TV Samsung serii C - drżenie obrazu na MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
kadiemus

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: kadiemus »

mam pewne próbki dot. efektu "drżenia":

http://www34.zippyshare.com/v/25318207/file.html

http://www34.zippyshare.com/v/93585604/file.html

http://www34.zippyshare.com/v/88898597/file.html

http://www54.zippyshare.com/v/57246562/file.html

przepraszam za nędzną jakość (rozdzielczość, jasność i ostrość)- nie udało mi się lepiej (kiepski sprzęt) ale coś tu widać.
Nagrałem je z prędkością 1000 kl/s oraz 480 kl/s - czyli spowolnione ok 34 razy i ok 17 razy. Widać jak sięprzyjrzymy powód powstawania efektu "drgania" Oczywiście te wolniejsze były 1000kl/s.

Jak dla mnie wniosek nasuwa się sam - odwrócona kolejność klatek np. kl 1>3>2>5>4>7>6 idt. Wg mnie jednak wina softu, nie mocy procka.

@Bartt ma dużo racji - to może być błąd przeplotu.
Ostatnio zmieniony 22 lutego 2014, o 21:12 przez kadiemus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: sirdaniel »

Czy ktoś może wrzucić urywek przechwytu z dzisiejszych zjazdów Kowalczyk lub podobne jakie mu skakało? Oczywiście w oryginalnej formie TS. Chętnie zbadam.

Wszelkie opinie czy to wina TV czy przeplotu w nadawaniu prosze nie opierać na nagraniu kamerą gdyż jasne że to co widzicie już na ekranie to może być efektem jednego i drugiego.

Jak ktoś ma problemy w odbiorze sygnału tylko 1080i to chyba oczywiste że procesor obrazu z TV może nie wyrabiać. Od razu uprzedzę odpowiedzi: dlaczego telewizory innych poprawnie odtwarzają transmisję z przeplotem?

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

kadiemus pisze:mam pewne próbki dot. efektu "drżenia":
... ale coś tu widać.
Nagrałem je z prędkością 1000 kl/s oraz 480 kl/s - czyli spowolnione ok 34 razy i ok 17 razy. Widać jak sięprzyjrzymy powód powstawania efektu "drgania" Oczywiście te wolniejsze były 1000kl/s.

Jak dla mnie wniosek nasuwa się sam - odwrócona kolejność klatek np. kl 1>3>2>5>4>7>6 idt. Wg mnie jednak wina softu, nie mocy procka.

@Bartt ma dużo racji - to może być błąd przeplotu.
Dobra robota, o taki zapis chodziło.
Jeśli to problem przeplotu to powstaje pytanie: dlaczego odbiornik poprawnie steruje przeplotem dla "starego" strumienia (z innych MUX) a źle dla nowego.

kadiemus

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: kadiemus »

Właśnie, trafne pytanie @pawelll. To tak jakby nowy koder mux3 dawał inny rodzaj instrukcji dla deinterlacingu, którego "nie rozumie" sprzęt i głupieje. Ciekawe, że inne sprzęty nie mają tego problemu.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: adac »

pawelll pisze: Jeśli to problem przeplotu to powstaje pytanie: dlaczego odbiornik poprawnie steruje przeplotem dla "starego" strumienia (z innych MUX)
Ja bym zapytał inaczej: dlaczego inne odbiorniki prawidłowo dekodują ten Mux :?:
Szczególnie dotyczy to tunerków STB za 99 zł na których nie robi to żadnego wrażenia.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

Tutaj macie po dwie klatki nastepujące po sobie obrazów, które wstawił kolega.
Na obrazie ""skaczącym" ewidentnie trzy postacie są raz dobrze widziane potem w następnej klatce następuje jakieś złe odwzorowanie bo się rozjeżdżają.
Na prawdłowym obrazie tak na pierwszej jak i drugiej klatce są widoczne tylko trzy.
Więc jest jakis błąd.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wiadomo, że to takie prymitywne porównanie, zwłaszcza, że obraz jest przechwytywany narzędziem o innej ilości klatek, ale powinien być przynajmniej porównywalny a jednak nie jest.
Ostatnio zmieniony 22 lutego 2014, o 22:52 przez eter, łącznie zmieniany 1 raz.

xjustinx2

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: xjustinx2 »

Próbował ktoś na telewizorach odtwarzać nagrany strumień kanału z pendrive ?

