DVB-T Kraków

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
markez

DVB-T Kraków

Post autor: markez »

No super wysokość umiejscowienia anteny żeby coś odebrać (17m to jest wys 6 piętra), może Emitel taką moc w Krakowie dał specjalnie, aby ludzie maszty budowali

bubu4

DVB-T Kraków

Post autor: bubu4 »

jak bym nie miał tego masztu to w DVB-t nic bym nie oglądał jeszcze długo

wuwu

Re: DVB-T Kraków

Post autor: wuwu »

Są jakieś konkrety o wprowadzeniu DVB-T w Krakowie? Może jakaś data?

Te testy tutaj to parodia.

michał82

Re: DVB-T Kraków

Post autor: michał82 »

Wedłóg najnowszych wieści to nic do 2011r.się w Krakowie raczej nie zmieni.
Myślę że jedyną metodą,zwiększenia mocy nadajnika,będź też przyspieszenia włączenia emisji stałej,było by podjęcie działań ze strony mieszkańców Krakowa i okolic,mam tu na myśli zebranie podpisów pod odpowiednim wnioskiem,domagającym się przyspieszenia działań nad DVB.T
Innej metody już chyba nie ma,władza musi poprostu widzieć że społeczeństwu zależy na tej sprawie.

wuwu

Re: DVB-T Kraków

Post autor: wuwu »

Harmonogram cyfryzacji w Polsce
http://satkurier.pl/news/44881/harmonog ... olsce.html

Wychodzi na to że Kraków jest wśród najgorzej przygotowanych na DVB-T.

Jesteśmy dwa lata za miastami:
- Zielona Góra
- Żagań
- Warszawa
- Poznań

I ponad rok za długa listą innych miast... :roll:

Petycja dobry pomysł ale czy coś da? Odpowiedź była w tym temacie: "bo nadajniki są drogie."

Jarosław Bałuka pisał też, że emitel jest dobrze przygotowany a brakuje decyzji prawnych/administracyjnych. Więc co? Warszawa nie lubi Krakowa? :P

markez

Re: DVB-T Kraków

Post autor: markez »

Główny powód dlaczego Kraków jest na samym końcu - tak zadecydowali nadawcy komercyjni, harmonogram wdrażania cyfry byl z nimi konsultowany, chodzi o jak najdłuższy okres kiedy kolokwialnie mówiąc będą jeszcze trzepać kasę na swoich platformach, bo start naziemnej cyfry naturalnie im odbierze na nie klientów. Pozostałe powody, to jeśli wierzyć tutejszym ludziom piszącym na forum, to na razie brak wolnego kanału dużej mocy w Krakowie.

ono

Re: DVB-T Kraków

Post autor: ono »

markez pisze:(..) tak zadecydowali nadawcy komercyjni, harmonogram wdrażania cyfry byl z nimi konsultowany, chodzi o jak najdłuższy okres kiedy kolokwialnie mówiąc będą jeszcze trzepać kasę na swoich platformach (..)
Tak też myślałem, KRRiT zamiast reprezentować interes odbiorców (obywateli) reprezentuje interes nadawców komercyjnych. Z własnego doświadczenia wiem, że odbieranie naziemne kanałów w Krakowie jest po prostu beznadziejne, dobry sygnał chyba miałem wtedy jak mieszkałem w ok. Kościuszki gdzie moja antena miała bezpośrednią widoczność na Krzemionki. Teraz wszyscy sąsiedzi mają Cyfrę lub n-kę. W każdym sklepie próbują wcisnąć n-kę. A panowie z Cyfry bezczelnie w Krakowie wchodzą do mieszkań podając się, że są w sprawie "poprawy sygnału telewizyjnego".
Do tego niedawno zamknęli jedyne sensowne radio nadawane w Krakowie czyli Radio Jazz, a częstotliwość przejęło ChilliZetka serwująca papkę.
Kapitalizm pełną gębą.

pitair

Re: DVB-T Kraków

Post autor: pitair »

