Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
terrade
Posty: 50
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 15:55
Odbiornik: Maximum T-102
Instalacja antenowa: Yagi ATV 21 el.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łazy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: terrade »

dvbtowiec pisze:Rzetelność dziennikarska pozostawia wiele do życzenia jak widać po czerwonym pasku.
Rzetelność jest w porządku, zaś wasza nie w porządku.

Założyłem temat, został skasowany, z trudem znalazłem go tam gdzie go nikt nie znajdzie: viewtopic.php?f=36&t=1638&start=460#p229686

Tu dopiszę o postępach:
1. Dzisiaj Wiadomości TVP masakra, ok. 90% czasu brak sygnału, Sport i Pogoda 100% brak
2. Ok. 21:00 (przed) problem naprawiony, ten z linka też, sygnał 100% jakości
3. Ok. 22:00 znowu uszkodzili w tym stylu jak z linka (jakość ok. 70% na tunerze, 100% na TV Sony).
Testy dokładne i długie więc wskaźniki trzymały się tak z minutę, a potem parę powtórzeń.
PS. Awaria nie jest od dziś, ale od kilku dni (dzisiejsza pewnie, bo naprawiają).

Awatar użytkownika
magnezz81
Posty: 110
Rejestracja: 20 lipca 2017, o 23:36
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Sony KD-55XE9005 4K
Ferguson Ariva 252 Combo
Instalacja antenowa: Zabrze-Rokitnica 282+18 m npm
Emme Esse 1 VHF, 3 UHF
Johansson Profiler 6600A
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice, Ornontowice, Ostrava, Zilina

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: magnezz81 »

Zabrze-Rokitnica bez MUX-3 - w każdym razie tak jest u mnie od ok.19 i dalej to trwa.
Antena ustawiona dokładnie na RTCN Kosztowy bezproblemowo widzi pozostałe MUXy z tego obiektu - C/N na poziomie 31-40 w zależności od MUX, a poziom BER na minimalnym bądź zerowym poziomie.
Problemem może być to, że antena pomimo swojej kierunkowości widzi EC Zabrze (41 st. różnicy) - zwłaszcza, że jest kontakt optyczny - komin widać doskonale z dachu, gdzie jest umiejscowiona antena.
Do tej pory odbiór MUX-3 C/N na poziomie ok.40 (w zależności od pory dnia), BER - minimalne błędy.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

magnezz81 pisze:Problemem może być to, że antena pomimo swojej kierunkowości widzi EC Zabrze (41 st. różnicy) - zwłaszcza, że jest kontakt optyczny - komin widać doskonale z dachu, gdzie jest umiejscowiona antena.
Całkiem możliwe, bo u mnie z Kosztowych nie było najmniejszych problemów. Też zauważyłem pasek jak oglądałem na satelicie i wtedy tak około 19,45 przełączyłem na naziemną aby obserwować, oglądałem cały czas i nic się nie działo.
Nieuczciwe ze strony TVP jest to, że robią z igły widły. Awaria była na kilku nadajnikach a oni jak zwykle ogłaszają, że na skalę krajową. Przecież jak ludzie oglądają takie paski właśnie na MUX'ie 3 to sami widzą, że żadnej awarii nie ma. Potem się dziwią, że spada im oglądalność serwisów informacyjnych, sami pracują na swoją wiarygodność.

Awatar użytkownika
magnezz81
Posty: 110
Rejestracja: 20 lipca 2017, o 23:36
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Sony KD-55XE9005 4K
Ferguson Ariva 252 Combo
Instalacja antenowa: Zabrze-Rokitnica 282+18 m npm
Emme Esse 1 VHF, 3 UHF
Johansson Profiler 6600A
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice, Ornontowice, Ostrava, Zilina

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: magnezz81 »

U mnie wygląda na to, że awaria została usunięta. Poziom sygnału i błędów jak sprzed awarii.
Co do przyczyn - tak jak wspomniałem antena na dachu ustawiona na Kosztowy widzi także EC Zabrze i Skrzyczne. Nigdy nie miałem problemu z MUX-1 - podczas konserwacji Kosztów wchodzi sygnał z Skrzycznego, a z MUX-3 przez obiekt w Zabrzu już nie pierwszy raz. Czy ktoś wie jaki jest sens emisji z EC Zabrze?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: dvbtowiec »

terrade pisze:Rzetelność jest w porządku, zaś wasza nie w porządku.
Kolego ja odnoszę się do informacji że rzekomo w "całej Polsce" nie było wczoraj sygnału.
Mam dostęp ze swojej lokalizacji do trzech różnych częstotliwości i nadajników.
Tylko z nadajnika na kanale 50 w Krakowie były przez raptem godzinę problemy.
Pozostałe działały.

