TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: Kamilx »

Problem ten już znikł, a użytkownicy innych niektórych telewizorów mają kolejne problemy: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=188538#p188538

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: pawelll »

Jeśli informacje o końcowym sukcesie walki z drżeniem potwierdzą się ostatecznie (tzn. nie zepsuło się coś innego) to oczywiście byłoby bardzo ciekawe dowiedzieć się co było przyczyną. Sądzę, że taka informacja od TVP należy się tym kilku entuzjastom, którzy godziny poświęcili na rozwiązywaniu problemu, który (w większości) ich nie dotyczył. Myślę, że ktoś z TVP śledził to forum, może choćby nieoficjalnie uchyli rąbka tajemnicy.
A swoją drogą to też uważam, że sprawa została rozwiązana dzięki (jak sądzę) ostrej interwencji Samsunga, który na całej sytuacji mógł najbardziej stracić. Podtrzymuję, że nie był marginalny (jak twierdzili niektórzy) skoro dotyczył konkretnych modeli TV. Chyba nikt nie zakłada, że Samsung produkuje modele w 50 egzemplarzach :)

No i chyba jest to sukces społeczności forum. W kupie siła ;) ;) .

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: sirdaniel »

Dzisiaj na TVP HD "Ojciec Mateusz" naprawdę ładna jakość i obraz PSF pięknie składany jak w reklamie. Zobaczymy jak będą wyglądać kabarety. Coś faktycznie zmienili bo na moim dekoderze obrazy HD skalowane do dołu na SD już nie mają aliasingu czyli ząbkowanych krawędzi jak wcześniej a mają teraz dobrą jakość. Nie miałem czasu dokładniej się przyjrzeć i analizować niestety jakie zmiany wprowadzili.
Dorzucili bitrate na kanały HD przed 21:00 dzisiaj, ale SD w programie "na Sygnale" już gorzej wyglądał pomimo użycia MBAFF.. "Na sygnale" w HD płynność 50 FPS i dobra jakość.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: Maciejek »

Całkowicie zgadzam się z powyższym. Ogólnie uważam, że dzisiaj znacznie poprawiła się jakość także kanałów w SD; obraz jak kolega @sirdaniel wspomniał jest bez ząbkowania przy obróbce skalowania. Generalnie obraz wygląda znacznie lepiej. Sprawia wrażenie nieco ostrzejszego czy raczej bardziej wyraźnego niż ostatnio.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: lustracja »

pawelll pisze: byłoby bardzo ciekawe dowiedzieć się co było przyczyną. Sądzę, że taka informacja od TVP należy się tym kilku entuzjastom, którzy godziny poświęcili na rozwiązywaniu problemu, który (w większości) ich nie dotyczył. Myślę, że ktoś z TVP śledził to forum, może choćby nieoficjalnie uchyli rąbka tajemnicy.
No i chyba jest to sukces społeczności forum. W kupie siła ;) ;) .
Nikomu się nic nie należy. Entuzjasta to entuzjasta jak rozwiązywał to z ciekawości i dla siebie.

Sukces to tylko zgłoszenie problemu i po to jest forum.
wystarczyłaby jedna strona z opisem problemu i modelami. I pisma do Samsunga z żądaniem naprawy.

A co do skali to nie ma danych aby powiedzieć ile tego było. Problem byłby jaśniejszy gdyby od razu wyłączyli SD.
Z różnych przyczyn przeszło to mimo to gładko.

Od razu powinni zrobić jak w testach High@L4.0 a nie eksperymentować z Main@L4.0
i pewnie to było niedopatrzenie lub błąd w ustawieniu.
Więć czym mają się chwalić lub nieoficjalnie informować.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: pawelll »

Nie chciałem o tym pisać za szybko (żeby znowu nie było, że mam zwidy) ale rzeczywiście subiektywna jakość obrazu wydaje się lepsza niż ostatnio. Zarówno HD jak i SD.
Co zmieniono??
lustracja pisze:
wystarczyłaby jedna strona z opisem problemu i modelami. I pisma do Samsunga z żądaniem naprawy.
Czemu akurat tylko do Samsunga? Okazało się, że to TVP (chyba) zmieniło kodowanie co jest pośrednim przyznaniem się do błędu (nie sądzę, że to "gest dobrej woli").
A swoją drogą kolega dość aktywnie uczestniczył w rozdmuchiwaniu problemu (o nieznanej skali ;) ).

