Koniec TV analogowej - lipiec 2013

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
vari107

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: vari107 »

Ludzie nie są winni gdy nie wiedzą o wyłączeniu.
Ja wiem, że wielu z Was pisze posty z pozycji mieszkańca wielkiego miasta.
Ja po 27 latach od urodzenia przeprowadziłem się na prowincję i tam mieszkałem 11 lat.
Ostatnio we wsi liczącej 20 mieszkańców do której nie dochodziła droga asfaltowa.
Więc nie rozumiem, gdy mówi się, że "przecież można było się dowiedzieć z internetu".
Spoty w TV są mylące.
Może i sporo osób wie o wyłączeniu ale "to kiedyś tam w przyszłości".
A to już za niecały miesiąc w pewnych rejonach.
Nie wszędzie jest internet (a i telefonia komórkowa nie wszedzie)
U mnie dopiero niedawno przed wyprowadzką pojawiła się takowa (i to jednej z sieci).
Goście chcąc zatelefonować (mający innego operatora) musieli ganiać po ogrodzie i to też nie zawsze dawało się skorzystać.
Jedyną rozsądną drogą informacji jest pasek na dołu ekranu.
Tego czego właśnie u nas brakuje.
Przykładowa treść: "Ten nadajnik analogowy będzie czynny tylko do 7 listopada. Prosimy przełączyć się na odbiór cyfrowy. Bezpłatna infolinia 800 00 77 88."
Koniec. Treść ma być krótka i konkretna.
Urządzenie do dołożenia takiego paska (treść wspólna dla wszystkich nadajników analogowych danego obiektu) jest proste jak budowa cepa i na pewno dostępne.
Wyobrażam sobie, że ma wiele par wejście-wyjście np ze złączami BNC i można przepuścić przez nie na przykład wizję TVP1, TVP2 czy Polsatu (lub innych programów bo portów pewnie ma trochę więcej).
Czy Emitel nie mógłby zaoferować bezpłatnie taką usługę nadawcom ?
Nadawca zlecają pózniej taką emisję sam bierze tę treść na sienie i nie jest to "ingerencja w program do czego Emitel jest nieuprawniony" .
Ileż takie urządzenie może kosztować...
vari

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: qwerty »

Trochę koloryzujesz. Masz rację, ale trochę przesadzasz. Już chyba tutaj nie raz pisałem, ale napiszę jeszcze raz.
Wioska ~ 260 mieszkańców (3-4 km od granicy z Białorusią). Osoba znacznie starsza - wie mniej więcej kiedy jest wyłączenie analogu. Zabroniliśmy, aby coś kupowała i podpisywała od domokrążców - sami kupimy dla niej STB (nawet wie co to jest). Internet - brak, GSM (działa tylko jeden operator, ale i tak używa stacjonarnego). Jak ktoś chce to się zawsze dowie - popyta sąsiadów, rodziny przy "niedzielnym obiadku" itp.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Puma »

Czy Emitel nie mógłby zaoferować bezpłatnie taką usługę nadawcom ?
Wydawało mi się że to jest interes NADAWCÓW aby o tym poinformować ;)

Emitel nie ma żadnego interesu w tym aby informować... liczy się kasa a nie charytatywne podejście do sprawy.

Jak jest napisane wyżej, doinformowania się jest sporo... trzeba tylko chcieć.
Nie wmówisz mi że cała rodzina siedzi w tej małej wiosce, zawsze jest mniejszy lub większy kontakt z otoczeniem.

