TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: kupon »

Czyli podsumowując:
Wczoraj nie było problemów a dzisiaj są.
Wniosek jest jeden.
Pewnych rzeczy nie da się w akceptowalny sposób przeskoczyć.

tolesi

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: tolesi »

To proszę znawców o ocenę czego nie spełnia dekoder aby był prawidłowy odbiór TVP HD o danych:

System:
procesor: M3606A
pamięć DDR II: 1Gb
pamięć flash: 32Mb

Funkcje:
dekoder video: MPEG
2 MP@HL, AVC/H.264 HP@L4.1, MPEG4 ASP
dekoder audio: AAC/AC3/PCM/E
AC3/MPEG2 Layer 2
format video: 4:3/16:9/auto
rozdzielczość video: 1920*1080

Tuner:
wejście antenowe RF: IEC FEMALE
zakres częstotliwości: 174 ~ 230MHz (VHF), 470 ~ 862MHz (UHF)
wyjście RF (LOOPTHROUGH)
modulacja: QPSK/16QAM/64QAM
spektrum OFDM: 2k i 8k
pasmo: 7MHz, 8Mhz

jajanusz

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jajanusz »

tolesi pisze:czego nie spełnia dekoder
Problemem nie jest sprzęt ale oprogramowanie dekodera :|

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

mac_33 pisze:nie było mnie chwile- teraz na tvp1hd film i tvp2hd koncert - wszystko ok, sprawdze jeszcze jutro na transmisjach z Soczi.
Z tego co pamiętam wcześniej zgłaszałeś problemy.
Więc jeśli teraz jest OK to znaczy, że pewnie coś zmienili (TVP albo Emitel).
Ja zauważyłem zwiększenie bitrate na TVP1HD i 2HD.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: monter1981 »

Nie liczyłbym na jakiekolwiek rozwiązanie problemu z odbiornikami Samsung (do listy dorzucam LE32C550). Najprościej jest zrobić z ludzi idiotów, którzy nie umieją zmienić ustawień odbiornika.
Pozostaje jedynie zastosowanie tunerów zewnętrznych.
Ostatnio zmieniony 15 lutego 2014, o 23:01 przez monter1981, łącznie zmieniany 1 raz.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: mac_33 »

pawelll pisze:
mac_33 pisze:nie było mnie chwile- teraz na tvp1hd film i tvp2hd koncert - wszystko ok, sprawdze jeszcze jutro na transmisjach z Soczi.
Z tego co pamiętam wcześniej zgłaszałeś problemy.
Więc jeśli teraz jest OK to znaczy, że pewnie coś zmienili (TVP albo Emitel).
Ja zauważyłem zwiększenie bitrate na TVP1HD i 2HD.
tak ale wtedy na reklamach tez było ok, jutro jakaś relacja na żywo i wszystko będzie jasne

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

@monter1981
Nie chcę być adwokatem Samsunga, ale żadna firma z segmentu popularnego nie utrzymuje pełnego supportu dłużej niż 3 lata.
Na razie wygląda na to, że piłka (a raczej problem) leży po stronie TVP.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: BiTCity »

MarioPL pisze: Wybacz ale w kwestii zakupu TV piszesz bzdury. Ja swój TV (Samsung) kupiłem w normalnym sklepie, za normalne pieniądze w 2011 roku i do wczoraj było OK.
Kolego data zakupu nie jest ważna, ważny jest rok produkcji telewizora :) ja mogę sobie dziś kupić telewizor sprzed półwieku i on nawet koloru mieć nie będzie nie mówiąc o DVB-T. Kupiłeś sprzęt co pewnie leżał jakiś czas w magazynie. Skoro w 2011 kupiłeś to pewnie wydałeś ze 4000 zł a teraz taki sprzęt miałbyś za połowę tej ceny. Sorry ale pazerny 2 razy traci takie polskie przysłowie :(
Ostatnio zmieniony 15 lutego 2014, o 23:14 przez BiTCity, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: sirdaniel »

tolesi pisze:To proszę znawców o ocenę czego nie spełnia dekoder aby był prawidłowy odbiór TVP HD o danych:

System:
procesor: M3606A
pamięć DDR II: 1Gb
pamięć flash: 32Mb

Funkcje:
dekoder video: MPEG
2 MP@HL, AVC/H.264 HP@L4.1, MPEG4 ASP
dekoder audio: AAC/AC3/PCM/E
AC3/MPEG2 Layer 2
format video: 4:3/16:9/auto
rozdzielczość video: 1920*1080

