Dźwięk w kanałach TVP

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: MJJ »

Kiler pisze:Oglądam teraz mecz na TVP 2 i niestety dźwięk jest szybszy od obrazu. Fatalnie się to ogląda jeśli słyszysz, że zaraz padnie bramka, a jeszcze tego nie widzisz.
Dzisiaj niestety jest chyba jeszcze gorzej.
Najpierw słychać a dopiero po chwili widać co się stało.

Czy naprawdę TVP nic nie może zrobić aby troszkę opóźnić dźwięk ? Czy żeby z przyjemnością oglądać mecz na kanałach TVP to trzeba wyłączać fonię ?

pufon

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: pufon »

Brak DD i DD+ TVP1 MUX3


18.15 jest ok.

arik92

Re: HbbTV w TVP

Post autor: arik92 »

wsz pisze:chociaż np. dziś im nie przeszkadza, że fonie w TVP1 i 2 mają nazwy 3.V.O i 2.V.O dla dodatkowych ścieżek dźwiękowych w MUX3 w W-wie w ich TV serii "C" i "D" (najnowsze firmware'y wgrane).
Jeśli te ścieżki Samsung pokazuje jako V.O to wydaje mi się, że dobrze je odczytuje.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: HbbTV w TVP

Post autor: wsz »

A co to ma niby znaczyć? Inne TV odczytują te ścieżki jako "wielojęzyczny" i "oryginalny" (być może przypisane odwrotnie).

arik92

Re: HbbTV w TVP

Post autor: arik92 »

Jeśli spojrzymy w strumień kanałów TVP1 i TVP2 z MUX3, to ścieżka DD+ na TVP1 i ścieżka DD na TVP2 jest opisana jako "qaa". Na TV Sony jeśli język menu jest ustawiony na polski to wtedy TV dla DD+ na TVP1 i DD na TVP2 pokazuje ścieżki jako "Dźwięk oryginalny", natomiast jeśli język menu ustawi się na portugalski to wtedy TV odczytuje te ścieżki jako "V.0".
Jak miałem dostęp do tunera Televes ZAS HD, który miał menu w języku angielskim i portugalskim, to gdy język menu był ustawiony na angielski wtedy dla tych ścieżek tuner pokazywał jako "Original audio", a gdy język menu był ustawiony na portugalski ścieżki były odczytywane jako "V.0".

Televes to chyba jeden z tunerów, który te ścieżki odczytuje poprawnie, większość STB na rynku pokazuje dla tych ścieżek "nieokreślony".

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: wsz »

Ale ja mam takie dziwne wymaganie, by Samsung ustawiony na język polski wyświetlał zrozumiale opis tych ścieżek. V.O może ma znaczenie po portugalsku ale dlaczego 3.V.O i 2.V.O? Po polsku to nic nie znaczy.

Wojewoda82

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: Wojewoda82 »

Wiem ze temat dźwięku na kanałach TVP był już poruszany (prawie wszystkie posty powyżej),ale spróbuję jeszcze raz (brak odzewu):

Geneza: Otóż jako że jest w zasięgu 3 multipleksów a mój TV zachowuje dublujące się kanały TVP1, TVP2 oraz TVP Info (Wrocław) postanowiłem kanały na liście posegregować docelowo w przygotowaniu na odbiór TVP1 i 2 w HD od 1 czerwca. Czyli TVP1 z mux 1 na początek listy a z mux 3 dalekie tyły (+ pomiń). Natomiast TVP2 z mux 3 na drugie miejsce, a z mux 1 dalekie tyły (+ pomiń).

Przyczyna: Niestety o ile na mux 1 kanały TVP 1 i 2 posiadają zwykle 2 ścieżki dźwiękowe: MPEG Polski i Dolby Digital Polski o tyle te same kanały na mux 3 posiadają zwykle 2 ścieżki dźwiękowe: MPEG Polski i Dolby Digital Język oryginalny. Tak wykrywa je mój TV (i pewnie nie tylko mój)

Objawy: Ta drobna różnica w nazwie ścieżki powoduje że przy ustawieniach dźwięku dla DTV (telewizja cyfrowa) Dolby Digital telewizor na kanałach mux 1 automatycznie ustawia ten dźwięk (gdy jest on dostępny) natomiast na kanałach z mux 3 automatycznie zostaje przy MPEG bo traktuje ścieżkę Dolby Digital Język oryginalny jako np po angielsku. Oczywiście można przełączyć na tą ścieżkę ale po przełączeniu na inny kanał i powrocie na kanał z mux 3 sytuacja się powtarza.

Działanie: Czy można zmienić nazwę tej ścieżki na mux 3 na "Polski" i czy leży to w kompetencjach Emitela czy TVP?

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: alabama1 »

Ja mam to samo na tvnie, na mojej Technice jak przełączam na tvn, to od razu mam dźwięk na zwykłym. Żeby ustawić dolby digital, trzeba to ręcznie zrobić. A jak się przełączy i wróci, to znów to trzeba robić. Co ciekawe, na dekoderze opticum, od razu wybiera dolby digital, automatycznie.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: biopar »

