TVP Sport w MUX-3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

TVP Sport w MUXie

Post autor: DVB-T/S »

Dziś widziałem w Wiadomościach wypowiedź Kurskiego który deklarował uruchomienie TVP Sport w MUXie. Nie powiedział w którym

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: TVP Sport w MUXie

Post autor: Poland »

Chodziło mu o MUX3. TVP Sport zastąpi tam TVP Rozrywkę ;)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: TVP Sport w MUXie

Post autor: DVB-T/S »

I będzie w SD?
A kiedy ruszy TVP w MUX8

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: TVP Sport w MUXie

Post autor: Poland »

Będzie w SD. Co do MUX8 to nie wcześniej niż po mundialu :)

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

TVP Sport w MUX-3

Post autor: Krosnoludek »

Długo wyczekiwany TVP Sport pojawił się właśnie w MUX-3. Skanujcie :D
EPG również się już pojawiło, ścieżka audio identyfikuje się nadal jako angielska.

TV LG sam podmienił TVP Rozrywkę na TVP Sport bez żadnego wyszukiwania :)

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Tak...: z dniem dzisiejszym(tj. 7 czerwca 2018 roku), w naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-3 został udostępniony kanał: TVP Sport (w jakości SD), który zastąpił na tymże MUX’ie kanał: TVP Rozrywka.

Moim zdaniem:
Gdyby m.in. Prezesem Zarządu TVP nie został Pan Jacek Kurski i gdyby Dyrektorem kanału TVP Sport i sportu w TVP, nie został Pan Marek Szkolnikowski, to kanał TVP Sport nie zagościłby w najbliższej przyszłości lub nawet nigdy w naziemnej telewizji cyfrowej.
Bo, żeby do tego doprowadzić, to trzeba było tego naprawdę chcieć i poczynić ku temu pewne długotrwałe i nie łatwe czynności, o których mówił m.in. Pan Szkolnikowski np. tutaj:
http://sport.tvp.pl/36935784/szef-tvp-s ... i-tsubasie oraz np. tutaj:
https://twitter.com/mszkolnikowski/stat ... 6923468801, mówiąc również gdzie indziej, że była to ciężka, mozolna praca.
Nieco ponad już dwa lata temu Prezes Kurski zapowiedział rozpoczęcie właśnie chyba tych konkretnych prac, finałem, których miało być i jest wejście kanału TVP Sport do NTC, a konkretniej mówiąc na razie do MUX-3 i na tą chwilę w wersji SD(z perspektywą na uruchomienie tego kanału w jakości HD najprawdopodobniej na MUX-8) (co jednakże wydaje się, że zmieniało się „w trakcie” tego procesu: pomysły, plany na którym MUX’ie ma być ten kanał).
Sądziłem od czasu rozpoczęcie sprawy, tematu, że problemy dla TVP z wyborem MUX’u i czasu kiedy wejść do NTC z tym kanałem, były związane z zasięgiem(MUX’u ósmego), finansami TVP oraz sprawami formalnymi, ale wola i chęć na udostępnienie tego kanału w NTC, ze strony obecnej TVP była. Nie było specjalnej „gry” w obiecanki, specjalnego przeciągania tematu, ale realne zmierzenie się z tą sprawą, czym mogła być spowodowana m.in. niepewność, branie pod uwagę różnych opcji rozmieszczenia kanałowego, przesuwanie terminów wejścia z tym kanałem do NTC.
Dla obu Panów, wejście z kanałem TVP Sport do NTC było priorytetem, ambicją o czym sami mówili.

Być może firmie Emitel uda się na tyle złagodzić swoje oczekiwania finansowe, żeby TVP mogła przystać na nie i pozyskać „swoje” miejsca na MUX-8, dzięki czemu kanał: TVP Sport, mógłby zagościć w naziemnej telewizji cyfrowej w jakości HD(co, tj. wejście z kanałem TVP Sport w HD do NTC, najprawdopodobniej, choćby sądząc na podstawie doniesień z ostatnich dwóch lat - jest docelową wolą TVP. Np. tego typu informacja z ostatniego czasu: https://twitter.com/Maciek_Stanecki/sta ... 4835547136).

Komunikaty TVP na temat uruchomienia w NTC kanału TVP Sport:
- http://centruminformacji.tvp.pl/3752782 ... arzadu-tvp (http://www.jaknasodbierac.tvp.pl/)
- http://centruminformacji.tvp.pl/3753094 ... k-odbierac

Wie ktoś dokładnie, o której godzinie nastąpiło wyłączenie kanału TVP Rozrywka, a uruchomienie kanału TVP Sport w MUX-3 NTC ?
Czy odbyło się te czynności niemal jednocześnie ?