Tuner:
wejście antenowe RF: IEC FEMALE
zakres częstotliwości: 174 ~ 230MHz (VHF), 470 ~ 862MHz (UHF)
wyjście RF (LOOPTHROUGH)
modulacja: QPSK/16QAM/64QAM
spektrum OFDM: 2k i 8k
pasmo: 7MHz, 8Mhz
To są podstawowe dane o formatach, brak szczegółowych informacji, jaka nazwa dekodera? Po nazwie można poszukać w google jak ktoś zgłasza problemy i tyle. Żaden producent nie podaje w instrukcji obciążających go szczególików.

Chyba że odnośnie tych samsungów. W instrukcji obsługi do LE32B350 zaraz na początku jest wyłączenie odpowiedzialności producenta:
2. DVB-T to europejski standard emisji sygnału naziemnej telewizji cyfrowej, a DVB-C to analogiczny standard emisji kablowej telewizji cyfrowej. Niniejsze opracowanie nie zawiera jednak niektórych zróżnicowanych się funkcji, takich jak EPG (Electric Program Guide - Elektroniczny przewodnik po programach), VOD (Video on Demand - Wideo na żądanie) itp. Funkcje z tego powodu mogą nie być obecnie obsługiwane.
3. Pomimo, iż telewizor jest zgodny ze standardami telewizji DVB-T i DVB-C na miesiąc sierpień 2008 r., nie jest możliwe zagwarantowanie obsługi przyszłych standardów emisji naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T i kablowej telewizji cyfrowej DVB-C

Czyli przykładowo, standard Hbbtv który został wydany w 2010 albo nowszy(?) EPG które są zawarte w multipleksie mogą wprowadzać problemy w dekodowaniu tegoż multipleksu i powodować na przykład zacięcia? Uwaga tutaj tylko próbuję ugryźć problem.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

@sirdaniel
Dokładnie o tym pisałem. Model B czyli z roku 2009. Poważny producent gwarantuje zgodność ze standardem na dany moment, potem przez jakiś czas (w miarę możliwości sprzętowych) wprowadza poprawki i uzupełnienia. I tyle. Jeśli później ktoś wprowadza jakieś genialne wynalazki (np. 10 slotów w MUX) to robi to na własną odpowiedzialność.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: monter1981 »

Ten kto wprowadza nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Konsekwencje ponoszą właściciele odbiorników :D

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Przeczytaj całą dzisiejszą dyskusję, będziesz znał naszą opinię.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: MarioPL »

BiTCity pisze:
MarioPL pisze: Wybacz ale w kwestii zakupu TV piszesz bzdury. Ja swój TV (Samsung) kupiłem w normalnym sklepie, za normalne pieniądze w 2011 roku i do wczoraj było OK.
Kolego data zakupu nie jest ważna, ważny jest rok produkcji telewizora :) ja mogę sobie dziś kupić telewizor sprzed półwieku i on nawet koloru mieć nie będzie nie mówiąc o DVB-T. Kupiłeś sprzęt co pewnie leżał jakiś czas w magazynie. Skoro w 2011 kupiłeś to pewnie wydałeś ze 4000 zł a teraz taki sprzęt miałbyś za połowę tej ceny. Sorry ale pazerny 2 razy traci takie polskie przysłowie :(
Następny mądry/specjalista. Model LE32C450 , data produkcji 2010, cena (wtedy) 1350 zł.
Coś jeszcze ?

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: monter1981 »

Zauważyłem jeszcze jedną ciekawą rzecz- zjawisko drżenia obrazu na Samsungu LE32C550 nie występuje podczas reklam (obserwacje na podstawie TVP Rozrywka). Oznacza to że na czas reklam następuje zmiana parametrów emisji(pytanie jakich?). Na Arivie T55 podłączonej do TV przed reklamami następował 1 sekundę zwis tunera (tak jakby tuner tracił sygnał) a następnie pojawiało się menu ekranowe. Takie samo zjawisko następowało po bloku reklamowym.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: MarioPL »

BiTCity pisze:
MarioPL pisze: Następny mądry/specjalista. Model LE32C450 , data produkcji 2010, cena (wtedy) 1350 zł.
Coś jeszcze ?
Kolego kupiłeś sprzęt HD Ready 1366*768 a HD ma 1920*1080 to stąd pewnie te problemy i zakończmy ten temat bo chyba nie wiesz w czym rzecz za taką kasę w tamtych czasach Full HD.

