TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
jaam1
Posty: 10
Rejestracja: 20 lutego 2014, o 10:48
Odbiornik: samsung PS50C530
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jaam1 »

Poniżej dzisiejsza odpowiedź na mojego emaila do SAmsunga

Uprzejmie dziękuję za kontakt z Centrum Obsługi Klienta firmy Samsung.



Uprzejmie informuję, iż rzeczywiście po zmianie mux'ów, która miała miejsce 15 lutego występują problemy z odbiorem na telewizorach z serii C. W tej sytuacji proszę, aby przesłał Pan do Nas numery model code i s/n zamieszczone z tyłu telewizora na tabliczce znamionowej. Przekażemy te dane do naszego działu wsparcia technicznego co pomoże technikom w szybszym rozwiązaniu sprawy.
Z chęcią udzielę odpowiedzi na ewentualne następne pytania.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Krosnoludek »

Mnie ten problem nie dotyczy, jak by dotyczył już dawno bym zadzwonił.
Co Wam da ciągłe pisanie o tym problemie tu na forum, jak nikt Wam nie odpowiada ?
Zadzwońcie tam gdzie popsuto, a może czegoś się dowiecie !!!

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: MarioPL »

jaam1 pisze:Poniżej dzisiejsza odpowiedź na mojego emaila do SAmsunga

Uprzejmie dziękuję za kontakt z Centrum Obsługi Klienta firmy Samsung.



Uprzejmie informuję, iż rzeczywiście po zmianie mux'ów, która miała miejsce 15 lutego występują problemy z odbiorem na telewizorach z serii C. W tej sytuacji proszę, aby przesłał Pan do Nas numery model code i s/n zamieszczone z tyłu telewizora na tabliczce znamionowej. Przekażemy te dane do naszego działu wsparcia technicznego co pomoże technikom w szybszym rozwiązaniu sprawy.
Z chęcią udzielę odpowiedzi na ewentualne następne pytania.
No to jest już jakis postęp, jeśli chodzi o.podejście do klienta ;)
Zaraz po przyjsciu do domu wysyłam maila (drugiego) z wszystkimi danymi :)

waldiv

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: waldiv »

witam,
ja dzis dostałem następującą odp od Samsunga:

"Przy okazji zmian w nadawaniu telewizji naziemnej otrzymaliśmy informację, że przez pewien czas część odbiorników zarówno naszej firmy, jak i inyych producentów może odbierać niepoprawny sygnał. W związku z tym prosiłbym, aby uzbroił się Pan w cierpliwość, gdyż błędy te powinny zniknąć wraz z optymalizacją nadawanego sygnału."

Ja mam SAMSUNGA LE32C450 i obraz zwłaszczw HD wygląda mocno srednio..

Teraz pytanie ile trzeba czekac, ale przynajmniej juz wiadomo ze Samsung jest świadomy problemu :)

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lustracja »

Najwyraźniej to TVP ma poprawić . Samsung uważa ze wszystko jest w porządku z odbiornikiem

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: monter1981 »

waldiv pisze:witam,
ja dzis dostałem następującą odp od Samsunga:

"Przy okazji zmian w nadawaniu telewizji naziemnej otrzymaliśmy informację, że przez pewien czas część odbiorników zarówno naszej firmy, jak i inyych producentów może odbierać niepoprawny sygnał. W związku z tym prosiłbym, aby uzbroił się Pan w cierpliwość, gdyż błędy te powinny zniknąć wraz z optymalizacją nadawanego sygnału."
jaam1 pisze:Poniżej dzisiejsza odpowiedź na mojego emaila do SAmsunga

Uprzejmie dziękuję za kontakt z Centrum Obsługi Klienta firmy Samsung.



Uprzejmie informuję, iż rzeczywiście po zmianie mux'ów, która miała miejsce 15 lutego występują problemy z odbiorem na telewizorach z serii C. W tej sytuacji proszę, aby przesłał Pan do Nas numery model code i s/n zamieszczone z tyłu telewizora na tabliczce znamionowej. Przekażemy te dane do naszego działu wsparcia technicznego co pomoże technikom w szybszym rozwiązaniu sprawy.
Z chęcią udzielę odpowiedzi na ewentualne następne pytania.
Wzajemnie to się wyklucza. Niech się w końcu Samsung weźmie do roboty :evil:

jaam1
Posty: 10
Rejestracja: 20 lutego 2014, o 10:48
Odbiornik: samsung PS50C530
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jaam1 »

bm86 pisze:edit/ Nie cytuj posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Teraz tylko trzeba by rozreklamować tę odpowiedź SAmsunga aby użytkownicy byli świadomi błędów i nie szukali przyczyn gdzie indziej :?

