Nadużycia, brak informacji, uwaga na naciągaczy

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Naziemna telewizja cyfrowa: uwaga na naciągaczy

Post autor: Drekan »

JaroslawMroczkowski pisze:ok, po doliczeniu do 100 blokuję wątek.
i pozwolę tylko na dopisanie adresu publikacji (albo tekstu publikacji, na serwerze miejsca jest dużo)
Panie Jarosławie ponieważ kwestia naciągaczy to poważny problem proponuję, by oddzielić część dotyczącą zbierania chętnych na blog lub książkę o kulisach wprowadzania NTC w Polsce. Tą część można przemianować na osobny wątek i zamknąć. Natomiast pozostawić otwartym wątek dotyczący oszustw i naciągaczy, by dalej mógł być kontynuowany. :idea:

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Nadużycia i brak informacji (poprzenio "uwaga na naciagczy")

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Tak też się stało, wątek został podzielony.

Dorzucę moje dzisiejsze spostrzeżenia na temat nie tyle naciągania, co braku rzetelnej i szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej...
Dziś w jednej z dużych sieci handlowych 'wietrzącej magazyny' po raz kolejny widziałem jakimi kryteriami kierują się ludzie kupujący telewizory. Niestety część z tych TV nie posiada dekodera H.264, ... ale za to są ładne, mają dużo funkcji, kontrast 1:100000000000000000, itp, itp, itp.
Pozostaje mieć tylko nadzieję, że ludzie ci będą korzystać z platform satelitarnych albo kablówek. W przeciwnym razie mogą się poczuć oszukani (na własne życzenie, niestety), a te wszystkie super funkcje w telewizorze będą musieli zastąpić tym, co da się wycisnąć z STB, chyba, że za 2 lata zdecydują się kupić następny TV.

Niestety jest to kolejny przykład pokazujący, że kampania informacyjna powinna rozpocząć się jak najwcześniej. Ludzie muszą zrozumieć co to jest ta cyfryzacja telewizji, co ich czeka i kiedy, by mogli dokonywać świadomych wyborów.

_chris_

Re: Nadużycia i brak informacji (poprzenio "uwaga na naciągczy")

Post autor: _chris_ »

W takiej sytuacji kampania informacyjna powinna rozpocząć się na długo PRZED rozpoczęciem właściwej akcji, czyli w tym przypadku, o ile mnie pamięć nie myli, grubo przed 30.09.2010. Zresztą, pisałem tu już o tym dość dawno temu.

To, do czego doprowadziło MI, czyli kompletnego stanu nieświadomości społecznej, nie da się skwitować w tej chwili prostodusznymi stwierdzeniami prawd oczywistych wygłaszanych przez przedstawicieli MI - a powinno skutkować dymisjami w MI.

Panie Premierze - proszę spojrzeć w dział telekomunikacji MI, tak jak to Pan zrobił w przypadku kolei...

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Nadużycia i brak informacji (poprzenio "uwaga na naciagczy")

Post autor: qwerty »

JaroslawMroczkowski pisze:Dziś w jednej z dużych sieci handlowych 'wietrzącej magazyny' po raz kolejny widziałem jakimi kryteriami kierują się ludzie kupujący telewizory. Niestety część z tych TV nie posiada dekodera H.264, ... ale za to są ładne, mają dużo funkcji, kontrast 1:100000000000000000, itp, itp, itp.
Niestety to także nie wina braku wiedzy kupujących, ale i sprzedawców. Wiele razy jak coś kupowałem to sprzedawca nie miał bladego pojęcia o sprzęcie. Jak pytałem się o dvb-c to pokazywał wejście na karty CI (tu i tam jest literka "C"). Były nawet tv bez cyfrowego tunera (nawet mpeg-2!). Być może niektórzy sprzedawcy wiedzą o NTC, ale mają polecenia z góry, aby "opylać" starsze tv. IMO już rok temu powinien być przepis o CAŁKOWITYM zakazie sprzedaży sprzętu, który nie spełnia wymagań NTC. To, że ktoś teraz korzysta z kablówki lub satelity nie oznacza, że za kilka lat nie przejdzie na dvb-t. Ktoś powinien za taki stan rzeczy beknąć i to porządnie.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Nadużycia, brak informacji (poprzednio"uwaga na naciągaczy")

Post autor: mac_33 »

_chris_ pisze:...W takiej sytuacji kampania informacyjna powinna rozpocząć się na długo PRZED rozpoczęciem właściwej akcji, czyli w tym przypadku, o ile mnie pamięć nie myli, grubo przed 30.09.2010. Zresztą, pisałem tu już o tym dość dawno temu.

