TVP3 w MUX-3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: TVP Regionalna już w DVB-T !

Post autor: Jarosław Bałuka »

Proszę o zachowanie kultury wypowiedzi oraz wzajemny szacunek zarówno do innych forumowiczów jak i instytucji/firm zewnętrznych. Na tym forum nie ma tolerancji dla agresywnych wypowiedzi pod czyimkolwiek adresem, nie tolerujemy awanturnictwa. Posty treścią wykraczające poza normy określone regulaminem naszego forum zostały usunięte, kolejne tego rodzaju wypowiedzi zostaną nagrodzone usunięciem z forum.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: TVP Regionalna już od 1 września w DVB-T

Post autor: K63 »

belzebiusz pisze:Ciekawostka:

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798, ... owemu.html
Jedynie w rejonie podkarpackim start TVP Regionalnej zostanie opóźniony o miesiąc.
"Gdzieś dzwonili, tylko nie wiadomo w którym kościele".
Chyba jednak coś jest na rzeczy, tylko że chyba chodzi o TVPinfo, którego obecnie nie można odebrać w mux-1 na styku woj. małopolskiego i podkarpackiego.
Emisja TVP Rzeszów w mux-1 z nadajników Tarnów, Gorlice, Przehyba ma być prowadzona w do 29.09.2013 !
http://www.tvp.pl/krakow/dvbt/cyfrowa-t ... ce/5406017

brachu
Posty: 235
Rejestracja: 27 kwietnia 2011, o 08:50
Odbiornik: T-HD 1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Wilkanowo

Re: TVP Regionalna już w DVB-T !

Post autor: brachu »

Drobna uwaga techniczna:
z nadajników w Lubuskiem kanał regionalny nadal identyfikowany jest jako TVP INFO Gorzów

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: TVP Regionalna już w DVB-T !

Post autor: K63 »

Nawet po ponownym przeskanowaniu mux-a ?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: TVP Regionalna już w DVB-T !

Post autor: belzebiusz »

Niespodzianka: po raz pierwszy w historii prawidłowe 4:3 na TVP Lublin :!:
Tylko logo rozciągnięte. ;)

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: TVP Regionalna już w DVB-T !

Post autor: kaem3 »

TVP Gdańsk poprawiła logo. Już jest gładkie i półprzezroczyste. Od biedy może być.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: TVP Regionalna już w DVB-T !

Post autor: rotalplus »

belzebiusz pisze:Niespodzianka: po raz pierwszy w historii prawidłowe 4:3 na TVP Lublin :!:
Tylko logo rozciągnięte. ;)

Obrazek Obrazek
Już w niedzielę po południu było OK.
Poprawili tez rozstrzelony i pogrubiony napis LUBLIN na bardzie naturalny
Ale wczoraj podczas Antenowych Remanentów mocno męczyli się z logo - najpierw go nie było, później wylądowało prawie na środku ekranu, ostatecznie było na prawidłowym miejscu ale ściśnięte w poziomie

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: TVP Regionalna już w DVB-T !

Post autor: Puma »

kaem3 pisze:TVP Gdańsk poprawiła logo. Już jest gładkie i półprzezroczyste. Od biedy może być.
Potwierdzam, jednak nadal według mnie logo na TVP Bydgoszcz jest lepsze.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: TVP Regionalna już w DVB-T !

Post autor: belzebiusz »

Dziś już TVP Lublin dostosowało logo do 4:3.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: TVP Regionalna już w DVB-T !

Post autor: TVRuda »

Telewizja Katowice też kombinowała z logiem ale z proporcjami sobie dalej nie radzą. Robią to co robi TV6 z obrazem 4:3. Ja nie wiem co tym takiego trudnego dostosować logo do proporcji obrazu. Gdy w historii telewizji w polsce testowano i wprowadzono emisję z logiem to kombinacji nie było takich jak dziś. Pokończyli ci inżynierowie jakieś szkoły?

wrzomar

Re: TVP Regionalna już w DVB-T !

