Awaria MUX-3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Awaria MUX-3

Post autor: dvbtowiec »

A dlaczego wychodzisz z założenia że nie może być globalniejszej awarii systemu? :lol:
Widzę że wiesz wszystko najlepiej, gratuluję wiedzy i przenikliwości ;)

paterossimo

Re: Awaria MUX-3

Post autor: paterossimo »

Powróciło EPG ze Ślęży, ale zawiera tylko obecną i kolejną pozycję programową. Nazwa nadajnika zmieniła się ponownie na "NW 03 DOL".

rafisz
Posty: 55
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:29
Odbiornik: Samsung UE40H6400
Instalacja antenowa: FM - "okrąglak", VHF - ATZ-5, UHF - ATZ 19, zwrotnica Badmor Z-3
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN Warszawa

Re: Awaria MUX-3

Post autor: rafisz »

blondaska78
jaja sobie robisz czy jak? zerknij na parametry transmisji i jednak jak kolega pisze poucz sie trochę bo z tego co tu wypisujesz wywnioskować mozna że nie masz bladego pojęcia, na 41 kanale nadaje choćby Skrzyczne (duża moc 50 kW), Kosztowy (100 kW), Wręczyca (80 kW) to tylko te najwieksze na śląsku i okolicach, a ile jest małych doświetlających też pracujących na 41 kanale - zadaj sobie trochę trudu i policz trudne to nie jest, no i teraz tak - wszystkie bez wyjątku muszą być zsynchronizowane żeby mogło to działać (SFN o którym mówi EmiTel i o którym pisze się na forum), wystarczy że "wysypie" się jeden z nich i dzieją się takie cuda jak ostatnio, ten rozsynchronizowany nadajnik zakłóca wszystkie pozostałe poprawnie pracujące, poprawnie zsynchronizowane, on zachowuje się identycznie jak analogowe które kiedyś nadawały i które to nie mogły pracować na tych samych kanałach jeżeli "były w swoim zasięgu", jest normalna sprawa, jak ktoś mieszka w strefie gdzie dociera sygnał z dwóch albo trzech nadajników i jeden z nich nie pracuje zgodnie z pozostałymi to za Chiny ludowe działało nie będzie (sprawdź który się wysypał - jest na stronce operatora), do tego badziewne anteny odbiorcze typu siatka które zbierają wszystko dookoła, z super hiper turbo wzmacniaczami i efekt jest taki a nie inny, myśl trochę i nie popadaj w paranoję, nie zakłócają sie nadajniki pracujące na różnych kanałach, zakłócają się te które pracują na tych samych
Dolny Śląsk przeanalizuj samodzielnie, dane są na stronach emitela, ja pokrótce nakreśliłem Śląsk i okolice

blondaska78
Posty: 21
Rejestracja: 29 kwietnia 2012, o 00:05
Odbiornik: Telewizor Sony Bravia
Instalacja antenowa: Siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: Awaria MUX-3

Post autor: blondaska78 »

Jaja sobie robisz?I tak nagle w jednym momencie się pół Polski rozsynchronizowało :lol: Piszę rozumiem w jednym regionie ale w kilku naraz?Tym samym momencie?Chyba kpisz!Nadające w każdym regionie na innym kanale!Przypadek!Awaria jakiej nie było w Europie w erze tv cyfrowej. :?A spółka wykupiona przez Emitel nadaje mux 4 też w takim systemie i problemów nie było.Padło PAP sieci żeglugi i nie wiadomo co jeszcze wtedy i przypadek!Spoko :P

blondaska78
Posty: 21
Rejestracja: 29 kwietnia 2012, o 00:05
Odbiornik: Telewizor Sony Bravia
Instalacja antenowa: Siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: Awaria MUX-3

Post autor: blondaska78 »

dvbtowiec pisze:A dlaczego wychodzisz z założenia że nie może być globalniejszej awarii systemu? :lol:
Widzę że wiesz wszystko najlepiej, gratuluję wiedzy i przenikliwości ;)
Sam sobie przeczysz.Nie ma globalnej sieci mux3 bo każdy region nadaje pod innym oflagowaniem ponieważ nadają inny program regionalny.Koniec,kropka :lol:

rafisz
Posty: 55
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:29
Odbiornik: Samsung UE40H6400
Instalacja antenowa: FM - "okrąglak", VHF - ATZ-5, UHF - ATZ 19, zwrotnica Badmor Z-3
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN Warszawa