Powiem tak :
Wystarczy zobaczyć na tym forum ile osób z Krakowa i okolic zainteresowane jest odbiorem DVB-T... testerów jak w żadnym innym rejonie Polski ( co zresztą widać na forum - trzy pierwsze tematy dotyczą Krakowa). Sygnał z Chorągwicy leci daleko za Kraków, z Krzemionek każdy wie... każdy więc na obraz gdzie są potrzebne nadajniki DVB-T w pierwszej kolejości.
Jednak nie ma co biadolić do Emitela, TVP itp. bo to i tak nic nie da.
Ja już dawno dałem sobie spokój z kręceniem moją ATX-55, mimo że mieszkam rzut beretem od nadajnika to i tak odbieram pikselozę :/

Teraz z innej beczki, jadąc do Londynu postanowiłem pobawić się tutejszym DVB-T, praktycznie w ten sam dzień zakupiłem odbiornik na ebay'u za całe 6 funtów (komplet - pudełko, zasilacz, pilot, kabel euro). W przeliczeniu najniższa stawka w Angli to ok 6 funtów za godzinę... tak więc w polskich realiach powinienem go kupić za 8-10 zł !!!
Po podłaczeniu rozpadającej się anteny pokojowej zeskanowałem pasmo i...
odbieram ok. 48 kanałów telewizyjnych i ok 20 radiowych i to w MPEG2 !!!
Dodam że wciąż jest dostępnych 5 analogowych programów.
I CO W POLSCE SIE DA... hmmm ?

To chyba daje pełny obraz nędzy i rozpaczy jaką mamy w naszym kraju...
Pytanie po co nam MPEG4 skoro tutaj jest po 5-6 prograów na kanał, a my mamy mieć cały jeden więcej. Druga sprawa to obiorniki MPEG2 które mozna za grosze kupić na aukcjach internetowych. Trzecia historia to miejsce w eterze, anglicy jakoś to wszystko upchali i działa bez problemu ( i to bez VHF) a w polsce ciągle mało miejsca.

Tak nawiasem mówiać to mamy testy DVB-T od 2004 roku... czyli jeszcze trochę i stuknie 5 lat, spokojnie można było ten standard wprowadzić i z niego w pełni korzystać, a do testowania zostawić sobie DVB-T2 który i tak pewnie kiedyś do Polski zawita.
Nie potrzebuje MPEG4 po to żeby oglądać naziemnie 2 może 3 kanały HD w porywach, HD powinno zostać wprowadzone dopiero razem z DVB-T2. Do tego czasu ta technologia będzie juz codziennością i wówczas będzie miało sens uruchomienie kilkunastu kanałów HD dla mas :)

Troche długi mi ten pierwszy post wyszedł :P
Pozdrowienia dla wszystkich łapaczy naziemnych sygnałów, ja stopuje...

markez

Re: DVB-T Kraków

Post autor: markez »

Powtórzę tutaj pytanie z zamkniętego wątku skierowane do Emitela, czy można się w tym roku spodziewać zwiększenia mocy z Krzemionek, czy prowadzone są w ogóle starania w tym kierunku?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jeśli będą znane jakieś konkrety, nie omieszkamy poinformować tu na forum.

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: maciek_p »

