Brak Overscanu w tanich telewizorach

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Brak Overscanu w tanich telewizorach

Post autor: dvbtowiec »

W tym co napisałeś jest połowiczna prawda. Producent zdecydował że dla HEVC HD nie będzie overscan. Ale żadna w tym zasługa HEVC :)
Twój producent poszedł na skróty i przyjął takie sztywne zasady. Większość telewizorów ma te dane parametryzowalne dla każdego rodzaju sygnału, także dla MPEG4.

Konkluzja jest taka że to bardzo dobra informacja dla Ciebie, bo niebawem, overscan w prawie wszystkich kanałach będziesz miał wyłączony.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Brak Overscanu w tanich telewizorach

Post autor: pasjonat »

Dla mnie i dla wielu osób to dobra informacja :D .

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: Brak Overscanu w tanich telewizorach

Post autor: karol3w »

Niech pan ustawi proporcje obrazu na auto być może wtedy będzie mieć pan pełny obraz na wszystkich kanałach. Ja tak miałem w tv Manta. Też proporcje obrazu do wyboru jak pan. Przy wyborze 16/9 przycinali obraz. Najlepiej niech pan tak zrobi gdy będzie ten sam program lecieć na TVP Polonia i innym kanale

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Brak Overscanu w tanich telewizorach

Post autor: pasjonat »

Robiłem to i bez zmian, co lepsze zmiana na auto nie działa przy kanałach z HEVC, 50 kl/s i 1920x1080.

Testowałem, robiłem i jest to samo na mpeg4.

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: Brak Overscanu w tanich telewizorach

Post autor: karol3w »

Co znaczy zmiana na auto nie działa przy kanałach z Hevc??? Może właśnie przy auto ma pan wyświetlany pełny obraz? Proszę włączyć TVP info przy proporcjach 16/9. Przytrzymać palec gdzie zaczyna się z lewej strony logo, trzymając palec zmienić proporcję na auto. Tylko w ten sposób przekona się pan czy w proporcjach auto ma pan wyświetlany pełny obraz.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Brak Overscanu w tanich telewizorach

Post autor: pasjonat »

Sprawdzałem na kanałach mpeg4 , też na TVP info i nic się nie zmienia, a na kanałach HEVC czyli tylko na TVP Polonia, kultura, dokument, kobieta w rozdzielczości hevc, 50 kl/s i 1920x1080 robi się takie coś, więc się nie da zmienić na auto na kanałach tych z hevc, a na kodeki mpeg4 da się i nic się nie zmienia z obrazem i tam się da na auto zmienić.

Również redukcja szumów nie działa przy kanałach HEVC, 1920x1080, 50kl/s.ObrazekObrazek

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Brak Overscanu w tanich telewizorach

Post autor: pasjonat »

Ale mi to nie przeszkadza bo na kanałach HEVC wszystko jest w porządku z obrazem.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Brak Overscanu w tanich telewizorach

Post autor: pasjonat »

Redukcja szumów i zmiana na auto na TVP info działa i na innych kanałach z kodekiem h.264/AVC .

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Brak Overscanu w tanich telewizorach

Post autor: pasjonat »

karol3w pisze:Co znaczy zmiana na auto nie działa przy kanałach z Hevc??? Może właśnie przy auto ma pan wyświetlany pełny obraz? Proszę włączyć TVP info przy proporcjach 16/9. Przytrzymać palec gdzie zaczyna się z lewej strony logo, trzymając palec zmienić proporcję na auto. Tylko w ten sposób przekona się pan czy w proporcjach auto ma pan wyświetlany pełny obraz.
Nie ma przy auto pełnego obrazu na kanałach AVC tych że starego kodeku.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Brak Overscanu w tanich telewizorach

Post autor: eter »

