Awaria MUX-3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: Awaria MUX-3

Post autor: szymon9904 »

Ja nie zauważyłem żadnych problemów, jednak poziom sygnału na kanale 45 w mojej lokalizacji jest zazwyczaj niższy niż ten przy MUX2/MUX3. Mimo to, cały czas jest bezproblemowy odbiór. Odbiór ze Śnieżnych Kotłów również jest dobry. W związku z powyższym, południowe lubuskie nie ma problemów z odbiorem DVB-T ;)

Nie snujcie teorii spiskowych. Awarie mogą być zawsze - czasami zawini sprzęt, czasami człowiek. Wiem o czym mówię, bo obserwuje ciągłe awarie w moim ulubionym radiu, ale temat wykracza poza tematykę tego forum ;)

Awatar użytkownika
stevie13
Posty: 23
Rejestracja: 24 sierpnia 2016, o 12:03
Odbiornik: Kilka chińskich tunerów DVB-T
Instalacja antenowa: zbiorcza RTV-SAT 32 końcówki
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole - Chrzelice

Re: Awaria MUX-3

Post autor: stevie13 »

Sum pisze:Czy tego typu "awarie" zaobserwował ktoś w sieciach SFN na MUX1 lub MUX2, np. w kanale 45 MUX1 Wichów - Jemiołów (lubuskie), lub na Dolnym Śląsku w kanale 55 MUX1 lub 58 MUX2 (SFN: Czarna Góra - Ślęża)?
Jest jakieś wiarygodne wyjaśnienie Emitela?
Na tych MUXach nie jest na**ane tak dużo nadajników?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Awaria MUX-3

Post autor: hadam »

Oficjalnie na temat awarii prezes EmiTela Przemysław Kurczewski.

Awaria MUX-a TVP. Prezes EmiTela: Nie mamy podstaw, by twierdzić, że doszło do ataku hakerów
W niedzielę Telewizja Polska podała, że od soboty widzowie informują o zakłóceniach w dostępie do sygnału naziemnego kanałów TVP, które znajdują się na multipleksie trzecim. Prezes Jacek Kurski w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl potwierdził, że poinformował o sprawie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Natomiast spółka Emitel ze swojej strony zapewniła, że współpracuje z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Urzędem Komunikacji Elektronicznej przy ustalaniu przyczyn zakłóceń w emisji sygnału TVP. Początkowo TVP informowała, że utrudnienia miały dotyczyć 13 województw i obejmować m.in. województwo pomorskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie i lubelskie. Jednak EmiTel nie potwierdza tych danych. - Według naszych wyliczeń obszar objęty awarią mógł dotyczyć około 10-12 proc. populacji kraju - mówi Wirtualnemedia.pl prezes EmiTela Przemysław Kurczewski. - Przy czym należy wziąć pod uwagę, że część z nich korzysta z telewizji kablowej albo satelitarnej - dodaje Kurczewski. Operator opublikował mapę z zasięgiem potencjalnych zakłóceń oszacowaną przez dział radiodyfuzji EmiTel. Jak zaznaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl prezes EmiTela Przemysław Kurczewski, awaria była nietypowa, ale nie ma obecnie podstaw ani do tego, by potwierdzić, że doszło do ataku hakerów, ani by to wykluczyć. - Jesteśmy na etapie analizy zdarzenia. Nietypowy był fakt, że awaria dotyczyła tylko jednego multipleksu, z którego nadawane są jedynie programy TVP. Dlaczego sprzęt na jednym multipleksie zawiódł, podczas gdy na innych działał prawidłowo? To jest przedmiotem naszych analiz - zapewnia Kurczewski. - Przekazaliśmy już wszystkie informacje do UKE, na bieżąco współpracujemy z ABW. Dobrowolnie zgodziliśmy się też na audyt urzędu - zaznacza Przemysław Kurczewski. Jak dodaje aby uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości, kluczowe będą wnioski z analiz, które nie zostały jeszcze ukończone.

Czytaj więcej na: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/aw ... ku-hakerow

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Awaria MUX-3

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Czyli nawet Prezes Emitela i sama firma zachodzi w głowę czemu akurat MUX-3 zawiódł. Nie wiem, nie wiem czy Wy wiecie jak funkcjonuje CAŁY system i czy jedna osoba lub grupa osób mogła w to ingerować czy to fizycznie informatycznie czy terenowo. Równie dobrze mógł to być przypadek, że akurat ten MUX "zawiódł"...

