DVB-T Kraków

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
markez

DVB-T Kraków

Post autor: markez »

Okolica węzła wielickiego, 11 elementowa yagi 5 metrów nad poziom terenu - brak odbioru zarówno bezpośrednio jak i z odbicia. Widoczności bezpośredniej Krzemionek brak, dość gęsta zabudowa o różnej wysokości + pagórkowate ukształtowanie terenu zapewne w tym przeszkadza.
Potestuję w miare czasu gdzie indziej, zobaczymy jakie będą wyniki.

wujoo

DVB-T Kraków

Post autor: wujoo »

Po poniedziałkowym gradobiciu znacząco pogorszył się odbiór. W pierwszej chwili pomyślałem że uszkodzona jest moja antena, ale ku mojemu zdziwieniu dzisiaj rano (środa) odbiór się znacząco porawił w porównaiu z wczorajszym wieczorem, lecz dalej pozostawia sporo do życzenia... Gdyby uszkodzona była moja instalacja to odbiór raczej by się sam nie poprawił...
Czy ktoś jeszcze zarejestrował pogorszenie się odbioru?Warunki odbioru: okolice ul. Meissnera, antena ATX-91, 70m kabla Triset 113, przedwzmacniacz PAP-630, maszt na dachu wysokiego budynku, bezpośrednia widoczność Krzemionek, karta DVB w komputerze

markez

DVB-T Kraków

Post autor: markez »

Odbiór przenośny (antenka na samochodzie):
Jadąc Kamieńskiego w stronę Krzemionek łapie od okolic Castoramy, potem jest przerwa
i dalej znowu jak się wyjedzie na wiadukt. Pod McDonaldem na Matecznym 2 kreski zasięgu na 5 możliwych, idzie płynnie jakość bardzo dobra, czasem przytnie. Więcej mi się nie chciało jeździć.
Będę jeszcze próbować zasięg stacjonarny zweryfikować

Ale potwierdza że nadajnik jest za słaby, a jego lokalizacja nie najszczęśliwsza.
Pozostaje czekać do stycznia, kiedy to ma wejść już pełną parą DVB.


mielu

DVB-T Kraków

Post autor: mielu »

ja mam 100% jakości 100% sygnału ja dla mnie lokalizacja jest trafiona, każy kto mieszka na podgórzu wię że nia ma co liczyć na dobry sygnał z chorągwicy bo przeszkadza nam taka górka , czekamy na więcej kanałów.ps czy emitel nie nadaje sygnału internetowego dla osób indywidualnych, bo jak nie to straszna szkoda że taka lokalizacja się tak marnuje

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

DVB-T Kraków

Post autor: igorlan »

Co z emisją TVP HD? póki co nie wyszukuje tego kanału.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

DVB-T Kraków

Post autor: yerry »

Tak jak napisano w innym wątku - kanał będzie pojawiał się okresowo celem sprawdzenia konfiguracji. Nie będzie to emisja stała aż do olimpiady.

jaceksw

DVB-T Kraków

Post autor: jaceksw »

Dzisiaj kupiłem tuner TV Pinnacle PCTV Hybrid Express Card. I nie mam sygnału na Kobierzyńskiej.Karta jest OK, na analogu działa.Jacek

markez

DVB-T Kraków

Post autor: markez »

Za słaby nadajnik jest, aby dało się odbierać na dołączonej do karty antence przenośnej - ta antenka to tylko w najbliższej okolicy Krzemionek pociągnie, a i nie wszędzie. Spróbój na kierunkowej yagi, jeśli widzisz Krzemionki powinno się dać bez problemu, przy braku widoczności i niekorzystnym ukształtowaniu terenu/zabudowie, nawet na yagi nie pociągnie (tak jest w moim przypadku, 11-el yagi, wys. 5 m).

