Awaria MUX-3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Awaria MUX-3

Post autor: dvbtowiec »

Myślę że Emitel o tym wie i zapewne zestawiając to z komunikatem Emitela, @Kolor ma rację, rezerwowy sprzęt nie ma włączonego EPG.
Ostatnio zmieniony 20 grudnia 2016, o 15:31 przez dvbtowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Awaria MUX-3

Post autor: hadam »

@dvbtowiec
Daj sobie spokój niektórym nie wytłumaczysz bo dla nich żadne argumenty merytoryczne natury technicznej nie istnieją, wszędzie węszą spisek. Dla nich mottem są słowa klasyka " Nikt nas nie przekona, że białe jest białe, a czarne jest czarne".

paterossimo

Re: Awaria MUX-3

Post autor: paterossimo »

Mam nadzieję, że to nie było do mnie, bo ja żadnego spisku nie węszę.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Awaria MUX-3

Post autor: hadam »

Do Ciebie nie, napisałem ogólnie bo w niektórych wpisach da się to wyczuć.
dvbtowiec pisze:Myślę że Emitel o tym wie i zapewne zestawiając to z komunikatem Emitela, @Kolor ma rację, rezerwowy sprzęt nie ma włączonego EPG.
Jeśli tak jest jak piszecie to nie w każdym przypadku. Wśród nadajników z problemami wymieniony był RTCN Wręczyca Wielka a u mnie EPG cały czas jest.
Przypominam sobie jak były zmiany w nadawaniu MUX-L3 NTL wtedy na niektórych odbiornikach też zginęło EPG pomogło ponowne wyszukanie kanałów.

Obecnie w niektórych nadajnikach też nastąpiły jakieś zmiany. Dlatego mam propozycję dla tych co nie mają EPG może pomoże ponowne wyszukanie kanałów MUX-3.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Awaria MUX-3

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Ktoś chyba pisał, że Emitel będzie mógł próbować się o odszkodowanie od TVP za pomówienia... A za te braki sygnału to myślę, że TVP od Emitela może tego żądać. Nie wiem jak jest w ich umowach i czy takie "przerwy" mogą występować na podstawie umowy, ale...

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Kolor »

Nikt nie podpisuje umów na świadczenie uslug w 100%. Odpowiednie punkty umów, zawsze przewidują odpowiednie wspolczynniki bezpieczeństwa i marginesy czasu napraw. Dopiero przekroczenie tych ustaleń może skutkować roszczeniami.

Mark'o
Posty: 8
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:36

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Mark'o »

Zbłaźnił się Emitel tym komunikatem bo problemy z 41 kanałem Wręczyca/Błeszno dalej występują więc po co pisać, że jest dobrze jak się nie wie na 100% ?
Jak "fachowcy" z Emitela to czytają i nie wierzą to zapraszam do mnie z miernikiem.
A jak Wam się nie chce to Wam zrzut z pomiarów zrobię.

paterossimo

Re: Awaria MUX-3

Post autor: paterossimo »

@ObywatelDVB-T Ponowne wyszukiwanie kanałów nic nie pomaga na brak EPG.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Awaria MUX-3

Post autor: hadam »

Widać na niektórych nadajnikach nie nadają po zmianach. Cóż taki miałem pomysł, ale skoro nie pomogło to pozostaje czekać aż wrócą do pierwotnego systemu nadawania.
Ja jak wspominałem odbieram z Wręczycy która też była wymieniona w komunikacie i EPG cały czas jest. Pod spodem foto.
Mark'o pisze:Zbłaźnił się Emitel tym komunikatem bo problemy z 41 kanałem Wręczyca/Błeszno dalej występują więc po co pisać, że jest dobrze jak się nie wie na 100% ?
Jak "fachowcy" z Emitela to czytają i nie wierzą to zapraszam do mnie z miernikiem.
A jak Wam się nie chce to Wam zrzut z pomiarów zrobię.