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: BiTCity »

U mnie znalezienie TVP Sport wymagało ponownego skanowania. TV nie pokazuje szczegółowych danych, ale wygląda na to, że TVP Sport dostał inny nr LCN niż miała TVP Rozrywka.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: K63 »

Krosnoludek pisze:TV LG sam podmienił TVP Rozrywkę na TVP Sport bez żadnego wyszukiwania
Widocznie masz aktywną funkcję automatycznej aktualizacji listy kanałów (codziennie w nocy odbiornik sam skanuje całe pasmo i wprowadza ewentualne zmiany na liście).
DVB-T(2) INQUIRING pisze:Wie ktoś dokładnie, o której godzinie nastąpiło wyłączenie kanału TVP Rozrywka, a uruchomienie kanału TVP Sport w MUX-3 NTC ?
Czy odbyło się te czynności niemal jednocześnie ?
Rozrywka zniknęła ok. 1.45. Zaraz potem przeskanowałem mux-3 i TVP Sport pojawił się na liście razem z przekazem. Ok. 1.40 skanowałem mux-3 i TVP Sport jeszcze tam nie było. Zatem zmiana nastąpiła niemal równocześnie.
BiTCity pisze:wygląda na to, że TVP Sport dostał inny nr LCN niż miała TVP Rozrywka.
TVP Sport "odziedziczyła" parametry po TVP Polonia (LCN 32/SID33). Na kanale nadawany jest TXT.
Jak przebiegały zmiany możecie prześledzić tutaj.

krakow
Posty: 24
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 10:26
Odbiornik: media-tech MT4168
Instalacja antenowa: pokojowy dipol półfalowy otwarty
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica, Luboń Wielki

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: krakow »

Czemu to kolejna stacja TVP, która ma rozdzielczość z kosmosu 704x576? Zamiast typowej 720x576.
Co im daje to ucięcie 16 pikseli w poziomie?
Wszyscy komercyjni potrafią nadawać na 720pix w linii, tylko TVP tradycyjnie cuda na kiju.
16 pikseli mniej w transmisji ma dać jakąś oszczędność na bitrate czy jak?
Jakaś mądra głowa potrafi wytłumaczyć to cudowanie z dziwną rozdzielczością?
Fonia 160kbps mpeg jaką emitują powinna być zakazana, bo to jakość dla głuchych. Bezwzględne minimum dla stereo mpeg to 192kbps, żeby dało się jakoś tego czegoś, bez bólu głowy słuchać na słuchawkach.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: dvbtowiec »

Telewizor Sony bez problemów dodał sobie w nocy dodatkowy kanał na ostatnią pozycję.
Włączając rano TV miałem już TVP Sport na liście, bez mojej ingerencji.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: Krosnoludek »

Dla tych co mieli wątpliwości czy TVP Sport będzie w NTC tylko na czas mistrzów, czy też na stałe:
Prezes TVP: TVP Sport od 7 czerwca będzie na stałe nadawać naziemnie

TVP Sport pozostanie w naziemnej telewizji cyfrowej po zakończeniu Mistrzostw Świata w piłce nożnej - prezes TVP Jacek Kurski nie przesądza jednak na razie, czy zostanie na MUX 3, czy trafi na MUX 8.

Prezes TVP Jacek Kurski pod koniec kwietnia br. zapowiedział umieszczenie TVP Sport na MUX 8. Jednak w połowie maja na konferencji PIKE poinformował, że Emitel (operator MUX 8) odrzucił na razie ofertę TVP dotyczącą ceny zajęcia kanałów telewizji na MUX 8. Zapowiedział jednocześnie wypełnienie obietnicy danej kibicom. 7 czerwca 2018 roku TVP Sport trafi na MUX 3, zastępując TVP Rozrywka.

- Mam nadzieję, że w czasie mundialu Emitel urealni ceny tak, żebyśmy mogli zająć sloty na MUX 8 za rozsądną cenę - mówi prezes TVP Jacek Kurski. - Na pewno TVP Sport będzie na MUX - czy będzie to MUX 3, czy MUX 8 zależy od otwartości i zdolności negocjacyjnej ze strony Emitelu - mówi Kurski i dodaje: - Emitel nie zszedł z ceny, myśląc, że poczujemy się zmuszeni do zawarcia niekorzystnego dla nas porozumienia w związku z obietnicą, że na mundial wejdziemy z TVP Sport na multipleks.

TVP Sport może pozostać na MUX 3, nawet jak TVP porozumie się z Emitelem ws. MUX 8. - Jeśli TVP Sport się zadomowi na MUX 3, będę za tym, żeby przyzwyczajenie widzów szanować - zaznacza prezes Kurski.

W sumie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała TVP trzy sloty na MUX 8.
https://www.press.pl/tresc/53518,prezes ... -naziemnie

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: Anduraki »

Nie logowałem się tutaj od wieków, ale chciałem wspomnieć, że swego czasu był Polsat Sport News który dostał koncesję na nadawanie na mux2 - a od kiedy Polsat zmienił to na program rozrywkowy moim zdaniem tą koncesję powinien stracić - ponieważ koncesja opiewała na to, że to ma być stacja sportowa a nie rozrywkowa.
Decyzja o wprowadzeniu TVP Sport moim zdaniem jest udana.

Bez wchodzenia w politykę zmiana jest udana ponieważ "naziemniaki" nie mogli oglądać sportu a jedynie od czasu okazyjnie jakieś letnie igrzyska lub meczyki.