Bartt

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Bartt »

@xjustinx2

W czasie odtwarzania na moim tv materiału nagranego na pc jako ts, problem drżenia również wystepuje.

xjustinx2

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: xjustinx2 »

Spróbuj wpakować materiał wideo w kontener mkv i powiedz czy problem nadal występuje.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: sirdaniel »

Żadne cofanie klatek nie występuje. Aby się przekonać, wystarczy rozdzielić plik na półobrazy i odtwarzać. Jeśli idzie płynnie to jest ok, jeśli cofa to jest źle. Ja nie spotkałem się z cofającym wideo. Wrzućcie sobie plik TS do programu Avidemux, dajcie filtry wideo i dodajcie filtr Separate fields a potem Preview. Sami zobaczycie. Fajnie można też zauważyć że transmisje ze studia i na żywo są naprawdę 50 fps, a powtórki (nawet te podczas transmisji na żywo) są już 25fps i powtarzane są tylko klatki dwukrotnie, co śmieszne one są tak kompresowane aby było 50 fps. Oprócz tego ktoś pytał jak sprawdzić zaawansowane dane strumienia. Można po konwersji z ts do mkv, wrzucić plik do programu Avinaptic i zrobić analizę DRF.
Parametry na które zwracać uwagę to:
z mediainfo
GOP (np M=4 N=40) jak wielka jest zamknięta grupa obrazów
Poziom h264 @4.0/4.1 - 4.1 może powodować problem w niekompatybilnych dekoderach, ale wątpię czy i tak 4.0 jest przekraczany, ale może chodzi tu o max bitrate bufora VBV
MBAFF/Interlaced - przeplot
z avinaptic
Weighted prediction - polepsza kompresję i może powodować problemy ze starymi dekoderami
8x8dct - zwiększa kompresję i może powodować problemy ze starymi dekoderami
average/max drf - czyli stopień kompresji
Pozostałe właściwości się nie zmieniają.

Po co nagrywać ekran TV na kamerę, równie dobrze można powiedzieć że nagrywacie jak wam się procesor nie wyrabia. Ja mam ze trzy ciekawe nagrania mogę udostępnić jak ktoś z pendrive chce odtworzyć.
Ostatnio zmieniony 23 lutego 2014, o 00:30 przez sirdaniel, łącznie zmieniany 2 razy.

Bartt

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Bartt »

@sirdaniel
No fajnie. Tylko że ty analizujesz strumień ts na kompie i wychodzi ci że jest ok. Natomiast mój tv odczytuje jakieś informacje z tego strumienia (nie wiem jakie) które powodują że półobrazy są odtwarzane nie w tej kolejności co trzeba.
Gdyby w samym strumieniu półobrazy były zamienione to wszyscy mieliby na obrazie "kaszanę" ;)

kadiemus

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: kadiemus »

Przepraszam bardzo @sirdaniel ale gdzie Ty zgrywałeś tego ts-a, mój samsung nie nagrywa na USB więc mogłem nagrać efekt tylko na kamerę/aparat i właśnie dlatego, że nagrywałem 480 i 1000 kl/s widać jak byk, że występuje cofanie klatek - bo to jest końcowy wynik wyświetlenia obrazu, który widzimy. Jeśli robiłeś zapis na sprzęcie, na którym "drganie" nie występuje to oczywiście nic nie zobaczysz. Oczywiście ja nie wiem na którym etapie powstaje błąd ale nieprawidłowa kolejność klatek jest ewidentna.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: sirdaniel »

Ależ właśnie ja nie neguję że widzicie cofane klatki i uważam że właśnie trzeba ustalić gdzie tkwi błąd. Mam wrażenie że to wina TV ale wy możecie mieć inne zdanie. Tylko jak nagrywacie efekt końcowy to jak znajdziesz przyczynę.
Ja na kompie mam kilka plików ts odtwazam je wszystkie bez skakania ale i mam nagrany jedny kabaret ze skakaniem ale to musi być wina nagrania, przyjrzę sie jeszcze temu bo jest specyficzne a tvp mogła na bieżąco zmieniać parametry i itestować.
Ja ts nie nagrywałem tylko przechwytywałem na dekoderze Wiwa HD-50. Oryginalny strumień z wszyskimi dodatkami.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lustracja »

