Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
El Prezesso
Posty: 145
Rejestracja: 16 listopada 2009, o 17:52
Odbiornik: TV LG 42LM620S
Instalacja antenowa: Fuba DAT903 Combo LTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: El Prezesso »

AdamP pisze: Chodzi o całą sieć SFN, również główne nadajniki np. Kosztowy czy Skrzyczne, co widać np. po wpisie kol. tranzystor.
Ciekawe dlaczego na Pomorzu Środkowym, w Koszalinie będącym w zasięgu 3 stacji nadawczych problemy nie wystąpiły. Inna synchronizacja nadajników?

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Tomciosz »

Synchronizacja jest wyliczana indywidualnie dla parametrów stacji, natomiast jak wygląda jej realizacja od strony technicznej to nie mam pojęcia.

paterossimo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: paterossimo »

Sygnał ze Ślęży od rana nie znika, ale nadal nie ma EPG.

piotrcyfrowy
Posty: 18
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 17:41
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 16/21-69 ze wzmacniaczem LNA-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Klepaczka/Błeszno

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: piotrcyfrowy »

Kanał 41 z nadajnika Wręczyca Wielka do południa bardzo często zanikał.
Przerwa w odbiorze sygnału trwała na ogół 2 minuty, po czym sygnał wracał.
Zróbcie coś w końcu z tym.

Mark'o
Posty: 8
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:36

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Mark'o »

No niestety 41 z Wręczycy dalej się huśta.......Mer powinienem mieć 34-35 dB a jest 26.
PreBER do -2/-3.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

Właśnie włączyłem bo mam zamiar oglądać aktualności z Katowic i u mnie Wręczyca hula i to jak rzadko idealnie.
Może to już nie jest wina jakiejkolwiek awarii tylko tropo?
Nadmienię, że to właśnie ja powinienem mieć problem z SFN bo idealnie w linii prostej mam Wręczycę i Błeszno.
Ostatnio zmieniony 19 grudnia 2016, o 18:34 przez hadam, łącznie zmieniany 1 raz.

piotrcyfrowy
Posty: 18
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 17:41
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 16/21-69 ze wzmacniaczem LNA-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Klepaczka/Błeszno

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: piotrcyfrowy »

Teraz u mnie Wręczyca także hula.
Natomiast do południa cały czas była masakra.
Oby to był koniec problemów ;)

Awatar użytkownika
lkamino
Posty: 6
Rejestracja: 8 czerwca 2016, o 09:04
Odbiornik: Karta DVB-T Creatix PCI
Instalacja antenowa: Polaris 60-elementowa, SWA-9
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bardejov - Magura

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lkamino »

Dalej szatkownice, zatrzymania obrazu i przerwy.

[...]

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

@piotrcyfrowy
Rano pomiędzy 8.00 a 9.00 sprawdzałem ale tylko przez chwilę z ciekawości to u mnie było dobrze, były nieliczne błędy ale nie wpływało to na odbiór, przynajmniej ten chwilowy dopóki oglądałem.
Tylko ja na takie drobne mankamenty nie zwracam uwagi bo u mnie ten multipleks nie działa nigdy dobrze.
Teraz za to mam duże problemy z MUX-8 ze Św. Krzyża.

blondaska78
Posty: 21
Rejestracja: 29 kwietnia 2012, o 00:05
Odbiornik: Telewizor Sony Bravia
Instalacja antenowa: Siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: blondaska78 »

K63 pisze:Po dzisiejszych rozmowach z kilkoma osobami, wg zwolenników spiskowych teorii, wygląda to mniej więcej tak - w stacji nadawczej siedzi oddelegowany człowiek i uważnie śledzi program TVP Info. Gdy tylko na ekranie pojawia się przedstawiciel partii rządzącej lub sympatyzujący z nią dziennikarz - wyłącza sygnał. Gdy na antenie pojawiają się tematy ogólne - włącza sygnał. :lol:
Co niektórzy są tak przekonani o swojej racji, że dyskusja z nimi nie ma najmniejszego sensu. Co ciekawe mówią to ludzie którzy nie mieli i nie mają problemu z odbiorem. :(
Ale jesteś mądry ale gdyby siadł tvn24 na satelicie w piątek i inne stacje to nic by nie znaczyło?To jest po prostu dziwne bo emitel musi mieć zabezpieczenia,system awaryjny jeśli nie to nie wiem ale czeka ich utrata prestiżu i kasy.A hakerzy mogą namieszać może przy gps?

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Kolor »

Winne jest morowe powietrze, które szkodzi falom radiowym. Ja się nie dziwę, że nawalił SFN, to można było przewidzieć. Zapobiec nie, bo natura takich psikusów na to nie pozwala. W ABW, w Emitelu i UKE, nie siedzą idioci, jak znajdą co szukają to na przyszłość poprawią.

