A może balon na uwięzi lub aerostat wykorzystać do dvb-t?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
sputnik
Posty: 20
Rejestracja: 24 sierpnia 2010, o 17:21

A może balon na uwięzi lub aerostat wykorzystać do dvb-t?

Post autor: sputnik » 31 października 2010, o 20:20

Witam,
Tak mi przyszło do głowy, że aby przyśpieszyć cyfryzację, można by użyć balonu na uwięzi lub zamówić aerostat zagranicą i nadawać z geometrycznego środka Polski na kanałach 61-69, a na obrzeżach kraju, w górach postawić/uruchomić nadajniki doświetlające w ramach SFN. Myślę że w dwa lata problem byłby załatwiony. Dodatkowo taki balon/aerostat mógłby być wykorzystywany przez inne służby, np. wojsko gdyby zainstalować radar jak to zrobili Amerykanie.

http://www.trust-us.ch/cryptome/02-Eyeb ... yeball.htm

Kpc21
Posty: 396
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: A może balon na uwięzi lub aerostat wykorzystać do dvb-t?

Post autor: Kpc21 » 9 listopada 2010, o 18:35

Czy to coś da? Podejrzewam, ze taki balon nad Piątkiem i tak będzie mieć zasięg tylko w centralnej Polsce.

Poza tym trzeba to jakoś zasilić.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 275
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Odbiornik: Sony KDL-37V5500, Leadtek WinFast DTV1000S.
Instalacja antenowa: Yagi, FESA 309 (Sony Chwaszczyno), dipol prosty (WinFast Kisielice), 3 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno (54 km), Kisielice (61 km).

Re: A może balon na uwięzi lub aerostat wykorzystać do dvb-t?

Post autor: kaem3 » 19 listopada 2010, o 11:18

To nie takie proste. Pasmo TV nie jest z gumy i gdyby nadawać z wysokości kilku kilometrów, to zasięg owszem byłby fantastyczny, ale tak samo byłby "fantastyczny" zasięg zakłóceniowy. Ktoś (np. za granicą) nie mógłby już lokalnie nadawać na tym naszym "balonowym" kanale, właśnie ze względu na zakłócenia od nas.
Telewizja czy radio UKF-FM głównie dlatego są tak "pojemne", że nadajniki mają ograniczony zasięg, a ten sam kanał może być wykorzystywany wielokrotnie w odpowiednio oddalonych obszarach. Gdyby Polska zaczęła nadawać z jakimiś kosmicznymi zasięgami, szybko byśmy oberwali sankcjami od np. EBU.

Awatar użytkownika
sputnik
Posty: 20
Rejestracja: 24 sierpnia 2010, o 17:21

Re: A może balon na uwięzi lub aerostat wykorzystać do dvb-t?

Post autor: sputnik » 19 listopada 2010, o 21:09

W zależności od wysokości zawieszenia, zasięg byłby ok. 300 km, czyli pokryłby cały kraj, jeśli wliczyć w to odbiór stacjonarny. W trudnych warunkach - np. tereny górskie możnaby uruchomić nadajniki niewielkiej mocy pracujące na tym samym kanale w ramach Single Frequency Network (SFN). Kanały 61-69 od wielu lat leżą odłogiem w Polsce i krajach ościennych. Niedawno koncesję dostały: Sferia i Z. Solorz, dla celów telekomunikacyjnych, jest też wojsko które używa jednego kanału do identyfikacji lotniczej "swój - obcy", dlatego uważam że wciąż jest miejsce na wygospodarowanie jednego kanału, na którym nadawane byłyby: TVP1,2,Info,TVN,Polsat,TV4 i Puls. Po wyłączeniu emisji analogowej, można ruszyć z pozostałymi multipleksami z pełną mocą.
W byłym Związku Radzieckim pokryto ogromne tereny, używając satelitów (Horizont) pracujących na niskich orbitach i nadających w V paśmie telewizyjnym, więc nie wiem co miałaby do tego Europejska Unia Nadawców (EBU). :o
PS: zapomniałem że nasi południowi sąsiedzi zaczęli używać kanałów powyżej 60. :(

Kpc21
Posty: 396
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: A może balon na uwięzi lub aerostat wykorzystać do dvb-t?

