Koniec TV analogowej - lipiec 2013

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
DVBManiak

Re: Odp: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: DVBManiak »

Jeszcze trochę i na serio będę takie posty zgłaszał moderacji. To już przegięcie.
belzebiusz pisze:Relacja w TVP Info z wyłączenia analogu
http://www10.zippyshare.com/v/48880456/file.html
Dzięki wielkie za to nagranie :!:

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Anduraki »

Zapewne po wyłączeniu analogu w tym TVP2 nadającej w megawatach przestanie się okolica świecić, przestaną się cielić krowy z wieloma głowami itp.
A tak serio, nie można natychmiast przydzielić zwolnionych częstotliwości dla Mux3 i dać im odpowiednią moc?


....


fairy tale


...

A to Polska właśnie - czas na biurokrację mają do 2014 roku więc pewnie intensywnie UKE będzie "nic nie robiło jak zwykle".

edit:

Po obejrzeniu tego filmiku doszedłem do wniosku, wyłączono działający mux cyfrowy po to, żeby dokonać piarowe przełączenie. Mi szkoda trochę ludzi, którzy byli zmuszeni do oglądania te kilka minut na analogu bo cyfry nie było ze względu na piarowe przełączenie.
No chyba, że przed tym była przerwa konserwacyjna to sorki.

Peter_CA

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Peter_CA »

Anduraki: w filmiku było najprawdopodobniej pokazane planowane przełączenie MUX3 z kanału 21 na docelowy kanał 32. TVP o tym poinformowała.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odp: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: belzebiusz »

DVBManiak pisze:
belzebiusz pisze:Relacja w TVP Info z wyłączenia analogu
http://www10.zippyshare.com/v/48880456/file.html
Dzięki wielkie za to nagranie :!:
Specjalnie siedziałem w nocy żeby nagrać dla forumowiczów. :)

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: kaem3 »

Ktoś musiał nie spać o 4.15, żeby mógł spać ktoś :)

(dotyczyło to też min. Boniego).

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: seba133 »

Ciekawe, czy będzie specjalna transmisja na TVP Poznań 28.11?

Wiking

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Wiking »

kaem3 pisze:Ktoś musiał nie spać o 4.15, żeby mógł spać ktoś :)

(dotyczyło to też min. Boniego).
Teraz musieli nie spać, bo wcześniej przespali pierwsze włączenia telewizji cyfrowej. ;) Przegapili dobrą okazję do propagandy. :D

Bartt

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Bartt »

Ponieważ mamy pierwsze wyłączenia analogu więc może czas na małe podsumowanie obecnego stanu naszej "nieszczęsnej" cyfryzacji naziemnej tv ;) .


Przypomnę że początkowo, wszelkimi możliwymi sposobami, opóźniano uruchomienie regularnych emisji DVB-T. Teraz, po kilku miesiącach równoległej emisji cyfry i analogu wyłącza się ten ostatni. W zamian wielu odbiorców nie dostaje nic, bo sygnał DVB-T obecnie nie ma takiego zasięgu jak analog :evil:. Są obszary gdzie dostepne są 4-mux-y i są takie, gdzie nie ma żadnego (a był lub jest analog). To chyba ewenement na skalę światową. O ile lubuskie ma dość długą tradycję emisji DVB-T, to jednak przez wiele lat, z powodu braku kampanii informacyjnej, zainteresowanie odbiorców było znikome. Mało tego, nawet niektóre kablówki w Gorzowie nie były przygotowane na obecne ASO. Ponadto, mimo dobrych warunków terenowych w lubuskiem, wiele osób zgłasza problemy z odbiorem, zwłaszcza na terenach przygranicznych, gdzie znacznie lepiej działają kanały niemieckie czy czeskie.
No ale czemu się dziwić, skoro zastosowane parametry emisji DVB-T w Polsce są jedne z najgorszych możliwych w tej technologii gdy chodzi o minimalny poziom sygnału zapewniającego odbiór.
Wysokie kanały (zwłaszcza w górach), przyjęcie fec 3/4 lub 5/6, emisje SFN i ciągłe problemy z nimi (tajemnicze zakłócenia), źle dobrane kanały i w związku z tym kolizje od analogu lub cyfry, słabe moce, emisje kierunkowe i z niższych systemów antenowych to grzechy polskiego DVB-T.
Jest tanio dla nadawców (duża przepływność mux) - za to drogo dla odbiorców (konieczność inwestycji w instalacje antenowe) :(.
Kto jest winny - jak zwykle nie wiadomo, ale trzeba pamiętać o tym, że najważniejszy jest projekt takiej sieci. Jeśli coś jest źle zaprojektowane to trudno to naprawić, często jest to w ogóle niemożliwe.