Nie rozumiem dlaczego u Ciebie nie odbiera ja też odbieram z Wręczycy i u mnie jedyna przerwa była tylko wtedy gdy resetowali nadajnik tj. w piątek po 23.12 tyle zauważalnym.
Na dowód, że nie kłamię wrzucam aktualne fotki, pierwsza jest z EPG i z aktualną data i godziną na kanale TVP Katowice z Wręczycy co z kolei widać w oznaczeniach nadajnika na drugiej fotce.
Obrazek


Obrazek

paterossimo

Re: Awaria MUX-3

Post autor: paterossimo »

Problemy z sygnałem zależą od miejsca odbioru. Jeśli ktoś znajduje się w tych strefach granicznych SFN, to może mieć problem z odbiorem. EPG natomiast raczej na pewno nie ma nikt, kto odbiera sygnał ze Ślęży oraz Śnieżnych Kotłów. Wydaje mi się, że również z Żórawiny oraz Czarnej Góry i z wszystkich nadajników doświetlających, które nadają na kanale 25 oraz 49.

Widzę, że wyświetla się u Ciebie "NW 06 SLA". U mnie wcześniej było "NW 03 DOL", teraz jest "Emitel". To chyba potwierdza użycie innego systemu.

El Prezesso
Posty: 145
Rejestracja: 16 listopada 2009, o 17:52
Odbiornik: TV LG 42LM620S
Instalacja antenowa: Fuba DAT903 Combo LTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: Awaria MUX-3

Post autor: El Prezesso »

Tymczasem na pasku w TVP INFO "Nadal występują zakłócenia w odbiorze programów TVP w całym kraju" :D

A tak żartem: Skoro DVB-T jest takie awaryjne to może wzorem "reformy" edukacji wrócić do analogu :)

Mark'o
Posty: 8
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:36

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Mark'o »

Nie rozumiem dlaczego u Ciebie nie odbiera ja też odbieram z Wręczycy i u mnie jedyna przerwa była tylko wtedy gdy resetowali nadajnik tj. w piątek po 23.12 tyle zauważalnym.
Na dowód, że nie kłamię wrzucam aktualne fotki, pierwsza jest z EPG i z aktualną data i godziną na kanale TVP Katowice z Wręczycy co z kolei widać w oznaczeniach nadajnika na drugiej fotce.
Ale gdzie ja napisałem, że mi nie odbiera ? Czytasz uważnie ? I co mi po Twoich fotkach jak one nie są wiarygodne ? Jeśli MER zamiast 35 dB mam 26 dB a PreBER zamiast 1*10-8 mam 3*10-3 to problemu nie usunęli i niech nie ściemniają. Sami napisali, że coś tam wyłączyli/ograniczyli czyli "połatali na szybko" byle coś dla mediów rzucić i żeby ludzie nie psioczylii nie wydzwaniali.
Ja też Ci mogę takie wstawić fotki bo odbiór jakiś tam jest tylko co z tego jak "jakość" skacze ? (jak już porównujemy wskazania z tv/tunera)
Pokaz mi MER, PreBER i wykres konstelacji COFDM u Ciebie to wtedy możemy dyskutować czy problem ustąpił.
Chyba wiesz o czym pisze ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Awaria MUX-3

Post autor: K63 »

El Prezesso pisze:Tymczasem na pasku w TVP INFO "Nadal występują zakłócenia w odbiorze programów TVP w całym kraju" :D

A tak żartem: Skoro DVB-T jest takie awaryjne to może wzorem "reformy" edukacji wrócić do analogu :)
Skoro zakłócane są tylko wystąpienia przedstawicieli partii rządzącej, prościej byłoby przez tydzień ich nie pokazywać. Przynajmniej ludzie mogliby w czasie Świąt spokojnie telewizję pooglądać.

paterossimo

Re: Awaria MUX-3

Post autor: paterossimo »

W najnowszym komunikacie Emitel informuje, że dziś w nocy w godzinach 1:00-6:00 mogą wystąpić przerwy w nadawaniu MUX-3. Wszystko jest uzgodnione z TVP.