To, do czego doprowadziło MI, czyli kompletnego stanu nieświadomości społecznej, nie da się skwitować w tej chwili prostodusznymi stwierdzeniami prawd oczywistych wygłaszanych przez przedstawicieli MI - a powinno skutkować dymisjami w MI.

Panie Premierze - proszę spojrzeć w dział telekomunikacji MI, tak jak to Pan zrobił w przypadku kolei...
jeszcze kilka tygodni temu /tak na etapie tego RCL jak odsyłali sobie papierki .. :-)/nawet mialem takiego plana zeby poprzez forum skyscrapercity dotrzec do synalka donalda - on tam sie udziela w dziale transport kolejowy jako MichalT czy jakos tak - mlody chlopak dziennikarz chyba podobne jak mysle do nas ma zainteresowania, gdyby go zainteresować ntc moze doznalibysmy jakiegos przyspieszenia - jesli jest ktos ktos od nas kto sie loguje na tamtym forum - to mozemy spróbować - co Wy na to?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Nadużycia, brak informacji (poprzednio"uwaga na naciągaczy")

Post autor: qwerty »

mac_33 pisze:jeszcze kilka tygodni temu /tak na etapie tego RCL jak odsyłali sobie papierki .. :-)/nawet mialem takiego plana zeby poprzez forum skyscrapercity dotrzec do synalka donalda - on tam sie udziela w dziale transport kolejowy jako MichalT czy jakos tak - mlody chlopak dziennikarz chyba podobne jak mysle do nas ma zainteresowania, gdyby go zainteresować ntc moze doznalibysmy jakiegos przyspieszenia - jesli jest ktos ktos od nas kto sie loguje na tamtym forum - to mozemy spróbować - co Wy na to?
Hehe dobry pomysł. :) Jednak nei ma co liczyć na szybką kampanię informacyjną. Powód? Jak społeczeństwu wytłumaczyć, że kanały prywatne mają duży zasięg, gdy multipleks 3 ma tylko lokalny zasięg i trzeba czekać. Dlatego kampania nie ruszy, dopóki sytuacji z multipleksem 1 (przetarg na programy, operatora i harmonogram) nie będą jasne. Szacuję, że będzie to zrobione w kwietniu.

_chris_

Re: Nadużycia i brak informacji (poprzenio "uwaga na naciagczy")

Post autor: _chris_ »

qwerty pisze: To, że ktoś teraz korzysta z kablówki lub satelity nie oznacza, że za kilka lat nie przejdzie na dvb-t. Ktoś powinien za taki stan rzeczy beknąć i to porządnie.
Będzie jeszcze śmieszniej.

Po pierwsze - są już kablówki rozsyłające sygnał w analogu i DVB-T.

Po drugie - KRRiT stoi obecnie na stanowisku, że wszystkie programy zawarte w mux-ach są must carry, a więc tym samym kablówki i wszelkie platformy powinny je obowiązkowo udostępniać, co w przypadku kablówek oznaczać może transmisje pakietu DVB-T...
qwerty pisze:Jednak nie ma co liczyć na szybką kampanię informacyjną. Powód? Jak społeczeństwu wytłumaczyć, że kanały prywatne mają duży zasięg, gdy multipleks 3 ma tylko lokalny zasięg i trzeba czekać.
A tu wcale nie byłbym taki pewny.

Dla mnie, poprzez obecny konkurs na obsadę mux-1, TVP otrzymało od KRRiT czerwoną kartkę, miedzy innymi za politykę w sprawie programów tematycznych. Główni gracze na rynku platform sat, ip i tvk też nie przejmują się już programami tematycznymi TVP i powoli przestają im już być niezbędne programy premium TVP, więc wydaje mi się być logicznym, że przy osiągnięciu w chwili obecnej 40% pokrycia sygnałem mux-2 następuje czas na zwrócenie się komercyjnych w kierunku tego rynku i "wypchnięcia" z niego właśnie TVP... korzystając z sytuacji mux-1 i mux-3...

Czy uważasz, że MI obudziło się przypadkowo w kilka dni po uruchomieniu kolejnych nadajników mux-2? Bo ja nie, chociaż nie jestem zwolennikiem teorii "układów", a raczej powiedzenia... Corporation games. Moim zdaniem, od tej chwili kampania zacznie działać, w ujęciu długoterminowym, na korzyść kanałów komercyjnych...