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

Wreszcie już przynajmniej przyznali oficjalnie, że są problemy. To już coś. :!:
Obawiam się tylko tej wróżonej przez Samsunga jeszcze jakiejś optymalizacji nadawanego sygnału.
Po dzisiejszej emisji "Galeri" na TVP1 HD, kiedy to kiedyś szczęka mi opadała ze względu na jakość nadawania tego serialu pod względem ostrości i szczegółowości obrazu, tak dzisiaj już jestem pozbawiony wszelkich nadziei na "tamtą" jakość. Dzisiaj o bardzo dobrej ostrości nie ma mowy, nawet w niektórych ujęciach to jakby była jakaś mgła (więzienie). W ogóle to jeszcze jakby był na dodatek mniejszy kontrast obrazu.
Tak więc nie oczekuję już nic względem poprawy na lepsze, ale mam jeszcze taką prośbę do telewizji czy już nie wiem do kogo, aby zlikwidowali te upierdliwe paski u góry ekranu na TVP Kultura. Tyle to chyba da się zrobić, skoro było dobrze. Oglądam oczywiście programy w opcji "bez skalowania", która jest wszędzie zalecana do odbioru w jak najlepszej jakości, co akurat może minimalnie pomóc w tej tak niskiej obecnie nadawanej.
Tak więc tyle to da się chyba zrobić?

wuja691

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: wuja691 »

Witam wszystkich ,jestem jednym z wielu poszkodowanych po zmianie nadawania przez TVP.Moja plazma którą kupiłem 3,5 roku temu, do tej pory dzielnie i bezawaryjnie wyświetlała obraz z telewizji naziemnej .Obecnie oglądanie sportu w przekazie HD TVP to koszmar , oglądam ,,zwykły,, przekaz -SD ,jak go zabraknie będę musiał kupić osobny dekoder.W chwili gdy kupowałem ten telewizor był on jeden z najtańszych odbiorników plazmowych ,posiadał nowość -gniazdo USB z odtwarzaczem plików filmowych.Na pewno sprzedał się w Polsce w tysiącach egzemplarzy, jeżeli wszyscy zrobieni w ,,balona,,albo raczej ,,drganie obrazu,, napiszą do Samsunga może ruszy to sumienie producenta.
Oto co odpisał mi Samsung :
,,Opisana sytuacja jest nam znana i obecnie jest wyjaśniana z dostawcą sygnału.
W najbliższym czasie powinna zostać rozwiązana.
Proszę o cierpliwość i oczekiwanie na zakończenie prac.,,

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: sirdaniel »

A więc kolejny posiadacz C oraz 450. Coś jest na rzeczy.
Ale TVP też nie jest święta. Wstępne obserwacje wskazują na to, że niektóre programy HD 25p jako 50i czyli PSF albo jeszcze inaczej zwane Telecine, puszczali z przesunięciem górnych półobrazów co dawało poczucie przeplotu dla dekodera. Może wina źródła albo niestaranności w przedprodukcji.
Faktycznie TVP jak by się uparło w bardzo wielu programach stosuje stały kwantyzator 28 DRF dla wszystkich typów klatek.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Nie miałem możliwości śledzenia dyskusji ale widzę, że w temacie drżenia niektórzy koledzy optymizmu nabrali. Nie chcę go studzić, ale póki co odpowiedzi Samsunga są niejednoznaczne (oczekują na rozwiązanie problemu przez TVP?) a TVP w ogóle nie odpowiedziała (chyba że coś przeoczyłem, ja w każdym razie odpowiedzi na maile nie otrzymałem). A już oficjalnego (publicznego) stanowiska dalej nie ma. Dalej pozostaje czekać ale wrażenie próby marginalizacji i przeczekania problemu zostaje.

