Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Sądzę, że formuła pokrzykiwania na problem (oczywiście mowa o drżeniu) na forum powoli się wyczerpuje. Nie ma na forum możliwości technicznych znalezienia przyczyny problemów ani tym bardziej rozwiązania problemu. Możliwości działania są dwie (oczywiście obie możliwe do wykorzystania równolegle):
- formalne zgłaszanie problemu producentom+TVP+URE+KRRiTV+UOKiK problemu przez użytkowników których to dotknęło.
- zainteresowanie problemem mediów- szczególnie konkurencję TVP. Szczególnie zainteresowany może być Polsat skoro zamierza wykorzystać podobną technologię do rozdmuchania swojego multiplexu do 12 kanałów.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: kupon »

Polsatu może to nie dotyczyć,bo mają dedykowane dekodery i na innych forach nikt dotychczas nie zgłaszał problemów z ich działaniem.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Zobaczymy jak będą reagować na jeszcze większe podkręcenie kodowania (w końcu 12 slotów muszą zmieścić).

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: kb997 »

@up
Dziś odtworzyłem swoją instalację antenową i przyjrzałem się eliminacjom panczenistek w HD. LG daje sobie radę bez szarpania obrazem ale... faktycznie jakość już tylko prawie HD (nadal lepsza niż SD), przy logo pojawiają się "półprzeźroczyste klony" tegoż loga, ale może to nie być wina koderów bo w przekazie z nc+ np. Eurosportu skoczkowie mają "dodatkowe" narty tak jak ww logo.

miet555

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: miet555 »

Czy jest ktoś w stanie logicznie wytłumaczyć dlaczego po zmianach z 15.02 mam problem z dźwiękiem na kanałach TVP1HD i TVP2HD. Dźwięk czasami jest poprawny przez wiele godzin a niekiedy cały czas przycina. Za to przycinanie jest moim zdaniem odpowiedzialne łącze HDMI pomiędzy tunerem Ariva 250 Combo a odbiornikiem TV Philips. Dodam, że po zmianie rozdzielczości sygnału wyjściowego z 1080i na 720p dźwięk jest OK! Kiedy na chwilę odłączę kabel HDMI i ponownie włączę problem zanika. Żeby lepiej zilustrować dołączam nagrany materiał.
https://plus.google.com/photos/yourphot ... 1430733215

xjustinx2

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: xjustinx2 »

Było trochę wcześniej, że mimo wyłączenia polepszaczy problem występuje.
Podejrzewam, że dźwięk czasem przycina ponieważ dekoder nie wyrabia z dekodowaniem wideo, a dźwięk nie ma pierwszeństwa przed wideo. Chociaż może po prostu zatyka się pamięć w dekoderze. Sprawdź czy wyrabia Ci sekcja 5V - podłącz coś o dużym poborze prądu pod USB i sprawdź czy problem się nasili.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: K63 »

Mój kolega prowadzi serwis RTV. Z racji dominacji na rynku, sporą część jego "pacjentów" stanowią tv LG i Samsunga. Okazuje się jednak, że w ciągu ostatniego tygodnia nie miał ani jednego zgłoszenia dotyczącego problemów z jakością obrazu przy odbiorze z NTC ! Także na tv innych marek.
Na szczęście u mnie nie występują żadne z opisywanych przez Was problemów (np. drżenie) - ani na plazmie Panasonic (HD Ready) ani na Sharpie 39LE350. Owszem zauważalna jest gorsza jakość (szczegółowość) kanałów HD, ale o smużeniu czy zupie z pikseli nie mogę powiedzieć. Muszę jednak przyznać że kanały SD przedstawiają się beznadziejnie, szczególnie na plazmie. Nawet te na mux-1. Mam wrażenie że na tym mux-ie przed ostatnimi zmianami było lepiej.
Na marginesie dodam, że przez ostatnie kilka miesięcy widziałem w wielu domach sporo odbiorników Samsunga i subiektywnie muszę stwierdzić, że w większości kiepsko sobie radziły ze skalowaniem kanałów SD (więc tym bardziej teraz). M.in. dlatego zdecydowałem się na zakup Sharpa, choć miałem dużą ochotę na Samsunga (chociażby ze względu na design).
Jest to wyłącznie moja opinie i nie wszyscy muszą się z nią zgodzić.