Poza tym, telewizja to telewizja - tak samo komercyjna, jak i publiczna...

RobertB

Re: Nadużycia i brak informacji (poprzenio "uwaga na naciagczy")

Post autor: RobertB »

qwerty pisze:Niestety to także nie wina braku wiedzy kupujących, ale i sprzedawców. Wiele razy jak coś kupowałem to sprzedawca nie miał bladego pojęcia o sprzęcie. Jak pytałem się o dvb-c to pokazywał wejście na karty CI (tu i tam jest literka "C"). Były nawet tv bez cyfrowego tunera (nawet mpeg-2!). Być może niektórzy sprzedawcy wiedzą o NTC, ale mają polecenia z góry, aby "opylać" starsze tv. IMO już rok temu powinien być przepis o CAŁKOWITYM zakazie sprzedaży sprzętu, który nie spełnia wymagań NTC. To, że ktoś teraz korzysta z kablówki lub satelity nie oznacza, że za kilka lat nie przejdzie na dvb-t. Ktoś powinien za taki stan rzeczy beknąć i to porządnie.
@qwerty, po części masz rację, ale z drugiej strony patrząc, podstawowym zadaniem sprzedawcy jest jak sama nazwa wskazuje sprzedawać towar. Do tego zostali zatrudnieni przez pracodawcę i ich zadaniem jest chociażby "przewietrzyć magazyny". Pomijam tu kwestię wiedzy merytorycznej sprzedawców, bo to temat na długą, osobną dyskusję.
Nie znam się za bardzo na prawie, ale wydaje mi się że nie jest możliwe wprowadzenie przepisu o zakazie sprzedaży sprzętu, ktory nie spełnia wymagań NTC. W końcu to moja sprawa, czy znajdę nabywcę na przysłowiowe g...o. Jedyne sensowne rozwiązanie, to potężna kampania informacyjna, która powinna trwać od co najmniej roku.

Ps.
Nie mam nic wspólnego z handlem :D

--
Pozdrawiam
Robert Błaszczak

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Nadużycia i brak informacji (poprzenio "uwaga na naciagczy")

Post autor: qwerty »

RobertB pisze:Nie znam się za bardzo na prawie, ale wydaje mi się że nie jest możliwe wprowadzenie przepisu o zakazie sprzedaży sprzętu, ktory nie spełnia wymagań NTC. W końcu to moja sprawa, czy znajdę nabywcę na przysłowiowe g...o.
Gdzieś czytałem projekt ustawy/regulacji czy jak to się tam zwie, że w latach 2011-2013 musi być sprzedawany towar nie spełniających regulacji NTC w odpowiedni sposób oznakowany, a sprzedawany sprzęt po 2013 roku musi spełniać wymagania NTC (bez wyjątków !). Państwo jest od tego, aby wykonywać wszelkie regulację, a sprzedawcy muszą bezwzględnie się do niej dostosować. Wyobrażasz sobie, aby każdy producent tv sprzedawał na różne napięcia (1-230V, 2-400V, 3-1kV, 4-185V?). Jest coś takiego jak norma do której wszyscy* się dostosować.
*- są pewne wyjątki, ale tutaj nie mają zastosowania.

wiwany
Posty: 56
Rejestracja: 21 grudnia 2008, o 22:04

Re: Nadużycia i brak informacji (poprzenio "uwaga na naciagczy")

Post autor: wiwany »

qwerty pisze:
RobertB pisze:Nie znam się za bardzo na prawie, ale wydaje mi się że nie jest możliwe wprowadzenie przepisu o zakazie sprzedaży sprzętu, ktory nie spełnia wymagań NTC. W końcu to moja sprawa, czy znajdę nabywcę na przysłowiowe g...o.
Gdzieś czytałem projekt ustawy/regulacji czy jak to się tam zwie, że w latach 2011-2013 musi być sprzedawany towar nie spełniających regulacji NTC w odpowiedni sposób oznakowany, a sprzedawany sprzęt po 2013 roku musi spełniać wymagania NTC (bez wyjątków !). Państwo jest od tego, aby wykonywać wszelkie regulację, a sprzedawcy muszą bezwzględnie się do niej dostosować. Wyobrażasz sobie, aby każdy producent tv sprzedawał na różne napięcia (1-230V, 2-400V, 3-1kV, 4-185V?). Jest coś takiego jak norma do której wszyscy* się dostosować.
*- są pewne wyjątki, ale tutaj nie mają zastosowania.
Tu czytałeś: Projekt ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej

http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/projekty_ak ... enie_dvb_t

