Dźwięk w kanałach TVP

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

TVP Kultura z dźwiękiem Dolby Digital

Post autor: piotrek93 »

zauważyłem dzisiaj na kanale tvp kultura pojawiła sie fonia DD czy wie ktoś możę czy jest celowy zabieg czy też jakiś test

loleklolek

Re: TVP Kultura z dźwiękiem Dolby Digital

Post autor: loleklolek »

Fonia DD na TVP Kultura już jest od jakiegoś czasu... do tego ze znacznikiem Pol, więc można potestować czy sprzęt domyślnie ustawia się na MPEG, czy na DD.

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: TVP Kultura z dźwiękiem Dolby Digital

Post autor: piotrek93 »

wogóle mam takie pytanie czy jest sznsa ze dd z tvp 1,2 i histori tez bedzie leciec jako pol bo mój tuner przełącza po zmianie na mpeg a jak chce dd albo w przpadku tvp 1 dd+

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: TVP Kultura z dźwiękiem Dolby Digital

Post autor: qwerty »

loleklolek pisze:Fonia DD na TVP Kultura już jest od jakiegoś czasu... do tego ze znacznikiem Pol, więc można potestować czy sprzęt domyślnie ustawia się na MPEG, czy na DD.
A przypadkiem nie jest tak, że jeżeli jest ścieżka z tym samym językiem to powinien ustawiać się na ten z niższym PID?

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: TVP Kultura z dźwiękiem Dolby Digital

Post autor: pgrzes »

piotrek93 pisze:zauważyłem dzisiaj na kanale tvp kultura pojawiła sie fonia DD czy wie ktoś możę czy jest celowy zabieg czy też jakiś test
loleklolek pisze:Fonia DD na TVP Kultura już jest od jakiegoś czasu... do tego ze znacznikiem Pol, więc można potestować czy sprzęt domyślnie ustawia się na MPEG, czy na DD.
Ścieżka DD na TVP Kultura nie była dostępna od początku nadawania z nadajnika w Mysłowicach, z którego pierwszy z kolegów odbiera przekaz. Podobnie było z telegazetą na tym programie, ta jednak pojawiła się z jednodniowym opóźnieniem. W środę zwróciłem uwagę Panu Jarosławowi Mroczkowskiemu na fakt braku DD wiedząc, że np. z nadajnika w Warszawie jest ten przekaz dostępny. Ku mojemu zaskoczeniu już w czwartek przed południem emisja AC3 się pojawiła, chociaż późnym wieczorem wystąpiła przerwa.
Polecam więc przeskanować kanał, jeśli odbiornik automatycznie nie zaktualizował informacji z tablicy PMT.
qwerty pisze:A przypadkiem nie jest tak, że jeżeli jest ścieżka z tym samym językiem to powinien ustawiać się na ten z niższym PID?
Ścieżki AC3 w MUX3 mają niższy PID niż ścieżki MPEG (wyjątek-ścieżka E-AC3 w TVP1, ale to przecież coś więcej niż AC3).

W porównaniu do emisji warszawskiej MUX3 na pewno brakuje jeszcze ścieżki napisów na TVP1, jednak z lektury forum wynika, że jest ona dostępna wyłącznie z PKiN oraz Raszyna (emisje warszawskie, jeśli jest inaczej proszę o informację).

Jeśli dołączenie AC3 nie wynikło tylko z przypadku, to gratuluję Emitelowi szybkości działania i reagowania na zgłaszane uwagi.

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: TVP Kultura z dźwiękiem Dolby Digital

Post autor: piotrek93 »

udało mi się ustwić dd domyślne na wszystkich kanałach z wyjątkiem tvp historia ktoś wie dlaczego? jaki jest PID DD w tvp historia

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: TVP Kultura z dźwiękiem Dolby Digital

Post autor: Benedykt »

Na TVP Historia DD ma oznaczenie aux i wartość tylko 128 kB/s - czy warto tego słuchać? Na TVP Kultura DD ma oznaczenie Polski i wartość 384 kB/s (zapewne 5.1). W Olsztynie nie ma napisów na żadnym kanale i nie mam E-DD na TVP1. DD na TVP2 ma oznaczenie O.V. i 384 kB/s a na TVP1 Multiple Language i także 384 kB/s.

loleklolek

Re: TVP Kultura z dźwiękiem Dolby Digital

Post autor: loleklolek »

@qwerty

Nie wiem, to zapewne zależy od softu i zapewne jest tak jak piszesz :-). Pisząc "potestować" miałem na myśli testowanie, czy ustawienia domyślnej fonii wprowadzane przez użytkownika ustawiają się dobrze (w niektórych tv w opcjach można sobie wybrać, czy domyślnie chce się słuchać mpeg, czy dd).

