Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: axelmateuss »

@ hol2

Nie jest raczej 2 KW, ponieważ MUX 2 ze Skrzycznego ma 1,25, a u mnie nie ma możliwości odbioru - sygnał jest niski i niestabilny. MUX 3 jednak odbieram - więc moc nadawania musi raczej być wyższa od 2 KW. Nie jest na pewno 10, jak było do tej pory, ale w dalszym ciągu moc jest sporo wyższa niż MUX 2 z tego nadajnika. Pytanie tylko dlaczego ją zmniejszono... Szkoda, że nikt nie powie niczego oficjalnie - wystarczyłoby tylko wyjaśnienie - co, jak i dlaczego...

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: blockbuster »

axelmateuss pisze:@ hol2

Nie jest 2 KW, ponieważ MUX 2 ze Skrzycznego ma 2,5, a u mnie nie ma możliwości odbioru - sygnał jest niski i niestabilny. MUX 3 jednak odbieram - więc moc nadawania musi być wyższa i od 2 i od 2,5 KW. Nie jest na pewno 10, jak było do tej pory, ale w dalszym ciągu moc jest wyższa niż MUX 2 z tego nadajnika.
MUX2 ze Skrzycznego ma nie 2,5kW a "aż" 1,25kW ;)

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: axelmateuss »

Tak, tak, wiem, poprawiłem swój błąd jeszcze przed twoją wypowiedzią, przepraszam :)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Jarosław Bałuka »

Benedykt pisze:Panie Jarosławie, czy to jakiś przeciek:
"Emisja dodatkowych programów w MUX 3
W dniu dzisiejszym uruchomiona została emisja dodatkowych programów
w trzecim multipleksie DVB-T.
01 IX 2011
W ramach rozszerzenia oferty nadawane są dwie wersje programu TVP Info.
Poniższa tabela przedstawia, które wersje programu regionalnego są emitowane z poszczególnych obiektów nadawczych."
:D :D :D
(patrz tabelka) http://www.emitel.pl/strona-glowna/emis ... ow-w-mux-3 :shock:
W Olsztynie - jak na razie - MUX III jeszcze się nie wydziela z Pieczewa. Może za dwa miesiące. Skanowałem i nic. A tu taka wiadomość, że od dzisiaj... (?)
Naturalnie, drugie kanały TVP Info już dołączono lub zostaną dołączone do wszystkich multipleksów zgodnie z tabelą, natomiast oczywistym jest, że jeśli dana emisja ma być odpalona w etapie 3 to jeszcze nie ma jej w powietrzu :)

Adrian

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Adrian »

Panie Jarosławie ile planowanych jest multiplekserów w ramach MUX3 po trzecim etapie uruchomień?

I czy taka propozycja przydziału nadajników do multiplekserów i miałaby rację sensownego bytu:
http://www.uploader.pl/?d=4E5FD67A2

W ten koncepcji traktuję równorzędnie wersję główną i dodatkową TVP Info także nie ma wpływu czy jest podana jako pierwsza czy druga, gdyż wiele nadajników jest w pobliżu granic województw. Nadajniki które nie są na pograniczu województwa mogą nadawać TVP Info z innego województwa którego nadajnik też nie jest blisko granic administracyjnych. Obniżyło to by ilość potrzebnych multiplekserów.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Jarosław Bałuka »

Niestety nie ma opcji. Po pierwsze - widzę, że są takie multipleksy regionalne, w których są po 3x TVP Info, a to nie jest możliwe. Po drugie - listę "drugich" TVP Info i ich przydział do poszczególnych multipleksów regionalnych otrzymaliśmy od TVP, która jest właścicielem multipleksu, a zatem decydentem o jego składzie.
Dla wyjaśnienia podam zasadę: jest 16 multipleksów regionalnych o dotychczasowym składzie i nadawanych z dotychczasowych jak i przyszłych obiektów. Do każdego z multipleksów TVP zleciła dodanie wskazanego TVP Info dodatkowego, przez co wykorzystano pełną pojemność każdego multipleksu regionalnego. Nie będzie więcej niż dwa TVP Info w danym multipleksie regionalnym. Mam nadzieję, że wyjaśniłem sprawę..? :)

wujek58

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: wujek58 »

a co z Kielcami??? w podanym wykazie nie zostały uwzględnione

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jako dodatkowy będzie TVP Info Kraków.