A co do jakości obrazu i propozycji zmian to w wątku "Co dalej z TVP w NTC" jest na ten temat kilka propozycji.

crgg
Posty: 39
Rejestracja: 1 listopada 2011, o 07:58
Odbiornik: Opticum T50
Instalacja antenowa: kierunkowa 16/21-69 bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża/Żórawina

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: crgg »

Część osób wskazywała, że drganie wynika z błędów związanych z interpretacją przeplotu przy 1080i. A zatem jeśli w 720p mamy nadawane oba półobrazy, to może tym sposobem można rozwiązać problem? Owszem testy są potrzebne, ale jak widać TVP wykonała swoje testy i wynik ich wcale nie spowodował, że się potem "nie posypało" w rzeczywistości.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: sirdaniel »

monter1981 pisze:Piszecie tu o parametrze DRF, ale tak jak ktoś już wspomniał weźcie pod uwagę fakt, że podczas reklam problem nie występuje (czy wówczas DRF ulega zmianie ?). Co ciekawe TVP Info, jest stale dotknięte tą wadą (widzę to po tym nieszczęsnym pasku informacyjnym), ale już TVP Rozrywka czy pozostałe okresowo. Czy w i w tym wypadku DRF zostaje zmienione?
Wczoraj wieczorem sprawdzałem reklamę stefczyka na TVP2 HD. Naprawdę piękny obraz. Reklamy sa przygotowywane w studiu i źródło jest na pewno wysokiej jakości (np: XDCAM, 50Mbit, 4:2:2). Po analizie stwierdziłem że nagranie było prawdziwie Progressive segmented frame (patrz wiki) czyli progresywne 25fps a przesyłane jako 50i. Nasze TV pięknie to składają do kupy, zmiana z TFF na BFF w lavfilters nawet nie ma wpływu, bo nie maznaczenia czy zaczynamy wyświetlać górne czy dolne pole. Pomiędzy półobrazami klatki 25fps nie ma ruchu. W lavfilters można ustawić na takim materiale klatki na progresywne i też nie widać różnicy.
TVP nadaje inne programy 25fps w kontenerze 50i (przykład kabaret) jednakże te mają problem, coś tvp knoci, dekoder składa program ale obraz staje się słabej jakości. Jeśli mamy zmianę fazy o jeden półobraz (dolny alno górny) to klatka składa się z półobrazów z różnych momentów w czasie i dekoder zaczyna z tego usuwać przeplot i tracimy ewidentnie na jakości i ostrości. U mnie na laptopie cały obraz skacze tylko o jedną linię do góry i na dół po usunięciu tych błędów grzebienia w yadif, może niektórzy tego nie widzą na mniejszych odbiornkach. Jeśli w lavfilters ustawimy klatki progresywne to mamy błędy grzebieniowe - niekoniecznie znaczy że to przeplot.
Trzeci typ nadawany to obraz prawdziwie z przeplotem, ten powinien być dobry, u mnie jest płynny bardzo i nie wiem dlaczego na samsungach szarpie. Aczkolwiek trzeba wiedzieć co się ogląda, nawet w transmisji ze studia na żywo, jak puszczają powtórkę np skoku Stocha to obraz zmienia się na 25/50i (jak w powyższym akapicie), po powrocie do trumienia na żywo obraz zmienia się z powrotem na prawdziwy przeplot. Oczywiście przykładowa sytuacja ale jest link na forum do takiego nagrania, nie zawsze i wszędzie jest tak samo.

Wg mnie są dwa różne problemy po obu stronach, dlatego wstępnie trudno było się przyznać komuś jednemu.
Ostatnio zmieniony 25 lutego 2014, o 08:42 przez sirdaniel, łącznie zmieniany 2 razy.

Bartt

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Bartt »

Udało mi się dorwać lepszy sprzęt nagrywający (kamera HD) i efektem tego jest plik obrazujący to co widzi na ekranie posiadacz Samsunga serii C550 i podobnych oglądając kanały z mux-3.
Nagranie powstało poprzez odtworzenie wcześniej zapisanego na pc i zapakowanego w mkv pliku.

W archiwum są 2 pliki:

MUX-3 SAMSUNG C550 CAM.mkv - nagranie kamerą tego co widać na tv
20140215_1123 TVP2 HD.mkv - plik źródłowy ts nagrany na pc 15 lutego, później zapakowany w mkv i teraz odtworzony na tv

Link do archiwum (MUX-3 SAMSUNG C550 PROBLEM.zip): http://www41.zippyshare.com/v/36969312/file.html

Miłego oglądania ;)

PS

Można go wysyłać do TVP, Samsunga, itd. ... 8-)

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lustracja »

I wynik tych nowych stałych parametrów TVP w tym DRF wtedy jest różny zależności od materiału źródłowego.
W rezultacie niektóre odbiorniki szaleją.

kszaq

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: kszaq »

Od dłuższego czasu obserwuję Waszą dyskusję, bo sam doświadczam problemów z kanałami z MUX3 na Samsungu LE26C450 (Trident). Na początku byłem bardzo przychylny hipotezie o błędnym interpretowaniu rodzaju przeplotu, jednak dzisiaj zauważyłem nową rzecz: otworzyłem nagranie zamieszczone przez kolegę Bartt w poście powyżej w programie DGAVCIndex i okazuje się, że występują w nim bardzo podobne zniekształcenia jak na TV z serii C - najprościej jest to zobaczyć włączając odtwarzanie ustawiając "Playback speed" na "Super slow". Widać tam bardzo wyraźnie, że co druga ramka obrazu jest zniekształcona. Na próbę załadowałem nagranie z TVP2 HD sprzed kilku miesięcy i w nim takich zniekształceń nie było widać.

