MUX-4 (TV Mobilna)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Pakos
Miejscowość: Krosno
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno-Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Pakos »

Odczyt z programu media info: całkowita przepływność bitów 1.938 kb/s

Pablo70
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Post autor: Pablo70 »

pasjonat pisze: 1 maja 2021, o 18:24 Dziwie się, że ktoś płaci za ten mux4 :lol:
Zależy czego oczekujesz. Oferta DVB-T generalnie jest dla mało wymagających. W zasadzie podstawowe kanały, z tego raptem kilka w HD. Ojciec płaci za ten mux 9,90 a wiem, że można mieć go nawet za 5 zł. Na 32 calach nie ma rewelacji ale nie ma tez tragedii a za 10 zł Polsatów Sport nie uświadczysz w innej ofercie naziemnej czy kablowej. Niestety nie ma możliwości powieszenia talerza, vo tak dawno miałby satkę.
Nadzieją na zmiany jest DVBT-2. Myślę, że Polsat niebawem wypuści nowy dekoder i tchnie w ten mux drugie życie ;)

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: LG 26LK330
WIWA HD-90 NEW+MC-001
OPTICUM Dekoder STB(HD N2)
Instalacja antenowa: Odbiornik cd.:
OPTICUM BLUE XS65 COMBO
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krosno/Sucha Góra

Post autor: Krosnoludek »

Pytanie do Pana Jarosława, techniczne, kupując sprzęt nadawczy pod DVB-T2, HEVC, jest na nim możliwość nadawania w starszym formacie DVB-T, MPEG-4?

Awatar użytkownika
DanielK

Post autor: DanielK »

@Krosnoludek - pytanie co prawda nie do mnie, ale odpowiem, że tak, w większości przypadków można nadawać w DVB-T.

pasjonat
Miejscowość: Rzeczniów
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Post autor: pasjonat »

Pablo70 pisze: 3 maja 2021, o 12:59
pasjonat pisze: 1 maja 2021, o 18:24 Dziwie się, że ktoś płaci za ten mux4 :lol:
Zależy czego oczekujesz. Oferta DVB-T generalnie jest dla mało wymagających. W zasadzie podstawowe kanały, z tego raptem kilka w HD. Ojciec płaci za ten mux 9,90 a wiem, że można mieć go nawet za 5 zł. Na 32 calach nie ma rewelacji ale nie ma tez tragedii a za 10 zł Polsatów Sport nie uświadczysz w innej ofercie naziemnej czy kablowej. Niestety nie ma możliwości powieszenia talerza, vo tak dawno miałby satkę.
Nadzieją na zmiany jest DVBT-2. Myślę, że Polsat niebawem wypuści nowy dekoder i tchnie w ten mux drugie życie ;)

Oj lepiej nie, niech mux 4 zostanie całkowicie odkodowany

pasjonat

Krosnoludek pisze: 3 maja 2021, o 14:43 Pytanie do Pana Jarosława, techniczne, kupując sprzęt nadawczy pod DVB-T2, HEVC, jest na nim możliwość nadawania w starszym formacie DVB-T, MPEG-4?
Mam telewizor od 2016 roku stary, a ma hevc :D
i odbiera testowy jak i stary standard

cherubin
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG
Instalacja antenowa: MAGURA ATZ-19/UHF pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów/Baranówka/Tyczyn; Leżajsk/Giedl.

Post autor: cherubin »

MarioPL pisze: 1 maja 2021, o 23:40 A nie mogą nadawać w dwóch "systemach"? Tzn w starym (aż wygasną umowy) i nowym dvb-t2?
Musieli by MUX4 DVB-T2 nadawać na innych kanałach niż obecny MUX4 DVB-T. Z tego co wiadomo kanały zostają te same.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: LG 26LK330
WIWA HD-90 NEW+MC-001
OPTICUM Dekoder STB(HD N2)
Instalacja antenowa: Odbiornik cd.:
OPTICUM BLUE XS65 COMBO
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krosno/Sucha Góra

Post autor: Krosnoludek »

pasjonat pisze: 3 maja 2021, o 20:28
Krosnoludek pisze: 3 maja 2021, o 14:43 Pytanie do Pana Jarosława, techniczne, kupując sprzęt nadawczy pod DVB-T2, HEVC, jest na nim możliwość nadawania w starszym formacie DVB-T, MPEG-4?
Kupując sprzęt nadawczy, przez Emitel na dany nadajnik, a nie telewizor