PS. Chyba za szybko pochwaliłem rzeczywistość. Na TVP1i2 HD co kilkanaście minut pojawia się u mnie 1-2 sekundowe zamrożenie obrazu.
Ostatnio zmieniony 27 lutego 2014, o 22:18 przez pawelll, łącznie zmieniany 1 raz.

asigur
Posty: 7
Rejestracja: 16 marca 2011, o 07:49

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: asigur »

Włączam tv po 4 dniach i bardzo miłe zaskoczenie. W końcu mogę bez bólu głowy czytać pasek w TVP INFO. Szkoda że skończyła się olimpiada bo wtedy mógłbym coś więcej powiedzieć na temat kanałów hd, ale jak na razie wszystko wygląda bardzo obiecująco. Mój tv to LE40C550.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: lustracja »

Ja robiłem to z ciekawości. nie po to aby błagać o jakąś informację.
Rozdmuchiwanie to nie moja perspektywa. Nawet 1 wypadek byłby interesujący.
Nowe kodowanie nie jest bezbolesne szczególnie przy użyciu nowego profilu.
Drobne zamrożenia czy wolniejsza zmiana programów to kolejne objawy tego bezsensu robienia poprawek w starej technologii.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: pawelll »

A kto tu błaga o informację :D

A co do starości technologii, to przypomnę, że ulubiona przez kolegę DVB-T2 MPEG-4 to też już "stara technologia", komercyjne testy HEVC w kilku krajach już trwają. Już abstrahując od tego że nie ma to nic wspólnego z drżeniem.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: mac_33 »

u mnie też już wszystko w porządku :-) - tv samsung, przyłączam się do pochwały kolegi Boleslawczan - fajnie się czyta posty te traktujące temat od strony techn.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: adac »

lusracja pisze:I pisma do Samsunga z żądaniem naprawy.
No nie, piszesz jakbyś w ogóle nie czytał tego wątku. :evil:

Wytłumacz mi w zrozumiały sposób: dlaczego producent Samsung ma naprawiać multipleks który został zepsuty przez jego nadawcę, przypadkowo jest to polska telewizja ?
W Korei nadają poprawnie.

loleklolek

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: loleklolek »

@adac
Jakoś dziwnym trafem inne odbiorniki nie miały z tym problemu. To nie Sasmung ustala standardy, póki co. Nazywanie pełnego wykorzystywania standardu "chęcią za dużo wyciągnięcia z techniki" jest dość ciekawe. Czytając teorie o przysyłaniu "Pana KaRRiTa" aż otworzyłem sobie popcorn.

Aha, oczywiście nie wykluczam, że problem był jednak po stronie nadawcy.

Philips PFL5405 bez problemu poradził sobie ze zmianami. Teraz tylko czekam, aż na pozostałych MUXach zaczną tak samo transmitować dźwięk, jak na MUX3, bo na MUX1 i 2 Philips słabo rozpoznaje ścieżkę audiodeskrypcji i ma problem z przesyłaniem DD/DD+ do receivera. W myśl rządzącej teorii spiskowej, to nie problem odbiornika (wkurzeni klienci piszący na forum tv Philips nie mają racji), tylko nadawcy :lol:

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: pawelll »

@loleklolek- odgrzewasz dawno zamkniętą dyskusję.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: adac »

@ up:
Pójdę Twoim tokiem myślenia:
loleklolek pisze: nie wykluczam, że problem był jednak po stronie nadawcy

Czyli generalnie winny jest producent, bo tak zrozumiałem intencję Twojego postu. Ja napisałem że wręcz przeciwnie.
W taki razie producent w nocy 26/27 lutego zmobilizował się i "naprawił" wszystkie 'zepsute' odbiorniki, ponieważ przed południem nagle ożyły zaczęły działać poprawnie.
TvP natomiast nie zmieniała nic, ponieważ jak wiadomo nadawała cały czas poprawnie w pełni wykorzystując możliwości stndardu (aż do jego zablokowania ).
Pomijam już taki drobiazg jak nadawanie w formacie I na ramkach P, bo to jest innowacja.

Niestety nie mam pod ręką popcornu, ale proszę popraw jeżeli coś źle zrozumiałem.

@ pawelll: nie tak znowu dawno, :lol: a technicznie podyskutować przecież można..
Ostatnio zmieniony 28 lutego 2014, o 09:44 przez adac, łącznie zmieniany 1 raz.

jaam1
Posty: 10
Rejestracja: 20 lutego 2014, o 10:48
Odbiornik: samsung PS50C530
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: jaam1 »

Teraz z niepokojem czekam na 15 marca. Będą kolejne zmiany i ciekawe co sie wtedy stanie :P
Aż się boje pomyśleć. Skoro teraz batalia dla użytkowników Samsungów trwała 14 dnie to co będzie wtedy.
The day after :D

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: Puma »

Nic się nie zmieni, będzie zmieniany MUX 1 a tam nie będą zmieniane parametry.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: Jarosław Bałuka »

Z zamieszczonych wpisów wynika, że problem drżenia obrazu na Samsungach serii C został rozwiązany. Czy są jeszcze odbiorcy, u których efekt nadal występuje?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: Puma »

Tutaj ktoś napisał że nadal ma problem
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=188584#p188584

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie widzę nowych informacji od posiadaczy TV Samsung serii C więc zakładam, że problem jest rozwiązany, a zatem wątek zamykam.

Zablokowany