Re: Awaria MUX-3

Post autor: rafisz »

przestań, to śmieszne, pomyśl logicznie - DVB-T wg najnowszych badań ma okolo 30 -40 % udziału w rynku, pozostałe 60 to SAT i kablówki, czyli na te 60 % EmiTel nie ma żadnego wpływu, teraz z tego 30% problemy z odbiorem ma powiedzmy 1/3 - jak prosto wyliczyć jest to 10-15% społeczeństwa, no i teraz sobie odpowedz - co da komuś wyłączenie tych kilku nadajników, wyłączy 10 % społeczeństwa, a pozostałe 80-90% tak czy siak ogląda bo albo nie maja problemów z DVB-T, albo DVB-T to jedynie drugie źródło sygnału TV a głównym jest SAT albo kablówka typu UPC, Vectra itp - oni sygnału nie biorą z DVB-T, pamiętajmy że jest jeszcze internet który w tym momencie jest głównym kanałem komunikacyjnym
i jeszcze jedno bo coś czuje że za chwile mi z tym wyjedziesz - starsi ludzie "internety" ogarniaja na wystarczającym poziomie żeby sobie poszukać informacji, pracowałem 1,5 roku jako inżynier sieci u jednego z ISP i z naszymi abonentami miałem styczność codziennie wiec wiem o czym piszę
taki EmiTel wyłączy kilka nadajników i ludzie nie zobaczą orędzia pani premier? która nawiasem mówiąc nic nowego nie powiedziała? :lol: zejdźmy na ziemie
szkoda że nie ma nigdzie info jak te nadajniki są synchronizowane, bo sam jestem ciekaw, ale ja żadnego spisku nie węszę, wiem że zdarzają się awarie o zasiegu ogólnopolskim czego sam doświadczyłem będąc inzynierem sieci, dla mnie to tylko mala awaria, fakt że rozległa, w porówaniu z tym co działo sie u nas, jak wylatują łącza internetowe to we współczesnym świecie nie ma niczego, bankowości, telefonii, często telewizji itd. jak ktoś chce zrobić sabotaż to niech "uwali" łącza a nie marne wystąpienie premiera
Ostatnio zmieniony 21 grudnia 2016, o 10:45 przez rafisz, łącznie zmieniany 4 razy.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Awaria MUX-3

Post autor: dvbtowiec »

Oczywiście a TVP1, TVP2, TVP info, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP Kultura zapewne emitowane są na każdym nadajniku osobno z innego źródła ;)

Moja droga pomyśl trochę zanim zaczniesz pisać kolejne bzdury ;)

@rafisz Nie przetłumaczysz, to był cyber-zamach i kropka. Ona wie lepiej.
http://satkurier.pl/news/154738/najbard ... i-tvp.html
Czasem problemy techniczne mogą nasilać na przykład podwyższone warunki propagacyjne, a takie były zgodnie z mapkami zgłoszeń problemów. Wówczas na kilkadziesiąt sekund - kilka minut sygnał na tunerze zanika.
Jeśli to jest za trudne dla osób które mają mniejszą wiedzę w temacie, wówczas można zobrazować to podobnymi problemami jakie mają abonenci platform satelitarnych podczas burzy.
Objawia się to także spadkiem jakości sygnału, pikselozą, lub wręcza zanikiem sygnału, tym większymi im mniejsza antena i im słabszy jest w odbiorze w danym rejonie kraju określony transponder.
Ostatnio zmieniony 21 grudnia 2016, o 11:59 przez dvbtowiec, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Awaria MUX-3

Post autor: hadam »