http://www.videotesty.pl/produkt/2967/samsung-le32c450/
A ten swoje. Oczywiście, że jest to TV HD Redy, żadnej Ameryki nie odkryłeś. Zdziwsz się ale wtedy cena 32" FullHD zaczynała się od 1800 zł i z tego co pamiętam była to promocja na jakiegoś Philla w EuroAGD. Dla mnie wtedy, różnica 500zł była ogromną sumą.
Widać, że to Ty masz jakiś problem, ale... no właśnie z czym? Jeśli wszystko u Ciebie działa, to tylko pogratulować można. Dlatego proszę, nie przeszkadzaj innym w rozwiązywaniu problemów i nie szukaj dziury w całym.
Wracając do tematu. Na tvp 2HD (serial) obraz bez "drżenia"(edit: już drży, widocznie zależy od matriału), na 1HD (Soczi) "drży" jak wczoraj :(
Ostatnio zmieniony 16 lutego 2014, o 10:30 przez MarioPL, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: sirdaniel »

Mario, na jakiejś stronie w necie znalazłem test telewizora LE32C450, jedyne do czego się przyczepili to:

The only strike against the LE32C450 here is that, like some of Samsung’s other cheapest models this year, it doesn’t deinterlace PAL film material (2-2 cadence) consistently. The Samsung LE32C450 does attempt Film Mode detection, but with the HQV test material and real-world content, it would reveal jaggies every so often, both indicating less-than-solid processing.
Może emitel testuje PAL 2:2 pulldown. Może pogrzebierz w opcjach TV i zmienisz ustawienia Filmmode, tzn je wyłączysz.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: MarioPL »

sirdaniel pisze:Mario, na jakiejś stronie w necie znalazłem test telewizora LE32C450, jedyne do czego się przyczepili to:

The only strike against the LE32C450 here is that, like some of Samsung’s other cheapest models this year, it doesn’t deinterlace PAL film material (2-2 cadence) consistently. The Samsung LE32C450 does attempt Film Mode detection, but with the HQV test material and real-world content, it would reveal jaggies every so often, both indicating less-than-solid processing.
Może emitel testuje PAL 2:2 pulldown. Może pogrzebierz w opcjach TV i zmienisz ustawienia Filmmode, tzn je wyłączysz.
Kombinowałem. Z i bez , z "bajerami" i na fabrycznych. Bez zmian.
Oczywiście "jedynka" i"dwójka" HD nadal drży (podczas reklam jest OK)
Co dziwne, wczoraj wieczorem na obu kanałach, kiedy leciały filmy, obraz był bez efektu drżenia.
Na TVP ABC obraz, widoczne to było na "Domisiach", TRAGEDIA (bez drżenia, ale piksel gonił piksel) :(

raskol
Posty: 20
Rejestracja: 30 grudnia 2010, o 11:36

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: raskol »

Tylko czy ktoś to czyta odpowiedzialny za tą kaszanę HD ?
Czy tylko my tu tak sobie żale wylewamy... :( i nic to nie pomoże...

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: adac »

@ MarioPL: przecież napisałem Ci wyżej. Filmy i reklama lecą ze studia w Wa-wie, a Olimpiada po łączach z Rosji. Jeszcze nie wiadomo jaki oni tam standard mają na wylocie.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: bmp »

Co ciekawsze niektóre reklamy są OK.

Np. przed chwilą, TVP2 HD - reklama "4F" - łuki liter gładkie, brak załamań, widocznych pikseli, i linii deinterlacu. Chwile po niej "USP Zdrowie" (te z niebieskim logiem u góry po lewej) - i już widoczny interlace. Zaczyna się soczi i jest znowu ładnie.

Specjalnie przykleiłem nos do telewizora żeby sprawdzić które są OK.
I teraz tak, nie sądze aby USP dało reklame w SD a te artefakty to upscalowanie, więc...


btw. dzisiaj w nocy o 5:34/5:35 coś zmieniano w TVP na wszystkich programach.
Wiadomo co? Może to coś z tym zasilaniem bo TVP Sport z satelity też pyknął na chwile.
Ostatnio zmieniony 16 lutego 2014, o 10:22 przez bmp, łącznie zmieniany 2 razy.

Zablokowany