miet555

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: miet555 »

xjustinx2 pisze:... podłącz coś o dużym poborze prądu pod USB i sprawdź czy problem się nasili.
Na przykład co? Obecnie mam podłączony dysk 2,5" i próbowałem już wcześnie go odłączać. Bez pozytywnych rezultatów, dalej cięło.

xjustinx2

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: xjustinx2 »

@miet555: Próbowałeś z innym kablem HDMI ? Sprawdź czy problem z dźwiękiem jest także z wyjść analogowych. Dekoder Ci się czasem nie przegrzewa ?

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Tak nie a propos drżenia i trochę dla rozluźnienia - jeśli ktoś jeszcze pamięta problemy z zakłóceniami które zgłaszałem (było to ze 30 stron temu :D ) . Inny kolega z Dolnego Śląska (też kanał 25) zgłasza podobne problemy w wątku o problemach w odbiorze. http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 62#p188062
Ale nie kontynuujmy tego tematu- przebuduję instalację i będzie po problemie.

miet555

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: miet555 »

xjustinx2 pisze:@miet555: Próbowałeś z innym kablem HDMI ? Sprawdź czy problem z dźwiękiem jest także z wyjść analogowych. Dekoder Ci się czasem nie przegrzewa ?
Tak, kable 3-4 wymieniane łącznie z jednym podobno bardzo dobrej jakości. Z EURO wychodzi dobrze ale to jest 720p. I tak jak pisałem wcześniej nawet na HDMI po przełączeniu na 720p jest OK! Nie zauważyłem żeby się przegrzewał, ma dużą wolną przestrzeń. Coś się nie wyrabia po zmianach jakie miały miejsce 15 lutego.

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: Odp: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Railroad »

miet555 pisze:Czy jest ktoś w stanie logicznie wytłumaczyć dlaczego po zmianach z 15.02 mam problem z dźwiękiem na kanałach TVP1HD i TVP2HD. Dźwięk czasami jest poprawny przez wiele godzin a niekiedy cały czas przycina. Za to przycinanie jest moim zdaniem odpowiedzialne łącze HDMI pomiędzy tunerem Ariva 250 Combo a odbiornikiem TV Philips. Dodam, że po zmianie rozdzielczości sygnału wyjściowego z 1080i na 720p dźwięk jest OK! Kiedy na chwilę odłączę kabel HDMI i ponownie włączę problem zanika. Żeby lepiej zilustrować dołączam nagrany materiał.
https://plus.google.com/photos/yourphot ... 1430733215
U mnie na Arivie 250 i na Sony Bravia problem z dźwiękiem nie występuje na 1080i ani na żadnym innym.

miet555

Re: Odp: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: miet555 »

Railroad pisze: U mnie na Arivie 250 i na Sony Bravia problem z dźwiękiem nie występuje na 1080i ani na żadnym innym.
Boję się właśnie tego że wezmę inną ARIVE i będzie tak samo. Niebawem będę mieć możliwość podłączenia do innego TV - zobaczymy.
Mam w domu również inną ARIVE i na niej jest OK! Ale to inny model (120Combo) inny procek i nie można tak porównywać.
Ostatnio zmieniony 22 lutego 2014, o 21:39 przez miet555, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: Odp: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Railroad »

miet555 pisze:
Railroad pisze: U mnie na Arivie 250 i na Sony Bravia problem z dźwiękiem nie występuje na 1080i ani na żadnym innym.
Boję się właśnie tego że wezmę inną ARIVE i będzie tak samo. Niebawem będę mieć możliwość podłączenia do innego TV - zobaczymy.
Mam w domu również inną ARIVE i na niej jest OK! Ale to inny model (120Combo) inny procek i nie można tak porównywać.
A jakie masz wgrane firmware?

miet555

Re: Odp: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: miet555 »

