Awaria MUX-3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Awaria MUX-3

Post autor: dvbtowiec »

Skoro mowa o rozumie, trzeba więcej czytać, aby posiadać zdecydowanie większą wiedzę, pozwalającą zrozumieć technikę. Wówczas przebijające się teorie spiskowe można łatwo obalić.
Zapytam retorycznie, masz odpowiednią wiedzę w tym temacie?

Bez wiedzy i odpowiedniego wykształcenia nikt nie wierzył Kopernikowi :lol:

Awatar użytkownika
stevie13
Posty: 23
Rejestracja: 24 sierpnia 2016, o 12:03
Odbiornik: Kilka chińskich tunerów DVB-T
Instalacja antenowa: zbiorcza RTV-SAT 32 końcówki
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole - Chrzelice

Re: Awaria MUX-3

Post autor: stevie13 »

dvbtowiec pisze:Skoro mowa o rozumie, trzeba więcej czytać, aby posiadać zdecydowanie większą wiedzę, pozwalającą zrozumieć technikę. Wówczas przebijające się teorie spiskowe można łatwo obalić.
Zapytam retorycznie, masz odpowiednią wiedzę w tym temacie?

Bez wiedzy i odpowiedniego wykształcenia nikt nie wierzył Kopernikowi :lol:
Rozmiary awarii mogą świadczyć o potencjalnych przyczynach całego zamieszania (moja osobista opinia):

- ktoś popełnił błąd przy rekonfiguracji
- rekonfiguracja przeprowadzona bez możliwości "rollbacku"
- gdzieś jest "single point of failure"

"dobra zmiana" ?

paterossimo

Re: Awaria MUX-3

Post autor: paterossimo »

Przed chwilą zanim zaczęło się przemówienie premier Szydło dotyczące ataków w Berlinie zażartowałem sobie, że teraz zniknie sygnał. I pod koniec tego przemówienia rzeczywiście na kilka sekund tak się stało, a od wczoraj rano nie zanotowałem żadnego zaniku ze Ślęży. Widząc takie coś naprawdę można uwierzyć, że to nie jest przypadek. Ale nie ma też nadal zupełnie EPG na MUX-3.

Matador
Posty: 3
Rejestracja: 20 grudnia 2016, o 11:37
Odbiornik: Manta
Instalacja antenowa: Na balkonie, antena kierunkowa.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Matador »

Może tutejsi znawcy wyjaśnią mi co ma brak synchronizacji (SFN), do braku GUIDE na MUX-3 po wszystkich "przejściach" ?

Pozdrawiam jako nowy na forum.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Awaria MUX-3

Post autor: dvbtowiec »

Wyjaśniam nowemu na forum, że przyczyny mogą być różne. Coś powoduje zakłócenia. Im mniej danych w sygnale, tym łatwiej znaleźć źródło zakłóceń - to tylko jedna z możliwości.

Matador
Posty: 3
Rejestracja: 20 grudnia 2016, o 11:37
Odbiornik: Manta
Instalacja antenowa: Na balkonie, antena kierunkowa.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Matador »

Dzięki. Ja jednak podejrzewam, że po licznych resetach systemu nie został on w pełni skonfigurowany, lub odcięto połączenie sieciowe z TVP (po którym przesyłane są zapewne dane dla GUIDE), aby uniknąć zawirusowania.

paterossimo

Re: Awaria MUX-3

Post autor: paterossimo »

EPG nie jest dostarczane Emitelowi bezpośrednio od nadawców. Dane od nadawców pobiera zewnętrzna firma i dopiero potem trafiają do systemów Emitela.

Matador
Posty: 3
Rejestracja: 20 grudnia 2016, o 11:37
Odbiornik: Manta
Instalacja antenowa: Na balkonie, antena kierunkowa.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Matador »

A co z konfiguracją po resetach ?

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Awaria MUX-3

Post autor: tranzystor »

paterossimo pisze:EPG nie jest dostarczane Emitelowi bezpośrednio od nadawców. Dane od nadawców pobiera zewnętrzna firma i dopiero potem trafiają do systemów Emitela.
A to ci nowość czy to prawda? :o
Matador pisze:(po którym przesyłane są zapewne dane dla GUIDE), aby uniknąć zawirusowania.
AVAST: Uwaga znaleziono wirusa! łijo łijo :lol:

Ja jeszcze dopowiem i może to wywoła sensację ale w pewnym momencie między tymi awariami, słyszałem w słuchawkach jakieś bardzo ciche piski podobne do kodu morse'a (nie jakiś określony kod tylko: pik pik pik) czy to problem emisji tvp info w studio? nie wiem ale patrząc co się tu wyprawia już sam nie wiem co myśleć, jeśli atak można przeprowadzić przez EPG no to niezła w tym kraju jest szopka :ugeek: :lol:

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: Awaria MUX-3

Post autor: SAT-COM »

Przez ostatni weekend tyle JADU się rozlało ,że nawet urządzenia nadawcze tego nie wytrzymały :lol:

Byczek12345
Posty: 311
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Byczek12345 »

tranzystor pisze:... już sam nie wiem co myśleć, jeśli atak można przeprowadzić przez EPG no to niezła w tym kraju jest szopka :ugeek: :lol:
Można, najpierw były "Manty" i inne tego typu, teraz kolej na resztę.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 40#p217987

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Awaria MUX-3

Post autor: giaur500 »