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Nadużycia, brak informacji (poprzednio"uwaga na naciągaczy")

Post autor: apk »

Nie wierze w to żeby rząd nie zatwierdził tej ustawy przecież im więcej obywateli zakupi telewizor z tunerem MPEG4 tym mniej osób potrzebowała pomocy ze strony rządu.
Bardzo dużo osób kupuje telewizory w promocji a w rzeczywistości najuboższe czyli bardzo często bez tunera MPEG4 .
http://www.mi.gov.pl/2-48203f1e24e2f-1791825-p_1.htm
http://www.mi.gov.pl/files/0/1791825/cyfra26072010.pdf czyt. Art. 7

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Nadużycia, brak informacji (poprzednio"uwaga na naciągaczy")

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Przecież tam jasno jest napisane "Rząd przyjął projekty dotyczące telewizji cyfrowej", a nie zatwierdził ustawę.
Przyjął ... do wiadomości ... i dalej nad tym pracuje.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Nadużycia, brak informacji (poprzednio"uwaga na naciągaczy")

Post autor: Drekan »

apk pisze:Nie wierze w to żeby rząd nie zatwierdził tej ustawy przecież im więcej obywateli zakupi telewizor z tunerem MPEG4 tym mniej osób potrzebowała pomocy ze strony rządu.
Bardzo dużo osób kupuje telewizory w promocji a w rzeczywistości najuboższe czyli bardzo często bez tunera MPEG4 .
http://www.mi.gov.pl/2-48203f1e24e2f-1791825-p_1.htm
http://www.mi.gov.pl/files/0/1791825/cyfra26072010.pdf czyt. Art. 7
Zgadzam się z tobą APK. Byłby to ze strony rządu strzał w stopę. :twisted:

Zwłaszcza, że różnica między TV z tunerem MPEG2 a MPEG4 jest minimalna, więc w interesie RZĄDU jest wymóc na producentach, wykluczenie z rynku urządzeń niezgodnych z polskim standardem DVB-T. Już widzę tych aktualnie szczęśliwych klientów noworocznych wyprzedaży, którzy wkrótce dowiedzą się, że ich nowiuśkie telewizory wkrótce staną się bezużyteczne, bądź posłużą jako monitory do STB. Sąsiedzi będą chwalić się nowymi cyfrowymi kanałami z NTC, a im pozostanie liczyć, że analogu szybko nie wyłączą. No i te obawy czy i tym razem nie kupią jakiegoś odchodzącego standardu. :?

Ale wszyscy wiemy jak to w Polsce wygląda z jeszcze nie przyjętymi jeszcze ustawami (słynne "lub czasopisma"). :x

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Nadużycia, brak informacji (poprzednio"uwaga na naciągaczy")

Post autor: kupon »

Drekan pisze:
apk pisze:Nie wierze w to żeby rząd nie zatwierdził tej ustawy przecież im więcej obywateli zakupi telewizor z tunerem MPEG4 tym mniej osób potrzebowała pomocy ze strony rządu.
Bardzo dużo osób kupuje telewizory w promocji a w rzeczywistości najuboższe czyli bardzo często bez tunera MPEG4 .
http://www.mi.gov.pl/2-48203f1e24e2f-1791825-p_1.htm
http://www.mi.gov.pl/files/0/1791825/cyfra26072010.pdf czyt. Art. 7
Zgadzam się z tobą APK. Byłby to ze strony rządu strzał w stopę. :twisted:

Zwłaszcza, że różnica między TV z tunerem MPEG2 a MPEG4 jest minimalna, więc w interesie RZĄDU jest wymóc na producentach, wykluczenie z rynku urządzeń niezgodnych z polskim standardem DVB-T. Już widzę tych aktualnie szczęśliwych klientów noworocznych wyprzedaży, którzy wkrótce dowiedzą się, że ich nowiuśkie telewizory wkrótce staną się bezużyteczne, bądź posłużą jako monitory do STB. Sąsiedzi będą chwalić się nowymi cyfrowymi kanałami z NTC, a im pozostanie liczyć, że analogu szybko nie wyłączą. No i te obawy czy i tym razem nie kupią jakiegoś odchodzącego standardu. :?

