DVB-T Kraków

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
piotr2802

Re: DVB-T Kraków

Post autor: piotr2802 »

Nareszcie jakaś pozytywna wiadomość :D

Czekamy więc na rychłe uruchomienie testów DVB-T z docelowego nadajnika na Chorągwicy....no i żeby ten nadajnik miał troche większą moc niż 10 W. ;)

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T Kraków

Post autor: kemi73 »

Nie wiem czy taka pozytywna, bo planowane uruchomienie pierwszego multipleksu w Krakowie to gdzieś tak za 2 lata o ile znowu się plany nie zmienią :(.

M29

Re: DVB-T Kraków

Post autor: M29 »

Szkoda, że nie będzie ciągłości. Cały czas mam jakość 96-99%.
Jak długo nie będzie sygnału DVB-T w Krakowie to oznacza kierunek w stronę platform satelitarnych, a tego bym nie chciał.
Myślałem kupić tuner DVB-T do komputera, a tu trzeba się wstrzymać. Bo jak testować bez sygnału.
Ostatnio zmieniony 27 lutego 2009, o 07:33 przez M29, łącznie zmieniany 1 raz.

ms93

Re: DVB-T Kraków

Post autor: ms93 »

Mam nadzieje, ze bedzie z 10kW, to sobie poogladam w Sosnowcu :D Skrzyczne jest dla mnie nieosiagalne (zasloniety kierunek poludniowy), a analogowe programy nadawane z moca 10kW (TVN i Puls) odbieram w dosc dobrej jakosci bez wiekszego problemu. Tak wiec wojewodztwo slaskie tez na Was liczy ;)

wuwu

Re: DVB-T Kraków

Post autor: wuwu »

No nareszcie coś się ruszyło z tymi testami :D Czekamy na dalsze kroki :)

W końcu w Poznaniu jakoś opłacało się zainwestować w dwa nadajniki 50[kW]
http://www.dipol.com.pl/dane_nadajnikow ... _bib07.htm

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T Kraków

Post autor: kroczek12 »

wuwu pisze:No nareszcie coś się ruszyło z tymi testami :D Czekamy na dalsze kroki :)

W końcu w Poznaniu jakoś opłacało się zainwestować w dwa nadajniki 50[kW]
http://www.dipol.com.pl/dane_nadajnikow ... _bib07.htm
Na tej stronie Dipola jakieś strasznie nieaktualne dane. Dziś w Wawie w Raszynie chodzi nadajnik 70kW a tam w planach pisza że ma być 50kW.

wuwu

Re: DVB-T Kraków

Post autor: wuwu »

Racja ;) lepiej podawać info ze źródła:
http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... rowa-dvb-t

Widać tu jeszcze, że wszędzie jest nadawana lokalna wersja TVP Info a jedynie w Krakowie nie dało się tego zorganizować i puszczało się TVP Info Warszawa.

Ale nareszcie idą zmiany, wyłączają Krzemionki... zobaczymy co dalej :)

A już prawię kupiłem N'kę, jeszcze trochę się wstrzymam :)

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T Kraków

Post autor: igorlan »

wuwu pisze:Ale nareszcie idą zmiany, wyłączają Krzemionki... zobaczymy co dalej :)
No właśnie, ale czy te spodziewane zmiany aby na pewno bedą na lepsze?
Może się okazać, że eksperymentalną transmisję z Chorągwicy rozpoczną np pod koniec roku......

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T Kraków

Post autor: kasia »

wuwu pisze: A już prawię kupiłem N'kę, jeszcze trochę się wstrzymam :)
Nie rozumie za bardzo Twojego podejścia do sprawy - w DVB-T masz o TVP HD i TVP Sport więcej. Dla tych kanałów chcesz n nabyć? Wielu ludzi zamiast czekać na DVB-T woli się szarpnąć na TNK+ zez na astrę, na paczkę FTA TVP.


Co do dalszych losów DVB-T w Krakowie to nic nie wiadomo. Pojawiają się tylko podsycające apetyt wypowiedzi, ale zero konkretów.
Przecież można by napisać, że staramy się (tzn EmiTel) o zwiększenie mocy do xxx [W], na kanale xx (na k.37 pracuje analogowa stacja słowacka i przez to te śmieszne 10W), z Krzemionek (na Chorągwice nie ma raczej szans, z tego co można wyczytać na forum). Planujemy to uruchomić pod koniec marca do połowy kwietnia. Czekamy na odpowiedź UKE. itp.


