TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: MarioPL »

adac pisze:@ MarioPL: przecież napisałem Ci wyżej. Filmy i reklama lecą ze studia w Wa-wie, a Olimpiada po łączach z Rosji. Jeszcze nie wiadomo jaki oni tam standard mają na wylocie.
Wszystko rozumiem, ale efekt drżenia występuje też przy programach studyjnych, np. "Pytanie na Śniadanie" lub dzisiejszej transmisji mszy św. o godz 7 na tvp 1HDi podobnych.
Przykład drżenia najlepiej widać na matriałach z olimpiady, a przykład ten jest często podawany ze względu na ilośc matriału ;) emitowanego w TVP/

emc_ldz
Posty: 6
Rejestracja: 16 lutego 2014, o 10:55

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: emc_ldz »

Witam wszystkich.

Ja mam dokładnie ten sam problem co MarioPL. Na moim telewizorze Samsung PS42C450 obraz ze studia drży i klatkuje. Tak samo z transmisją z igrzysk. Nie da się tego w ogóle oglądać. Na drugim odbiorniku LE22D450 tak na oko wszystko jest w porządku, poza słabą jakością obrazu. Co ciekawe problem nie dotyczy całych serii tylko wybranych modeli, na LE32C450 obraz jest płynny. Trochę dziwna sprawa, TVP powinna zająć się problemem. Zmiana parametrów nadawania, po okresie testów to trochę niepoważne zachowanie. Nie może być tak, że TVP swoje problemy finansowe przerzuca na zwykłych odbiorców. Skoro nie mają pieniędzy na utrzymanie, to może należy ciąć koszty w inny sposób a nie upychać na siłę w MUXie tyle programów, aby ratować się wpływami z reklamy. W najgorszym przypadku jeżeli w kwietni wyłączą wersje SD to przestanę oglądać ich programy. Żadna strata.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Zastanawiająca i niepokojąca zarazem jest cisza ze strony Emitela (no chyba że obj wyjechali na ferie. Czyżby sytuacja wyglądała aż tak źle, że nie wiedzą co napisać??

Co więcej, aktualnie u mnie TVP1HD (Młynarska) też widzę drżenie :D
Co się dzieje!!!!!!!!!!!

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: MarioPL »

Kolega @Anduraki próbuje "coś" przeforsować swoimi wpisami na forum albo... tylko co ?
Jeszce raz napiszę.
Do dnia kiedy TVP postanowiło "wcisnąć" kolejne kanały na jednego MUX'a na moim TV Samsungu LE32C450 obraz na kanałach HD (bo tego dotyczy tu głównie problem) był dobry, bez zniekształceń, drżeń, frezów i innych przypadłości. Oczywiście sama jakość, jak na obraz HD mogła pozostawiać dużo do życzenia, ale to jest już odrębny temat (nieszczęśliwy bitrate ;) ).
Obecnie problem dotyczy stanu "obrazu" na TVP 1HD i 2HD, widocznego szczególnie przy scenach DYNAMICZNYCH. Tak sie składa, że większośc swoich obserwacji prowadzimy przy okazji transmisji z olimpiady, ale problem dotyczy tez transmisji programów np. "Pytanie na Śniadanie", transmisji dzisiejszej mszy św. czy wczorajszych "kabaretów".
Wiem, że problem dotyczy poszczególnych modeli tv (np.Samsungów) i dekoderów dvb-t. Mogę jedynie zadać pytanie dlaczego, telewizor w chwili kupna był zgodny z "specyfikacjami dvb-t", teraz nagle już nie spełnia tych wymogów ?

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: MarioPL »

Jeśli ktoś chce zobaczyć jak wygląda obraz HD na moim Samsungu (drżenie najlepiej widać około 20 s. materiału przy ruch rąk), to zapraszam do pobrania pliku z :
https://dl.dropboxusercontent.com/u/988 ... V_0284.MP4
Wielkość pliku: 31 MB.

