TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
emc_ldz
Posty: 6
Rejestracja: 16 lutego 2014, o 10:55

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: emc_ldz »

Tak, chodziło mi o próbkę z testów z 17 stycznia.
Dziwne jest to, że nadają obecnie z innymi parametrami niż w trakcie testów...

Bartt

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: Bartt »

Przydałaby się jeszcze próbka z końca testów ;)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: adac »

Obrazek......Obrazek

2 kolejne zrzuty z testów TV2 HD_2014_01_17 odtwarzane na pc.
4,2mb/s; Level High@4,0; cabac/4 ref. frames
(nie w odpowiedzi na ostatni post)

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: MarioPL »

lustracja pisze:Bartt

No to w takim razie uporządkowując
Samsung PS42C450 i SAMSUNG C550 maja tylko z OBECNYM czyli po 15.02 2014 nadawaniem problem.
Mogę dodać mój LE32C450 - wypr. w Czechach
Z postów wcześniej (nie tylko tu na forum)wynikało, że cała seria z "C" i niektóre modele "B"
Ostatnio zmieniony 26 lutego 2014, o 17:24 przez MarioPL, łącznie zmieniany 1 raz.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: lustracja »

emc_ldz pisze: Dziwne jest to, że nadają obecnie z innymi parametrami niż w trakcie testów...
Dla mnie to jest najdziwniejsze. Jakieś ustawienia testują. Wychodziło na to, że będzie problem z EPG i TTX aby to upchnąć i nagle ta zmiana.
Pamiętam, że po 1 oficjalnym terminie jeszcze przedłużali i tam mogły być inne parametry bo musiałem skanować dodatkowo ale nie mam żadnych zrzutów.
poszukam ale raczej nic nie znajdę
Zresztą można byłoby tylko/ aż wykazać brak testów tej konfiguracji.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odp: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: Jarosław Bałuka »

MarioPL pisze:
lustracja pisze:Bartt

No to w takim razie uporządkowując
Samsung PS42C450 i SAMSUNG C550 maja tylko z OBECNYM czyli po 15.02 2014 nadawaniem problem.
Mogę dodać mój LE32C450 - wypr. w Czechach
Z postów wcześniej (nie tylko tu na forum)wynikało, że cała seria z "C" i niektóre modele "B"
Czy zgłaszany przez Ciebie uprzednio Sony Bravia także? Jeśli tak to który dokładnie model?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: belzebiusz »

adac pisze:Obrazek......Obrazek

2 kolejne zrzuty z testów TV2 HD_2014_01_17 odtwarzane na pc.
4,2mb/s; Level High@4,0; cabac/4 ref. frames
(nie w odpowiedzi na ostatni post)
Chyba "trochę" podkręcona jasność. :P

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: adac »

Dla porównania regularna emisja 15.02 z próbki od Bartt/a :

Obrazek....Obrazek.....Obrazek

Media info:
3.070 Mb/s; Main@L4,0; cabac/4 ref frames, 50 kl/sek (wyżej pokazało 25/s, nie dopisałem)

@ belzebiusz- chyba masz rację ale nie o tym dyskutujemy

/edit: teoretyzujesz. Jeżeli to stanowi problem to przyciemnię ale szkoda czasu. Mam przed sobą orginał i jpg 98% i nie widzę różnicy. Ciekawsze jest Media info.
Ostatnio zmieniony 26 lutego 2014, o 18:30 przez adac, łącznie zmieniany 1 raz.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: belzebiusz »

Nadal masz wszystkie zrzuty z zawyżoną jasnością. Poza tym format JPG wprowadza jeszcze dodatkowe przekłamania obrazu, zapy powinny być w PNG.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Odp: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: MarioPL »

Jarosław Bałuka pisze:
MarioPL pisze:
lustracja pisze:Bartt

No to w takim razie uporządkowując
Samsung PS42C450 i SAMSUNG C550 maja tylko z OBECNYM czyli po 15.02 2014 nadawaniem problem.
Mogę dodać mój LE32C450 - wypr. w Czechach
Z postów wcześniej (nie tylko tu na forum)wynikało, że cała seria z "C" i niektóre modele "B"
Czy zgłaszany przez Ciebie uprzednio Sony Bravia także? Jeśli tak to który dokładnie model?

Nie, pisałem o tym w którymś z postów. Moja (teścia) Bravia działa dobrze.