Dla przypomnienia jak do tego wszystkiego doszło:
- zrezygnowano z MPEG2 w imię "wyższego celu" czyli mux-u odtworzeniowego który dzięki kompresji MPEG4 za jednym zamachem załatwi przeniesienie wszystkich ogólnopolskich kanałów analogowych do DVB-T - w sumie popierałem ten pomysł, idea słuszna, pozwalająca tak gospodarować zasobami kanałowymi aby zapewnić maksymalną dostępność DVB-T przy jednoczesnej emisji analogu. Kwestię gorszej jakości obrazu pomijam, trudno - było minęło (jaka była jakość w MPEG2 widać teraz na TVP1 HD lub 2 HD gdy leci upscal z SD). Ale niestety nie mogło być nawet tak, czyli ...
- TVP rezygnuje z obecności w mux odtworzeniowym z racji niby konieczności rozpisania przetargu, że nie może dogadać się z tv komercyjnymi i takie tam bla, bla, bla ...
- z muxa odtworzeniowego robi się w dużej części mux-2, który w momencie startu nadaje tylko 4 kanały (reszta to "łowickie pasy")
- TVP pojawia się dopiero na mux-ie 1-ym, z tym, że w większości kraju dopiero w połowie tego roku, i jakoś nie przeszkadza jej, że obok są kanały komercyjne.
Lecz tym sposobem strzela sobie w stopę, bo obecnie ani mux-1, ani 2 (nie mówiąc już o mux-3) nie mają takiego pokrycia jak sygnał analogowy. Pomijam tu już nawet górskie przemienniki. Nawet bez nich dalej analog ma znacznie większe pokrycie i dostępność.

Następne ASO szykuje się w woj. wielkopolskim i pomorskim. Jeśli chodzi o wielkopolskie to historia emisji DVB-T jest tu podobna jak w lubuskim, czyli dość długa (zwłaszcza wieloletnich "testów"). Natomiast pomorskie to inna historia, tu chcą wyłączyć analog tylko po pół roku równoległej emisji z cyfrą (mux-1). Przecież to jest jakiś żart. Ile osób może być przystosowanych do przejścia z analogu po pół roku simulcastu - 20%, 30% ? . Do tego cyfra w Gdańsku nadawana jest z niższych systemów antenowych niż analog, a mux-1 na beznadziejnym kanale 64 - oczywiście według UKE zasięg DVB-T jest OK (pod warunkiem posiadania mobilnego 10 metrowego masztu antenowego :) ).

Są też "jasne strony mocy" ;) , jak działania nadawców komercyjnych, UKE i Emitela w celu uruchomienia/poprawy zasięgu mux-2 (Sucha Góra, Giżycko, Śnieżne Kotły, Kłodzko (ale tu z marnym skutkiem). Za to, często o tym pisałem, należą się podziękowania. Lecz są to, jak podałem wyżej, próby poprawy takiej, a nie innej konstrukcji sieci DVB-T.
Cóż to się będzie działo jak zacznie się ASO na obszarach górskich. Przecież zasięg mux-1 w porównaniu z analogiem np. na Podkarpaciu jest po prostu słaby :shock: . Oj coś widzę że UKE będzie musiało zaopatrzyć swój "pojazd bojowy" w dłuższy maszt, w dodatku z ATX-107 na szczycie i ze wzmacniaczem - aby wyszły jakieś pomiary :D .

Na koniec pozostaje mieć nadzieję, że nie będzie tak jak w lubuskim i TVP w tych rejonach gdzie jest słaby zasięg mux-1 szybko uruchomi mux-3 na kanałach zwolnionych przez analog. Byle do wiosny :) .

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odp: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: twmichal »

Przecież mogliśmy mieć jeszcze gorzej - tak jak na Słowacji, gdzie stosunek ERP w dvb-t do analogu jest na niektórych obiektach jak 1:100. Nie ma emisji z niektórych głównych obiektów i jeszcze mają polaryzację V co komplikuje instalacje antenowe. Ale oni są otoczeni przez kraje które w DVB-T są jeszcze dalej jak my.

Dig Dug

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Dig Dug »

Bartt - prawie z wszystkim się zgadzam. Faktycznie po stronie dostawców sygnału, ustawodawców, itp. itd. są obsuwy, złe działanie czasem świadczące o nieumiejętności, złych chęciach itp. Ta kwestia jest wszystkim znana.