Adrian

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Adrian »

Jarosław Bałuka pisze:Mam nadzieję, że wyjaśniłem sprawę..? :)
Po 3xInfo gdyż uwzględniłem kilka wariantów dla multipleksera nr 5 i 7 (numeracja własna przypadkowa) a one mają wpływ na nr 6 i 8. Trochę szkoda, że pozamiatane i w jednym regionie nadajniki muszą to samo emitować na całe województwo. Pozostaje walczyć z TVP o zmianę regionów np. by Siedlce/Łosice były w tym samym regionie co Białystok (wtedy nie emitowały by TVP Łódź które jest trochę zbędne w tym rejonie). Jednocześnie dziękuję za wyjaśnienia.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Jarosław Bałuka »

Myślę, że po włączeniu MUX1 sprawa nie będzie już tak istotna, gdyż właściwy kanał regionalny osiągnie pokrycie województwa. No ale zobaczymy.

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: axelmateuss »

Panie Jarosławie, wie Pan może dlaczego zmniejszono moc MUX 3 ze Skrzycznego?

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Drekan »

Jarosław Bałuka pisze:Niestety nie ma opcji. Po pierwsze - widzę, że są takie multipleksy regionalne, w których są po 3x TVP Info, a to nie jest możliwe. Po drugie - listę "drugich" TVP Info i ich przydział do poszczególnych multipleksów regionalnych otrzymaliśmy od TVP, która jest właścicielem multipleksu, a zatem decydentem o jego składzie.
Dla wyjaśnienia podam zasadę: jest 16 multipleksów regionalnych o dotychczasowym składzie i nadawanych z dotychczasowych jak i przyszłych obiektów. Do każdego z multipleksów TVP zleciła dodanie wskazanego TVP Info dodatkowego, przez co wykorzystano pełną pojemność każdego multipleksu regionalnego. Nie będzie więcej niż dwa TVP Info w danym multipleksie regionalnym. Mam nadzieję, że wyjaśniłem sprawę..? :)
Jest 16 multipleksów regionalnych, ale dla województwa Śląskiego i Małopolski, przewidziany jest taki sam skład programów. To daje możliwość stworzenia osobnego wariantu, przykładowo dla nadajnika Płock Rachocin (Warszawa + Bydgoszcz). Dodatkowo niektóre nadajniki jak Siedlce Łosice powinny nadawać wersję 3 multipleksu przewidzianą dla Lublina. Sądzę, że z uwagi na odległy termin 4 etapu wdrażania 3 multipleksu, można zgłosić TVP jakiś sensowniejszy przydział obu wariantów TVP Info. ;)

Jednak trochę poczekamy, zanim ruszy cała machina biurokratyczna w TVP i zapadną decyzję poprawiające sztywny przydział wariantów TVP Info do poszczególnych nadajników. :evil:

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Kpc21 »

Jarosław Bałuka pisze:Myślę, że po włączeniu MUX1 sprawa nie będzie już tak istotna, gdyż właściwy kanał regionalny osiągnie pokrycie województwa. No ale zobaczymy.
Przecież od początku koncepcja była taka, że multipleksem "regionalnym" miał być MUX3. Nawet na mapkach Ministerstwa Infrastruktury mamy symbol MUX3 REG.