Szkoda tylko, że rozpoczął się sezon na zakłócenia na osiedlu nie łapię już ani biquadem ani logiem nic poza zakłóceniami.

FLUGER
Posty: 24
Rejestracja: 11 października 2011, o 20:32
Odbiornik: Signal HD-507
Signal HD-527
Ferguson T65
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna LOG 2-69 DIGITAL
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: FLUGER »

Po mistrzostwach świata nic ciekawego nie będzie. Ale mógł by zostać na stałe aby wszelakie transmisje sportowe: mistrzostwa, igrzyska, skoki transmitować na TVP SPORT, a TVP1 i TVP2 mogły by pokazywać normalna ramówkę i nie przekładać seriali, teleturnieji i wiadomości na inne godziny.
A że sport mnie nie interesuje to mi bardzo brakuje TVP ROZRYWKA którą swobodnie można umieścić na MUX 8, wtedy wilk syty i owca cała. Tylko jak nie wiadomo o co chodzi....
Za dodatkowy kanał trzeba zapłacić emitentowi, a kasy mało. A z TVP SPORT trochę zysku mieli z kablówek i platform cyfrowych.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: kaem3 »

Żeby odbierać TVP Sport zamiast TVP Rozrywka, musiałem zrobić autoprogramowanie, ponieważ mam wyłączoną automatyczną zamianę usług i automatyczne info dot. usług (żeby mi się nie dodawały kanały szwedzkie podczas tropo). Poza tym, bez problemów.
A TVP Rozrywka mi nie szkoda, bo nie lubię współczesnych kabaretów (poza nielicznymi wyjątkami). Jestem jeszcze przed zakupem anteny na MUX-8. Co innego, gdyby na TVP Rozrywka były stare programy rozrywkowe z przebogatego archiwum TVP, stare teledyski, stare koncerty (z lat 70. i 80.) - to tak, to bym tęsknił za tym kanałem.

Awatar użytkownika
arturo
Posty: 100
Rejestracja: 4 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: TV LG 22" LH2000-ZA | Smart GPS SAT-2 + USB + Wi Fi
Instalacja antenowa: Antena Mobilna Mistral MI-ANT100
Nadajnik - obiekt nadawczy: [RTON Tarnów] Zawada, Góra Św. Marcina

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: arturo »

Witam,

Podepnę się pod temat.

Dzisiaj próbowałem wyszukać TVP Sport u siebie na TV ale nic nie znalazło, pytanko jakie dane należało by wpisać żeby odbierać TVP Sport w Wyszukiwaniu Ręcznym tak jak na screenie poniżej

Obrazek

?. TV Naziemną odbieram z nadajnika
Tarnów / G. Św. Marcina
.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: K63 »

Tarnów nadaje mux-3 na k.50, a nie na k.39, na którym nie masz żadnego sygnału.

Awatar użytkownika
arturo
Posty: 100
Rejestracja: 4 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: TV LG 22" LH2000-ZA | Smart GPS SAT-2 + USB + Wi Fi
Instalacja antenowa: Antena Mobilna Mistral MI-ANT100
Nadajnik - obiekt nadawczy: [RTON Tarnów] Zawada, Góra Św. Marcina

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: arturo »

K63 dzięki za odpowiedź.

Screen jest tylko przykładowy, właśnie nie wiedziałem jakie wartości mają mieć poszczególne

* Numer Kanału
* Częstotliwość
* Pasmo

Jak ustawie kanał 50 to

* Częstotliwość
* Pasmo

jakie mają mieć wartości?.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: K63 »

Jak ustawisz kanał 50, to dekoder automatycznie powinien dopasować Ci częstotliwość (706 MHz) i pasmo (8 Mhz).

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: dvbtowiec »

arturo pisze: Dzisiaj próbowałem wyszukać TVP Sport u siebie na TV ale nic nie znalazło, pytanko jakie dane należało by wpisać żeby odbierać TVP Sport w Wyszukiwaniu Ręcznym tak jak na screenie poniżej
Jeśli ktoś z Was szuka kanałów ręcznie jak kolega wyżej, spróbujcie wykonać wyszukiwanie ręczne otwierając menu wyszukiwania mając ustawiony do odbioru jeden z już nadających kanałów TVP.

Duża część odbiorników domyślnie ustawia wówczas kanał wyszukiwania równy temu który w tym momencie odbieramy, a jak Wiadomo paczka TVP (prócz TVP ABC) to ta sama częstotliwość dla każdego kanału TVP.

Wystarczy wówczas wyłącznie potwierdzić wyszukiwanie na tej częstotliwości.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: TVP Sport w MUX-3

Post autor: TLW/SZA »

No w końcu mamy w naziemnej kanał sportowy z prawdziwego zdarzenia, pozostaje tylko czekać po Mistrzostwach aby się utrzymał na MUX-ie tak jak obiecują włodarze TVP. Dla mnie osobiście może pozostać w MUX3 bo ten ma nieporównywalnie większy zasięg od MUX8.
Co do skanowania to Thomson sam sobie nowy kanał dodał z automatu a Rozrywkę wykasował, natomiast na LG musiałem zrobić skanowanie ręczne.

Zablokowany