Awatar użytkownika
stevie13
Posty: 23
Rejestracja: 24 sierpnia 2016, o 12:03
Odbiornik: Kilka chińskich tunerów DVB-T
Instalacja antenowa: zbiorcza RTV-SAT 32 końcówki
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole - Chrzelice

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: stevie13 »

W centrum Warszawy sporadyczna pikseloza na TVP Info

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Jakość MUX-3

Post autor: eter »

Oglądałem widowisko sylwestrowe.
Wszystko było dopracowane, wizualnie super a jak zaczęły się błyski świateł, co oczywiście musi mieć miejsce na koncertach, to du*a.
Nie wiem, wozy transmisyjne OK, widowisko OK a my dostajemy przez wąskie gardło kupę..
Gdzie tu sens?
Kamery, wóz transmisyjny, sam koncert, wszystko super.
Zaczęły migać światła na scenie i wszystko szlag trafił.
Jaki jest tego sens, kiedy wszystko ogarnia droga technika a my na końcu dostajemy to co widzimy?
Zupę podczas migających świateł, bo tyle może dać to miejsce w MUXIE...
Tyle techniki a tu głupie pasmo zrobiło miazgę..
Gdzie tu sens?

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Jakość MUX-3

Post autor: sirdaniel »

Nie oglądałem ale z opisu wygląda na "typowy" problem.

Tak działa nadawanie realtime (po polsku na żywo) czyli strumień ABR/CBR oraz brak opóźnien oznacza że nie można dać wyzszego bitrate do naprawde wymagającej sceny, tylko po prostu jest obraz cały czas kompresowany ze średnim bitrate.

Nie chę się czepiać ale właśnie mi się przypomniał x264 z jego opcją Constant Quality. "Niestety" podczas kodowania taki koder x264 potrafi trzymać stałą jakość podczas kompresji, czyli to oznacza, że w dynamicznych scenach podniesie znacząco bitrate, ale niestety, do konfiguracji sieci MUX to nie na nada bo rozwali inne programy. Chyba że.... może ktos poczyta o Zero Latency x264. :) :) :) https://archive.fo/x264dev.multimedia.cx

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Jakość MUX-3

Post autor: eter »

Koncerty są masakrowane w obecnej technice przesyłu obrazu TV .
Nawet kiedy jeszcze jako tako obraz daje radę, to już spadające konfetti potrafi zrobić z widowiska żałosny pokaz, czyli porażkę tej techniki, obnażając jej "czułe" miejsca.
Nie ma taki przekaz nic wspólnego ze starym dobrym przekazem analogowym, kiedy konfetti czy błyski reflektorów na scenie, dodawały tylko atrakcji a nie jak obecnie sprowadzają przekaz do żałosnego pikselowania obrazu wywołującego jedynie "rozmazanie" treści.
Wiem, że takie są po prostu kompromisy, które dają za to większą ofertę programów.
Jednak za każdym razem przypomina mi się wówczas technika analogowa, gdzie nic takiego nie miało miejsca. :(
I chociaż znam przyczynę, to jednak nie mogę zrozumieć faktu, że cała transmisja posiadająca wysoką jakość jest tak okrutnie "okaleczana" na samym jej końcu....i my poprzez to "wąskie gardło" emisyjne, widzimy ją tak "zepsutą".
Gdzie tu sens, powtórzę jeszcze raz.

ikcyzor
Posty: 63
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: ikcyzor »

Mam takie może głupie pytanko . Ile ludzi nie odbiera nic poza mux-3 ?? Po co jest ten SFN jak on tylko pogarsza odbiór , a z naukowego punktu widzenia miał polepszać !!! Na ulicy Oporowskiej we Wrocławiu na zwykłej antenie siatkowej odbieram z dużą siłą MUX 1 , 2 , 8 , L4 , oraz dwa czeskie. Tylko MUX-3 to jakaś lipa chyba przez ten SFN

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: K63 »

Ta siatka jest ze wzmacniaczem czy bez?
W Żórawinie (12 km) masz doświetlenie mux-3 (SFN ze Ślężą) z maksymalną mocą 5 kW wypromieniowaną w Twoim kierunku. Podejrzewam że na k.25 masz siłę 100% i skaczącą jakość lub jej brak. W pierwszej kolejności powinieneś zmienić lokalizację anteny, tak by osłonić ją od sygnału z Żórawiny lub osłabić go. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie anteny o większej kierunkowości.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Jakość MUX-3

Post autor: sirdaniel »

Spojrzyj prawdzie w oczy. Idziemy do przodu.
Analogowa technika to rozdzielczość SD, przeplot, niekompatybilne systemy (ntsc/secam/pal) i opewnie coś jeszcze.