Dobrze, że jak pisałem w ogóle masz HEVC w tym telewizorze i nie będziesz musiał nic kombinować zwłaszcza, że to TV z matrycą tylko 1366x768.
A takie modele telewizorów to robili oszczędnie i raczej HEVC to zupełna loteria - a twój akurat go ma i dobrze działa.
Z tym powiększonym obrazem, to też nie ma w ogóle tragedii, ponieważ wcale nie jest jakoś tragicznie powiększony a w normie, gdzie większość telewizorów (mając fabrycznie włączony overscan) tak właśnie pokazują obraz i kupa ludzi tak go ogląda (w ogóle nie wyłączają tej funkcji).
Z wyłączonym overscanem czasami może się zdarzyć, że widać u góry obrazu jakieś dodatkowe informacje, kiedy jest źle realizowany przekaz (było jakiś czas temu na kilku kanałach) i były widoczne na samej górze latajace białe kreski i inne.
A overscan je właśnie maskował.
Co innego, jakby ci ekran ucinał napisy i tym podobne...
Tak więc tylko się cieszyć, bo masz wszystko dobrze.

adiq
Posty: 97
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 02:48
Miejscowość: Polska

Re: Brak Overscanu w tanich telewizorach

Post autor: adiq »

Czasami transmisje sportowe mają grafiki przyciągnięte do granic możliwości pod krawędzie ekranu, ale zgodnie ze sztuką nadawcy powinni uwzględniać overscan i nie umieszczać istotnych informacji tam, gdzie mogłyby zostać ucięte więc nie ma się czym przejmować.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Brak Overscanu w tanich telewizorach

Post autor: pasjonat »

Nie będę miał uciętego obrazu od maja 2022 roku na mux 1, 2, 3 oprócz mux8, który przejdzie na hevc w późniejszym terminie, czekam jak będę miał wszystkie kanały w pełnym obrazie, chcę widzieć wszystko, pełny kadr. Już niebawem będzie na szczęście.

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: Brak Overscanu w tanich telewizorach

Post autor: karol3w »

eter pisze: 26 października 2021, o 23:22 (...) Z tym powiększonym obrazem, to też nie ma w ogóle tragedii, ponieważ wcale nie jest jakoś tragicznie powiększony a w normie, gdzie większość telewizorów (mając fabrycznie włączony overscan) tak właśnie pokazują obraz i kupa ludzi tak go ogląda (w ogóle nie wyłączają tej funkcji).
Z wyłączonym overscanem czasami może się zdarzyć, że widać u góry obrazu jakieś dodatkowe informacje, kiedy jest źle realizowany przekaz (było jakiś czas temu na kilku kanałach) i były widoczne na samej górze latajace białe kreski i inne.
A overscan je właśnie maskował.(...)
To fakt bardzo dużo tv ma domyślnie włączone takie powiększenie czasem to format obrazu 16/9, a czasem jest to osobna opcja nazywa jak np. pole wyświetlania. Zauważcie jak na pełnym obrazie logo i oznaczenia wiekowe są daleko oddalone od krawędzi, a gdy włączymy overscan/powiększenie (w moim tv to -1, 0 i +1), to na +1 logo i oznaczenia wiekowe mam blisko krawędzi i tak widzę na większości tv u rodziny i znajomych). Co do tych białych kresek to się chyba nazywało safe area i jest teraz bardzo rzadko stosowane. U mnie to jest max 5 kanałów na 150.
Przede wszystkim nadawcy powinni dać loga i oznaczenia wiekowej bliżej krawędzi, a nie niektóre wielkie jak krowa prawie na środku ekranu gdy ma się włączony pełny obraz, a na producentach tv wymusić pełny obraz jako opcję domyślną.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Brak Overscanu w tanich telewizorach

Post autor: MarioPL »

Pamiętam, jak Samsung reklamował swoje telewizory (kineskopy, ale płaskie... no prawie ;) ), że "... w naszych telewizorach zobaczysz 2 cm więcej..." lub coś w tym stylu :D

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Brak Overscanu w tanich telewizorach

Post autor: wsz »

Niestety, z lekkie powiększanie obrazu zamiast odwzorowania 1:1 pikseli, jest z reguły włączone. Głównym skutkiem jest gorsza ostrość w porównaniu z wiernym odwzorowaniem. W każdym z TV, który stroiłem u rodziny, znajomych, czy poprawiałem na kwaterze ustawiałem odwzorowanie obrazu 1:1 i tylko raz trafiłem na TV, gdzie tego nie można było ustawić z braku opcji.