P.S.
Przepraszam za jakość materiału, ale nagrywałem "z ekranu" zwykłą kamerką. Jednak "drżenie" widać :(

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: monter1981 »

ploomba pisze:Jakieś 10 minut temu na TVP Info wszystko było OK (na moim Samsungu Le32C450) - obraz nie drżał. Chyba po tych obecnych testach i wyłączeniach.

Teraz znowu mux-3 na chwilę zgasnął i drżenie wróciło.
Niestety potwierdzam. Przecież było już dobrze :!:

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: adac »

tylko na materiałach z przeplotem (filmy i reklamy są ok)
a skąd ten pomysł że filmy i reklamy są nadawane bez przeplotu ? Zmieniają wtedy standard na 1080 p :?:

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: belzebiusz »

Raczej chodzi o to jaki jest materiał źródłowy.
Reklamodawcy dostarczają raczej materiały progresywne, filmy także są progresywne (1080p/576p), ale już transmisje sportowe są dostarczane z przeplotem (1080i).

przyczajony999
Posty: 36
Rejestracja: 15 lutego 2011, o 12:46
Odbiornik: Samsung LE32C650, Samsung UE40EH5300, LG FLATRON M2794DP
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital + symetryzator (13 m n.p.t.), TRISET-113 PE, AWS-1036
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/Wichów | TON Głogów EC

Re: Odp: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: przyczajony999 »

Na Samsungu C650 efektu drgania nie ma. Jedynie podczas szybkich scen jest morze pixeli, zwłaszcza na igrzyskach. Dzisiejsze narciarstwo alpejskie to była prawdziwa tragedia. Także nie cała seria C ma takie problemy.

Bartt

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Bartt »

@przyczajony999

Samsung serii C650 jest na innym procku niż niższe serie C bo jest modelem 100Hz, a tamte (w tym i mój) są 50Hz. Więc może zachowywać się inaczej ;).

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lukasz536 »

Jeszcze ja potwierdzam problem z LE32C450. Obraz na ciotkowym telewizorze rzeczywiście jakby drżał, a gwałtowne ruchy wyglądają jak takie szybko znikające i pojawiające się kontury poruszającego się przedmiotu o fakturze poziomych kresek.
Co ciekawe tego problemu nie zauważyłem na TVP1 HD (chyba, że akurat na odpowiednią audycję nie trafiłem). Nie ma go też na TVP Regiony.
Na moim starszym B400 czy tam 450 problem nie występuje.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: MarioPL »

Jak juz wcześniej wspominałem, wyslalem maila do Samsunga. Zobaczymy co odpowiedzą ;)
Jest jeszcze infolinia 0 801-172-678 do Samsunga :)

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: ploomba »

Minęły dwa dni i problem nadal nie zniknął.
DRGANIE jak było tak JEST.

Wczoraj tylko przez 5 czy 10 minut bodajże koło 13ej (przy zanikaniu sygnału mux-3) obraz zbył ok. Po tych kilku minutach problem powrócił.
Co TVP robi w tej sprawie? Czy Emitel mógłby coś w tej kwestii napisać? Czy mamy jeszcze trochę poczekać?
Czy pisać pisma do producentów sprzętu o wymianę na inne modele? Bo jeśli obraz zostanie taki jak jest obecnie, to sprzęt podchodzi pod "niezgodny z normami".

Przypominam , że problem tyczy się części Samsungów (najprawdopodobniej części serii C z chipsetami TRIDENT) oraz wybranych modeli Sony Bravia. Przynajmniej tyle zdołaliśmy uzgodnić na forum.
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2014, o 10:06 przez ploomba, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Boleslawczan
Posty: 23
Rejestracja: 16 lutego 2014, o 22:16
Odbiornik: Samsung UE40F6650
Samsung LE32C530
Instalacja antenowa: antena zewn. DIGIToptima IQ
Satelitarna nc+
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŚNIEŻNE KOTŁY

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Boleslawczan »

Wlaczylem rano pytanie na sniadanie i migotanie (drżenie) obrazu nadal wystepuje. Czy ktos wie czy jesli kupie tuner dvb-t i podepne pod mojego samsunga to problemu juz nie bedzie.Chociaz z drugiej strony dlaczego mam sie posilkowac jakims doddatkowym tunerem skoro mam wbudowany w telewizorze.Na nc+ telewizor gra baz zarzutu na naziemnej od soboty programy w hd szczegolnie na zywo migocza.

edit/ Pisownia PL!