sirdaniel pisze:Mam wrażenie że to wina TV ale wy możecie mieć inne zdanie
nie trzeba mieć wrażenia i nikt nie neguje, że to "wina" odbiornika. Wina TV wynika z jakiś parametrów nadawania TVP, z którym odbiornik nie daje sobie rady.
Jeśli chodzi o wrażenia bo dowodu nie ma to mnie się wydaje, iż to problem hardware . Analiza strumienia może mieć sens tylko w zakresie porównania strumienia z przed 15.02 i aktualnego a nie analiza strumienia aktualnego.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

lustracja pisze:.. porównania strumienia z przed 15.02 i aktualnego...
Taka analiza może być ciekawa bo może pokazać co nowego/zmienionego się pojawiło. Oczywiście pozostanie pytanie (już zadane) dlaczego jedne odbiorniki sobie z tym radzą a inne nie.

Analiza i badania są ciekawe same w sobie choćby z powodów edukacyjnych. Dlatego uważam, że warto je robić.

Natomiast obawiam się, ze nie przybliżają one rozwiązania problemu. Nawet jeśli udałoby się znaleźć bezpośrednią przyczynę problemu, to przecież forum (jako społeczność) nie napisze nowego softu na odbiorniki albo nie pójdzie do TVP i powie co trzeba zmienić w kodowaniu.

Dlatego o ile jestem za jeśli chodzi o próby i analizy to nadal proponuję aby wszyscy odbiorcy, którzy mają problem drżenia (bo tylko oni mają interes prawny) występowali formalnie do wymienionych wcześniej instytucji zgłaszając problem i żądając jego rozwiązania.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: adac »

Oczywiście pozostanie pytanie (już zadane) dlaczego jedne odbiorniki sobie z tym radzą a inne nie.
Odpowiedź już padła: bo mają g&niane i budżetowe płyty główne.
Widać to jak drut na obrazkach, postaram się załączyć jak będzie chwila na to.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

OK, ale póki co to taka robocza i mało inżynierska odpowiedź ;) . Chodzi o to co konkretnie szwankuje (nieoptymalne algorytmy, za wolna pamięć, za wolny procesor, ...). Gdyby komuś udało się do tego dojść.
Oczywiście dla czystej inżynierskiej ciekawości i sportu...

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lustracja »

To aż do bólu banalne stwierdzenie, że Nikt na forum nie napisze softu do TV ani nie wymieni chipsetu. :lol:
a dalej
pawelll pisze:nadal proponuję aby wszyscy odbiorcy, którzy mają problem drżenia (bo tylko oni mają interes prawny) występowali formalnie do wymienionych wcześniej instytucji zgłaszając problem i żądając jego rozwiązania
W ten sposób to ostatnie kilkanaście stron forum NIE MA ŻADNEGO SENSU bo oczywiście posiadacz odbiornika powinien to zgłosić i to przede wszystkim do producenta odbiornika.

Miałem wrażenie, że uczestników forum interesuje próba znalezienia przyczyny. A to wydaje mi się leży w analizie porównawczej aktualnego strumienia i z przed 15.02.
cos zmieniono z czym hardware się nie wyrabia.
I choć ja nie mam problemów z drżeniem to Obciążenie wynikające z kompresji widać choćby po dłuższym czasie zmiany programów

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Kolego @lustracja. Nie odpowiadałem na zaczepki niemerytoryczne w kilku Twoich ostatnich wpisach. Merytorycznie (w dodatku popierając) odniosłem się do Twojej uwagi o sensowności porównywania "starych" i "nowych" strumieni.

A Ty dalej próbujesz prowadzić swoją wojenkę. Innym forumowiczom pozostawiam ocenę czy któreś z Twoich ostatnich zarzutów mają jakiekolwiek oparcie w tym co napisałem. EOT.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: adac »

.. proponuję aby wszyscy odbiorcy, którzy mają problem drżenia (bo tylko oni mają interes prawny) występowali formalnie do wymienionych wcześniej instytucji zgłaszając problem i żądając jego rozwiązania.
A oni spokojnie to oleją i odeślą do producenta albo sąsiada który doradził taki zakup.

ps. @pawelll proszę nie traktuj tego jako prowokację, ja tylko napisałem to prosto.

Zablokowany