Nie twierdzę że u Ciebie coś działało, czy nadal działa źle, bo nie mam takiej wiedzy.
Nie cały kraj i nie do 22, bo w Krakowie ok 20:30 było już OK.
Czytaj ze zrozumieniem.

Ja już nie będę pisał że teraz zapewne przez jakiś czas każdy kiepski sygnał ze źle ustawionej anteny, będzie traktowany jako wina Emitel'a :)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: K63 »

Emitel pisze:Problemy z odbiorem telewizji naziemnej na niewielkich obszarach kraju w dniu 3 maja br

W dniu 3 maja br., w godzinach wieczornych pojawiły się problemy techniczne w odbiorze telewizji naziemnej na niektórych obszarach kraju. Przyczyną była awaria jednego z urządzeń sieciowych. Specjaliści Emitel szybko zdiagnozowali problem i po przełączeniu na urządzenie zapasowe problem z odbiorem sygnału został wyeliminowany.

W wyniku awarii, w zależności od lokalizacji, odbiorcy kanałów telewizji naziemnej mogli doświadczać chwilowych zakłóceń, np. „zamrażania obrazu” lub w skrajnych przypadkach całkowitego braku obrazu telewizyjnego. Przyczyną problemów była bardzo rzadko spotykana awaria zegara wzorca czasu rzeczywistego (tzw. zegara atomowego). W efekcie, w godzinach pomiędzy 19:16 a 20:34, pojawiały się zakłócenia sygnałów naziemnej telewizji cyfrowej na obszarach tzw. emisji jednoczęstotliwościowych (obszary, w których emisja celem zapewnienia jak największego pokrycia sygnałem prowadzona jest więcej niż z jednego obiektu nadawczego). Zdarzenie dotyczyło emisji trzech multipleksów cyfrowych: MUX1, MUX2 oraz MUX3. Z uwagi na strukturę sieci nadawczej, zakłócenia w multipleksach 1 i 2 dotyczyły głównie części obszaru Warszawy i okolic. W przypadku multipleksu 3, którego struktura sieci jest bardziej złożona, zakłócenia miały miejsce również w innych obszarach Polski. Na emisję programów MUX8 awaria nie miała wpływu.

Problem został wykryty przez Centrum Zarządzania Siecią Emitel natychmiast po wystąpieniu pierwszych zakłóceń. Pracownicy służb technicznych Emitel pełniący 24-godzinny dyżur przystąpili do diagnozowania przyczyn tego zdarzenia. Od pierwszych minut wystąpienia zakłóceń służby techniczne Emitel pozostawały w kontakcie ze wszystkimi nadawcami, w tym służbami technicznymi Telewizji Polskiej S.A. W późnych godzinach nocnych, w uzgodnieniu z nadawcami, przeprowadzona została zmiana konfiguracji i podłączenia rezerwowego źródła zegara czasu rzeczywistego odtwarzając rezerwę dla obecnie pracującego wzorca.

„Należy zwrócić uwagę, że awarie wzorca atomowego to zdarzenia bardzo rzadkie, a jednocześnie trudne do wykrycia. Szybka i bezbłędna analiza pozwoliła inżynierom Emitel na identyfikację przyczyn awarii i przełączenie synchronizacji sieci na źródło rezerwowe. Za wszelkie niedogodności spowodowane awarią serdecznie przepraszamy naszych klientów oraz widzów w Polsce” – powiedział Jerzy Godek, Członek Zarządu i Dyrektor Pionu Techniki Emitel S.A.