Jestem laikiem w aspektach kodowania obrazu, ale czy to możliwe, że:
  • stosowane jest "nowy" typ ramek, który jest błędnie interpretowany przez Samsungi oraz DGAVCIndex (który opiera się na bibliotece libavcodec z 2009 r. do dekodowania)?
  • sygnalizowany jest zły profil - Main zamiast High, co powoduje wyłączenie niektórych funkcji dekodera? Zniekształcenia mają postać makrobloków, to może być poszlaką.

crgg
Posty: 39
Rejestracja: 1 listopada 2011, o 07:58
Odbiornik: Opticum T50
Instalacja antenowa: kierunkowa 16/21-69 bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża/Żórawina

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: crgg »

Ja akurat nie jestem za wyłączeniem TVP Polonia z MUX3. Są osoby (w tym i ja) wybierające ten kanał jako ten, który jednak nie oferuje wszechogarniającej inne kanały "sieczki", ale także obcokrajowcy mieszkający w Polsce chwalą sobie możliwość oglądania wybranych programów z napisami po angielsku oraz Polacy z zachodniej Białorusi i Ukrainy też sobie chwalą możliwość odbioru tego kanału.

Dlatego proponuję, że skoro przy 1080i czasem zdarzają się problemy z jakością obrazu spowodowane brakiem pasma (domyślam się, że drgania na Samsungach to jeszcze inny problem niż dostępna pojemność MUXa), to przy 720p (które minimalnie, ale jednak, potrzebuje mniej pasma) obraz na kanałach HD będzie miał większą szansę, aby "przetrzymać próbę" braku pojemności, bez dalszej straty także dla kanałów SD.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: monter1981 »

Boleslawczan pisze:otrzymalem taka odpowiedz w tej sprawie

witam

od 15 TVP zaczęła stosować kodery nowej generacji, które pozwoliły przy zachowaniu jakości umieścić w jednym mux więcej programów.
niestety jak sie okazało niektóre odbiorniki nie potrafią poprawnie odebrać ww sygnału.
rozwiązaniem bedzie upgrade oprogramowania, ale na ten moment nie mam informamacji czy producent odbiornika (lub kodera) uporał sią problemem

pozdrawiamy emitel
Nie tak szybko, bo....
Uprzejmie dziękuję za kontakt z Centrum Obsługi Klienta firmy Samsung.

Odnosząc się do Pana wiadomości, jaka została skierowana za pośrednictwem formatki internetowej, uprzejmie informuje, że sprawa błędnie generowanego obrazu w odbiorniku po wprowadzonych zmianach nadawania sygnału przez TVP jest jak wiadomo doskonale nam zmiana.
Powyższa kwestia tak jak powyższej Panu wspomniałam związana jest ze zmianą parametrów nadawania sygnału przez TVP tym samym czasowo mogła obniżyć się jakość odbieranego obrazu. Dział techniczny Samsung pracuje nad jak najszybszym rozwiązaniem tego problemu wspólnie z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji.

W związku z powyższym z dużą dozą prawdopodobności w najbliższym czasie nastąpi kolejna zmiana Muxów, aby problemy z odbiorem programów zostały całkowicie wyeliminowane.
Dlatego też, bardzo proszę o cierpliwość i oczekiwanie na rozwiązanie tej sytuacji.
Za niedogodności związane z obrazem przepraszam. Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to uciążliwe, dlatego prace nad rozwiązaniem trwają.


Z chęcią udzielę odpowiedzi na ewentualne następne pytania.
Powyższe to mail od Samsunga.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Odpowiedź od Samsunga wskazuje na to, że jednak jest szansa, że poważnie ktoś temat pogonił (Samsung?). Czyli jednak chyba nie jest marginalny jak twierdzili niektórzy.
Z niecierpliwością czekam na odpowiedź TVP.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: monter1981 »

Niby tak, ale jak wczytać się w to co piszą, to wynika z tego że na upgrade softu nie ma co liczyć.

Zablokowany