Różnica w ostrości nie jest tak od razu widoczna, a dopiero przy porównaniu na tym samym ekranie przy zmienianiu parametru.

W LG WebOS 5, 6 ma to "mądrą po polsku" nazwę "Skanuj" i należy to włączyć przy wybranych proporcjach "Oryginał". W starym Samsungu FullHD nazywało się to jakoś inaczej.

Pewnie tak ustawiają domyślnie, by uniknąć ew. wyświetleń sygnałów kontrolnych - zdarzało się to czasem ok. 10 lat temu dla niektórych transmisji ze starymi materiałami z TV analogowej (także w transmisji cyfrowej), ale od lat takiego efektu już nie widziałem.

Może jest też tak, że lekko większy obraz na TV odbierany jest jako lepszy w porównaniu z "pomniejszonym" oryginałem i ludzie w sklepie wybieraliby konkurencję? Takie zabawy robiono już dla starych kineskopów lampowych.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Brak Overscanu w tanich telewizorach

Post autor: pasjonat »

Ja bym chciał używać pełnego obrazu , a nie uciętego trochę. Dobrze że od 2022 roku wchodzi hevc , 50 kl, s i 1920x1080 bo na kanałach HEVC mam pełny obraz.

TVP info naziemna telewizja DVB-T AVC stary kodek w telewizorze.

TVP info z aplikacji.

U mnie od maja 2022 roku już nie będzie uciętego ekranu na kanałach oprócz mux8 , który przejdzie później na HEVC.

Wszystkim powinno się naprawić od 2022 roku na pełny ekran, nie będzie przybliżenia, super. Jestem zadowolony.
DVB-T AVC przybliża obraz, a u większości tańszych telewizorach nie ma specjalnej funkcji żeby to naprawić.
ObrazekObrazek

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: Brak Overscanu w tanich telewizorach

Post autor: karol3w »

Poprawka. Nie kodek a oprogramowanie tv które odczytuje ten kodek.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Brak Overscanu w tanich telewizorach

Post autor: wsz »

Z ciekawości sprawdziłem czy w moim LG jest nastawa zmiany overscanu dla transmisji DVB-T2 HEVC - czy też regułą jest traktowanie takiej transmisji inaczej niż w dotychczasowym standardzie. Okazało się że jest aktywna i działa. Nie pamiętam jak było dla transmisji 4k w TVP.

Więc nie ma gwarancji, że wszystkie TV bez nastawy tego trybu będą bez powiększenia wyświetlać obraz po zmianie systemu w przyszłym roku. To może zależeć od producenta i konkretnego modelu.

2Tom
Posty: 197
Rejestracja: 23 sierpnia 2020, o 08:26
Miejscowość: Wrocław

Re: Brak Overscanu w tanich telewizorach

Post autor: 2Tom »

Starsze TV LG miały możliwość wyłączenia Overscanu dla sygnału HD w DVB-T.. Wybierało to się w menu, proporcje obrazu i zaznaczało 1:1 Piksel.. Dla sygnału SD nie było takiej możliwości.
TV marki Panasonic miały możliwość włączenia/wyłączenia Overscanu poprzez zmianę ustawienia 16:9 Overscan dla sygnału SD jak i HD , w opcjach ustawienia zawansowane..

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Brak Overscanu w tanich telewizorach

Post autor: qwerty »

wsz pisze: 27 października 2021, o 16:12 W LG WebOS 5, 6 ma to "mądrą po polsku" nazwę "Skanuj" i należy to włączyć przy wybranych proporcjach "Oryginał".
Dodatkowo funkcję Skanuj można włączyć tylko w sygnale HD (nie ważne jaki kodek). W SD ta funkcja jest nieaktywna. Sensowność powiększania obrazu nie widzę. Za domyślnie włączoną funkcję overscan powinni zostać sowitą karę.

Zablokowany