Od godziny 20:34 wczorajszego wieczoru wszystkie emisje multipleksów cyfrowych realizowane są bez żadnych zakłóceń. Ewentualne problemy w odbiorze multipleksów - jeżeli obecnie występują - nie leżą po stronie Emitel i mogą wynikać np. z nieodpowiednich instalacji antenowych.
https://www.emitel.pl/aktualnosci/probl ... 3-maja-br/
natemat.pl pisze: Wieczorny komunikat Telewizji Polskiej brzmiał bardzo poważnie. Nadawca poinformował, że "kanały Telewizji Polskiej z platformy MUX3 są niedostępne na terenie całego kraju".
(...)
Wygląda jednak na to, że słowa o "terenie całego kraju" to lekka przesada. Co więcej, telewizyjny komunikat o awarii został zamieszczony na stronach TVP Info po godz. 20.30, gdy... było już po awarii
.
http://natemat.pl/237269,emitel-wyjasni ... vp-na-mux3

terrade
Posty: 50
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 15:55
Odbiornik: Maximum T-102
Instalacja antenowa: Yagi ATV 21 el.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łazy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: terrade »

ObywatelDVB-T pisze:Nieuczciwe ze strony TVP jest to, że robią z igły widły. Awaria była na kilku nadajnikach
Przestań [...] !!! magnezz81 jasno to wyjaśnił.

Żadna igła, ale makabra, brak sygnału 90% czasu, a u magnezz81 100% czasu. To nie było kilka nadajników, ale zapewne cała Polska, a poziom dolegliwości był zależny od modelu odbiornika (nie jego klasy).
magnezz81 pisze:U mnie wygląda na to, że awaria została usunięta. Poziom sygnału i błędów jak sprzed awarii.
Awaria nie została usunięta, jedynie jej skrajna wersja. Choć owszem wróciło do poprzednich poziomów.

Jeśli nie zostanie usunięta to napiszę do Kurskiego, już on lubi takie spiski (tak jak ja). Wczoraj TVP podawało 2 adresy (TVP) gdzie zgłaszać problemy. Jakość 60-70% wynika wyłącznie z winy Emitela (że potrafią zrobić 100% na długi czas pokazali wczoraj ok. 21:00).

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: JaroslawMroczkowski »

@terrade, w innym poście napisałeś:
Antena jest podłączona przelotowo do TV Sony na którym jest perfekcyjnie [...] Problem polega na słabej jakości bez powodu (na T102) trzyma się zwykle 60-65% skacząc (40-80%), ale czasem spada na ok. 30% i wtedy obraz szatkuje jak szalony.
Skoro masz problem z jednym odbiornikiem (drugi działa prawidłowo), w jednej lokalizacji, to na jakiej podstawie wyciągasz ogólne wnioski na temat emisji w całej Polsce? Wszyscy kłamią, tylko Ty masz monopol na prawdę? W innym wątku dostałeś odpowiedź na temat możliwych przyczyn problemów z odbiorem na dekoderze T102. Sprawdź, jeśli nie pomoże poszukamy innych rozwiązań.

ps. Skoro odbiór się poprawił, gdy wystąpił problem z synchronizacją sieci, to może znaczyć, że Maxiumum T102 ma problem z synchronizacją w przypadku odbioru SFN.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

Na jakiej podstawie zarzucasz mi kłamstwo? przeczytaj sobie poprzednie wpisy innych forumowiczów, jedni piszą, że mieli problemy, ale wiele osób w tym ja nie miałem. Przeczytaj ze zrozumieniem komunikat Emitela a także artykuł do którego link podał kol. K63 http://natemat.pl/237269,emitel-wyjasni ... vp-na-mux3
Z resztą pan Mroczkowski odniósł się powyżej, szkoda czasu i miejsca na forum na kolejne teorie spiskowe.

terrade
Posty: 50
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 15:55
Odbiornik: Maximum T-102
Instalacja antenowa: Yagi ATV 21 el.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łazy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: terrade »

ObywatelDVB-T pisze:jedni piszą, że mieli problemy, ale wiele osób w tym ja nie miałem.
O to właśnie chodzi, że jedni mają inni nie. Kiedyś była taka awaria dla marki LG (lub części ich modeli?). Może parametry emisji są niekompatybilne z częścią modeli na rynku i dotyczy to tylko mux-3.
JaroslawMroczkowski pisze:to na jakiej podstawie wyciągasz ogólne wnioski na temat emisji w całej Polsce? Wszyscy kłamią, tylko Ty masz monopol na prawdę?
Takie spiski są także na SatKurier :) (cyt: "Ale te komunikaty Emitela też są zastanawiające - zawsze niewielka awaria, na niewielkim obszarze"). Nawet jeśli awaria dotyczyłaby 50% ludzi to i tak można napisać, że chodziło o 0,1% :) Jak sprawdzą?