LiveEffex

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: LiveEffex »

Witam wszystkich - odzywam się tu po raz pierwszy.
Z ciekawością śledzę ten wątek bo problem mnie również dotyczy.
Pewnie jak wielu również ja rozmawiałem telefonicznie z serwisem Samsunga, gdzie potwierdzono, że problem jest im dobrze znany, proszą o cierpliwość, szukają rozwiązania..

Może to mało odkrywcze, ale u mnie obraz "drży" tylko w tym kierunku w którym następuje
ruch na ekranie np. przesuwające się napisy z góry do dołu ekranu podrygują w pionie,
stają się wyższe, natomiast nie zmieniają swego położenia ani w lewo ani w prawo.
jajanusz pisze:Koledzy sprawdźcie sobie tę próbkę:
http://www44.zippyshare.com/v/91845005/file.html
powiedzźcie czy także obraz drży.
Mój odbiornik (LE46C530) z T-TDT5DEUC-1010.1 odtwarza próbkę poprawnie, choć tę scenę
trudno nazwać dynamiczną.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: sirdaniel »

lustracja pisze:
sirdaniel pisze:Problem największy w tym że klienci podają, że skakanie jest też na prawdziwym 50i czyli z prawdziwym przeplotem a tu nie widziałem jak na razie błędów przeplotu.
Czyli co problemem jest przeplot tylko że tam gdzie problem występuje czyli 50i nie ma błędów przeplotu.?
Jakaś luka w rozumowaniu?

Jeśli nie ma błędów w przeplocie to coś musieli zrobić kompresując, czyli wycinając że powstaje problem. Jak dla mnie to dalej stały DRF.
DRF czyli kwantyzacja nie powinien na logikę mieć wpływu, ale to już sam nie wiem, trzeba brać każdą okoliczność, nadawaca może tylko to zweryfikować.
adac pisze:Reklamy najprawdopodobniej przygotowane są w formacie kamerowym 50 fps progresywnie.
Możliwe że nadają je tak na żywca, tylko sygnalizacja zostaje 25i (intrlaced).

/ warto też sprawdzić w którym miejscu są umieszczane dodatkowe dane identyfikacyjne strumienia (np. oznacznik AFD -Active Format Descriptior lub podobny, tylko sugeuję).
Jeden sposób jest na pewno: identyfikacja na podstawie danych zawartych bezpośrednio w streamie AVC (właśnie to spisałem poprzednio oglądając próbkę ma komp)
AFD, sprawdziłem, głównie chodzi o proporcje obrazu i WSS. Muszę przyznać że dekodując na Wiwa HD50 proporcje są obecnie bardzo dobrze sygnalizowane. Wcześniej były problemy z proporcjami a nawet były klatki obrazu na czarnym tle i nie był wypełniony obraz na szerokości co było karygodne. Także zmiany pod tym względem okazały się na dobre. W Wiwa ja ustawiam 4:3 letter box i każdy program leci we właściwych proporcjach 4:3, 16:9 a nawet 2:35. Tu jest OK. Tylko właśnie kolejne niedomówienie, bo dolna lub ewentulanie górna linia skacze jak jest powtórka jak mówił Belzebiusz. Ale dlaczego ma skakać? Na innych kanałach/muxach tego nie ma. Czyżby linia WSS zmieniała w fazie górne/dolne pole lub miała wpływ na koleność pól w samsungach?
Oprócz AFD, strumień h264 zawiera jeszce pola ALU, m.in. SPS i PPS. Te nagłówki sygnalizują rozdzielczość, proporcje obrazu itp, błędne oznaczenie tych parametrów w stousnku do kontenera .ts powoduje desynchronizację. Wg mnie kolejna rzecz której trzeba się przyjrzeć. Bartt podaje, że plik z nagraniem ręcznej piłki nie drży, plik skodowany z Weighted p-prediction, czyli dekoder obsługuje tę właciwość formatu, ale Avinaptic pokazuje nie jedno ale trzy pola PPS W-p prediction. To taka kolejna wskazówka dla techników TVP jeśli czytają wątek. Jest program do wyodrębniania SPS i PPS, może cos tu się da odszukać. W wolnej chwili sam zobaczę.
Tak w ogóle to miło że zaczęła się współpraca między producentami a nadawcą, myślę że jak mówił Jarosław Mroczkowski, trzeba podejść rzeczowo do sprawy a mniej lamentów, wtedy ludzie są bardzie traktowani poważniej.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: adac »

@ sirdaniel:
właściwie to gdzie umieszczona jest sygnalizacja progressive/interlaced ? W kontenerze ts czy którejś tablicy opisowej mux-a? Media info tego nie pokazuje.