Railroad pisze: A jakie masz wgrane firmware?
V1.25B4 próbowałem na starszych - bez rezultatu :(

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

adac pisze:... dlaczego inne odbiorniki prawidłowo dekodują ten Mux :?:
Szczególnie dotyczy to tunerków STB za 99 zł na których nie robi to żadnego wrażenia.
Bo nowsze, z mocniejszym procesorem, zazwyczaj prostszym oprogramowaniem bez żadnych udziwnień i kombinacji (np. szyfrowania strumienia zapisywanego na USB). Oczywiście w tym przypadku szyfrowanie nie ma nic do rzeczy (drgające modele zresztą chyba nawet nie mają zapisu na USB) ale to tylko przykład.

JaneQPL

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: JaneQPL »

Takie tam, z TVP 1 HD :)

Obrazek

DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVBManiak »

Kurde, uprzedziłeś mnie! :D Ale zapodam jeszcze od siebie:

Obrazek Obrazek Obrazek

Tego już nowe kodery nie wytrzymały. :P

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Nie oglądałem na żywo więc nie mogę się wypowiadać, ale rzeczywiście to chyba maksymalnie trudne zadanie dla kodera :)
To potwierdza opinie, że jest "prawie" dobrze. Oczywiście to prawie robi różnicę.
Sądzę, że zaoszczędzenie ok. 3 Mb/s na wyrzuceniu TVP Polonia i teletekstu zapewni znośną jakość.

rancor
Posty: 50
Rejestracja: 10 maja 2012, o 18:38
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań-Śrem

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: rancor »

Nie śmiem wtrącać się w dyskusję, gdzie niektórzy wiedzą więcej na temat technicznych aspektów kompresji i przesyłu sygnału, ale dodam też coś od siebie.

Na moim 22 calowym Thomsonie programy HD TVP wyglądają momentami tragicznie (przy dynamicznych scenach), TVP Info wręcz bardzo tragicznie (przy dynamicznych scenach bardzo widoczne "kwadraty" w obrazie.

Po przeczytaniu kilku ostatnich stron w tym temacie częściowo domyślam się przyczyn takich a nie innych efektów większego upakowania kanałów w MUX-ie 3.

Tak z ciekawości wyszukałem info na temat tego parametru DRF i pierwsze z brzegu wyjaśnienie tego parametru:
Każdemu takiemu blokowi podczas ruchu jest przydzielana część strumienia.
Jeśli strumień nie wystarcza do opisania wszystkich zmian jakie następują w blokach, to kodek redukuje część informacji poprzez zwiększenie tzw. wspołczynnika kompresji klatki DRF(z eng. "Detail Removing Factor"). Mechanizm redukcji jest analogiczny, jak podczas kompresowania obrazków do formatu JPEG. Dzięki określeniu poziomu kompresji mamy wpływ na wygląd klatki. Na podobnej zasadzie działa mechanizm kompresji w kodeku Divx. W zależności od wielu okoliczności, takich jak np. aktualny stan poziomu ("gauge") zasobnika bitów (z eng. "Bits Reservoir"), kodek podejmuje decyzję o wyborze określonego współczynnika DRF do opisu danej klatki filmu. Im większy współczynnik DRF, tym klatka otrzymuje mniej bitów, które może przeznaczyć na opis obrazu. Ta redukcja przyczynia się do powstawania charakterystycznych kwadratów podczas dynamicznych scen.

Zjawisko to szczególnie objawia się to w kilku przypadkach: gdy występują gwałtowne ruchy kamery i ujęcia ruchome z boku; w scenach w których występuje duża ilość ognia, lub widoki fal morskich itp. Wyjątkowo nieprzyjazne mogą też być wszelkiego rodzaju sceny, w których widoczne są kraty i siatki - np. gdy kamera przesuwa się wzdłuż płotu lub siatki, obraz w tle ulega znacznemu zniekształceniu.
Na moją mizerną wiedzę w tym temacie mamy chyba przynajmniej jedno wyjaśnienie kiepskiej jakości obrazu, zwłaszcza na kanałach HD.

Zablokowany