Mój TV pominął w ogóle kanały z któregoś multipleksu, i niestety nie wiem nawet z jakiego :) Pewno wybrał ten z mocniejszym sygnałem.
Dziwne też, że na dwóch multipleksach różnie nazwane są ścieżki audio. Widać sygnał nie jest typowo dublowany.
Mój TV wybiera system dźwięku w jakiś dziwny sposób. Mam do wyboru "standard" albo "zaawansowany". Wychodzi na to, że wybierając zaawansowany telewizor zawsze kieruje się wyborem ścieżki DD nie ważne w jakim języku jest nadawane. standard - to mpeg. Niestety, jako że kilka stacji nie nadaje żadnej innej ścieżki poza MPEGiem, słychać dużą różnice w dźwięku, więc wybieram standard. Z resztą słuchając dźwięku z głośników TV nie ma znaczenia, czy słuchasz dolby, czy mpeg :)

aron_m
Posty: 109
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:08
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony HX 850
Instalacja antenowa: Telkom Telmor Digit, balkon 3 piętro budynku, bez widoczności z nadajnikami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: aron_m »

Czy jest szansa, by TVP lub EMITEL zrobili porządek z dźwiękiem na kanałach TVP 1 i TVP 2 w MUX-3? Obecnie te same kanały w MUX-1 przez cały czas nadawania dają nam możliwość dźwięku dookólnego 5.1 DOLBY DIGITAL oraz zwykłe STEREO w ścieżce MPEG. Natomiast w MUX-3 mamy 3 ścieżki dźwiękowe: MPEG STEREO, DOLBY DIGITAL 2.0 oraz (tylko na TVP 1 w MUX-3 DOLBY DIGITAL PLUS 2.0). Jest to ważne bo jak 1.06 uruchomią TVP 2 HD w MUX-3 to szkoda by nie mieć dźwięku 5.1 A dźwięk 5.1 dla wersji SD TVP 2 na MUX-1 trochę wydaje się w tej sytuacji źle wybrany jeśli nic się nie zmieni. Jestem za tym by kanały w MUX-1 i MUX-3 były takie same jeśli chodzi o dźwięk.

tingens

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: tingens »

Mam problem z głosem (tv LG LM670s) na kanałach z mux3-Kraków a dokładnie kultura, polonia i historia. Głos w telewizorze na tych kanałach brzmi jakby był ze studni, a czasem po przełączeniu na jeden z tych kanałów głos zanika i telewizor zaczyna przymulać... dopiero po wyłączeniu i ponownym włączeniu tv głos się pojawia.
Gość z serwisu powiedział, że te kanały są nadawane testowo i jest w nich problem z dźwiękiem i poradził nie przełączać na te kanały:) lub zrobić restart do ustawień fabrycznych (już raz robiłem restart i problem zniknął na ok 2 tyg a potem znów się pojawił).

... czy rzeczywiście jest to wina złej ścieżki audio... czy ściema LG?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie ma żadnych problemów z dźwiękiem na kanałach MUX3 emitowanego w Krakowie.
Kanały nie są nadawane testowo.
Mam tu obok siebie LG i na nim dźwięk TVP Historia, Kultura i Polonia odtwarzany jest poprawnie, z jakością podobną jak na innych kanałach.

tingens

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: tingens »

Jarosław Bałuka pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Dziękuję za odpowiedź
a co mogę zrobić aby dostać oficjalną odpowiedź Emitela na temat dźwięku na mux3, bo chciałbym pociągnąć temat z LG

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: Jarosław Bałuka »

Hm.. to jest oficjalna informacja. Jeśli TV zniekształca dźwięk to chyba nie potrzeba żadnego pisma w tej sprawie..?

Sprawdź czasem czy nie masz włączonej opcji opisów audycji (audiodeskrypcja, opis dźwiękiem,..). Ścieżka audiodeskrypcji jest nadawane z mniejszą przepływnością niż ścieżka główna.

Tak czy inaczej, w żadnym przypadku telewizor nie powinien się blokować, głos samoczynnie wyłączać itd.

tingens

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: tingens »

Czyli mogę powołać się na to forum i Pana odpowiedź?

Wojewoda82

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: Wojewoda82 »

Spróbuj powyłączać wszystkie opcje w asystencie niepełnosprawnych. Był swego czasu problem z tym na tv LG. Jaką ścieżkę dźwiękowa masz jako domyślną w ustawieniach. A jaką używa tv (szybkie menu - to kółeczko i tam będziesz widział jaka ścieżka jest używana na włączonym obecnie kanale) ?

Chodzi mi o wywołanie tego kółeczka - tu po angielsku http://regmedia.co.uk/2012/02/08/lg_dm2 ... ombo_7.jpg

tingens

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: tingens »

Dzięki Właśnie wyłączyłem w asystencie niepełnosprawnych opcję "Opis dźwiekiem".... i głos na tych kanałach jest OK i nie zacina się przy przełączaniu... nie wiem o co chodzi, ale pomogło :)
Dziękuję

PS: Jeżeli chodzi o ścieżkę dźwiekową to mam napisane MPEG Polski

Wojewoda82

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: Wojewoda82 »

Chodzi o opisy ścieżek z audiodeskrypcją które mają opis qad i tv LG fiksują przy tym opisie tych ścieżek. Gdy nazywają się one aux to jest ok.

Ja jak mam włączone to co ty wyłączyłeś, to w ogóle nie mam dźwięku na tych kanałach ;)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: belzebiusz »

Beznadziejne oznaczenia "qad" powodują jeszcze ciekawsze problemy:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=136918#p136918

DVBManiak

Re: Dźwięk w kanałach TVP

Post autor: DVBManiak »

Już lepiej "aux" niż ten "qad". Moja Wiwa czyta bez problemu aux, a qad jest Niezdefiniowany. TVP ma gdzieś odbiorców, więc Emitel mógłby wpłynąć nieco na TVP. Bo skoro nadawca nas olewa to zostaje tylko to forum. To samo z EPG w MUX1.

Zablokowany