Cóż, teraz ABW sprawdzi to. Emitel będzie cienko śpiewać. Cały dzień sygnał jakoś był. Urządzenia się popsuły z chwilą, gdy Pani Premier rozpoczęła orędzie, a naprawiły sie od razu po jego zakończeniu. Krasnoludki? Zielone ludki?

paterossimo

Re: Awaria MUX-3

Post autor: paterossimo »

@tranzystor Zobacz sobie ostatni post w tym temacie: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=213471#p213471

mateusz_71
Posty: 10
Rejestracja: 3 maja 2013, o 20:10
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Opticum Terra HD 265 Plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża, RTON Żórawina

Re: Awaria MUX-3

Post autor: mateusz_71 »

giaur500 pisze:Cóż, teraz ABW sprawdzi to. Emitel będzie cienko śpiewać. Cały dzień sygnał jakoś był. Urządzenia się popsuły z chwilą, gdy Pani Premier rozpoczęła orędzie, a naprawiły sie od razu po jego zakończeniu. Krasnoludki? Zielone ludki?
@Giaur500, proszę Cię, poczytaj trochę o SFN. Problemy były już wcześniej, a w trakcie wystąpienia Premier RP u mnie we Wrocławiu wszystko było w porządku. ;)
Przypuszczam, że współwinne jest również sobotnie i wczorajsze tropo.

Dorzucam jeszcze post użytkownika @MG_DVB-T sprzed trzech lat. Ktoś już wtedy planował atak? :lol:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 37#p182737

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Awaria MUX-3

Post autor: hadam »

Oficjalny komunikat na stronie EmiTela:
Odbiór sygnału telewizyjnego TVP na MUX-3, stan na 20.12.2016, godz. 13:00

W związku z zakłóceniami w odbiorze sygnału telewizyjnego TVP na multipleksie MUX-3, które występowały w dniach 17, 18 i 19 grudnia 2016 roku, EmiTel Sp. z o.o., operator świadczący usługi cyfrowej emisji programów telewizyjnych, informuje, iż według stanu na dzień 20 grudnia 2016 roku, godz. 13:00:

1. Obecnie operator nie obserwuje zakłóceń w nadawanym sygnale na MUX-3.
2. Części systemu nadawczego, w których obserwowano zakłócenia, zostały odizolowane, a ich niektóre funkcje zostały przejęte przez system zastępczy.
3. Odizolowane części systemu poddawane są dalszej wnikliwej analizie w celu jednoznacznego ustalenia źródeł i mechanizmu awarii.
4. Analizy wykonywane są we współdziałaniu z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urzędem Komunikacji Elektronicznej i Telewizją Polską S.A.
5. Wyniki analiz będą wykorzystane przy realizacji działań zmierzających do przywrócenia pełnej sprawności systemu podstawowego.
http://www.emitel.pl/aktualnosci/aktual ... d7cbc8dde9

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Awaria MUX-3

Post autor: dvbtowiec »

mateusz_71 pisze:
giaur500 pisze: Dorzucam jeszcze post użytkownika @MG_DVB-T sprzed trzech lat. Ktoś już wtedy planował atak? :lol:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 37#p182737
O matko ale to było za poprzedniej ekipy, a skoro tak, tzn. że za atak odpowiadają Ci sami ludzie? Czyli prowokacja? :lol:

Oczywiście żart, ale do takich absurdalnych wywodów pobudza mnie wyobraźnia czytają teorie spiskowe :D

Apropo:
Wojewodowie na tropie spisku. Urzędnicy z całej Polski mają oglądać TVP Info
Urzędnicy starostw powiatowych dostali polecenie od wojewody lubelskiego, że mają przez dobę śledzić TVP Info. Mają informować, czy sygnał telewizyjny jest zakłócany - informuje Kurier Lubelski. Podobne rozkazy mają obowiązywać w całej Polsce.
:lol: Źródło media2.pl
Ostatnio zmieniony 20 grudnia 2016, o 15:24 przez dvbtowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

paterossimo

Re: Awaria MUX-3

Post autor: paterossimo »

EPG ze Ślęży i Śnieżnych Kotłów nie ma nadal.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Kolor »

Ja wolę gazetę niż epg. Jego brak to pewnie wynik używania rezerwowego sprzętu.

paterossimo

Re: Awaria MUX-3

Post autor: paterossimo »

Mi brak EPG aż tak bardzo nie przeszkadza, bo i tak mało oglądam kanały TVP. Bardziej piszę to w celu poinformowania Emitela, że nie wszystko jest jeszcze ok.

nik1983
Posty: 1
Rejestracja: 18 grudnia 2016, o 19:07
Miejscowość: Chomranice
Odbiornik: notonlytv, Samsung
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przehyba

Re: Awaria MUX-3

Post autor: nik1983 »

A miało być tak światowo, cyfrowo i w ha de;-) Z analogiem podobnych psikusów nie było, choć wiele razy człowiek usiłował dostrzec cokolwiek w zaszumionym obrazie, zwłaszcza na tvpuls, czy tvWisła/TVN i ciut wyraźniejszym Polsacie. :P Niestety, technologia cyfrowa wydaje się bardziej podatna na zakłócenia od poczciwego poprzednika. Może to i dobrze, bo ludzie mieli okazję zrobić coś pożyteczniejszego. Odwiedzić rodzinę, porozmawiać ze sobą zamiast wzrok przenosić od telewizora do komputera,czy smartfonu. Zawsze znajdzie się coś pozytywnego. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i życzę spokojnych, wesołych i zdrowych świąt! :)

Zablokowany