Kowalik

DVB-T Kraków

Post autor: Kowalik »

Previously wrote:[quote]W chwili obecnej nie ma planów emisji testowej z Chorągwicy, ze względu na brak możliwości koordynacji kanału dużej mocy.Zgoda na emisję z Krzemionek jest do 31 lipca br., miejmy nadzieję że będzie przedłużenie.Predykcja zasięgu jest bardzo obiecująca: zasięg stacjonarny aż do Niepołomic, Wieliczki, Mogilan, Liszek, Wielkiej Wsi. Będziemy praktycznie weryfikować, stąd też istotne są informacje od widzów z centrum jak i okolic Krakowa.[/quote]
Witam serdecznie
Właśnie mamy 31 lipca rozumiem ,że na czas olimpiady emisja zostaje przedłużona ale co dalej??
Testy potrwają do 2014 roku, wzrośnie moc, nadajnik zmieni lokalizację, czy zaraz po igrzyskach nastanie ciemność??
W mojej kamienicy wspólnota przymierza się do modernizacji AZART-u z dachu widać Krzemionki i sprawdzone na laptopie paczka Emitela działa bardzo dobrze .Jednak po lekturze tego forum zarząd stwierdził ,że na coś takiego co się właśnie kończy i żadnych konkretów nie ma ustawi anteny tylko na Chorągwicę.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

DVB-T Kraków

Post autor: yerry »

Wysłana przez Kowalik, Środa 13:39
Ponawiam pytanie bo nikt nie udzielił mi odpowiedzi od tygodnia w innym wątku
" W chwili obecnej nie ma planów emisji testowej z Chorągwicy, ze względu na brak możliwości koordynacji kanału dużej mocy.

Zgoda na emisję z Krzemionek jest do 31 lipca br., miejmy nadzieję że będzie przedłużenie.

Predykcja zasięgu jest bardzo obiecująca: zasięg stacjonarny aż do Niepołomic, Wieliczki, Mogilan, Liszek, Wielkiej Wsi. Będziemy praktycznie weryfikować, stąd też istotne są informacje od widzów z centrum jak i okolic Krakowa."


Witam serdecznie
Właśnie mamy 31 lipca rozumiem ,że na czas olimpiady emisja zostaje przedłużona ale co dalej??
Testy potrwają do 2014 roku, wzrośnie moc, nadajnik zmieni lokalizację, czy zaraz po igrzyskach nastanie ciemność??
W mojej kamienicy wspólnota przymierza się do modernizacji AZART-u z dachu widać Krzemionki i sprawdzone na laptopie paczka Emitela działa bardzo dobrze .Jednak po lekturze tego forum zarząd stwierdził ,że na coś takiego co się właśnie kończy i żadnych konkretów nie ma ustawi anteny tylko na Chorągwicę.

zsk
Posty: 258
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-32W4000
Instalacja antenowa: siatka pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

DVB-T Kraków

Post autor: zsk »

1. Mam pytanie do Panów z EmiTel'a czy nie rozsądnym by było trochę
zwiększyć moc nadajnika z Krzemionek tak, aby testy dawały wiarygodne
wyniki? Rozpocząłem testy na moim odbiorniku TV z tunerem MPEG-4 (SONY)
i zauważam, że obraz lub/i dźwięk od czasu do czasu szarpie. Moc
sygnału mam na poziomie średnim (okolice ronda młyńskiego, Kraków).
Rozmawiałem z innymi osobami z Krakowa, którzy też odbierają sygnał
cyfrowy TVP z Krzemionek i też ich dekodery identyfikują błędy w
emisji. Jak zgaduje powodem mogą być problemy z prawidłowym kodowaniem
w MPEG-4 (obraz) i/lub z kodowaniem dźwięku albo efekt taki jest ze względu na niską moc nadajnika i te 10W niestabilnie pokrywa Kraków.
2. Czy i kiedy rozpoczną się w Krakowie testowe transmisje Polsatu, TVN i Puls'a (i może jeszcze jakiś inny nadawca)?
3. Czy wiadome jest kiedy w Krakowie nastąpi uruchomienie, już nietestowe, programów telewizji DVB-T i jakie będą to programy?