Post autor: Kpc21 » 21 listopada 2010, o 21:02

Ale satelitów raczej dość trudno byłoby odebrać typową anteną naziemną. Na forum RadioPolski widziałem kiedyś opis tego systemu - o ile pamiętam, wykorzystywano polaryzację kołową.

No i nie wiem, jak by było z ryzykiem zerwania takiego balonu przez wiatr. Do Ziemi musi być przymocowany, bo trzeba jakoś doprowadzić zasilanie. I trzeba by było w jakiś sposób tam wchodzić w celach konserwacyjnych. Obsługa byłaby tam dowożona samolotem?

am00
Posty: 57
Rejestracja: 23 października 2009, o 11:04
Odbiornik: Samsung 32"
Instalacja antenowa: Siatkowa ze wzmacniaczem wewnątrz budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: POZNAŃ - Śrem - 25km

Re: A może balon na uwięzi lub aerostat wykorzystać do dvb-t?

Post autor: am00 » 25 listopada 2010, o 12:06

Żeby jednym kanałem pokryć cały kraj nie trzeba balonu. Mozna zrobić dokładnie odwrotnie, tj. stworzyć tzw. rozległą sieć jedno-częstotliwosciową (SFN) składającą się z dużej liczby stacji małej mocy o małych zasięgach zakłóceniowych, tak by opóźniony ze względu na odległość, zakłócający sygnał od stacji dalszych był odpowiednio słabszy od sygnałów użyteczny od stacji blizszych, których wzajemne opóźnienia mieszczą się w dopuszczalnej czasowej szczelinie.
W obu przypadkach balonu i SFN mamy jednak problem z sąsiednimi krajami, z którymi musimy podzielić się widmem. Mamy siedmiu bezposrednich sąsiadów po lądzie i dwóch po morzu. Zatem moglibyśmy wykorzystać tylko 1 kanał z dziewięciu dostępnych. Jeśli jednak podzielimy Polskę na mniejsze obszary, to okazuje się, że mozna podzielić się z sąsiadami juz czterema kanałami (a czysto teoretycznie nawet trzema).
Zostawmy jednak kanały 60-te w spokoju, bo już zadecydowano na szczeblu europejskim, że będą one stanowiły dywidendę cyfrową i telewizja się z nich prędzej czy później wyprowadzi.
Póki co Polska bez wyłączania analogu może uruchomić NTC w dwóch pełnych warstwach i niepełnej trzeciej. A jak widać mamy olbrzymi problem, żeby uruchomić te nadajniki i drugi probrem, żeby wypełnić je programami.
Praktyka pokazuje, że decyzja wybrania MPEG4 była chybiona. Mozna było spokojnie znacznie wczesniej uruchomić te dwa multipleksy w MPEG2 dla odtworzenia analogu, tak jak nasi mądrzejsi sąsiedzi.

mac_33
Posty: 478
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: A może balon na uwięzi lub aerostat wykorzystać do dvb-t

Post autor: mac_33 » 17 sierpnia 2011, o 18:37

Pytanie do Emitela, czesto patrzac na mapki zasiegu mux 2 widze plamy w zasięgu w okolicach włoszczowy gdzie koncza sie zasiegi sw krzyza i wręczycy, przejezdzajac w tych oklicach nie sposob nie zauwazyc obiektu w Dobromierzu - czy sa jakies plany jego wykorzystania w ntc; rozumiem ograniczenia czestotliwosci jakie byly w anlogu ale teraz przy sfn mozna wykorzystac czest np z przysuchy - jesli to nie tajemnica to prosze o kilka słów w temacie, w tej chwili nadaje tam rmf i pokrycie jest spore mam wrazenie.

Odpowiedz