pitair pisze: To chyba daje pełny obraz nędzy i rozpaczy jaką mamy w naszym kraju...
Pytanie po co nam MPEG4 skoro tutaj jest po 5-6 prograów na kanał, a my mamy mieć cały jeden więcej. Druga sprawa to obiorniki MPEG2 które mozna za grosze kupić na aukcjach internetowych. Trzecia historia to miejsce w eterze, anglicy jakoś to wszystko upchali i działa bez problemu ( i to bez VHF) a w polsce ciągle mało miejsca.
W Polsce ciągle mało miejsca to prawda i to dziwne - kiedyś pasma TV zajmowało (a może zajmuje nadal) wojsko :). UK mają trochę lepiej bo są na wyspie i nie mają blisko sąsiadów. Zauważ, że przy granicach trzeba upchać dwa a nawet trzy razy więcej telewizji. Bo na trójstykach odbierasz np. stacje polskie słowacki i czeskie. :)
Co do MPEG2, wiesz, na aukcjach można kupić też za grosze stare telewizory, nawet kolorowe. :) Skoro jest MPEG4 to korzytsajmy już z 4go. Napsiałem to już chyba kiedyś na tym forum - czy nie zauważyliście, że telewizja jest chyba najwolniej rozwijającym się medium na świecie? Telewizor kineskopowy wymyślono chyba 60 lat temu! Porównajmy TV do internetu. 10 lat temu miałem w domu modem, który pierdział przy łączeniu, chodził wolniej niż mój internet w komórce i płaciłem krocie za każdą minutę w sieci. A dzisiaj ? Obejrzyjcie modele telefonów sprzed 10 lat. Mineło tylko 10 lat, a to jakie aparaty są teraz w porówaniu do tego co było kiedyś - to jest przepaść! I jakoś każdy bez zgrzytu przez ostatnich 10 lat zainwestował w nowy telefon, w nowy komputer, a robi się wielkie halo że trzeba kupić nowy telewizor albo dekoder za 300 zł. Dobrze, że państwo nie regulowało wymiany telefonów na te z kolorowym wyświetlaczem, albo nie ustalało kiedy ma być włączony bądź wyłaczony modem w komputerze. To są kpiny! Cała operacja przejścia z analogu do DVB-T nie powinna trwać dłużej niż rok!

markez

Re: DVB-T Kraków

Post autor: markez »

@Jarosław Bałuka, szkoda że trzeba czekać do konkretów, chociaż to, że planów się nie ujawnia jestem w stanie zrozumieć. Mam tylko nadzieje że głos potężnej grupy ludzi z Krakowa zainteresowanych wspomaganiem was w testach zostanie wzięty pod uwagę na poważnie i wpłynie na waszych wewnętrznych decydentów, żeby w miarę szybko coś konkretnego zrobić i zwiększyć moc i/lub zmienić lokalizacje na Chorągwice. Wystarczy popatrzeć ile cennych uwag dostarczają wam ludzie z Warszawy i okolic, śledząc wątek o emisji synchronicznej.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T Kraków

Post autor: kemi73 »

maciek_p pisze: ... To są kpiny! Cała operacja przejścia z analogu do DVB-T nie powinna trwać dłużej niż rok!
Masz racje to są kpiny ale nie dla tego że nas nie stać na zakup odbiornika DVB-T z mpeg4 tylko ten wybór odbiorników jest żałosny. W jakim normalnym kraju widzowie przesyłają informacje o odbiornikach na których można odbierać DVB-T w mpeg4, no proszę o jakiś przykład. Druga sprawa mocy nadajnika w Krakowie to jakiej anteny odbiorczej trzeba użyć by odbierać ten cudowny sygnał. Ja osobiście dałem sobie spokój z DVB-T zainstalowałem TNK i teraz mogę czekać na DVB-T do 2016 :). Pytanie tylko jak KRRiT przekona takich jak ja do DVB-T i wytłumaczy Europie dlaczego jest taka niska penetracja DVB-T.

ms93

Re: DVB-T Kraków

Post autor: ms93 »

pitair pisze:Sygnał z Chorągwicy leci daleko za Kraków
Dodam tylko, ze u mnie w Sosnowcu z Choragwicy da sie bez problemu odebrac nawet kanaly nadawane z moca 10kW. Czyli wystarczylaby nawet taka moc i juz moznaby bez problemu pokryc duza powierzchnie w DVB-T.

spn

Re: DVB-T Kraków

Post autor: spn »

Witam,

To mój pierwszy post na tym forum. Wcześniej tylko od czasu do czasu zaglądałem i czytałem posty. Chciałbym się zapytać czy aktualnie jest nadawany jakiś sygnał DVB-T z Krzemionek? Pytam bo kilka miesięcy temu jak sprawdzałem na tv który posiada jedynie tuner MPEG2 to o dziwo pojawiała się siła sygnału i pobierał on listę kanałów. Teraz mam już odbiornik posiadający MPEG4, ale zarówno na nim jak i na tym drugim wyświetla się informacja o braku sygnału. Dodam, że nie mam żadnych problemów z anteną (odbiór analogowy jest). Pytanie: aktualnie nie jest prowadzona emisja czy po prostu mam źle ustawioną antenę i wcześniejsze wskazania były błędne?