Previously wrote:[quote]W dniu dzisiejszym EmiTel uruchomił eksperymentalną emisję DVB-T z obiektu SLR Kraków / Krzemionki. Emisja prowadzona jest w kanale 37 z małą mocą - ERPmax=10W, teoretyczny zasięg emisji winien pokryć centrum miasta.Emitowane programy (MPEG-4 AVC):TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura.Prosimy o informacje o odbiorze sygnału.[/quote]

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

DVB-T Kraków

Post autor: Jarosław Bałuka »

Tak, bez wątpienia byłoby lepiej jednak w chwili obecnej jeszcze nie jest to możliwe, jak również nie potrafimy określić daty komercyjnej emisji dużą mocą. Ogólnie - jest to zalezne od decyzji na szczeblu administracji państwowej co do kształtu/sposobu/terminu wdrażania telewizji cyfrowej w kraju.

Co do zakłóceń - nie są one spowodowane błedną transmisją, to jest informacja 100%. Możliwe, że w przypadkach indywidualnych wynikają z pogorszonego odbioru ze wzgledu na niewielka moc emisji.Zakłócenia mogą być powodowane również przez analogową stację słowacką pracującą właśnie w k.37. Takie objawy odnotowałem przy odbiorze na antenie kierunkowej skierowanej w kierunku pd-zach, właśnie z okolic ronda Młyńskiego.
W innych przypadkach odbiór emisji jest bezbłędny pod warunkiem lokalizacji w obrębie zasięgu.

Kowalik

DVB-T Kraków

Post autor: Kowalik »

Jednak znalazła się kasa i nadajnik + emisja- wprawdzie na 1 miesiąc w Krynicy ale jest. Ciekawi mnie kto na to wyłożył pieniążki skoro w tym wątku wyżej można przeczytać:
"Z Chorągwicy obecnie nie ma możliwości,[....]
Nadajniki są produkowane w szerokim zakresie mocowym, typowo od 0,2W do 10kW. Informacyjnie - nadajnik DVB o mocy 10W kosztuje kilkanaście tysięcy EUR, zatem proszę sobie wyobrazić ile może kosztować nadajnik 1kW albo 10kW.." i parę postów dalej "nie ma możliwości uzyskania kanału z dużą mocą dla Krakowa w chwili obecnej. Zatem proszę przyjąć do wiadomości, że wybór jest taki: emisja z mocą 10W albo brak emisji."
Ten z Krynicy to jest jakiś przenośny nadajnik , wypożyczony od producenta czy rezerwowy na wypadek awarii działającego?? Może mógłby zawisnąć np. na maszcie przy ul Malczewskiego(skoro nie na Chorągwicy i Krzemionkach) a paru zapaleńców DVB-T zmieniłoby się w setki a może tysiące i stanowiło poważny argument do wprowadzenia normalnej emisji.
PS.
Olimpiada w TVP HD była w super jakości, obraz i dźwięk wprost nie do wiary.
Pozdrawiam Jacek

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

DVB-T Kraków

Post autor: maciek_p »

Na Malczewskiego nie ma systemu anten do TV, ale jest to trochę śmieszne, że w Krakowie jest 10W, a w Krynicy będzie 250W. Niebawem w mocy nadajnika przegoni nas pewnie i Piwniczna Zdrój, a w Krakowie nadajnik na Chorągwicy będzie pewnie koło 2015 roku.

markez

DVB-T Kraków

Post autor: markez »

Te wszystkie "powody" wzajemnie siebie wykluczające dla których w Krakowie się nie da, a gdzie indziej się da, to zapewne jeden wielki bełkot. Zróbcie coś porządnie aby sporo ludzi z tego korzystało a nie tymczasowe prowizorki z bujnym nic nie wartym tłumaczeniem sięDobrze wiadomo jakie jest ukształtowanie terenu w Krakowie i rożnorodność zabudowy co niekorzystnie wpływa na propagacjel. Nawet stacje radiowe z Malczewskiego nadwane z mocą 1 kW w południowo-wschodniej i zachodniej części miasta wewnątrz budynków nikną lub śnieżą (potrzebna jest zewnętrzna antena), więc czego tu się spodziewać po 10W z gorszej lokalizacji.