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Awaria MUX-3

Post autor: qwerty »

To nie przypadek, bo tylko ten multipleks nadaje w SFN

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Awaria MUX-3

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

NIE tylko ten MUX nadaje w SFN.
Ostatnio zmieniony 24 grudnia 2016, o 21:45 przez DVB-T(2) INQUIRING, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Tomciosz »

A MUX 1 na nadajnikach RTON Skrzyczne i RTCN Kosztowy? Nie zapominajmy o tym zastawieniu.

Ten multipleks jest w tym regionie zaraz po MUX3 jednym z trudniejszych do odebrania. U mnie nie raz działy się dziwne rzeczy.

Jak dotąd z MUX3 jest u mnie wszystko w porządku.
Ostatnio zmieniony 25 grudnia 2016, o 11:05 przez Tomciosz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
stevie13
Posty: 23
Rejestracja: 24 sierpnia 2016, o 12:03
Odbiornik: Kilka chińskich tunerów DVB-T
Instalacja antenowa: zbiorcza RTV-SAT 32 końcówki
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole - Chrzelice

Re: Awaria MUX-3

Post autor: stevie13 »

A można gdzieś znaleźć, które nadajniki idą w SFN?

Co do samego "hybrydowego zamachu stanu" mam informacje z Opolszczyzny - w rejonach, gdzie słychać tylko Chrzelice nic się nie działo. Czyli zgadza się, że rozsynchronizowały się doświetlacze. Może kiedyś dowiemy się prawdy...

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Kolor »

Moim zdaniem bledny wniosek. Jeśli slychac tylko Chrzelice, to co się mialo dziać? Równie dobrze przy blednej synchronizacji tego nadajnika objawów w jego bliskim zasięgu nie będzie. Jeśli są bledy na styku zasięgów poszczególnych nadajników, to każdy z nich mogi się rozjechac. Nie jesteś w stanie wyrokowac który z nich. Jest juz po awarii, napisano tu wiele opinii nie popartych żadnym dowodem i badaniem bo nikt z nas nie ma takich możliwości. Uwiklanie tej awarii politycznie, dla mnie nie ma sensu.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Tomciosz »

stevie13, tutaj. W ostatniej kolumnie, na końcu dopisane jest SFN i czasem podana wartość w us.

Awatar użytkownika
stevie13
Posty: 23
Rejestracja: 24 sierpnia 2016, o 12:03
Odbiornik: Kilka chińskich tunerów DVB-T
Instalacja antenowa: zbiorcza RTV-SAT 32 końcówki
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole - Chrzelice

Re: Awaria MUX-3

Post autor: stevie13 »

Dzięki wielkie

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Awaria MUX-3

Post autor: hadam »

Przy tych kalkulacjach trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że pomimo iż inne multipleksy też działają w FSN to jednak w przypadku MUX-1 i 2 jest ich niewiele, znacznie więcej jest w MUX-8 ale tu dopiero część nadajników została uruchomiona.
Natomiast w przypadku MUX-3 sytuacja jest odwrotna bo nadajników jest ponad 200 i prawie wszystkie działają w FSN.
Tak wiec, ja bym się tu nie dopatrywał spisków i dziwnych zbiegów okoliczności bo statystycznie skoro awaria z synchronizacją dotyczyła 11 nadajników na ponad 200 to wychodzi około 5%. Gdyby taki sam procent zastosować przy MUX-1 albo 2 które mają niewiele po ponad 50 nadajników to by wypadało po 2 nadajniki na multipleks i teraz pytanie czy te dwa nadajniki które statystycznie mogłyby ulec awarii to byłyby akurat w FSN skoro tylko niewielka część tak działa w tych multipleksach?
Następna rzecz to taka, Emitel podał, że 10 do 12% populacji kraju mogło mieć z tego tytułu kłopoty i te obszary zaznaczyli na mapie jako miejsca z potencjalnymi problemami, ale pomijając fakt że jak zaznaczył prezes Emitela nie wszyscy na tym obszarze korzystają z naziemnej bo niektórzy z kablówek czy z satelity to ja bym dodał jeszcze do tego, że nie wszyscy w tym czasie mieli ochotę oglądać kanały TVP a zwłaszcza to nieszczęsne przemówienie pani premier, przecież inne multipleksy w tym czasie grały. Rzecz następna na zaznaczonym obszarze te 10 - 12% to oznacza, że na takim obszarze ludzie mogli mieć potencjalnie problemy z powodu awarii synchronizacji tylko, że nie wszyscy w tych miejscach je mieli, bo ja np. odbieram z obiektu Wręczyca który też był wymieniony i żadnych problemów nie zauważyłem, poza całostkowym wyłączeniem nadajnika w nocy z piątku na sobotę kiedy to próbowali to naprawić, inna sprawa, że nie wszyscy którzy zamieszkują tereny które według Emitela są przydzielone pod taki czy inny nadajnik to nie koniecznie akurat z niego odbierają, bo jak wiemy z tym jest różnie i zależy od lokalizacji.
To w takim razie ile rzeczywiście z pośród tych którzy podnieśli krzyki było populacji kraju, piszę o tych co mieli problemy z powodu synchronizacji FSN bo przy okazji to właściwie wszyscy zgłaszali problemy nawet jeśli dotychczas mieli je zawsze albo mieli z powodu tropo?