Awatar użytkownika
nieznanisprawcy
Posty: 61
Rejestracja: 18 maja 2012, o 14:18
Odbiornik: WIWA HD-50 new
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca/Kamieńsk

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: nieznanisprawcy »

vari107 pisze: Jedyną rozsądną drogą informacji jest pasek na dołu ekranu.
Tego czego właśnie u nas brakuje.
Przykładowa treść: "Ten nadajnik analogowy będzie czynny tylko do 7 listopada. Prosimy przełączyć się na odbiór cyfrowy. Bezpłatna infolinia 800 00 77 88."
Koniec. Treść ma być krótka i konkretna.
Zgadzam się w 100%. Do 7 listopada trochę czasu zostało. Jak nie będzie takiego infa na pasku (np. tydzień przed wyłączeniem) to będzie wielka lipa. Czesi np. mogli coś takiego zrobić, tylko nie pamiętam na ile przed wyłączeniem danego nadajnika takie paski leciały, gdzieś w necie widziałem screeny, tylko teraz nie mogę znaleźć.

:oops:

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: blockbuster »

nieznanisprawcy pisze:Czesi np. mogli coś takiego zrobić, tylko nie pamiętam na ile przed wyłączeniem danego nadajnika takie paski leciały, gdzieś w necie widziałem screeny, tylko teraz nie mogę znaleźć.
To wyglądało tak (fotkę zrobiłem w ostatnim dniu nadawania analogowej CT1 z Lysej Hory)
http://imageshack.us/photo/my-images/211/ct1analog.jpg/

Sam pasek z info o wyłączeniu pojawił się jeżeli dobrze pamiętam dopiero na dwa dni przed wyłączeniem, natomiast dużo wcześniej był wyświetlany piktogram (te cztery kwadraciki)

ntcdvb

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: ntcdvb »

Do wyłączenia jest około 23 dni.
Ktoś zaprzeczył, że takie paski nie będą u nas emitowane?

:idea: Pomysł bardzo dobry :!:

Peter_CA

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Peter_CA »

blockbuster pisze:Sam pasek z info o wyłączeniu pojawił się jeżeli dobrze pamiętam dopiero na dwa dni przed wyłączeniem, natomiast dużo wcześniej był wyświetlany piktogram (te cztery kwadraciki)
Pasek pojawiał się wcześniej (według ČT już od dnia, gdy pojawił się piktogram - czyli jakieś 4 tygodnie przed wyłączeniem), jednak tylko na jakiś czas. W ostatnich kilku dniach przed wyłączeniem był już nadawany non-stop.

EDIT: Wideo, na którym jest moment wyłączenia. Widać pasek, piktogram i informację o zakończeniu emisji (nadawana 24 godziny po zakończeniu regularnej emisji ČT1/ČT2).

mati704

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: mati704 »

Już wysyłają powiadomienia o wyłączeniu analogu.
Tak to wygląda:)
http://imageshack.us/a/img854/4193/12001p.jpg
Jeszcze z drugiej strony jest słowniczek.

Wiking

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Wiking »


Bartosz Czach

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Bartosz Czach »

Ciekawe, jak w Polsce będzie wyglądała sytuacja z informacja o wyłączeniu. Z rejonów, gdzie 7 listopada ma być ASO, nie ma doniesień o komunikatach na ekranie. Może nadawcy już wiedzą, że wyłączenia nie będzie... Bo z zaskoczenia chyba przekaz nie zniknie.

ntcdvb

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: ntcdvb »

Jest wspólna (MAiC, KRRiT, UKE) informacja pisemna w regionie wyłączeń 7 listopada 2012 r.

O komunikatach na ekranie nikt nie donosi, ale może być z tym różnie, u nas Emitel wyłączy sygnał analogowy na zlecenie nadawcy i to we wskazanym terminie i godzinie.

Myślisz, że na każdym kanale będzie informacja, że od dnia … i od godziny … nie będzie już nadawany sygnał analogowo :?:

Jestem przekonany, że każdy będzie czekał do ostatecznej daty wskazanej odgórnie i pewnie analog zniknie o 23:59 :lol:

Bartosz Czach

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Bartosz Czach »

ntcdvb pisze:Jest wspólna (MAiC, KRRiT, UKE) informacja pisemna w regionie wyłączeń 7 listopada 2012 r.
Która mówi o listopadzie, a nie o 7 listopada.
Nie zdziwię się, jeśli co sprytniejsi ludzie wezmą sprawy w swoje ręce i ruszy społeczna kampania.

ntcdvb

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: ntcdvb »

@ Bartosz Czach
Dzięki za poprawkę.
Mała poprawka z terminem.

