EPG - Długie opisy na programach TVP

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Bartosz Czach

Re: EPG - Długie opisy na programach TVP

Post autor: Bartosz Czach »

W Gdańsku jest wszystko w porządku. EPG ładuje się na TVP1. Tylko nie wiem, dlaczego ładuje się ładnie na tym kanale dla całego MUXu, a np. na TVP Historia już nie.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: EPG - Długie opisy na programach TVP

Post autor: Jarosław Bałuka »

Wybór kanału w multipleksie nie ma znaczenia dla EPG. EPG przesyłane jest w multipleksie jako niezależny serwis, jeden dla wszystkich kanałów. Zatem trudno mi jakoś sobie wytłumaczyć czemu na Historii miałoby być inaczej..hm..

Bartosz Czach

Re: EPG - Długie opisy na programach TVP

Post autor: Bartosz Czach »

Na TVP Historia nigdy EPG nie załadowało się całe. Co więcej, w popołudniowej porze dnia rzadko zdarza się załadowanie do końca dnia przynajmniej dla jednego kanału, jeśli start ładowania ma miejsce na TVP Historia. Telewizor mam jak w profilu. Na Signalu HD-507 nie ma takiego objawu. Czy aby na pewno cały strumień EPG jest emitowany poprawnie. W przypadku MUX2 tego problemu nie ma.

Peter_CA

Re: EPG - Długie opisy na programach TVP

Post autor: Peter_CA »

Widoczne są tylko nazwy, opisów brak. Wygląda to tak:
Obrazek
Ustawień nie ruszałem, zresztą ten telewizor nie ma praktycznie żadnych opcji, dotyczących EPG.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: EPG - Długie opisy na programach TVP

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie znam tego odbiornika - to jest pole na informację skróconą czy na pełny opis?
Na moim TV nie odnotowałem żadnych zmian, zarówno krótkie jak i długaśne opisy są jak były.

Peter_CA

Re: EPG - Długie opisy na programach TVP

Post autor: Peter_CA »

To jest pole na pełny opis. Na porównanie - opis programu na STV 1 (też długi - całkiem ma 4 strony)
Obrazek

EDIT: W końcu wygląda to na jakąś kombinację - Polsat:
Obrazek
Najpierw jest skrócona informacja (komedia), potem pełny opis.

arik92

Re: EPG - Długie opisy na programach TVP

Post autor: arik92 »

@Peter_CA, a czy gdy na kanałach TVP, na pilocie naciśniesz "i+", to czy dla audycji "Teraz" i "Następny" jest opis?

Peter_CA

Re: EPG - Długie opisy na programach TVP

Post autor: Peter_CA »

arik92: Nie.

arik92

Re: EPG - Długie opisy na programach TVP

Post autor: arik92 »

Raczej to nic nie da, ale można spróbować wywalić kanały MUX 3 z listy i wyszukać go na nowo.

Peter_CA

Re: EPG - Długie opisy na programach TVP

Post autor: Peter_CA »

arik92: Nic nie dało, tak samo powrót do ustawień fabrycznych. Z mojej strony już pozostaje chyba tylko błąd w oprogramowaniu telewizora. Dla mnie dziwne jest tylko to, ze jeszcze w zeszłym tygodniu to działało.

arik92

Re: EPG - Długie opisy na programach TVP

Post autor: arik92 »

Taki sam soft jak twój BX3 mają również TV z serii BX4, EX3, EX4, więc na nich też będzie ten problem występował. Mnie natomiast ciekawi czy problem na tych TV będzie tylko przy odbiorze z RTON Skrzyczne, czy ze wszystkich obiektów w kraju, gdzie nadawany jest MUX 3.

Bartosz Czach

Re: EPG - Długie opisy na programach TVP

Post autor: Bartosz Czach »

Koledze nie wyświetlają się pełne opisy. U mnie są jaja z ładowaniem danych EPG. Coś zatem jest na rzeczy. Mam nadzieję, że Emitel zrobi dochodzenie we współpracy z TVP.

mmm
Posty: 20
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 18:10
Odbiornik: MT 4160v1 (miałem 3 ale padły)
Kruger & Matz KM00186
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża, Żórawina

Re: EPG - Długie opisy na programach TVP

Post autor: mmm »

Ja również chciałbym zgłosić brak opisów programów w EPG z MUX3 z Żórawiny - w EPG dla każdego z programów z MUX3 mam tylko tytuly programów a opisów brak (puste pola).
Opisy programów dla polskiego MUX2 i czeskich MUX1,MUX2,MUX3 wyświetlają się bez problemu.
Do tej pory sądziłem że to kwestia używanego odbiornika (MT 4160) ale po tym jak znalazłem ten wątek widzę że coś jest nie tak.
Skoro nie wszyscy zgłaszają ten problem sądzę że opisy w MUX3 są zapewne nadawane, ale w jakiś sposób są niezgodne ze standardem skoro niektóre odbiorniki ich nie potrafią wyświetlić.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: EPG - Długie opisy na programach TVP

Post autor: Jarosław Bałuka »

Sprawdziliśmy multipleks katowicki na posiadanym TV Sony i z opisami audycji wszystko jest OK.