Post autor: wrzomar »

Mnie bardziej niż loga oddziałów regionalnych interesuje kiedy będę mógł (znowu) oglądać audycje regionalne, bo ten "postęp" odciął większą część kraju od pasma regionalnego. Zgodnie z prawem TVP Regionalna powinna trafić na MUX-1, a TVP Info na MUX-3 i po kłopocie. Nawiasem mówiąc, nie wiem co oni jeszcze zmienili z TVP Info, że w programie Kaffeine TVP Info dźwięk zanika (prawdopodobnie z powodu błędów w strumieniu), inne odtwarzacze łykają wszystko jak gęś kluski, ale Kaffeine jest najwygodniejszy, więc trochę szkoda, że dla TVP Info muszę się przełączać na coś innego.

grzegorz_kozacki
Posty: 24
Rejestracja: 6 kwietnia 2011, o 10:00
Odbiornik: TV Toshiba SL833,
Wiwa HD 90
Instalacja antenowa: UHF: DPM 15 elem.
VHF: DPM 6 elem.
Zwrotnica: Televes 404010
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chrzelice (UHF), Góra Św. Anny (VHF)

Re: TVP Regionalna już w DVB-T !

Post autor: grzegorz_kozacki »

To było do przewidzenia, że przy lokalnej emisji logo do materiałów z Warszawy będzie cyrk z formatem. Oddziały zwyczajnie sobie z tym nie radzą. W dodatku ktoś z obsługi lokalnej musi śledzić cały czas program, aby wygasić logo na czas reklam i do tego włączyć je adekwatnie do nadawanego formatu - czyli 16 osób w Polsce, bo automatyzacji tu raczej nie widać. Możliwe, że lepiej byłoby, gdyby Warszawa sama nadawała logo TVP Regionalna, bo przynajmniej robiłaby to dobrze. Lokalne wejścia w większości ośrodków to sztywne 16:9 bez względu na zawartość - nie mają ochoty bawić się z logiem, a to że użytkownicy starych telewizorów przy starszych materiałach 4:3 oglądają ramkę wokół ekranu to już raczej nikogo nie interesuje.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: TVP Regionalna już w DVB-T !

Post autor: distefano »

Logo także niewiele osób interesuje i nie ma wielkiego znaczenia jeśli nie jest zbyt jaskrawe i niszczące matryce telewizorów. Jego znaczenie jest czwartorzędne.

agent2606

Re: TVP Regionalna już w DVB-T !

Post autor: agent2606 »

Tak się cackacie z tym logiem jakby od tego zależało Wasze życie. Chyba istotniejsze jest co kanał nadaje, a nie głupi znaczek, co?

DVBManiak

Re: Odp: TVP Regionalna już w DVB-T !

Post autor: DVBManiak »

Logo jest ważne, aby wyglądało estetycznie. Jednak niektórzy rzeczywiście fanatyzują na tym punkcie.

wrzomar

Re: TVP Regionalna już w DVB-T !

Post autor: wrzomar »

Ostatnio bawi mnie jak w Wiadomościach, Panoramach, Serwisach INFO prowadzący z uporem maniaka powtarzają w jaki sposób sprawić, by znów można odbierać TVP Info i TVP Regionalna, pewnie mają telefony typu "Dlaczego nie mogę odbierać programów regionalnych?". Zamiast silić się na edukowanie narodu jak programować odbiornik, co akurat jest maglowane w każdej instrukcji obsługi, powinni wyraźnie powiedzieć, że obecne TVP Info nie jest tym dobrze znanym TVP Info, które pochodziło z TVP3 i które miało pasmo lokalne, że TVP Info jest dostępne w całym kraju, a TVP Regionalna tylko w okolicach większych miast i w telewizjach kablowych w tychże miastach (o Internecie nie wspomnę, bo o szerokopasmowy najłatwiej w dużych miastach i w niektórych wsiach), a w NTC będzie dostępna w całym kraju na zakończenie procesu cyfryzacji, czyli za rok. TVP Regionalna powinna się nazywać TVP Miejska! ;) Aż mnie korci, aby za wskazaniem prowadzącego Wiadomości, zapytać mojego Operatora (czyt. Emitel), "czy i kiedy" TVP Regionalna znajdzie się w jego ofercie ;)

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: TVP Regionalna już w DVB-T !