Druga strona medalu, to ludzie, którzy rżną głupa, że coś nie wiedzą, nie nikt im nie powiedział itp. Ludzie są ludzmi. Jak mają interes, to wszystkiego się dowiedzą. W polskim społeczeństwie najskuteczniejsza jest terapia szokowa. Ja bym wyłączał analog i nie przejmował się biadoleniem co i jak, że trzeba kupić nową antenę za 50-100 zł. Na cygary, wódkę, czy na Radio Maryja to mają, a na nową antenę to nie ?? Nie da się wszystkim dogodzić, więc jakiś odsetek musi dostać po łapach.

Dla mnie kuriozum jest tylko to, że jak został wyłączony analog, to nie ma w zastępstwie cyfrowego sygnału. Dla mnie zrozumiałe było, że jak zwolniona jest częstotliwość analogowa to wskakuje na jej miejsce albo docelowy MUX1 lub MUX3 i moc jest podnoszona na max założoną. Wtedy szybko cyfra dochodzi tam, gdzie wcześniej nie dochodziła.

ntcdvb

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: ntcdvb »

... Ja bym wyłączał analog i nie przejmował się biadoleniem co i ...
I takich jak ty jest więcej, oto masz przykład:
TSR Działoszyn i TSR Bogatynia (woj. Dolnośląskie), wyłączono kanał analogowy (07.11.2012), nie ma zasięgu polska naziemna telewizja cyfrowa i wszystko jest OK.
I rady typu: - zawsze można kupić platformę.
No i chyba ktoś już kupił platformę a oni robią wszystko aby spełnić oczekiwania płatnika.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: belliash »

ntcdvb pisze:
... Ja bym wyłączał analog i nie przejmował się biadoleniem co i ...
I takich jak ty jest więcej, oto masz przykład:
TSR Działoszyn i TSR Bogatynia (woj. Dolnośląskie), wyłączono kanał analogowy (07.11.2012), nie ma zasięgu polska naziemna telewizja cyfrowa i wszystko jest OK.
I rady typu: - zawsze można kupić platformę.
No i chyba ktoś już kupił platformę a oni robią wszystko aby spełnić oczekiwania płatnika.
[edit] Pisales ze i tak masz C+ wiec w czym problem? Siadaj i ogladaj. Dziwne ze kazdy ma dostep do NTC, tylko nie Ty. Nawet nie podajesz jaka masz instalacje w profilu, poza 'indywidualna'. Nie widze abys przejawial jakakolwiek chec wspolpracy czy sprawdzenia wlasnej instalacji. Od 2 dni nie robisz nic innego jak tylko narzekasz. A zastosowales sie chocby do 1 rady jakie padly na forum? :twisted:

edit/ Polskie znaki !!!

ntcdvb

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: ntcdvb »

Kolego @belliash
Podaje stan faktyczny, nie ma to celu ani chwalenia a negowania obecnej sytuacji.
Tak mam C+, ale nie myślę tylko o sobie, są odbiorcy, którzy skazani są tylko na TV naziemną.
Oj tak, korzystam z rad uzyskanych na tym forum.
Bardzo dziękuje przy okazji wszystkim za pomoc.
Na moim terenie są trudne warunki odbioru, ale możliwy jest odbiór (właśnie dzięki pomocy kolegów z forum i własnym chęciom).
Musisz zrozumieć, że dla mnie taki stan jest nie do przyjęcia (jak można pozbawić odbiorców możliwości odbioru podstawowego kanału, jakim jest TVP1).
Podzielam opinię, że jeśli zastępujemy sygnał analogowy na cyfrowy a ktoś biadoli to można mówić o konieczności zmiany technologii.
Odbiorcy innych obszarów mają dostęp do MUX1 lub MUX3 (kanały TVP) a inni nie mają dostępu do TVP1.
Ja po prostu widzę więcej jak czubek własnego nosa.
A moje wpisy mają na celu polepszenia sytuacji odbioru, a nie złośliwość wobec kogokolwiek.
Kolego a.d. swoim wpisem pokazał, że te MUX2 ERP: 100 kW jest różne ze względu na tłumienie.
Bez złości, zastanów się nad sytuacją na moim terenie a następnie oceń, jaką miał byś opinię na ten temat.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: belliash »

Masz dostep do MUX1 a w nim TVP1, TVP2, TVP Info Wroclaw. Powinienes sie zastanowic co zmienic w swojej instalacji zeby moc ten MUX odbierac a nie biadolic w 20 watkach o tym samym, jacy to wszyscy sa zli ze wylaczyli Ci analogowy TVP1.

edit/ Polskie znaki !!!