M29

Re: DVB-T Kraków

Post autor: M29 »

spn pisze:Witam,

To mój pierwszy post na tym forum. Wcześniej tylko od czasu do czasu zaglądałem i czytałem posty. Chciałbym się zapytać czy aktualnie jest nadawany jakiś sygnał DVB-T z Krzemionek?
Witam.

Jest nadawany sygnał DVB-T. Odbieram na TV Samsung LE32A656, plus moduł Viaccess Viaccess NP4 CAM Extra. Chodzą wszystkie programy oprócz TVP HD. Mam nadzieję, że inne nowe podstawowe programy (Polsat, TVN, TV4, TV PULS i inne) będą nadawane bez HD. Odległość od nadajnika z Krzemionek 2,3 km.

spn

Re: DVB-T Kraków

Post autor: spn »

M29 pisze:
spn pisze:Witam,

To mój pierwszy post na tym forum. Wcześniej tylko od czasu do czasu zaglądałem i czytałem posty. Chciałbym się zapytać czy aktualnie jest nadawany jakiś sygnał DVB-T z Krzemionek?
Witam.

Jest nadawany sygnał DVB-T. Odbieram na TV Samsung LE32A656, plus moduł Viaccess Viaccess NP4 CAM Extra. Chodzą wszystkie programy oprócz TVP HD. Mam nadzieję, że inne nowe podstawowe programy (Polsat, TVN, TV4, TV PULS i inne) będą nadawane bez HD. Odległość od nadajnika z Krzemionek 2,3 km.
Właśnie dziś rozmawiałem ze znajomym, którego kolega mieszka mniej więcej na tej samej linii od Krzemionek co ja i podobno problem polega na tym, że "kładka" nad ulicą Opolską powoduje odbicia i w moim położeniu można na tą chwilę zapomnieć od DVB-T :( Z tego co zmierzyłem teraz w mapach Google to w linii prostej od mojego domu do nadajnika jest około 7,40km. Z drugiej strony patrząc na mapę firmy Emitel bez problemu powinienem mieć możliwość odbioru sygnału z Krzemionek. Obecnie moja antena (skierowana na Chorągwicę) jest na poziomie mniej więcej 12m npm. Być może gdyby była wyżej nie byłoby problemu. Jednak sądzę, że może rzeczywiście coś w tej "kładce" jest i po prostu do tej pory sygnały odbijały się tak, że dochodziły.

Co do TVP HD to może nie odbierasz go dlatego, że włączono go tylko do testów kodowania i cały czas jest kodowany. BTW. Dzięki za szybką odpowiedź :)

M29

Re: DVB-T Kraków

Post autor: M29 »

spn pisze:Co do TVP HD to może nie odbierasz go dlatego, że włączono go tylko do testów kodowania i cały czas jest kodowany.
Nie odbieram TVP HD, dlatego że telewizor nie posiada mpeg4. Jak będzie więcej programów tylko w HD, to trzeba będzie kupić tuner DVB-T.

spn

Re: DVB-T Kraków

Post autor: spn »

M29 pisze:
spn pisze:Co do TVP HD to może nie odbierasz go dlatego, że włączono go tylko do testów kodowania i cały czas jest kodowany.
Nie odbieram TVP HD, dlatego że telewizor nie posiada mpeg4. Jak będzie więcej programów tylko w HD, to trzeba będzie kupić tuner DVB-T.

Hmm czyli to nie prawda, że cały pakiet w DVB-T jest nadawany w mpeg4?

M29

Re: DVB-T Kraków

Post autor: M29 »

spn pisze:Hmm czyli to nie prawda, że cały pakiet w DVB-T jest nadawany w mpeg4?
Cały pakiet jest nadawany w MPEG4. Odbieram dzięki modułowi Viaccess NP4 CAM Extra, który dekoduje ze standardu MPEG4 na MPEG2. TVP HD już moduł nie dekoduje.

Zablokowany