Generalnie czekamy na "O dalszych planach poinformujemy już wkrótce." - byle nie okazało się, że kolejny etap DVB-T w Krakowie to dopiero rok 2011...

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T Kraków

Post autor: yerry »

Więcej optymizmu koleżanko Kasiu. A może będzie na innym kanale, może już "na dniach", może i z Chorągwicy..? ;)

Slavecv

Re: DVB-T Kraków

Post autor: Slavecv »

Kolego Yerry! Może uroni nam Pan rąbka tajemnicy i określi bliżej termin "na dniach" i poda informację, czy planowany jest nowy test z kanałami TVP, czy może zmieni się zawartość pakietu np na planowany pierwszy multiplex ? :?: :o

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T Kraków

Post autor: kasia »

Czyżby udało się pozyskać na potrzeby testów kanał 25 :?: :D
W takim razie czekam (i pewnie nie tylko ja) z niecierpliwością :!:

PS. Na jaki okres czasu udało się uzyskać zgodę na emisję z Chorągwicy (tak przy okazji zapytam ;) )
Ostatnio zmieniony 1 marca 2009, o 20:00 przez kasia, łącznie zmieniany 1 raz.

PanGie
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T Kraków

Post autor: PanGie »

A czy ten kanał trzeba było pozyskiwać? Rzuciłem okiem i na tym kanale nic w Małopolsce nie nadaje.
Czy jest jakaś symulacja jak będzie wyglądało pokrycie sygnałem DVB-T z Chorągwicy? Przypuszczam że coś takiego można przewidzieć na podstawie danych z telewizji analogowej. Może EmiTel opisałby jak tworzy się mapkę pokrycia? Przypuszczam że wrzuca się do komputera dane z ukształtowaniem terenu, moc i kierunek sygnału i komputer "wypluwa" mapkę. Bo chyba nie jeździcie po całym terenie i nie mierzycie sygnału? :)

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T Kraków

Post autor: kroczek12 »

PanGie pisze:A czy ten kanał trzeba było pozyskiwać? Rzuciłem okiem i na tym kanale nic w Małopolsce nie nadaje.
Co Ty mówisz. Na kanale 25 w Małopolsce idą aż 4 przekaźniki programu TVP2 w analogu co skutecznie blokuje uruchomienie dużej mocy nadajnika w Krakowie właśnie na tym kanale. Już nie wspomne że Słowacy mają też blisko naszej granicy nadajnik, na którym coś nadają na k25 - osobiście łapie od nich ten sygnał. Na tym kanale napewno nic mocnego długo jeszcze nie ruszy. Trzeba czekać aż częściowo zwolni się k25 aby uruchomiono nadajnik dużej mocy. Zresztą to nie jest przesądzone że na k25 bedzie Kraków, w grę wchodzi jeszcze k23, ale i on jest dziś mocno zajęty analogiem.

varicap

Re: DVB-T Kraków

Post autor: varicap »

kroczek12 pisze:
PanGie pisze:A czy ten kanał trzeba było pozyskiwać? Rzuciłem okiem i na tym kanale nic w Małopolsce nie nadaje.
Co Ty mówisz. Na kanale 25 w Małopolsce idą aż 4 przekaźniki programu TVP2 w analogu co skutecznie blokuje uruchomienie dużej mocy nadajnika w Krakowie właśnie na tym kanale. Już nie wspomne że Słowacy mają też blisko naszej granicy nadajnik, na którym coś nadają na k25 - osobiście łapie od nich ten sygnał. Na tym kanale napewno nic mocnego długo jeszcze nie ruszy. Trzeba czekać aż częściowo zwolni się k25 aby uruchomiono nadajnik dużej mocy. Zresztą to nie jest przesądzone że na k25 bedzie Kraków, w grę wchodzi jeszcze k23, ale i on jest dziś mocno zajęty analogiem.
Kraków ma skoordynowany kanał 64. U nas nie jest zajęty przez inne służby radiokomunikacyjne nawet częsciowo (w pewnych regionach kraju).
Z tego co pokazują ukraińskie wykazy to u nich chyba też wojsko nie używa tego kanału bo w pewnych miastach od niedawna nadają na nim analogowo.
Może na kanale 64 będzie kontynuowany test z Chorągwicy ?
Może Emitel dowiesił tam antenę umożliwiającą nadawanie na tym kanale ?
Co do anten odbiorczych to nie dramatyzował bym z faktem iż większość opracowywano dla maksymalnie kanału 60.
32 MHz szerokosci na 800 MHz to nie jest jeszcze taka tragedia jak 32 MHz na niższych pasmach...
Kanał 64 powinien być odbierany porównywalnie do 60.
Tak samo dobrze albo... tak samo źle.
Ja mam w mojej okolicy nadajnik TVP1 ze Sławoborza na kanale 60.
Idzie zawsze dużo gorzej niż TVP2 na kanale 28 czy TVN na 32 mimo podobnej mocy (na 60 nawet wyższa bodajże).
Kable antenowe mam satelitarne a antena niby ma pracować także na kanale 60.
Wogóle to całe pasmo V wyraźnie różni się od IV fizycznymi właściwosciami.
Kanal 21 i 60 to dwie różne bajki jeśli chodzi o propagację.
Może nie jest tak spektakularna różnica jak pomiedzy VHF-III a pasmem np IV ale jest.
Ale nawet kanał 64 z odpowiednią mocą i nawet jeśli nie z głównego systemu antenowego ale z Choragwicy, powinien dać w Krakowie i okolicach inną jakość całej zabawy niż 10W z Krzemionek.
vari