Czy jest taka możliwość techniczna, aby wykorzystać te 16 multiplekserów w inny sposób, tak aby pod jeden multiplekser podlegały nadajniki w różnych województwach? Bo np. nie ma sensu nadawanie dwóch osobnych multipleksów, gdzie w jednym kanałem "głównym" będzie TVP Warszawa, a "uzupełniającym" TVP Łódź i odwrotnie - można je przecież pędzić jednym multiplekserem, a drugi wykorzystać np. na wschód Mazowsza. I nadawać z niego TVP Warszawa+TVP Białystok czy też TVP Lublin, zależnie od tego, na co jest większe zapotrzebowanie.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Tom345 »

Drekan pisze:Jest 16 multipleksów regionalnych, ale dla województwa Śląskiego i Małopolski, przewidziany jest taki sam skład programów. To daje możliwość stworzenia osobnego wariantu, przykładowo dla nadajnika Płock Rachocin (Warszawa + Bydgoszcz).
Bardzo słuszna uwaga! Ale od tego daleko jeszcze do rzeczywistości...

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: marcin6660 »

Ale czy z Częstochowy jest sens nadawania TVP Kraków. Czy nie lepiej byłoby TVP Łódź lub Kielce ???

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: MJJ »

arik92 pisze:to w jaki sposób oni zamierzają wypełnić te 11 miejsc
Patrząc jednocześnie na MUX1 i MUX3 to TVP bez problemu zapełni co najmniej 10 miejsc:

2x TVP1
2x TVP2
4x TVP Info
TVP Kultura
TVP Historia

i zostaje tylko jedno wolne miejsce. Ale TVP to bogata firma więc płacenie za jedno wolne miejsce to dla nich nie problem.

Oczywiście nie chciałbym aby powyższy czarny scenariusz wykorzystania miejsc przez TVP się sprawdził, ale niestety nie można tego wykluczyć.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Puma »

Tym sposobem mają argument że potrzebują 4 miejsca w MUX I... niestety do czasu wyłączenia analogu będzie tak jak zostało to wyżej napisane.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: kasia »

Jarosław Bałuka pisze: Dla wyjaśnienia podam zasadę: jest 16 multipleksów regionalnych o dotychczasowym składzie i nadawanych z dotychczasowych jak i przyszłych obiektów. Do każdego z multipleksów TVP zleciła dodanie wskazanego TVP Info dodatkowego, przez co wykorzystano pełną pojemność każdego multipleksu regionalnego. Nie będzie więcej niż dwa TVP Info w danym multipleksie regionalnym. Mam nadzieję, że wyjaśniłem sprawę..? :)
Z tego co Pan napisał wynika, że mux3 zwany również mux regionalnym został w tej chwili w pełni zapełniony i ostatecznie będzie się składał się z 6 kanałów: TVP1, TVP2, TVP Historia, TVP Kultura, TVP INFO, TVP INFO+??
Czy raczej chodziło o coś innego - w mux3 będzie 2 kanały regionalne, a reszta ogólnokrajowe, bo to co pogrubione można na wszelaki sposób interpretować.

I jeszcze pytanie do znawców: Czy 15km od Chorągwicy, będzie możliwość odbioru mux3 2kW z odbicia?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Jarosław Bałuka »

Przekazem tej informacji było stwierdzenie, że po dodaniu drugiego TVP Info do każdego multipleksu regionalnego nie ma już miejsca na dodanie trzeciego TVP Info kompresowanego ze stałą przepływnością. Wciąż pozostaje grupa kanałów ogólnopolskich kompresowana statystycznie.

Co do odbioru z odbicia to chyba nikt nie podejmie się wyrokować, to po prostu trzeba sprawdzić.

jacor1986
Posty: 13
Rejestracja: 2 września 2011, o 12:50
Instalacja antenowa: ASR-860/P25 TELMOR
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Żagań Wichów

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: jacor1986 »

Witam jestem tu nowy, Mam pytanie, jak będzie to wyglądało z nadajnika w Wichowie (jaki ośrodek TVP INFO będzie dodany do tego nadajnika w Wichowie a jaki do Jemiołowa) i kiedy jest spodziewany start Muxa 3 w naszym województwie lubuskim) Pozdrawiam serdecznie!!!

Zablokowany