Awatar użytkownika
Acid
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Post autor: Acid »

W wykazie UKE są podane modele nadajników . Na stronie producenta można znaleźć specyfikację.

some83
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Post autor: some83 »

ja Tam uważam, że Radio powinno nadawać najlepiej w dvbT2 Lite
a nie przestarzałym DAB+
podobno Lepszy zasięg Lub 4x więcej Kbit/s

a jak sprawdzałem Mux DAB+ to miał jakieś 1Mb/s pojemności, co by oznaczało, że Mux Radia dvbT2 Lite miałby ze 4Mb/s pojemności
to by oznaczało, że zamiast 10 stacji radiowych, można byłoby mieć 8Kanałów TV Mobilnej SD po 0.5Mb/s - jakość YT 480p, Lub 4x Lepsza jakość: 4x PSNR dla VVC, Lub 2x dla HEVC, jakieś niecałe 3x Lepsza dla EVC = Mpeg5
po hybrydowej HbbTV takie stacje radiowe mogłyby konkurować z YT w UHD lub z TV

ale niektórzy oddają to Walk Overem,
co się dziwić, jak robienie PlayListy (rozwiązanie VOD → TV) tacy technicy nazwali technologią :lol:

Odbiorniki do dvbT2 HEVC są za 70zł
a odbiorniki DAB+ są najczęściej droższe, lub brakuje im HDMI, euro i innych złączy by móc zobaczyć pełnoekranowy pokaz slajdów itp itd
(na pewno starsi Ludzie niezmiernie doceniają pokazy slajdów na 2,4calowym ekranie)

generalnie FM, DAB+ oraz DRM+/30 powinni także wepchnąć w odbiorniki przystawkowe dvbT2
choć najprościej byłoby wyłączyć nadajniki DAB+ w całej EU

Generalnie spokojnie na jednym kanale dvbT2 wejdą 4 serwisy dvbT2 Lite
Czyli nawet 32stacje prawdziwie mobilnej TV w SD.
Lub 8stacji Mobilnej TV w 2Mb/s HD
w Muxach nie Mobilnych można się jednak spodziewać Lepszego bitRate

ale i tak wydaje się, że Mobilne 4Mb/s w dvbT2 Lite to chyba Lepiej jak 1Mb/s DAB+.
a odbiorniki kompatybilne
w samochodach by działały Lepiej
Poza tym w dvbT2 Lite można obniżyć to do 1Mb/s, ale oszczędzać na prądzie nadawania Lub zasięg zwiększyć

Awatar użytkownika
qwerty
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LE32B530
32LM6300
UE32K5100
39LN5400
NOT LV5T Deluxe
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Post autor: qwerty »

pasjonat pisze: 3 maja 2021, o 20:28
Pytanie było o sprzęt nadawczy, a nie odbiorczy.

some83
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Post autor: some83 »

@Krosnoludek
zgodnie z tabelkami to wydaje się, że na sprzęcie nadawczym dvbT2
można nadawać:
pl.wikipedia.org/wiki/DVB-T2

Większość tych specyfikacji to jakby software.
jednak Szybsze Czasy - krótsze interwały wymagają Lepszego hardware - sprzętu,
który te operacje będzie w stanie przeprowadzić.

natomiast w jakim Kodeku Wideo nadają stacje TV to jest niezależne od emiTela
czyli zupełnie niezależne od jakiegokolwiek ich sprzętu.
można już Teraz nadawać połowę stacji z dvbT1 w innym kodeku wideo:
VVC = MPEGi = H266
EVC = Mpeg5 main profile
AV1, który jest darmowy także dla transmisji szyfrowanych (Mux4 i Satelity)
lub najmniej wydajnym i przestarzałym:
HEVC = mpegH = H265
czy obecnym archaicznym:
Avc = mpeg4 = H264

taki Wariant jest dla dobry tych co chcieliby zachować nadawanie symultaniczne i znacznie przyśpieszyć przechodzenie na nowy sprzęt, który będzie do kupienia w 2022roku:
Połowa kanałów TVP grupy Polsat, czy TVN mogłaby przejść na HEVC ze 3Lata temu Lub w 2022roku na VVC:
TVP2, TVN7, SuperPolsat, TV6, Puls2