Nie chcę być tutaj niczyim adwokatem, bo sam wielokrotnie krytykowałem sieci FSN i może właśnie ujawniły się słabe punkty tego systemu. Ale nie można za wszystko winić Emitel bo od kilu dni nad polską jest bardzo silne tropo i pewnie nawet gdyby nie było awarii to i tak wiele osób by miało problemy a tak za wszystko obrywa się Emitelowi. A już węszenie spisku, ataku zielonych ludzików itp. to już gruba przesada, chodzi o stworzenie atmosfery strachu, że niby zostaliśmy zaatakowani przez hakerów czy nie wiem kogo.
Nawet jeśli FSN to zawodny system to trzeba pamiętać, że o takim rozwiązaniu decydował UKE, sieć planowali przy współpracy z Emitelem a chodziło o oszczędności częstotliwości, bo na ich sprzedaży zarabia państwo np. pod LTE na czym skorzystał budżet w tym roku właśnie, dzięki temu mają np. na 500+.
Oczywiście czekam na jakieś oficjalne informacje co było przyczyną. Skoro Emitel współpracuje z UKE, ABW i TVP to nie sądzę aby mieli coś do ukrycia, z pewnością zależy im na wyjaśnieniu tej sprawy.

A teraz moja hipoteza, tak sobie gdybam oczywiście bo się na tym nie znam. Skoro awaria części największej sieci nadajników SFN zbiegła się z silnym tropo które cały czas stoi nad polską od kilku dni, to być może jest tak, że te systemy reagują automatycznie, czyli w zależności od warunków automatycznie regulują opóźnienia i zwyczajnie cześć elektroniki zgłupiała z powodu silnego tropo. Albo jak pisze kol. @ rafisz wysypał się jeden i pociągnął za sobą inne.

Tak wygląda tropo na d polską: http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html

rafisz
Posty: 55
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:29
Odbiornik: Samsung UE40H6400
Instalacja antenowa: FM - "okrąglak", VHF - ATZ-5, UHF - ATZ 19, zwrotnica Badmor Z-3
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN Warszawa

Re: Awaria MUX-3

Post autor: rafisz »

tak jak pisałem, szkoda że nie ma nigdzie info jak te nadajniki są ze sobą synchronizowane, ja nie znalazłem a przyznam że sam jestem ciekaw, póki co możemy jedynie gdybać, może tropo, może jakiś komputer "krzaczy", może jakoś nadajniki ze sobą gadają na zasadzie MASTER/ SLAVE... swoja drogą UKE mógłby uchylić rąbka tajemnicy, może trochę ta paranoja by zmalała, to przecież oni w głównej mierze odpowiadają za wdrożenie takiego a nie innego systemu, rozmawiać/ kosultować mogli z kimkolwiek, ale pod wytycznymi podpisali się oni, no chyba że jest to tajne/ poufne...

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Awaria MUX-3

Post autor: hadam »

TVP niby poważna telewizja a dała się nabrać jak dziecko na prowokację o czym pisze w blogu Daniel Gadomski dziennikarz Satkuriera. To też tłumaczy skąd wzięły się kolejne niedorzeczne hipotezy, to zadziałało jak efekt domina. Wiatr w żagle dla zwolenników teorii spiskowych.
Do historii polskiej telewizji przejdzie wpadka Telewizji Polskiej. Dała się nabrać na prowokację przygotowaną przez "AszDziennik", popularny portal zamieszczający zmyślone newsy. Tym razem jednak nie poszło o artykuł, tylko e-mail, którego ów portal wystosował z fikcyjnego konta do TVP. - Chciałbym zgłosić problemy w odbiorze TVP Info. Zauważyliśmy z żoną, że sygnał zanika zawsze, gdy przy końcu wypowiedzi przedstawiciela rządu lub większości rządowej. Zupełnie, jakby ktoś nie chciał, żebyśmy usłyszeli obnażającą KOD i puentę. Modlimy się za Was! - napisał (pisownia oryginalna) autor prowokacji, który podpisał się jako Tomasz z Podkarpacia. List od widza opublikowała telewizja publiczna, co natychmiast podchwycili użytkownicy Twittera.
Proponuję jednak przeczytać całość.
http://satkurier.pl/news/154738/najbard ... i-tvp.html