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: TVP Kultura z dźwiękiem Dolby Digital

Post autor: twmichal »

W programie TotalMedia obie ścieżki dźwiękowe na TVP Kultura podpisane są jako "pol" natomiast na TVP Historia pierwsza jest "pol" a druga "aux"

Banister
Posty: 75
Rejestracja: 6 października 2011, o 13:41
Odbiornik: Philips 40"
Instalacja antenowa: Dipol z ATX91 + SWA9701
Nadajnik - obiekt nadawczy: dookolna + Raszyn

Re: TVP Kultura z dźwiękiem Dolby Digital

Post autor: Banister »

Nawet na TVN7 jest DD
A kanaly TVP oprocz regionow maja DD i jeszcze 2 inne formaty (TVP1 i 2)

Hamer

Re: TVP Kultura z dźwiękiem Dolby Digital

Post autor: Hamer »

Na TV LG LD350 ustawiłem domyślnie na dźwięk DD i jak przełączam z innego kanału na Kulture to z automatu zmienia sie na DD. Wynika z tego że nazwa ścieżki musi mieć oznaczenia "polska/polskie/pol" żeby LG to zaakceptowały i przestawiły się na odpowiednią ścieżkę dźwiękową.

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: TVP Kultura z dźwiękiem Dolby Digital

Post autor: ks41 »

Tak, na LG LD350 chyba tak jest, u mnie na TVP Kultura jest tak samo, a na przykład na TVP 2 zmienia automatycznie na mpeg.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: TVP Kultura z dźwiękiem Dolby Digital

Post autor: kuku1234 »

Ja widze polski polski przy obydwu sciezkach, na liscie DD jest drugie i na to przeskakuje, wiec jak sie ma do tego ta teoria ?

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: TVP Kultura z dźwiękiem Dolby Digital

Post autor: blockbuster »

ks41 pisze:Tak, na LG LD350 chyba tak jest, u mnie na TVP Kultura jest tak samo, a na przykład na TVP 2 zmienia automatycznie na mpeg.
Tak jest chyba w większości modeli LG. Jeżeli ścieżka DD nie jest oznaczona jako "polski" to nijak nie można zmusić telewizora do domyślnego ustawiania się na tej ścieżce.

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: TVP Kultura z dźwiękiem Dolby Digital

Post autor: Miodzik »

Nie jest tak na wszystkich, bo u mnie nie ma z tym problemu, jest DD. Było swego czasu mówione jak to się robi, więc nie będę się powtarzał. Tylko na Historii DD nie wskakuje z automatu, ale to mi akurat nie przeszkadza.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: TVP Kultura z dźwiękiem Dolby Digital

Post autor: blockbuster »

@Miodzik dzięki. Ustawiłem tak jak piszesz i działa. Dziwne bo wcześniej próbowałem różnych ustawień języka audio i zawsze dźwięk wracał z domyślną ścieżką MPEG.

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: TVP Kultura z dźwiękiem Dolby Digital

Post autor: Miodzik »

Może nie ustawiałeś na właściwym kanale, trzeba pamiętać żeby to był np. TVP1 gdzie jest DD i wtedy działa na 100%. Oczywiście wskakuje Ci teraz automatycznie DD+ na "jedynce" prawda?

Pozdrawiam

Hamer

Re: TVP Kultura z dźwiękiem Dolby Digital

Post autor: Hamer »

U mnie na na TV LH2000 działa po zmianie na inny język audio np. Czechy a kraj zostaje Polska. Natomiast w LD350 sama zmiana języka nie pomaga trzeba też zmienić kraj. Sprawdzałem na Czechach i na takim no name "- -" i wtedy dopiero działa.

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: TVP Kultura z dźwiękiem Dolby Digital

Post autor: ks41 »

Czytałem, że jest możliwość ustawienia w menu serwisowym na stałe domyślnej ścieżki dźwiękowej, miałem możliwość sprawdzenia ale nie sprawdzałem ale chyba to prawda.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Oryginalna fonia Dolby Digital

Post autor: voitek »

Dzisiaj w nocy przed 2:00 oglądając TVP Polonia na chwilę "zatrząsł się" obraz. Po chwili zniknął dźwięk Dolby Digital (była cisza), moja Bravia wyświetliła informację że dźwięk jest albo zakodowany albo nie da się go rozkodować. Przełączyłem na fonię MPEG2 - wszystko było OK. Przełączyłem na TVP Kultura - tutaj również dźwięk w DD nie działał, a MPEG OK. Na TVP1 i TVP2 działały wszystkie ścieżki.
Dzisiaj rano było już dobrze.
Czyżby jakieś testy kodowania :)?

Zablokowany