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Puma »

Współczuje tym którzy mają te modele Samsunga :(
Mamusia ma model B i nie ma problemu z drganiem obrazu.

Ps. Dałem o tym fakcie info na swoim blogu... może dzięki temu inni nie będą kupować tych modeli jeżeli jeszcze są w sklepach.


@Boleslawczan, jeżeli kupisz zewnętrzny tuner to nie powinno być problemu.

DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVBManiak »

Cóż pewnie to głupio zabrzmi, ale dzisiejsze "supernowoczesne" telewizory trzeba wymieniać zazwyczaj co 3-5 lat, dlatego wasze może już też tego wymagają. :D Zawsze też możecie dokupić STB kosztujący ok. 100 zł, podpiąć po HDMI i powinno być ok.

Awatar użytkownika
Boleslawczan
Posty: 23
Rejestracja: 16 lutego 2014, o 22:16
Odbiornik: Samsung UE40F6650
Samsung LE32C530
Instalacja antenowa: antena zewn. DIGIToptima IQ
Satelitarna nc+
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŚNIEŻNE KOTŁY

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Boleslawczan »

ploomba pisze:Minęły dwa dni i problem nadal nie zniknął.
DRGANIE jak było tak JEST
Ploomba masz telewizor podłączony do tunera zewn. i występuje u ciebie ten problem z migotaniem? Dobrze rozumiem?

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: ploomba »

Boleslawczan pisze:
ploomba pisze:Minęły dwa dni i problem nadal nie zniknął.
DRGANIE jak było tak JEST.
Ploomba masz telewizor podłączony do tunera zewn. i występuje u ciebie ten problem z migotaniem? Dobrze rozumiem?

Nie, tv Samsung Le32C450 ma wbudowany tuner mpeg-4, który do piątku odbierał poprawnie mux-3, a od soboty rano już nie. Pojawiło się "drżenie", które uniemożliwia oglądanie stacji w mux-3.

A Wiwe hd-80 ( z mojego profilu) mam podpięta do innego TV i na tej Wiwie problemu nie ma.

Awatar użytkownika
Boleslawczan
Posty: 23
Rejestracja: 16 lutego 2014, o 22:16
Odbiornik: Samsung UE40F6650
Samsung LE32C530
Instalacja antenowa: antena zewn. DIGIToptima IQ
Satelitarna nc+
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŚNIEŻNE KOTŁY

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Boleslawczan »

ploomba pisze:
Boleslawczan pisze:
ploomba pisze:Minęły dwa dni i problem nadal nie zniknął.
DRGANIE jak było tak JEST.
Ploomba masz telewizor podłączony do tunera zewn. i występuje u ciebie ten problem z migotaniem? Dobrze rozumiem?

Nie, tv Samsung Le32C450 ma wbudowany tuner mpeg-4, który do piątku odbierał poprawnie mux-3, a od soboty rano już nie. Pojawiło się "drżenie", które uniemożliwia oglądanie stacji w mux-3.

A Wiwe hd-80 ( z mojego profilu) mam podpięta do innego TV i na tej Wiwie problemu nie ma.
Ja mam model C530 i też mam od soboty to drganie.Czyli żadne wgrywanie nowego oprogramowania nic nie pomoże tak? Tylko kupno nowego tunera?

Dvorzoo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Dvorzoo »

Witam
Tak samo u mnie na tvp1 hd i tvp 2 hd tnie obraz przy transmisjach w hd na reklamach
jest w miare ok, również na tv polonia, tvp rozrywka i tvp info zauważyłem brak płynności (na tvp info widać to dobrze na pasku informacyjnym). Telewizor to Samsung ps42c430...
Przed zmiana problemu nie było. Poziom sygnału ok...

Zablokowany