Technika cyfrowa to HD+, brak przeplotu, rozszerzone kolory HDR/rec.2020, mniejszy wpływ zakłoceń na odbiór itp.

Co do wąskiego gardłą, to zdarzało się to nawet na DVD. Kiedyś oglądałem film gdzie w lesie padało mnóstwo liści, pomimo że bitrate na DVD jest zawsze wysoki, to mimo to widziałem kwadraty w oryginale - koder nie wyrobił.

Cieżko powiedzieć co można zrobić aby uniknąć takich sytuacji podczas emisji. Może jeszcze lepszy koder, z układem analizującym który wykryje bloki na wyjściu, i ponowi kompresję z innymi parametrami (co zmiękczą obraz), oczywiście o ile bedzie wystarczający bufor/opóźnienie transmisji. Mam wrażenie że takie momenty "z konfetti" mogły nie być brane pod uwagę przy testach, albo były na tyle rzadkie że zostały pominiete bo i tak nie da się nic zrobic. Wg mnie podwyższenie średniego bitrate na takie sytuacje nie pomoże a tylko złagodzi odrobine.. pomoze tylko agresywniejsza redystrybucja bitrate pomiedzy kanałami. O ile coś takiego da się zrobić :)

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jakość MUX-3

Post autor: Kolor »

sirdaniel pisze:Spojrzyj prawdzie w oczy. Idziemy do przodu.
Analogowa technika to rozdzielczość SD, przeplot, niekompatybilne systemy (ntsc/secam/pal) i opewnie coś jeszcze.
Technika cyfrowa to HD+, brak przeplotu, rozszerzone kolory HDR/rec.2020, mniejszy wpływ zakłoceń na odbiór itp.
Co do wąskiego gardłą, to zdarzało się to nawet na DVD. Kiedyś oglądałem film gdzie w lesie padało mnóstwo liści, pomimo że bitrate na DVD jest zawsze wysoki, to mimo to widziałem kwadraty w oryginale - koder nie wyrobił.
Chciałbym aby cyfrowe sd wyglądało jak analogowe! Nie wiem czy przemilczeć, niekompatybilność nstc secamu i pal, w każdym razie nie zgadzam się z tym. NTSC nie było na naszym kontynencie i ten argument jest nietrafiony. Natomiast system secam, przynajmniej w ostatnich jego latach istnienia obowiązywał tylko w emisji. Na etapie produkcji był pal. Gdyby ktoś bardzo chciał wydziwiać to jeszcze secam był we Francji, reszt krajów Demokracji Ludowej nie ma co wymieniać. Jeśli zaś chodzi o kwadraty na liściach w oglądaniu DVD, to zwyczajnie zbyt duża kompresja sygnału, zrobiona na etapie produkcji dla upakowania pliku na nośniku. To nie jest wiana dekoderów, sprzętu, tylko rozmyślne celowe działanie człowieka. Wszystko po to aby pliki zajmowały jak najmniej miejsca i pasma częstotliwości. Miejsce i pasmo kosztują ciężkie pieniądze.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Jakość MUX-3

Post autor: eter »

Jednak główną zaletą w analogu było to, że każda emisja telewizyjna tak naziemna, czy też satelitarna miała ustawione "sztywne" parametry sygnałowe, aby w ogóle się odbywała.
Nie zależały one od "widzimisie" konkretnych nadawców, typu "upakujemy sobie 20 programów kosztem jakości" a jedynie od samej jakości emitowanego materiału.
To jest właśnie "zmorą" nowej techniki, że każdy sobie ustala warunki emisji jakie mu się podobają.
Owszem, nowa technika daje bardzo dobrą jakość, tyle że nie po stronie odbiorcy, gdzie dociera już do niego sygnał skompresowany w zależności od polityki nadawcy i jego priorytetów.
Kiedyś nie było możliwości tak bezpośredniej ingerencji w strukturę nadawanego sygnału.
To co wydawało się na początku zaletą nowej techniki, jest obecnie jednak dużą jej wadą, przez co dostajemy zupełną "loterię" na ekranie w zależności od tego, co zdecydował emitent.
Niestety szerokości pasma nie są z gumy, a nadawcy będą w coraz większym stopniu kompresować sygnał, aby pomieścić swoje paczki programowe, w czym niestety pomaga im obecna technika.
Już puka 4K, więc potrzeba nowych koderów ....i wszystko zaczyna się powtarzać.

Zablokowany