Post autor: AdamP »

wrzomar pisze: "czy i kiedy" TVP Regionalna znajdzie się w jego ofercie ;)
Jeśli odbierasz inne programy z Mux3 to masz też TVP Regionalną.

adrjannn
Posty: 32
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 15:43

Re: TVP Regionalna już w DVB-T !

Post autor: adrjannn »

wrzomar pisze:Ostatnio bawi mnie jak w Wiadomościach, Panoramach, Serwisach INFO prowadzący z uporem maniaka powtarzają w jaki sposób sprawić, by znów można odbierać TVP Info i TVP Regionalna, pewnie mają telefony typu "Dlaczego nie mogę odbierać programów regionalnych?". Zamiast silić się na edukowanie narodu jak programować odbiornik, co akurat jest maglowane w każdej instrukcji obsługi, powinni wyraźnie powiedzieć, że obecne TVP Info nie jest tym dobrze znanym TVP Info, które pochodziło z TVP3 i które miało pasmo lokalne, że TVP Info jest dostępne w całym kraju, a TVP Regionalna tylko w okolicach większych miast i w telewizjach kablowych w tychże miastach (o Internecie nie wspomnę, bo o szerokopasmowy najłatwiej w dużych miastach i w niektórych wsiach), a w NTC będzie dostępna w całym kraju na zakończenie procesu cyfryzacji, czyli za rok. TVP Regionalna powinna się nazywać TVP Miejska! ;) Aż mnie korci, aby za wskazaniem prowadzącego Wiadomości, zapytać mojego Operatora (czyt. Emitel), "czy i kiedy" TVP Regionalna znajdzie się w jego ofercie ;)
A mnie korci, żeby Ci odpowiedzieć, że TVP Regionalna ma o wiele większy zasięg niż TVP INFO. W Mux-3 jest TVP Regionalna i ma ona wiele doświetleń, a TVP INFO nie jest np dostępne w Szczawnicy, Tarnowie, Gorlicach itd.

wrzomar

Re: TVP Regionalna już w DVB-T !

Post autor: wrzomar »

Tak się składa, że obiekt w Żółwieńcu doświetla MUX-3 dla Bydgoszczy i Śremu, ale nie nadaje go dla Konina. Dla Poznania i Konina szła by ta sama wersja regionalna, więc strumień już mają, ale nie nadają go z taką mocą i charakterystyką promieniowania jak dwóch pozostałych multipleksów. Na pełne wdrożenie mają czas do (chyba 27) kwietnia 2014 roku, więc im się nie spieszy.

Na dowód podaje źródła:
- Harmonogram wdrażania MUX-3 (niezbyt aktualny pewnie):
http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3
- Aktualne parametry emisji (dla MUX-3 większość obiektów tylko doświetla):
http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... misji-dvbt

Około 10 km od Konina mam tylko MUX-1 i MUX-2. Pewnie znalazłoby się więcej miejscowości, w których nie ma MUX-3, niż miejscowości w których nie ma TVP Info. Całego MUX-1 nie mają w Szczawnicy, Tarnowie i Gorlicach?

adrjannn
Posty: 32
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 15:43

Re: TVP Regionalna już w DVB-T !

Post autor: adrjannn »

Mają MUX-1 w Szczawnicy ale zamiast TVP Info jest TVP Rzeszów.

Zablokowany