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: Awaria MUX-3

Post autor: gorki »

Myslę iż ta cała afera mux 3 ma podtekst polityczny oraz za cel zdyskredytowanie operatora mux3 spółke Emitell .Pamietacie na poczatku wiele firm oferowało rozpowszechnianie sygnału mux3.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Awaria MUX-3

Post autor: hadam »

Mark'o pisze:
Nie rozumiem dlaczego u Ciebie nie odbiera ja też odbieram z Wręczycy i u mnie jedyna przerwa była tylko wtedy gdy resetowali nadajnik tj. w piątek po 23.12 tyle zauważalnym.
Na dowód, że nie kłamię wrzucam aktualne fotki, pierwsza jest z EPG i z aktualną data i godziną na kanale TVP Katowice z Wręczycy co z kolei widać w oznaczeniach nadajnika na drugiej fotce.
Ale gdzie ja napisałem, że mi nie odbiera ? Czytasz uważnie ? I co mi po Twoich fotkach jak one nie są wiarygodne ? Jeśli MER zamiast 35 dB mam 26 dB a PreBER zamiast 1*10-8 mam 3*10-3 to problemu nie usunęli i niech nie ściemniają. Sami napisali, że coś tam wyłączyli/ograniczyli czyli "połatali na szybko" byle coś dla mediów rzucić i żeby ludzie nie psioczylii nie wydzwaniali.
Ja też Ci mogę takie wstawić fotki bo odbiór jakiś tam jest tylko co z tego jak "jakość" skacze ? (jak już porównujemy wskazania z tv/tunera)
Pokaz mi MER, PreBER i wykres konstelacji COFDM u Ciebie to wtedy możemy dyskutować czy problem ustąpił.
Chyba wiesz o czym pisze ?
Wiem o czym piszesz, osobiście nie mam profesjonalnego miernika.
Ale zaskoczę Cię, dwa lata temu był u mnie EmiTel i podpięli się pod moją instalacje bardzo profesjonalnym sprzętem który jest wart ponad 20 tysięcy, pomierzyli wszystko oprócz MUX-8 bo wtedy jeszcze nie było.
Oczywiście mówimy o tum co jest teraz a nie przed dwoma laty, ale powiedź mi na jakiej podstawie twierdzisz, że moje fotki są nieprawdziwe. Jeśli mam siłę 96%, jakość 100%, błędów 0 a obydwa telewizory podpięte pod tą instalację odbierają idealnie bez żadnych zacięć a bywa u mnie różnie z tym multipleksem dlatego był EmiTel no i właśnie w ostatnich dniach jest wręcz idealnie a mieszkam w takim miejscu, że idealnie w linii prostej mam Wręczycę i Błeszno.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Krosnoludek »

Dziś w nocy, w godzinach 1:00 – 6:00, prowadzone będą uzgodnione z Telewizją Polską prace serwisowe mogące skutkować regionalnie krótkimi przerwami w dostępności sygnału MUX-3.
http://www.emitel.pl/aktualnosci/aktual ... 7421199f24

Mark'o
Posty: 8
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:36

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Mark'o »

na jakiej podstawie twierdzisz, że moje fotki są nieprawdziwe. Jeśli mam siłę 96%, jakość 100%, błędów 0 a obydwa telewizory podpięte pod tą instalację odbierają idealnie bez żadnych zacięć
Gdzie ja znowu napisałem, że są nieprawdziwe ? Nie przeinaczaj.
Napisałem nie są wiarygodne bo nie informują o rzeczywistych parametrach sygnału. Napięcie i prąd tez podajesz w % ? Wiem, że zabawki do pomiaru tych wartości nie sa tanie ale nie róbmy ludziom wody z mózgu bo niektórzy już uwierzyli w siebie i latają z laptopami po dachach :lol: Napiszę Ci w skrócie i łopatologicznie: mój (i wiele innych) TV pokazuje 99/99 Twoich procentów zarówno przy poziomie 76dBuV i MER 35 dB jak również 79dBuV i MER 26 dB (o PreBER już nie piszę choć jest BARDZO istotny). Zarówno w jednym i drugim przypadku "jest obraz". Różnica jest "tylko" taka, że w pierwszym przypadku warunki odbioru są praktycznie idealne i wiatr/deszcz nie pogorszą odbioru a w drugim przypadku jak byś stał na urwisku (zjawisko klifu) i balansujesz - lekkie zachwianie i na ekranie kolorowe kwadraty i piski. Wystarczyło, że MER spadł do 24 dB (TV pokazuje 77% jakości więc POWINNO być SUPER), zwiększył się PreBER i było pooglądane. Wiec co mi po tych wskazaniach TV ?
A te błędy z TV to co konkretnie prezentują ? Więcej nie tłumaczę bo ktoś kto nie miał miernika w rękach lub nie doświadczył np. zakłóceń od LTE nigdy nie będzie wiedział o czym piszę.
Niegowa/Janów/Krasawa/Złoty Potok itd. z racji ukształtowania terenu zawsze miały problem z odbiorem i tam dobór anteny a raczej anten jest najistotniejszy. Do Twoich terenów MUX3 prawdopodobnie dolatuje spokojnie z Łodzi. MUX 1,2 chyba z Kielc.
Do Wręczycy to nie wiem czy Twoja antena w ogóle sięga na 41 kanale (35 i 39 nadają z większą mocą i innym FEC) bo prawdopodobnie odbiór z 41 ratuje Ci Błeszno więc temat SFN'u może Cię nie dotyczyć.
Ja mieszkam (że tak powiem) w trójkącie z nadajnikami więc antena odbiera 41 kanał z nadajnika głównego i doświetlenia i stąd problemy.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Awaria MUX-3