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Awaria MUX-3

Post autor: tranzystor »

rafisz pisze:(SFN o którym mówi EmiTel i o którym pisze się na forum), wystarczy że "wysypie" się jeden z nich i dzieją się takie cuda jak ostatnio, ten rozsynchronizowany nadajnik zakłóca wszystkie pozostałe
blondaska78 pisze:Nie ma globalnej sieci mux3 bo każdy region nadaje pod innym oflagowaniem ponieważ nadają inny program regionalny.Koniec,kropka :lol:
Obawiam się że chyba się nie dowiemy nigdy co się naprawdę wydarzyło, za dużo jest dezinformacji i na tym forum i na wielu serwisach www, dla satkuriera starczy tłumaczenie "SFN i kropka" - tak piszą, media2, wirtualne media to samo - wszyscy jak jeden mąż, jedna narracja :roll:

Wszystkim wystarczy wytłumaczenie że to SFN ale nikt nie wyjaśni jaki związek SFN ma z różnymi regionami Polski przecież to oddzielne sieci SFN a nie jedna w całości i jaki związek ma z tym EPG?

Niestety żyjemy w kraju gdzie nie wyjaśnia się ani poważnych katastrof ani takich sytuacji jak ta, bo zaraz sypie się lawina pomyj i nienawiści i teorii spiskowych, nawet na tym tutaj rzekomym forum technicznym a jednak pełnym jadu i drwin a zero postów technicznych, teraz wszyscy się skupiają na wkręcaniu TVP ale niestety nikt nie wyjaśni problemu który dla niektórych wydaje się "normalną sprawą". :shock:

Ja mam propozycję dla TVP, zerwać dotychczasową umowę (2020?) i zbudować własną sieć nadajników SFN - Cyfrowy Polsat MUX4 potrafił? To czemu bogata TVP nie może?

Bo decyzji z 14 kwietnia 2010 już się nie cofnie :lol:

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Awaria MUX-3

Post autor: dvbtowiec »

Ale dostałeś już odpowiedź, jedną z przyczyn może być tropo.
Poza tym czy w domu gdy masz awarię internetu, lub telefonu firmy telekomunikacyjne wyjaśniają Ci co się stało, czy tylko usuwają usterkę i nikt nie szuka spisków?

Ludzie mają tendencję do plotkowania i z przykrością stwierdzam że atmosferę podsycili nie tylko politycy, ale także TVP.

rafisz
Posty: 55
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:29
Odbiornik: Samsung UE40H6400
Instalacja antenowa: FM - "okrąglak", VHF - ATZ-5, UHF - ATZ 19, zwrotnica Badmor Z-3
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN Warszawa

Re: Awaria MUX-3

Post autor: rafisz »

wrzucam źródło na jakie sie powołuję pisząc o tych procentach w udziale żeby nie być posądzonym o pisanie bajek, żródło myślę że wiarygodne http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_pub ... .-2016.pdf
strona 4 - "W I kwartale 2016 roku naziemną telewizję cyfrową posiadało 15,5 miliona Polaków
a więc nieco ponad 44% gospodarstw domowych. Osób, które korzystały z naziemnej
telewizji cyfrowej wyłącznie (a więc nie posiadały innego źródła sygnału telewizyjnego) było
ok. 11 milionów - 33,8% gospodarstw domowych."
nie wiem jak Wam, ale mi nasuwa się jeden wniosek - trzeba być skrajnym debilem żeby sabotować kilka nadajników które wpłyną na 15% widowni w kraju...
a ta informacja którą łyknęła TVP, ehhh szkoda gadać, dodam że na Podkarpaciu w okolicach Rzeszowa wszystko działa jak należy, mam info z pierwszej ręki
dodam jeszcze uzupełnienie cytatu z mojej wypowiedzi jaki to [cytat] zamieszcił kol. @tranzystor, pisząc o zakłócaniu wszystkich nadajników miałem na myśli jeden konkretny SFN, np ten na Śląsku, nadajnik w Wręczycy "rozjechał" się z innymi wchodzącymi w skład tego konkretnego SFNa i zaczął pracować "przeciw nim" a nie wspólnie tak jak powinien...
a dlaczego w innych częsciach kraju też? dobre pytanie, może rzeczywiście tropo, musimy poczekać może ktoś uchyli rąbka tejemnicy...
Ostatnio zmieniony 21 grudnia 2016, o 12:47 przez rafisz, łącznie zmieniany 2 razy.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Awaria MUX-3