piotr2802

DVB-T Kraków

Post autor: piotr2802 »

Dobrze byłoby zwiększyć moc nadawania testów w Krakowie, bo 10 W to jest bardzo mało. Ja w Nowej Hucie (okolice ronda Czyżyńskiego ) odbieram na 10 piętrze, ale czasem nastepuje lekkie zacięcie obrazu, z powodu zbyt małej mocy nadawania. Zwiększenie mocy nadajnika spowodowałoby że więcej osób mogłoby skorzystać z testów i sprawdzić swój sprzęt ewentualnie sprawdzić w sklepie. Z tego co pytam w krakowskich sklepach RTV to nigdzie nie chcą zademonstrować odbioru DVB-T mpg4 , bo po prostu nie są w stanie odebrać. Powinno się teraz wszystko zrobic aby przyzwyczaić ludzi do telewizji cyfrowej, bo normalne włączenie nadajników w emisji cyfrowej wkrótce jest nieuniknione. Pojawia się także coraz więcej sprzętu RTV, telewizorów, tunerów , które umożliwiają odbiór DVB-T mpg4.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

DVB-T Kraków

Post autor: kemi73 »

A może TVP by się wypowiedziało na temat super mocy z tego nadajnika, a może to kara za przegrane wybory ? To juz wiecie na kogo głosować w przyszłych ech a to Polska właśnie.

piotr2802

DVB-T Kraków

Post autor: piotr2802 »

Tak sobie oglądam te testy DVB-T w Krakowie i zastanawiam się dlaczego TVP Info jest nadawana Warszawska wersja TVP Warszawa ? Przeciaż nas mieszkańców powinny intersować sprawy , które dotyczą naszego miasta Krakowa i regionu Małopolski. Dlaczego musimy oglądać TVP Warszawa. Nie mam nic do mieszkańców Warszawy, ale w Krakowie powinna być TVP Kraków. Jakoś ze Skrzycznego da się nadawać TVP Katowice na 38 kanale DVB-T. Myślę , że powinien tym ktoś się naprawdę zająć. Tyle mówi się o promocji miasta Krakowa, a tu wystarczy tak niewiele zrobić, odrobina dobrej woli. Napewno to też nie jest wina TP Emitel , bo Firma ta odpowiedzialna jest za nadawanie, a tak naprawdę powinien chyba taką decyzję podjąc ktoś z zarządu TVP. Tak samo Krakowski Osrodek TVP powinien też coś zrobić w tej kwestii. W koncu testy te są prowadzone z nadajnika na Krzemionkach.

bubu4

DVB-T Kraków

Post autor: bubu4 »

Więc mieszkam około 36 km w lini prostej od nadajnika (okolice Nowego Brzeska) antena kierunkowa 27DB moc około 43% jakość 30% antena na wysokości około 12 m od podłoża wzmacniacz MC-7301. jeśli pogoda jest dobra można oglądać a delikatny deszcz, mgła obraz tnie. po podniesieniu masztu do około 17m moc 56% jakość 44 % wzmacniacz MC-9102
tuner FERGUSON FT 8200
zakłócenia mogą występować przez to, że na tym samym maszcie zainstalowane są anteny dokólne do rozprowadzania sygnału WiFI
w przeciągu najbliższego miesiąca nadajnik zostanie podniesiony do wysokości 25m i wtedy się odezwe i opowiem czy coś się poprawiło. obecnie sygnał WiFi nadaje na 2,4 GHz a od przyszłego miesiąca zaczynam testy 5Ghz

mich82

DVB-T Kraków

Post autor: mich82 »

Gratuluję determinacji i puki co czekam aż łaskawie podniosą nam moc nadajnika na Krzemionkach,niestety nikt z z firmy Emitel chyba nie czyta tego forum,bo do tej pory brak jakichkolwiek informacji odnośnie tej sprawy,a ludzie pytają.

Zablokowany