Teoretycznie nadawcy mogliby nadawać sygnał nawet w Mpeg1 Lub Mpeg2 czy DivX Lub Xvid, WMV, Quick Time: Mov
tak tylko pisze, by uzmysłowić, że Kodek nadawania zupełnie nie zależy od emiTela ani ich jakiegokolwiek sprzętu.
(no i oczywiście zapewne byłby problem z flagami oznaczającymi poszczególne kodeki, chyba, że takie flagi nie potrzebne)

choć Chyba emiTel realizuje nie tylko nadawanie, ale także usługę multipleksacji sygnałów
nadawców prywatnych i TVP w obrębie danego muxa.
Możliwe, że Kanały z Mux3 TVP realizuje sama, bez potrzeby emiTela.
ale jak jest w aktualnie rzeczywistości to nie wiem :mrgreen:
biorąc pod uwagę nadawanie w VariableBitRate przez różne to sprzęt multipleksujący musi obsługiwać konkretny, lub konkretne kodeki wideo, w których dostarczany sygnał
ale Zresztą w takim scenariuszu, to stacje mogą dostarczać sygnał do 1 punktu nawet w Gigabitowym MPEG2
a wyjście z muksa może być w MegaBitowym VVC, EVC czy mniej wydajnym wiekowym i archaicznym HEVC, albo obecnym przestarzałym AVC.

więc wymiana Kodeka Wideo od strony nadawcy w porównaniu z całym rozmachem kosztów nadawania dvbT2 jest najtańsza.
najdroższa to tylko Decyzja, w którym Punkcie tego dokonać:
w dużej mierze jest ona przerzucana na gotowość widzów.
i mam Wrażenie, że platformy Satelitarne dvbS2 będą chciały to zrobić po dvbT2.
Dobrze by było jakby platformy satelitarne przeszły od razu na darmowy AV1 Lub płatny i wydajny VVC w 2022roku.

Chciałem, też zaznaczyć, że zmiana kodeka wideo z H264 na H265 nie jest tłumaczona postępem technicznym,
tylko Zawężeniem pasma przeznaczonego na dvbT2 decyzjami Unii :P :lol:
więc Ewidentnie Regulatorzy czują potrzebę schowania się za czymś, Lub za kimś.
podobnie jak w Przypadku standaryzacji bananów i klatek na kury, które kosztują nas RokRocznie więcej niż takie najnowsze sprzęty odbiorcze (w postaci przystawek, a nie Pełnych Telewizorów 8K) :!: !
Ostatnio zmieniony 9 maja 2021, o 17:57 przez some83, łącznie zmieniany 1 raz.

pasjonat

Nowe kodeki są okej, ja bym zmieniał co jakiś czas :D
do przodu, do przodu ludzie.
technologia nowa jest spoko

pablo21_1984
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Post autor: pablo21_1984 »

To daj kasę ludziom na ciągłe zmiany dekoderów i telewizorów na nowe pod nowe kodeki video dla DVB-T/T2 :-)

pasjonat

Wystarczy dobrze kupić kodek do przodu-

mój telewizor ma kodek, a telewizor kupiony w 2016 roku mega stary i ma

wystarczy dobra edukacja o technologii i będzie super ;)

pasjonat

pablo21_1984 pisze: 12 maja 2021, o 15:18 To daj kasę ludziom na ciągłe zmiany dekoderów i telewizorów na nowe pod nowe kodeki video dla DVB-T/T2 :-)

Telewizor nie musisz kupować, możesz kupić dekoder do około 100 zł raz na jakiś czas to mniejszy wydatek od ceny prądu itp...

szkoda jest kupić dekoder raz na jakiś czas????

Nie chcesz mieć lepszej jakości obrazu, dźwięku, więcej kanałów??

Anolog został wyłączony w 2013 roku, DVBT MPEG 4 H.264/AVC skończy się w 2022 roku i wejdzie nowy, więc gdzieś w 2032 możliwa będzie kolejna zmiana.
Ale to jest normalne.