Post autor: hadam »

Przepraszam, źle to ująłem "niewiarygodne". Wstawiłem te fotki dlatego żeby pokazać że odbieram bez żadnych problemów bo tak jest. Doskonale wiem, że wskazania w tunerze czy telewizorze są orientacyjne i służą do wyregulowania anteny a nie do profesjonalnych pomiarów. Nie musisz mnie pouczać co to jest współczynnik błędu modulacji MER (Modulation Error Ratio) czy też bitowej stopy błędów BER (Bit Error Rate) i jakie wartości powinny być, zbyt długo w tum siedzę aby nie wiedzieć.
Więc nawet jeśli na tą chwilę nie mam czym profesjonalnie zmierzyć to nie wmawiaj mi że mam problemy z odbiorem bo chyba wiem co widzę na ekranie omamów nie mam.
Nie napisałem też, że Tobie nie wierzę że masz problemy tylko, że "Nie rozumiem dlaczego u Ciebie nie odbiera" a napisałem tak dlatego, że po ostatnich wydarzeniach ludzie myślą że nadajnik jest wyłączony.
I odbieram z Wręczycy a nie z Błeszna tak wykazały pomiary, chociaż sygnał z Błeszna antena też widzi i dlatego czasami mam problemy ale powtórzę (teraz nie mam). Poza tym jak była konserwacja we Wręczycy to MUX-3 z Błeszna nie dało się oglądać. Celowo mam obniżona antenę (wcześniej była wyżej) aby zniwelować zakłócenia z FSN. Mam tez druga antenę na Kamieńsk i trzecią VHF w pol. V na Św. Krzyż zgodnie z opisem w moim profilu.
Ogólnie tą instalacją odbieram kanały 26, 35, 36, 39, 41 i 8

blondaska78
Posty: 21
Rejestracja: 29 kwietnia 2012, o 00:05
Odbiornik: Telewizor Sony Bravia
Instalacja antenowa: Siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: Awaria MUX-3

Post autor: blondaska78 »

dvbtowiec pisze:Skoro mowa o rozumie, trzeba więcej czytać, aby posiadać zdecydowanie większą wiedzę, pozwalającą zrozumieć technikę. Wówczas przebijające się teorie spiskowe można łatwo obalić.
Zapytam retorycznie, masz odpowiednią wiedzę w tym temacie?

Bez wiedzy i odpowiedniego wykształcenia nikt nie wierzył Kopernikowi :lol:
O jaki mądrala się znalazł...Ty tak na poważnie?Owszem zdarzały się wcześniej awarie ale dotyczyły jednego regionu?Tak?Nigdy nie było zakłóceń na kilkunastu.Każdy na innym kanale inaczej oflagowany skrótem nazwy regionu więc nie papugujcie Emitela który ratuje tyłek głupim gadaniem o rozsynchronizowaniu SFN i wmawia o usunięciu usterki a następnie dalej naprawia i tak w kółko od 3 dni.To jest ciekawe kanał 41 śląski zakłóca 25 dolnośląski?Spoko :D Pozdrawiam oczytanego mądrale.

Zablokowany