/ Co sądzisz o tym tajemniczym odczycie 50 klatek/s próbki z regularnej emisji? Na testowej pokazuje dobrze

---------------
Uważam że w TvP dobrze wiedzą o co chodzi i to 'śledztwo' prowadzimy sami dla siebie.
Problem w tym, że aby go rozwiązać musieliby wrócić do parametrów emisji testowej ze stycznia, a wtedy dramatyczna decyzja: trzeba wyrzucić jeden kanał SD z multipleksu bo brakuje 2,2 Mbity. Jak na razie nie chcą tego zrobić, wolą poświęcić emisję Hd i nadawać ją tak jak nadają. Z Hd też głupio było by im się wycofać chyba że wymyślą jakiś powód. Sytuacja jest trochę patowa.

kszaq

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: kszaq »

@adac: Sygnalizacja progressive/interlaced jest umieszczona w strumieniu h264 i nie zależy od kontenera. Jeśli dobrze pamiętam, kolega Bart pisał powyżej (i zamieszczał próbkę) materiału, który po przemuksowaniu do kontenera mkv również drży przy odtwarzaniu. Ja bym szukał przyczyny w samym strumieniu.

Awatar użytkownika
Boleslawczan
Posty: 23
Rejestracja: 16 lutego 2014, o 22:16
Odbiornik: Samsung UE40F6650
Samsung LE32C530
Instalacja antenowa: antena zewn. DIGIToptima IQ
Satelitarna nc+
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŚNIEŻNE KOTŁY

Re: Odp: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: Boleslawczan »

Jarosław Bałuka pisze:
MarioPL pisze:
lustracja pisze:Bartt

No to w takim razie uporządkowując
Samsung PS42C450 i SAMSUNG C550 maja tylko z OBECNYM czyli po 15.02 2014 nadawaniem problem.
Mogę dodać mój LE32C450 - wypr. w Czechach
Z postów wcześniej (nie tylko tu na forum)wynikało, że cała seria z "C" i niektóre modele "B"
Na moim Samsungu LE32C530 prod. Węgry również występuje ten problem od 15 lutego

Bartt

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Bartt »

jajanusz pisze:Koledzy sprawdźcie sobie tę próbkę:
http://www44.zippyshare.com/v/91845005/file.html
powiedzźcie czy także obraz drży.
Ten plik z materiałem z testów z 20 stycznia (Test_TV2 HD20140120-09_03_41.ts) również u mnie na Samsungu C550 działa prawidłowo. W sumie mnie to nie dziwi, bo parametry kompresji są takie same jak wcześniej podawanego pliku z 17 stycznia ;)
Pytanie co testowano potem.
Próbki późniejszych nagrań testowego mux-3 pilnie poszukiwane ;).

Krumme

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: Krumme »

Czy temat na pewno jest dobrze postawiony? czy "problem" faktycznie leży po stronie telewizorów czy raczej zmiany sposobu nadawania?
co stało na przeszkodzie, skoro do tej pory nie było problemów z zakłóceniami odbioru, aby ten stan trwał dalej?

Należy zastanowić się kto zyskuje a kto traci. Zyskują to chyba jasne osoby handlujące zalegającymi obecnie tunerami DVBT gdyż szczyt zakupów bezpowrotnie minął a przecież dobrym sposobem na pozbycie się sprzętu jest stopniowe uniemożliwianie prawidłowego odbioru.
Teraz są to telewizory Samsung a za chwilę będą kolejne, Panasonic, Phillips, LG, etc.
Skoro użytkownicy zgłaszają problem a emitent sygnału pozostaje głuchy na problem i aż huczy :) wstydliwa cisza wokół tematu.....to resztę proszę sobie dopisać.....

Tylko proszę mnie nie obwiniać że kupiłem nie taki telewizorek..:)
pozdrawiam ;)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Kolejny szuka spisku... tak, cały świat zastanawia się jak wyciągnąć od ciebie kilkadziesiąt zł za STB
Pierwszy post i od razu nie na temat.

Pytanie do posiadaczy 'szalonych TV'.
Czy dziś widzicie jakąś zmianę?

Bartt

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: Bartt »

@JaroslawMroczkowski
Tak, bardzo pozytywną ;) Wszystkie kanały z mux-3 działają prawidłowo, drżenia nie ma :)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

Post autor: JaroslawMroczkowski »

:)

Zablokowany