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Anduraki »

Peter_CA pisze:Anduraki: w filmiku było najprawdopodobniej pokazane planowane przełączenie MUX3 z kanału 21 na docelowy kanał 32. TVP o tym poinformowała.
zapewne wcześniej musieli włączyć tylko po to żeby na tym TV co na filmiku ustawić multiplex i przełączyć na TVP INFO - więc nie do końca.

Ci co nie mają dostępu do NTC po wyłączeniu powinni skorzystać z anten o wysokim zysku i złapać sygnał z sąsiednich nadajników. Ile to razy na forum się ktoś chwalił, że odbiera bez tropo z nadajnika oddalonego o ponad 100 km

Dig Dug

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Dig Dug »

ntcdvb - wyrwałeś moje słowa z fragmentu dotyczącego rzekomego niedoinformowania ludzi będących już w zasięgu DVB-t i oglądających analog. Terapis szokowa pomoże.

Ponadto jak ma być zwiekszony zasięg DVB-t skoro analog zajmuje kanały docelowe. Tu musi być szok w stylu wyłączenie analogu, przestawienie sprzętu na docelowy kanał, następnie emisja z 100% mocą i wtedy sprawdzanie jak wychodzi pokrycie. Tu martwiłbym się wtedy o ludzi, którzy wypadli spod analogu i nie mieszczą się w zasięgu DVB-t. Gdy nadawca wyłączy analog i nie włączy DVB-t to nóż się otwiera w kieszeni, ale tak jak pisali koledzy jest szansa na złapanie dalszego nadajnika i co najwyżej złe TVP info będziemy mieli. Ja mieszkam w okolicach Jasła i od biedy Św. Krzyż do mnie dociera, nie wspominając o Gorlicach i Tarnowie. Coś bym się starał złapać. Nie panikujmy.

Maximum

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Maximum »

Anduraki pisze:Ci co nie mają dostępu do NTC po wyłączeniu powinni skorzystać z anten o wysokim zysku i złapać sygnał z sąsiednich nadajników. Ile to razy na forum się ktoś chwalił, że odbiera bez tropo z nadajnika oddalonego o ponad 100 km
Jest tylko jeden problem. Jeżeli są zasłonięci - góry - to mogą sobie instalować najlepsze anteny a odbioru nie będzie. Poza tym co oznacza termin - antena o wysokim zysku ? Ile to niby ma być? Ja zastosowałem nawet układ dwóch anten ( zysk pojedynczej 17 dB ) a o odbiorze nie ma mowy. Póki nie będzie doświetlaczy w terenach górskich nie będzie tam prawidłowego odbioru. Wszyscy już zdają sobie z tego sprawę ale działań jak na razie nie ma. Tak jak zauważył kolega Bartt, najgorzej jak przyjmie się złe założenia do projektowania sieci. Później poprawki są kłopotliwe i kosztowne.

ntcdvb

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: ntcdvb »

Kolego
syty głodnego nie zrozumie, jak ktoś, kto ma kilka nadajników wokoło i dobry profil terenu nie zrozumie mieszkańców terenów górskich.
Wystarczy zobaczyć na Czechów, ile jest nadajników i przekaźników w terenach górskich aby zapewnić dobry odbiór.
U nas idziemy najniższym kosztem a oczekujemy, aby odbiorcy budowali wieże do dobrego odbioru NTC.

loker

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: loker »

Bartt pisze:Następne ASO szykuje się w woj. wielkopolskim i pomorskim. Jeśli chodzi o wielkopolskie to historia emisji DVB-T jest tu podobna jak w lubuskim, czyli dość długa (zwłaszcza wieloletnich "testów"). Natomiast pomorskie to inna historia, tu chcą wyłączyć analog tylko po pół roku równoległej emisji z cyfrą (mux-1). Przecież to jest jakiś żart. Ile osób może być przystosowanych do przejścia z analogu po pół roku simulcastu - 20%, 30% ? . Do tego cyfra w Gdańsku nadawana jest z niższych systemów antenowych niż analog, a mux-1 na beznadziejnym kanale 64 - oczywiście według UKE zasięg DVB-T jest OK (pod warunkiem posiadania mobilnego 10 metrowego masztu antenowego :) ).
Zapominasz, że pomorskie (część wschodnia) jako jedno z pierwszych miało MUX-2 i MUX-3.

Matteo87

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Matteo87 »

Nie rozumiem dlaczego na pierwszy ogień nie poszła Warszawa :?:

Zablokowany