:arrow: A jest bardzo aktywna kampania: Miasteczko Cyfrowe TVP już odwiedza miejscowości, koledzy z Lubuskiego może już odwiedzili i coś napiszą jak oceniają tą kampanie.

Adrian

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Adrian »

Wyłączenie sygnału analogowego nastąpi o godz 4:15 (w nocy z dnia 6 na 7 listopada dla pierwszego etapu wyłączeń i w nocy z dnia 27 na 28 listopada w drugim etapie)

źródło: TVP Info Poznań w programie Teleskop link:
http://www.tvp.pl/poznan/informacja-i-p ... 30/8871446
Wspomniany materiał jest między 9:05 a 11:11

Coś czuję że by sprawdzić wiarygodność tego info dla niektórych forumowiczów to będą to nieprzespane noce ;)

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: DanielK »

@Adrian
Wyłączenie analogu w lubuskim nastąpi 7 listopada o godz. 4.15.
Mamy źródło nr 2:
Telepopołudnie TVP Info Gorzów - 26.10.2012, cz.6
(dokładnie przed 4 minutą)

ntcdvb

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: ntcdvb »

To już tylko kilka dni i koniec analogu. :!:
:arrow: Choć dzięki temu wolne częstotliwości będą przekazane dla nadajników RTON Lubań/Nowa Karczma i dla RTON Jelenia Góra/Śnieżne Kotły.
I będzie uruchomiony MUX2 z RTON Jelenia Góra/Śnieżne Kotły podobno już 8 listopada 2012 r. :D
Ciekawe czy MUX3 w Lubuskim będzie także szybko uruchomiony, oby ;)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Poland »

I tutaj jest już negatywna informacja z jednego z urzędów zajmującego się cyfryzacją - sygnał MUX3 się owszem pojawi ale z poślizgiem sięgającym nawet kilkanaście dni licząc od terminu wyłączenia nadajników analogowych.
Co do informowania o wyłączeniu nadajników analogowych to niestety na paski i piktogramy na ekranie nie możemy liczyć no chyba że tylko na kanałach Telewizji
Polskiej - a to wszystko dlatego że TVP (współpracujące m.in MAiC) i nadawcy prywatni niestety nie działają tak samo tylko inaczej od siebie nawzajem :(
Ostatnio zmieniony 2 listopada 2012, o 22:01 przez Poland, łącznie zmieniany 1 raz.

Wiking

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Wiking »

Poland pisze:I tutaj jest już negatywna informacja z MAiC - sygnał MUX3 się owszem pojawi ale z poślizgiem sięgającym nawet kilkanaście dni licząc od terminu wyłączenia nadajników analogowych.
A gdzie ta informacja się pojawiła?

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Poland »

Dostałem ją po e-mailowej korespondencji z wyżej wspomnianą instytucją drogi Vikingu :)

Adam Brodziak

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Adam Brodziak »

Poland pisze:I tutaj jest już negatywna informacja z MAiC - sygnał MUX3 się owszem pojawi ale z poślizgiem sięgającym nawet kilkanaście dni licząc od terminu wyłączenia nadajników analogowych.
Co do informowania o wyłączeniu nadajników analogowych to niestety na paski i piktogramy na ekranie nie możemy liczyć no chyba że tylko na kanałach Telewizji
Polskiej - a to wszystko dlatego że TVP (współpracujące m.in MAiC) i nadawcy prywatni niestety nie działają tak samo tylko inaczej od siebie nawzajem :(
Od tygodnia nadajnik Telewizji Polsat w Jemiołowie nadaje pasek z informacją o wyłączeniu nadawania analogowego. Nikt nawet nie zauważył...i to jest bardzo dobra informacja.

Zablokowany