Zastanawiam się czy podawane problemy mogą mieć coś wspólnego z zmianą czasu letniego na zimowy, która była 2 tygodnie temu. EPG nadawane jest na 7 dni do przodu więc odbiornik zapisuje informacje na tydzień do przodu i wyświetla je gdy włączamy podgląd EPG. Po tygodniu, jeśli dane nie zostały uzupełnione (odczytane ze strumienia), przewodnik zniknie.

Sprawdźcie proszę czy nie jest to czasem wpływ ustawionej strefy czasowej lub kraju odbioru w TV. Być może coś jest niewłaściwie ustawione i odbiornik od 2 tygodni nie wczytuje poprawnie EPG.

_chris_

Re: EPG - Długie opisy na programach TVP

Post autor: _chris_ »

@ Peter_CA:
to jest jakiś problem z tym, że odbiornik nie potrafi prawidłowo zinterpretować przesłanej informacji. Może są jakieś znaki kontrolne, których nie potrafi zrozumieć, albo tablica jest za długa i nie mieści się cała do bufora, powodując niemożność prawidłowego dekodowania.

Ja mam bardzo podobnie z combo Opticum-a X703p. U niego jest bardzo podobnie jak u Ciebie - bezproblemowe wyświetlanie EPG na mux-2 (komercyjni) i brak EPG na mux-3. Wyświetla jedynie linijkę z tytułem audycji, gdzie w zależności od długości tytułu, oprócz tytułu potrafi się wyświetlić dodatkowo początek opisu / informacji uzupełniających.

To jest spowodowane zapewne tym, że TVP wykorzystuje w pełni standard odnośnie tablic EPG, a niektóre odbiorniki nie implementują go w tym zakresie. Pisałem do producenta, ale mnie olali.

przemkos

Re: EPG - Długie opisy na programach TVP

Post autor: przemkos »

Witam panie Jarosławie,
Wracając do głównego tematu wątku - wiadomo może, czy da się coś zrobić z tym problemem? Ostatnia informacja od Pana była dość zdawkowa :(

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: EPG - Długie opisy na programach TVP

Post autor: Jarosław Bałuka »

Monitoruję sprawę, zależy mi na jej wyjaśnieniu, tym bardziej że zbliża się MUX1. Proszę jeszcze o cierpliwość.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: EPG - Długie opisy na programach TVP

Post autor: qwerty »

Panie Jarosławie. Może zadam pytanko. Kiedyś była dyskusja, aby do każdego kanału było nadawane EPG (np. w multipleksie 1 nadawać epg z multipleksu 2, a na multipleksie 2 nadawać z pierwszego). Chodzi o to, że niektóre odbiorniki (większość telewizorów) przy włączeniu wczytuje tylko epg z danego multipleksu, a po wyłączeniu kasuje cały przewodnik).
Gdy np. włączę telewizor na tvp to nie mam przewodnika ze stacji komercyjnym. Są szanse na realizację "projektu"? Oczywiście multipleks 1 na razie nie musi być uwzględniony (małe pokrycie), ale byłoby fajnie, gdyby egp z mux1 i 2 było wspólne.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: EPG - Długie opisy na programach TVP

Post autor: Jarosław Bałuka »

Wymagałoby to porozumienia pomiędzy operatorami multipleksów w zakresie przydzielenia przepływności dla danych. Przesyłanie danych dla innych multipleksów wymagałoby większego pasma, inaczej znacznie spadłaby prędkość pojawiania się informacji w przewodniku.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: EPG - Długie opisy na programach TVP

Post autor: qwerty »

Tu nie chodzi aby szybko pojawił się przewodnik (swoją drogą pełny przewodnik TVP wolniej się u mnie ładuje). Wystarczy, aby teraz i następne wczytało w pół minuty, a pełen może pobierać nawet 2-3 minuty. Chodzi o to, aby ktoś zaproponował nadawcom kanałów (ja nie mam takiego przebicia jak ktoś z emitela).

Zablokowany