emel
Posty: 1
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 16:17

Re: Awaria MUX-3

Post autor: emel »

ObywatelDVB-T pisze:ja bym się tu nie dopatrywał spisków i dziwnych zbiegów okoliczności
Jakim prawem admin usuwasz komentarze? Jeden może wypowiadać swoje tezy a inny już nie?

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Kolor »

Takie jest prawo admina, doskonale o tym wiesz.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Dobrycel »

Czy ktos mi powie co sie ostatnio dzieje w Emitelu ? Od długiego czasu skacze mi sygnał DVBT od 90 do 30 % a było ok. Problemy sa ze wszystkimi kanałami. 2 rózne dekodery 2 rozne anteny ...
Zaciecia itp. Najwiecej wieczorem ...
Znowu mam do UKE trzeba wydzwaniać ?

marek-131
Posty: 4
Rejestracja: 19 sierpnia 2016, o 19:34
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Awaria MUX-3

Post autor: marek-131 »

Witam.
Fotka z 18:37 https://zapodaj.net/050c20d8f0753.jpg.html
Jaworze koło Bielska-Białej antena kierunkowa na Kosztowy.
Mamy ładne ECHO.

Mark'o
Posty: 8
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:36

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Mark'o »

marek-131
Z jakiego miernika to pomiar ? Z Rover Mastera ?
Tu chyba nawet dwa odbicia widać.

marek-131
Posty: 4
Rejestracja: 19 sierpnia 2016, o 19:34
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Awaria MUX-3

Post autor: marek-131 »

Tak, są dwa, ale to pierwsze mechanizmy korekcji zniwelują. Rover Atom HD STCOL

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Awaria MUX-3

Post autor: tranzystor »

marek-131 pisze:Mamy ładne ECHO ... mechanizmy korekcji zniwelują.
A jak nie zniwelują? Mamy problem tak? :o Wydaje mi się że mój odbiornik Hyundai czasem nadal pokazuje słabszy sygnał niż do tej pory :?

I powiem coś jeszcze, że odbiornik na USB odbierający tylko MUX-3 TVP od jakiegoś miesiąca po prostu wysadza w powietrze program VLC do odbioru TV co kilkanaście minut, o różnych porach dnia a czasem cały dzień działa normalnie, myślałem że to jakiś błąd w komputerze ale teraz widocznie wszystko wiadomo a ta duża awaria ujawniła że coś się dzieje już od miesiąca z MUX-3 nie wspomnę o pixelach na MUX-8. :roll:

Mark'o
Posty: 8
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:36

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Mark'o »

http://www.emitel.pl/aktualnosci/aktual ... 467797437b
Nawiązując w moim przypadku do Częstochowa Błeszno/Wręczyca problem istnieje dalej, tylko Emitel nie chce tego przyznać bo widzę po pomiarach, że nie jest tak jak być powinno (a stare pomiary mam zapisane).
Nie wiadomo czy delikatnie nie obniżyli mocy by na szybko coś poradzić.......

[quote][/A jak nie zniwelują? Mamy problem tak?quote]
Jeśli synchronizacja działa poprawnie (w tym cały sęk) a echo "mieści się" w GI to zniwelują.

Zablokowany