Co ile lat zmieniacie smartfon, laptop, telewizor, dekoder- to jest normalność !
Ostatnio zmieniony 12 maja 2021, o 16:30 przez pasjonat, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Myślę, że po prawdopodobnym(być może) przejściu MUX-4(TV Mobilna) ze standardu DVB-T na DVB-T2(co odbędzie się raczej w przyszłym roku) - o ile Cyfrowy Polsat zechce pozostać przy nawet minimalnej formie kodowania sygnału tego MUX-u, oferty(np. kodowania tylko jednego kanału tam obecnego) - "Firma Ta" mogłaby chyba mieć takie "podejście" do tej usługi/MUX'a(dla m. in. swego dobra), aby była:

1. Możliwość odbioru MUX-4 poprzez, do wyboru dla hipotetycznych chętnych klientów:
--- moduł CI i/lub CI+,
--- dedykowany dekoder/dekodery(w przypadku nie jednego, to jeden z nich jako: szybki, prosty, zwykły - tylko do NTC(DVB-T2), nie/bez Internetu; z m. in. możliwością odbioru kanału/kanałów w DVB-T2 w, np.: kodeku wideo: H.265/HEVC i kodeku audio: Dolby AC-4/AC-4 oraz E-AC-3(Dolby Digital Plus(DD+)) oraz z możliwością odbioru kanału/kanałów nadawanych poprzez DVB-T2 w rozdzielczości obrazu: 4K(3840 x 2160); w tej swojej "zwykłości" taki ewentualny dekoder powinien chyba "posiadać" "podstawowe": "USB", "PVR", "Odtwarzanie Multimedialne", ale i możliwość: "aktualizacji swojego oprogramowania"(poprzez USB)(to takie raczej "funkcyjne ogólniki", bo poza tym rzecz jasna powinien zapewne, np. "mieć możliwość" ustawienia podstawowych parametrów technicznych jak: format(proporcje) obrazu(również na: "natywny"/"oryginalny"/"skanuj"), rozdzielczość obrazu, jego jasność - kolory obrazu itp. itd.).),

1.1. Możliwość zakupu dedykowanych(np. powyższych) urządzeń:
--- w sposób nie wymagający "zachodu i formalności": bez konieczności podawania danych osobowych itp.
oraz
--- z prostą, łatwo dostępną możliwością "zapłaty za pakiet", zasilenia na dany okres* modułu, dekodera poprzez, np. płatność SMS-em(bez konieczności podawania danych osobowych).
* Dowolny okres, np. z możliwością nieciągłego jego trwania przez daną długość czasu jak, np. minimum rok - a z czymś takim, że np.: jeden miesiąc trwa, następny nie, ale kolejny już znowu trwa itp.

2. Wydaje mi się, że: czym prostsza usługa pod każdym względem(np. jak powyżej opisane), tym jest większa szansa na jej "popularnościowy sukces" - tym bardziej w związku z planowanym przejściem w Polsce z DVB-T na DVB-T2 - i może w miarę możliwości z ciut szybszym - niż to "przejście" - jej(usługi) przygotowaniem i zaprezentowaniem(zaoferowaniem). Oczywiście bardzo ważny w moim odczuciu poza tym jest zasięg usługi(bezproblemowy dostęp dla ludzi), tzn. "emisja jej bądź nie" z nadajników(zasięg obejmujący minimum 90 % populacji ludzi Polski to myślę również jeden z "jakichś bardzo ważnych warunków sukcesu"). To "wszystko" myślę, że jest "czymś" czego brakło kiedyś(ale i w "obecnym" czasie chyba również) MUX-4(TV Mobilna) kiedy startowała(w DVB-T czy DVB-H może), by chyba była bardziej niż "kiedyś" i "teraz": znana, popularna i "chodliwa"...

Tak w ogóle o "TV Mobilna"(MUX-4) "mowa jest" również np. tutaj:
- https://forum.satkurier.pl/topic/8764-m ... v-mobilna,
- https://forum.satkurier.pl/topic/8670-m ... go-polsatu.
==========================
Do niczego nikogo nie namawiam, ani nic nie narzucam, nie rozkazuję nic nikomu - w żaden sposób, poprzez wszystko co "składa się" na ten post i wszystko co z nim związane - być może w jego treści pomyliłem się niecelowo. Przedstawiłem tu również m. in. moje prywatne zdanie, opinie, rozważanie oraz wiedzę z którymi nikt nie musi się zgadzać i które mogą być w części bądź całościowo, niezamierzenie: błędne. Za wszelkie zło(jeśli występuje w jakiejkolwiek formie przez ten post - to jest niecelowe): przepraszam.

giaur500

Post autor: giaur500 »

Nie wiem po co te bicie piany, każdy pisze co mu się "wydaje" i jakieś kompletne pierdoły. Jedno co wiadomo, nie dostaniecie takich kanałów za darmo i niczego tu Polsat nie odkoduje. Na tym można zakończyć tą dyskusję o niczym.

Odpowiedz