Post autor: AdamP »

tranzystor pisze: Ja mam propozycję dla TVP, .................. zbudować własną sieć nadajników SFN - Cyfrowy Polsat MUX4 potrafił?
Potrafił, ale pozbył się całej infrastruktury - ekonomia ma swoje prawa. Dla TVP chyba taniej byłoby dać wszystko (to co w NTC) z satelity jako FTA.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Awaria MUX-3

Post autor: hadam »

O jakich nadajnikach mowa, TVP ledwo wiąże koniec z końcem, finansowo są cały czas pod kreską, szukają oszczędności gdzie się da, a sprawy abonamentu które miały jako tako pomóc finansowo są cały czas w powijakach.
Nawet nie stać ich żeby jakieś kanały umieścić w MUX-8, zwlekają jak mogą.
Można przyjąć, że są bogaci jeśli idzie o kapitał firmy, ale jeśli idzie o zadłużenie i o to jak sobie radzą na bieżąco to nie jest kolorowo.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Awaria MUX-3

Post autor: dvbtowiec »

Poza tym nie ma zakazu aby TVP postawiła własną sieć nadawczą.
Czy ktoś broni TVP wykupić tereny pod budowę masztów, wybudować maszty i płacić na utrzymanie infrastruktury w tym tysiącom specjalistów w całej Polsce?

Gdyby to było takie proste finansowo TVP zapewne tak by zrobiła, zamiast płacić miliony operatorowi technicznemu.

Nie wspomnę już o aspekcie technicznym, czy nadajniki byłyby w mniej więcej tym samym kierunku, bo jeśli nie, to widzowie musieliby dokładać dodatkowe anteny na odbiór TVP :D

paterossimo

Re: Awaria MUX-3

Post autor: paterossimo »

Działa już w pełni EPG ze Ślęży.

Awatar użytkownika
eXte77
Posty: 272
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:44
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-60 (symetryzator)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

Re: Awaria MUX-3

Post autor: eXte77 »

Górny Śląsk. Lokalizacja Tychy, ul. Bajkowa.

Nadal występuje problem z synchronizacją nadajników. Co jakiś czas następuje całkowity zanik sygnału na około 3 sekundy. Na filmie zarejestrowana pikseloza około godziny 14:30.

https://goo.gl/photos/LnmJ6Hvs415mm5P76

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Byczek12345 »

Emocje już opadły, ale ja jeszcze raz zapytam;
Uczestnicy forum, nie sądzicie, że wykorzystywanie GPS do synchronizacji jest niebezpieczne, w przypadku jego wyłączenia (awarii) jesteśmy całkowicie odcięci od mediów (wszystkich).
Są już routery WiFi synchronizowane przez GPS.

Podobne awarie były już, na przykład w Wielkiej Brytanii nie działał DAB przez kilka dni z powodu błędu czasu z GPS. http://www.bbc.com//news/technology-35463347
Tam także poruszono ten problem;
"They shouldn't have seen an issue with that because as far as I understand the way they work is they need two frequencies to lock and there are a number of GPS [signals] to look at," she told the BBC.
"This should be treated as a warning of what could go wrong," said Martyn Thomas, a fellow at the Royal Academy of Engineering who has criticised technological reliance on GPS.
"The world is dependent on GPS for a vast range of critical applications from navigation to financial trading, and precision docking of oil tankers to high tech farming."
https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/cz ... stemu-gps/

Sum
Posty: 1
Rejestracja: 22 grudnia 2016, o 10:12
Odbiornik: Sony Bravia, LG, Samsung, Philips
Instalacja antenowa: Siatkowa ze wzmacniaczem wewnątrz budynku, zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań/Śrem - 20km, Żórawina - Ślęża

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Sum »

Czy tego typu "awarie" zaobserwował ktoś w sieciach SFN na MUX1 lub MUX2, np. w kanale 45 MUX1 Wichów - Jemiołów (lubuskie), lub na Dolnym Śląsku w kanale 55 MUX1 lub 58 MUX2 (SFN: Czarna Góra - Ślęża)?
Jest jakieś wiarygodne wyjaśnienie Emitela?

Zablokowany