Koniec TV analogowej - lipiec 2013

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie wspomniałeś w MUX1 jeszcze Przemyśl, Leżajsk, Jawor i Tarnobrzeg, a w MUX2 Jawor i Leżajsk.

lubczyk
Posty: 35
Rejestracja: 17 marca 2010, o 14:42
Odbiornik: Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Dexana
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa/Wręczyca

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: lubczyk »

Przepraszam z góry za to że nie piszę tego w odpowiednim temacie ale takiego po prostu nie ma a nie warto zakładać nowego.

Czy ktoś mógł by podać mi link do docelowych kanałów z których będzie nadawane DVB-T w Polsce ?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Puma »

Na stronie Emitel'a masz harmonogramy z mocami poszczególnych nadajników. Natomiast na stronie UKE są kanały docelowe.

lubczyk
Posty: 35
Rejestracja: 17 marca 2010, o 14:42
Odbiornik: Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Dexana
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa/Wręczyca

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: lubczyk »

Doskonale o tym wiem aczkolwiek poszukuję dokumentu UKE z docelowymi kanałami, zdaję sobie sprawę że jest na stronie UKE acz nie mogę go odnaleźć.

Bartt

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Bartt »

Jarosław Bałuka pisze:Nie wspomniałeś w MUX1 jeszcze Przemyśl, Leżajsk, Jawor i Tarnobrzeg, a w MUX2 Jawor i Leżajsk.
Nie wspominałem o nich, bo skupiłem się na obszarze podkarpacia na którym w pierwszej kolejności będzie wyłączany analog, czyli tym oznaczonym kolorem niebieskim na mapce z tej strony: http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=11
O ile dobrze widzę dotyczy ona głównie nadajników Sucha Góra i Rzeszów - Baranówka. Nie wszyscy mieszkańcy odbierający do tej pory sygnał analogowy z tych nadajników (przykładowo z S.G. TVP2 na k29 z mocą 700kW) odbiorą sygnał cyfrowy z mocą 18 lub 10kW. Nie ma na to żadnych szans w tak górzystym terenie jaki jest na południe od Rzeszowa. Dla dużej ilości mieszkańców tych okolic są to jedyne dostepne nadajniki, bo reszta jest zasłonięta górkami. Ponadto moc pozostałych nadajników też jest słabiutka (przykładowo MUX1: 10 - 20kW, MUX2: 10 - 40kW). Ja wiem że jest to okres przejściowy, ale przez jakiś czas ludzie nie będą mieli dostępu do cyfry tam gdzie do tej pory odbierali analog :shock: . Stąd moje pytanie czy planowane jest jakieś rozwiązanie tego problemu, np. zostanie zwiększona moc tych wymienionch wyżej nadajników. W końcu TVP ma ustawowy obowiązek docierać do ponad 90 coś tam procenta odbiorców. Ewentualnie czy tuż po wyłączeniu analogu pojawi sie natychmiast MUX1/MUX3 z dużą mocą? Jeśli chodzi o MUX2 z S.G. to nie wiem dlaczego nie nadaje on na docelowym k32 z pełną mocą skoro na tym samym kanale ma startować Jawor. No chyba że te wszystkie pytania nie mają sensu bo jak zwykle termin wyłączenia analogu znowu zostanie przesuniety ;)

Adam Brodziak

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Adam Brodziak »

Na to bym nie liczył. Kanał 32 blokują przemienniki TVP :(

Bartt

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Bartt »

Tak to prawda. Z tym że w sierpniu tego roku właśnie zmieniano kanały przemienników w związku z rozszerzeniem nadawania MUX-2, info tutaj: http://radiopolska.pl/aktual.php?subact ... rom=&ucat=&

Oczywiście są to przemienniki TVP ;) .
Dlaczego w tym przypadku nie byłoby to możliwe :?: .
Ostatnio zmieniony 29 października 2011, o 15:17 przez Bartt, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: a.d. »

Adam Brodziak pisze:Na to bym nie liczył. Kanał 32 blokują przemienniki TVP :(
Na tym obszarze allotmentu(i po za nim) emisji z Suchej Gory na K32 pracuja tylko 3 przemienniki malej mocy:
K32 TVP 1 TSR Dynów *G.Winnica* 0,100KW H D
K32 TVP 2 TSR Grybów *G.Kamienna* 0,060KW H D

K32 TVP 2 TSR Gorlice *G.Cmentarna* 0,050KW H ND

ktore by nie mozna bylo przenies na inny wolny kanal a emisje Mux-2 na K32 uruchomic z docelowa moca 50KW ND a po ASO z moca 100KW ND ktora zostala skoordynowana dla tego obiektu w Genewie w 2006r.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Drekan »

Ciekawa propozycja, proponowałbym wysłać ją do UKE. :!:

UKE może zdecydować o przeniesieniu na inny kanał emisji naziemnej. Przecież to UKE określiła, które emisje będą musiały zmienić częstotliwości, by nie zakłócać emisji dwóch pierwszych multipleksów. Nadawanie na docelowym kanale z docelową mocą warta jest zainteresowania. Odbiór w trudnym górskim terenie, może poważnie komplikować niska moc nadawania. Tutaj bardziej niż na nizinach, moc emisji ma duże znaczenie, w poprawnym odbiorze multipleksów.

Przykładowo dla Skrzycznego UKE rozważa możliwość nadania na kanale 45, ale wymaga to zgody strony czeskiej. Może twoja koncepcja spodoba się w UKE, a jeśli nie, to przynajmniej dostaniesz odpowiedz, co stoi na przeszkodzie by zrealizować twoją koncepcję.

