gorzej ale zazwyczaj odbierało.
Dziwna sprawa bo nie miałem takich problemów przez 6 lat, nawet wtedy gdy była ta słynna niedawna grudniowa awaria multiplekserów MUX-3 i między innymi Wręczyca była wymieniona w raporcie Emitela, to u mnie hulało wszystko bez problemu a nawet lepiej niż gdy awarii nie było, bez żadnych przycięć a tu na raz klops. Z początku myślałem, że tropo czy coś, ale nie możliwe że tak długo.
Żaden z panów Jarosławów się nie odzywa choć problem na forum zgłaszam już od miesiąca. Cóż jutro zadzwonię do UKE, może dowiem się czegoś więcej.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Krosnoludek »

Emitel miał wymieniać chyba kodery na nowe w MUX-3, po słynnej grudniowej awarii, może to to ???

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

Nie wiem, może to z tego upału :oops:
Zauważyłem już drugi dzień, że na TVP Kultura zaczął się ten sam problem, który "dotyka" dosyć często programy nadawane w Muxie 2.
To znaczy jest tak zwana "czkawka".
Dosyć często tak jakby cofało się kilka klatek....czyli brak "płynności".

Poza tym, druga sprawa, ciekawe jest też to, że TVP info nadaje dźwięk z bardzo dziwną "przypadłością".
Od kiedy pamiętam, dźwięk na tym kanale jest zawsze nadawany z lekkim "zniekształceniem" polegającym na jakby "zmiksowaniu go z szumem".
Po prostu jest niewyraźny, a w trakcie nadawania rozmowy telefonicznej jest uwydatnione to zniekształcenie aż do poziomu, często nie pozwalającego na zrozumienie treści rozmówcy.
Przy dość małych rozmiarach głośników obecnie i ich słabych parametrach w telewizorach ze "średniej półki", dźwięk nadawany na TVP info jest wyraźnie obecnie najgorszej jakości pośród wszystkich nadawanych obecnie programów DVB-T.
Co trochę dziwi, wszak akurat na tej antenie powinien być najlepszej jakości, ponieważ dźwięk gra w nim największą rolę.

Ps. Nie chcę być złośliwy, ale kiedy jak kiedy, dzisiaj Emitel mógł sobie "odpuścić" przerwę konserwacyjną w dniu, kiedy seniorzy i nie tylko oczywiście, z większym niż zwykle przecież zainteresowaniem chcieli obejrzeć program TV dotyczący uroczystości przypadających dzisiaj.
Zostali pozbawieni przekazu telewizyjnego i radiowego z nadajnika Śnieżne Kotły.
Rozumiem harmonogramy prac technicznych....ale tego jednego dnia można było przynajmniej przesunąć konserwację na godziny nocne.
"Nic nie mogę obejrzeć----przerwa konserwacyjna.....jeju, no akurat dzisiaj? Takie teksty od rana...

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: piotrek93 »

Ja nie mam pojęcia kto w TVP odpowiada za takie amatorskie nadawanie... Miliony złotych wydane na rekonstrukcje cyfrową Powstania Warszawskiego 2014 i dźwięk STEREO zarówno w naziemnej, satelitarnej jak i IPTV(Orange), ja nie rozumiem czy tak trudno poprawnie wyświetlić film. Zaznaczę że wersji DVD jest dźwięk 5.1.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

Bo to jest tak, że technika pozwala na wiele, jak się zadba o szczegóły.
Nikt jednak tego nie pilnuje....nikomu się nie chce przełączyć, zadbać, sprawdzić...i takie podstawowe rzeczy.
Obecnie na przykład oglądając współczesny film polski, trzeba wkładać słuchawki, żeby zrozumieć o czym oni mamroczą.
W filmie z lat 70-80 jakoś przeważnie słychać dobrze co mówią.
Zmienił się sprzęt niby na lepsze, wszędzie "smart" ustawienia automatyczne.
Tyle, że nikt obecnie już się nie przykłada do roboty.
Żeby TV publiczna nadawała materiały w swoich serwisach, nagrywane telefonem komórkowym i traktowała je na równi a nawet traktując jako ważniejsze....od profesjonalnej i rzetelnej roboty.
Od telefonicznych filmików jest internet i tam sobie na stronie niech pokazują takie perełki nagrywane telefonem i epatują spragnioną niskiej jakości materiałów gawiedź.
Ostatnio zmieniony 29 sierpnia 2017, o 18:25 przez eter, łącznie zmieniany 1 raz.

dareksz73
Posty: 62
Rejestracja: 18 listopada 2010, o 14:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczawnica Jarmuta

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: dareksz73 »

Znowu zanikii sygnału mux3 - Jarmuta Szczawnica. Na dwóch instalacjach 1-3 sekundowe "czkawki" -synchronizacja?

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Wśród planów Telewizji Polskiej na najbliższy rok jest podwyższenie jakości nadawania TVP Info do Full HD. Zmieni się także scenografia kanału informacyjnego. Ma to być wdrożone na początku 2018 roku.

Czytaj więcej na: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ku ... lewizyjnym

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: piotrek93 »

http://www.tvp.info/33965857/widzowie-z ... tenie-tvp1

Tylko mam nadzieje, że TVP 1 HD zadba o jakość transmisji i puści ten mecz w natywnym HD i z dźwiękiem DD 5.1 bo ostatnio w naziemnej TVP 1 HD i TVP 2 HD pomimo, że nadają materiał który został nagrany w systemie 5.1 i mają takie możliwości to na ścieżce z identyfikatorem 5.1 puszczają zwykłe stereo.

Zablokowany