Więc wiem, że posądzam na wyczucie, może więc wprowadzam w błąd, ale skoro TVP tak się wkurzyło to pewnie mieli jakieś badania oglądalności, że im nagle spadło (jeśli np. nagle z 20% widzów zrobiło się 10%). Ale to nadal spisek :) A jeśli to Warszawa to zgadnijcie kto mógł mieć te problemy - najważniejsze osoby w Polsce, w tym nr1.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: dvbtowiec »

terrade pisze:
ObywatelDVB-T pisze:jedni piszą, że mieli problemy, ale wiele osób w tym ja nie miałem.
O to właśnie chodzi, że jedni mają inni nie.
Chodzi o to że na jednych nadajnikach problem w tym dniu wystąpił, na innych nie.
Czytaj uważnie ze zrozumieniem co piszemy.
Napisałem w pierwszym poście związanym z tym tematem iż w swojej lokalizacji mam dostęp do 3 nadajników z różnych częstotliwości i tylko na jednym NA TYM SAMYM ODBIORNIKU problem był widoczny.

Przyznasz że to coś zupełnie innego niż to o czym Ty piszesz.
Mieszasz tematy i robi się galimatias.

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

Wy tak na poważnie?
Czerpiecie informacje z TVP Info?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Źli panowie znowu wyłączyli sygnał TVP....ALARM!
Współczuję Emitelowi, że nadaje dla takiego rozhisteryzowanego nadawcy.
Zwykłą awarią potrafi "rozgrzać" swoich odbiorców do czerwoności :oops: odpowiednio moderując swoje sławne "paski prawdy" :shock:

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

To* ma coś wspólnego, choćby z ostatnio zaistniałą sytuacją ?

* https://www.emitel.pl/aktualnosci/emite ... -napiecia/


Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

Są nowe pozwolenia (czasowe) dla Rytra i Piwnicznej w Małopolsce.
https://bip.uke.gov.pl/pozwolenia-radio ... jne,5.html

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: K63 »

To są przedłużenia dla poprzednich, których ważność upływa 19 maja br.
Wydano je na niecałe 2 lata - a że dotyczą k.58 - zatem następne będą już prawdopodobnie dla dvb-t2.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

Będą przerwy w nocy z 22 na 23 i z 23 na 24 maja.
http://satkurier.pl/news/170991/krotkie ... mux-3.html

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DanielK »

Obecnie mux-3 to 10 slotów. Mux-4 (TV Mobilna) to 12 slotów. Może TVP już to przetestowalo na swoim sprzęcie i udało się uzyskać 4xHD i 4xSD?

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Moim zdaniem jakby co to jakoś zmieszczą kanał TVP Sport HD na MUX-3 nie usuwając żadnych z obecnych już tam kanałów. Pisałem o tym więcej tutaj: https://forum.satkurier.pl/topic/261-nc ... try1373645.
Dodam do tego, że np. z kanałem TVP Info HD z racji głównie statycznych scen, mogliby zejść chyba jeszcze niżej z przepływnością niż tam napisałem.

Swego czasu, bodajże z początkiem 2014 roku wprowadzono "nowszy sprzęt" wytwarzający strumień MUX-3:

"[...]Na początku roku w TVP przetestowano i uruchomiono najnowszej generacji kodery H.264 i multipleksery wytwarzające strumień MUX-3. Jakość subiektywna, co zostało też potwierdzone naszymi wewnętrznymi testami, nie uległa istotnemu pogorszeniu mimo zwiększenia liczby slotów z 8 na 10. Zwiększenie liczby slotów wiązało się ze zmianami programowymi w MUX-1 i MUX-3.[...]"

Źródło cytatu: http://www.sat-charts.eu/artykul,2679,W ... wskim.html

Może i po ponad 4 latach od tamtych zmian jest jakiś jeszcze nowszy sprzęt dostępny, który by jeszcze więcej "wycisnął" z MUX-3 ?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: dvbtowiec »

Nie zapominaj, że wówczas przy tym wyciskaniu telewizory niektórych marek nie radziły sobie z odbiorem sygnału i było duże zamieszanie na rynku z tym związane, zanim sytuacja się ustabilizowała i nadawca wspólnie z producentami telewizorów dostosowali emisję do możliwości urządzeń.
Myślę że kolejne takie ryzyko eksperymentalne tuż przed mistrzostwami nie zostanie wykonane, aby upchnąć jeszcze więcej. W okresie przejściowym bowiem może zostać odcięta od sygnału spora liczba odbiorców.

Zablokowany