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T Kraków

Post autor: igorlan »

W piątek 6 marca uruchomiona zostanie testowa emisja telewizji cyfrowej DVB-T z obiektu RTCN Kraków/Chorągwica.

Dużo większa moc sygnału pozwoli na znaczące zwiększenie obszaru pokrycia sygnałem oraz poprawi warunki odbioru na terenie Krakowa. Równocześnie zakończona zostanie emisja DVB-T z obiektu Kraków/Krzemionki.

W ramach testu emitowane będą programy TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport i TVP HD

źródło: Emitel

Proponuję zamknąć ten wątek i prowadzić dyskusję w dedykowanym dla Chorągwicy.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T Kraków

Post autor: Poland »

Mam pytanie do varicap'a a mianowicie czy jakby się te testy przesunęły na kanał 64 to możliwy byłoby nadawania DVB-T z mocami analogowych TVP1 czy TVP2 ??

varicap

Re: DVB-T Kraków

Post autor: varicap »

Poland pisze:Mam pytanie do varicap'a a mianowicie czy jakby się te testy przesunęły na kanał 64 to możliwy byłoby nadawania DVB-T z mocami analogowych TVP1 czy TVP2 ??
Hmm... tego nie wiem.
Nie wiem na jakie moce (i to dla DVB-T) jest ten kanał uzgodniony.
W emisji DVB-T nie ma potrzeby używać tak dużych mocy jak w TV analogowej, ale mimo to nie wiem jakie moce są przewidziane dla kanału 64.
Ja nie wiem czy u nas wogóle będziemy korzystać z kanałów 61-69. One mają być docelowo zwolnione przez radiodyfuzje i tworzyć dywidendę cyfrową.
Planowano je użyć tylko w okresie przejsciowym.
Chyba nikt się w to nie będzie pchał bo to wymagałoby pewnie modernizacji na RTCNach. A może się mylę.
Może okazać się przy uruchamianiu MUX-2, że "z kapelusza" wytrzasną niższe kanały.
Ale kto wie. Plan uruchamiania dwu pierwszych multipleksów zakłada użycie kanałów 61-64.
Np MUX1 Gdańsk - kanał 64
MUX1 Kielce Sw. Krzyż - kanał 62
MUX2 Kraków Choragwica - kanał 64
MUX2 Leżajsk/Przemyśl Tatarska Góra - kanał 61
MUX2 Zakopane Gubałówka / Rabka Góra Luboń Wielki - kanał61
MUX2 Reszów Sucha Góra - kanał 61
MUX1 Suwałki Krzemieniucha - kanał 64
MUX2 Szczawnica Gorlice - kanał 61
MUX1 Wisła Skrzyczne - kanał 62
MUX1 Wrocław Ślęża - kanał 64
MUX1 jest na "wysokich" kanałach tam, gdzie są jakieś ograniczenia dla "niskiego" kanału dla MUX2 i SZYBIEJ BĘDZIE uruchomić MUX1 na "wysokim" kanale mimo że moze to wymagać np modernizacji systemu antenowego czy zawieszenie "prowizorycznej" dodatkowej anteny na RTCN.
MUX2 jest na wysokich kanałach tam gdzie nie dało się wytrzasnąć niczego innego a niższe kanały znajdą się dopiero dla tego multipleksu po wyłączeniu emisji analogowej u nas czy za granicą.
vari

Zablokowany