Bartt

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Bartt »

Pewnie tak zrobię :D
Wyślę zapytanie mailem, zobaczymy co odpiszą ;)
Ciekawi mnie dlaczego w moim regionie te wszystkie uruchamiane nadajniki mają taką kiepską moc :?: Przykładowo dlaczego na k42 z Suchej Góry jest tylko 18kW? Jedynie co znalazłem na tym kanale to przemiennik w Lutowiskach. Chyba że ten kanał używają jakieś służby?

Inny znaleziony kwiatek :)
Na kanale 48 ma wystartować MUX1 z Przemyśla z mocą 20kW, a na tym samym kanale nadaje analogowy Polsat z Rzeszowa.
Bez sensu :evil:

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: a.d. »

Bartt pisze:Ciekawi mnie dlaczego w moim regionie te wszystkie uruchamiane nadajniki mają taką kiepską moc :?: Przykładowo dlaczego na k42 z Suchej Góry jest tylko 18kW? Jedynie co znalazłem na tym kanale to przemiennik w Lutowiskach.
Odpowiedz jest bardzo prosta:
  • 1.Obecna emisja cyfrowa na K42 jest prowadzona z nadajnika 0.5KW z moca wypromieniowania ERP 18.2KW ktory pozostal na tym obiekcie jeszcze z czasow testow jakie Emitel prowadzil w MPGE-2
  • 2.Jak by nie obecne opoznienia to plany uruchomienia Mux-1 byly duzo wczesniejsze a wtedy na tym kanale emitowala jeszcze z duza moca Slowacka analogowa TV Markiza z Kralovej Holi wiec wiekszej mocy byc raczej nie moglo lub mogla byc moc pzyznana w tym czasie przez UKE na 25KW ale z duzym tlumieniem sygnalu co wyszlo by prawie na to samo
  • 3.Na obecnym etapie mocy przejsciowych wdrazania Mux-1 mimo przyznanej przez UKE mocy na nadawanie na 42 kanale 25KW ND firmie Emitel nie oplaca sie wymiana sprzetu nadawczego a wiec moc pozostanie bez zmian

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: apk »

Czy jest dokładny harmonogram wyłączeń telewizji analogowej taki jak w Czechach ?
http://www.digistranky.cz/dvbt/divaci/r ... alogu.html

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Maciejek »

Ciekawi mnie czy w Polsce kanały, których termin wyłączenia będzie bliski również będą jakoś oznaczane (jak przykładowo ma to miejsce w Czechach piktogramem i paskiem info). Pytanie w zasadzie do operatora, bo jak wiem, to oznaczanie ma miejsce na poszczególnych stacjach nadawczych. Czy w ogóle technicznie u nas będzie to możliwe?

Bartosz Czach

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Bartosz Czach »

Na wejściu każdego nadajnika analogowego jest sygnal kompozytowy, więc taki zabieg nie powinien być problemem.

Peter_CA

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Peter_CA »

Ciekawostka z Czech - pomimo kampanii informacyjnej i kilkuletniego okresu przejściowego jeszcze 10 tysięcy rodzin w rejonie Ostrawy nie jest przygotowanych na wyłączenie analogu. Jak widać, okres przejściowy może być dowolnie długi i zawsze znajdzie się sporo ludzi, którzy będą czekać na ostatni moment.
http://www.digizone.cz/aktuality/den-pr ... ostravsku/

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Puma »

Długość okresu przejściowego nie ma zasadniczo znaczenia.
Ludzie przeważnie inwestuje gdy już muszą.
Długi okres przejściowy powoduje że wymiana sprzętu dokonuje się samoistnie przez... zużycie sprzętu.

vari107

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: vari107 »

Bartosz Czach pisze:Na wejściu każdego nadajnika analogowego jest sygnal kompozytowy, więc taki zabieg nie powinien być problemem.
Tak. Masz rację. Nawet są zdaje się produkowane urządzenia do tego i być może wielotorowe.
Np kilka wejść i kilka wyjść z dodanym tym samym napisem na każdym torze.
Przydałoby się cos takiego dla Jemiołowa, aby na kazdym programie pojawiała się uniwersalna informacja:
"Ten nadajnik analogowy będzie czynny tylko do dnia 7 listopada" (oczywiście 2012).
vari

Ciekawym też, co z przemiennikami ?
Nie sądzę, że na każdym maszcie pojawił się gap filler.
Mieszkańcom gór przyjdzie trochę poczekać na powrót naziemnej TV.

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: vigoo »

"Według raportu Starcom, z naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T korzysta 3,6 proc. gospodarstw domowych w Polsce. Do końca roku parametr ten osiągnie 4 proc, w 2012 - 8 proc., a do końca 2013 toku - 27 procent."

źródło: Presserwis

Dla mnie te wyniki są zaskakująco niskie. Widać, że kampania informacyjna nie działa...

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: pivo »

Trzeba pamiętać o tym, że gros gospodarstw jest obsługiwana przez kablówki i telewizję satelitarną więc na cyfrówkę będą przerzucać się głownie ci co mają dostęp tylko do analogu, czyli mniejszość.

Peter_CA

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Peter_CA »

No właśnie - z kontekstu wynika, że z DVB-T korzysta 3,6 % ze wszystkich gospodarstw domowych, nie tylko korzystających z telewizji naziemnej, co nie jest zły wynik ze względem na "jakość" kampanii informacyjnej.

pivo: Z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, że DVB-T może być bezpłatną alternatywą dla "pakietów socjalnych" platform satelitarnych (ewentualnie kablówek, które mają w ofercie kilka programów w kiepskiej jakości), co może się przyczynić do wzrostu liczby użytkowników telewizji naziemnej.

Zablokowany