Ale wszyscy wiemy jak to w Polsce wygląda z jeszcze nie przyjętymi jeszcze ustawami (słynne "lub czasopisma"). :x
Oj bzdury panowie piszecie.
Jak rząd może wpływać na wolny rynek,nie od tego jest.Rząd obchodzi tylko cło i podatki.Rolą nadawcy jest poinformowanie odbiorcy w jakim standarcie odbierać jego program.(i tu wyrażnie widać,że im to wisi.Zainteresowani sa wyłącznie odbiorem via sat)
Otóż dlaczego ktoś jako handlowiec mam mieć zakaz sprowadzenia sobie np.miliona odbiorników z mpeg-2?.A to czemu nie mogę?A co ja z nimi zrobię to moja sprawa.
Przeciez telewizor to teraz nazwa umowna,można podłączyć: ps,X-boxa,blu raya,dvd,tv kablową,mozna nawet sobie walnąć ramke cyfrową na ściane(do tego nie potrzebne jest mpeg-4) a dla kogoś mpeg-4 może być wogóle zbędne.
Poza tym zawsze można podłączyć zewnętrzny stb hd nawet z ci.A cena i tak będzie konkurencyjna do odbiorników z wbudowanym mpeg-4.
A co jak unii europejskiej za 2,3,4 lata zachce się zmienić standard na DVB-T2,czy inne owocowe marchewki ?
Rząd ma kupić wszystkim nowe Tv,bo ustawą nakazał mpeg4 ?
I żeby była jasność ŻADNEGO RZĄDU NIE BRONIE A TEGO...szkoda pisać...

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Nadużycia, brak informacji (poprzednio"uwaga na naciągaczy")

Post autor: apk »

Sprzedawca miał informować klienta na piśmie, że sprzedawany Telewizor nie odbierze naziemnej telewizji cyfrowej, jeśli nie posiada tunera DVB-T MPEG4.
Niestety bardzo dużo osób kupujących najtańsze telewizory którzy będą korzystać tylko z telewizji naziemnej z myślą, że jeśli mają telewizor cyfrowy to odbiorą NTC.
Różnica między modelami jest często nie wielka a nieraz model z tunerem MPEG4 jest tańszy i z lepszymi parametrami np. Toshiba 32AV733 jest dostępny za 1199 zł z tunerem MPEG4 a model bez tunera Toshiba 32AV703G potrafi być 100 zł droższy
Na marginesie dodam że wbudowany tuner jest komfortowy nie potrzebuje dodatkowej półki i kolejnego pilota a na dodatek sam tuner HD kosztuje od ok. 250 zł plus kabel HDMI ok. 50 zł.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Nadużycia, brak informacji (poprzednio"uwaga na naciągaczy")

Post autor: kupon »

apk pisze:Sprzedawca miał informować klienta na piśmie, że sprzedawany Telewizor nie odbierze naziemnej telewizji cyfrowej, jeśli nie posiada tunera DVB-T MPEG4.
Tak tutaj całkowita zgoda,powinien poinformować ale znowu bez przesady nie na piśmie :lol:
Bo dojdziemy do jakiejś paranoi.

romanodepalma

Re: Nadużycia, brak informacji (poprzednio"uwaga na naciągaczy")

Post autor: romanodepalma »

Na piśmie ,to może lekka przesada , ale czy trudno zmusić dystrybutora sprzętu o napis na opakowaniu " NIE NADAJE SIĘ DO ODBIORU NTC".
Jak wprowadzono zakaz sprzedaży żarówek o mocy 100W , to przepis dało się obejść napisem "NIE NADAJE SIĘ DO UŻYTKU DOMOWEGO". Bardzo śmieszne , do czego mogą służyć żarówki 100W.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Nadużycia, brak informacji (poprzednio"uwaga na naciągaczy")

Post autor: Drekan »

romanodepalma pisze:Na piśmie ,to może lekka przesada , ale czy trudno zmusić dystrybutora sprzętu o napis na opakowaniu " NIE NADAJE SIĘ DO ODBIORU NTC".
Jak wprowadzono zakaz sprzedaży żarówek o mocy 100W , to przepis dało się obejść napisem "NIE NADAJE SIĘ DO UŻYTKU DOMOWEGO". Bardzo śmieszne , do czego mogą służyć żarówki 100W.
Właśnie ze względu na typową "polską pomysłowość" ;) , lepiej jeśli klient podpisze dokument, że świadomie i na własną odpowiedzialność nabył telewizor z MPEG2. W przypadku nabywania telewizora z MPEG4, nic podpisywać nie trzeba. Jeśli klient będzie musiał podpisać formularz, to włączy się sygnał ostrzegawczy, że z tym telewizorem musi być coś nie tak jak powinno, skoro niespodziewanie przed zakupem trzeba coś podpisywać. Taki klient zastanowi się, czy nie lepiej wybrać inny model dostosowanych już do polskich norm NTC. Ostatecznie nalepka może dziwnym "przypadkiem" odpaść, czy z winy "nowego" pracownika, zostanie umieszczona na niewłaściwym modelu. :evil:

Jest to o tyle ważne, że większość obywateli nie ma o NTC zielonego pojęcia i może być celowo wprowadzanie w błąd przez sprzedawców. :x
kupon pisze:Oj bzdury panowie piszecie.
Jak rząd może wpływać na wolny rynek,nie od tego jest.Rząd obchodzi tylko cło i podatki.Rolą nadawcy jest poinformowanie odbiorcy w jakim standarcie odbierać jego program.(i tu wyrażnie widać,że im to wisi.Zainteresowani sa wyłącznie odbiorem via sat)...
Rząd może i powinien dla dobra obywateli eliminować urządzenia niespełniające polskich standardów. :!: Czy chciałbyś przed KAŻDYM zakupem studiować literaturę fachową, by dowiedzieć się jakie to niespodzianki może zawierać towar, który zamierzasz kupić (inne napięcie zasilania, nietypowe gniazda, rzadkie standardy)? :?:

Przykładowo w sąsiednich Niemczech, rząd przygotowuje podłoże pod start cyfrowego radia. By zachęcić nadawców radiowych do przejścia na nadawanie cyfrowe, wprowadzono obowiązek montowania we wszystkich nowych modelach samochodów, radia z cyfrowym tunerem DAB i DAB+. Dzięki takiemu krokowi uruchomienie cyfrowego radia, będzie łatwiejsze, bo liczba odbiorników potrafiących odbierać cyfrowy sygnał będzie wysoka już na starcie nadawania. U nas problemem blokującym start cyfrowego radia, jest niewielka ilość odbiorników, a dla garstki słuchaczy nie opłaca się inwestować w nową technologię emisji, niezależnie od zalet, jakie ona ze sobą niesie. :cry:

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Nadużycia, brak informacji (poprzednio"uwaga na naciągaczy")

Post autor: apk »

Projekt ustawy o wdrażaniu naziemnej telewizji cyfrowej niebawem trafi do sejmu a telewizory z tunerem analogowym lub tylko z MPEG2 nie trafią do klientów, którzy korzystają tylko z anteny naziemnej.
http://pl.consumer.toshiba.eu/pl/produc ... ifications
Oto oficjalna odpowiedź :
Szanowny Panie,
W odpowiedzi na Pana e-mail, uprzejmie informuję, że nie można zabronić sprzedaży określonych odbiorników TV czy tzw. set-top-box'ów wyposażonych jedynie w dekoder wizji MPEG-2, gdyż byłoby to naruszenie jednej z fundamentalnych zasad funkcjonowania Unii Europejskiej jaką jest wolny przepływ towarów.
Jednakże sprzedawcy powinni informować konsumentów, że dany sprzęt odbiorczy nie spełnia wymagań na poprawny odbiór naziemnej TV cyfrowej. Klienci powinni mieć świadomość, że odbiornik TV a naziemnym tunerem wyposażonym w dekoder wizji MPEG-2 pozwoli jedynie odbierać programy w sposób cyfrowy po dodatkowym zainstalowaniu zewnętrznego urządzenia dekodującego.
Projekt ustawy o wdrażaniu naziemnej telewizji cyfrowej zakłada nałożenie na sprzedawców obowiązku informowania konsumentów w tym zakresie. Projekt ustawy niebawem trafi do sejmu.
Ze swojej strony zarówno Prezes UKE jak i Minister Infrastruktury starają się informować społeczeństwo podstawowych parametrach sprzętu odbiorczego do naziemnej telewizji cyfrowej. Stosowne informacje można znaleźć na następujących stronach www:
- http://www.cyfryzacja.gov.pl/
- http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=2
Z poważaniem,
Irena Bylicka

MaciekS

Re: Nadużycia, brak informacji (poprzednio"uwaga na naciągaczy")

Post autor: MaciekS »

Właśnie po Pradze buszują dwie dziewoje z cyfrowego Polsatu i wprowadzają ludzi w błąd twierdząc że mogą wyrzucić siatkowe anteny i że nie będą oglądać tv ! :oops:

Zablokowany