Koniec TV analogowej - lipiec 2013

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Viking

Kiedy koniec analogu?

Post autor: Viking »

Czy terminy wyłączenia analogu 30.09.2011 są aktualne? Po rozpoczęciu nadawania Mux2 z Kołowa widać ,że nadawanie Mux3 z dzisiejszymi parametrami to sztuka dla sztuki,a nie normalne, ogóldostępne nadawanie.

radiks
Posty: 30
Rejestracja: 28 czerwca 2010, o 15:37

Re: Kiedy koniec analogu?

Post autor: radiks »

Ależ ustalenie daty wyłączenia analogu jest niesamowicie proste :lol:
Żeby wyłączyć analog potrzebne jest pokrycie całego kraju 'sygnałem odtworzeniowym' w DVB-T czyli wszyscy odbierający obecnie TVN, TV4, TV PULS, POLSAT, TVP1, TVP2, TVP INFO w analogu naziemnym mają mieć te kanały dostępne w DVB-T.
MUX2 z prywatnymi sobie poradzi z tymi częstotliwościami które ma. To wystarczy +/- do pokrycia całego kraju.
MUX1 jak pokazuje dotychczasowe doświadczenie nie zafunkcjonuje jeszcze przez przynajmniej 2 lata - najpierw musi być ustawa - mamy koniec 2011 roku, potem konkursy - mamy połowę 2012, potem TVP nie będzie się mogła dogadać z prywatnymi (powtórka z roku 2009) odnośnie operatora bo prawo mamy nie takie i już mamy rok 2013 a potem przyjdzie UE i kopnie nas w D i albo się wypiszemy z tej organizacji albo wyłączymy analog. :P
W związku z tym dla odtworzenia TVP1, TVP2 i TVP INFO pozostaje MUX3, który nie będzie miał pokrycia ogólnokrajowego bez wyłączenia analogu, który nie będzie wyłączony bez ogólnokrajowego pokrycia sygnałem z MUX3, który.... :lol: :twisted:

pitair

Aktualne terminy wyłączenia nadajników analogowych.

Post autor: pitair »

Czy jest jakiś dokument który na dzień dzisiejszy wskazuje konkretne daty ASO ?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kiedy koniec analogu?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

dla poszczególnych regionów? - NIE

am00
Posty: 57
Rejestracja: 23 października 2009, o 11:04
Miejscowość: Jaraczewo
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Pokojową ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: POZNAŃ - Śrem - 25km

Re: Kiedy koniec analogu?

Post autor: am00 »

http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=6

Jak widać analog nie stanowi żadnej przeszkody we wdrażaniu NTC. Bo jeszcze przez pół roku po jego planowanym przez Urząd na 31 lipca 2013 wyłączeniu, Emitel nie włączy dwóch kluczowych stacji z MUX2.

Czyżby kolejne żniwa dla płatnych platform?

comag
Posty: 25
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:00
Odbiornik: Ariva ComboHD
Instalacja antenowa: Azart , Antena pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: comag »

We wtorek (1 marca 2011 roku) Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Telewizja analogowa zniknie w wakacje 2013 roku, z kolei dostęp do dwóch multipleksów cyfrowych będzie darmowy.
Lipiec 2013 - koniec ery analogowej TV
Podstawowym celem ustawy jest stworzenie formalno-prawnych podstaw do wprowadzenia cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce i wyłączenia nadawania analogowego do 31 lipca 2013 roku. Zgodnie z projektem ustawy, do końca lipca 2013 roku nadawania analogowego zaprzestaną: Telewizja Polska (TVP 1, TVP 2, TVP Info), Polsat, TVN, TV 4, TV Puls.. Jednocześnie wprowadzony okres przejściowy umożliwi rozpowszechnianie programów analogowo i cyfrowo. Nadawcy będą mieli czas na przejście z nadawania analogowego na cyfrowe, a mieszkańcy - na przygotowanie się do odbioru programów telewizyjnych nadawanych cyfrowo.

Szeroka kampania promująca cyfrową TV
Projekt umożliwi też sprzedaż odbiorników telewizyjnych i dekoderów cyfrowych, które nie zapewniają cyfrowego odbioru programów telewizyjnych, jedynie w przypadku pisemnego poinformowania o tym fakcie nabywcy. Ponadto klient będzie musiał pisemnie potwierdzić ten fakt. Rozwiązanie to ma chronić konsumentów przed nieświadomym nabyciem urządzeń nie spełniających wymagań technicznych.

W projekcie ustawy zaplanowano również przeprowadzenie szerokiej kampanii edukacyjno-informacyjnej. Oznacza to, że wszystkie stacje telewizyjne (TVP, Polsat, TVN, TV4, TV Puls) będą musiały na własny koszt rozpowszechniać przekazy (audycje, ogłoszenia, komunikaty) dotyczące telewizji cyfrowej. Dzięki temu obywatele otrzymają m.in. szczegółowe informacje o np. terminie wyłączenia nadawania analogowego i sposobach dostosowania odbiornika telewizyjnego do odbioru cyfrowego.

Ustawa zobowiązuje także ministra infrastruktury do przeprowadzenia kampanii informacyjnej o naziemnej telewizji cyfrowej. Obejmie ona popularyzowanie informacji związanych z odbiorem programu telewizyjnego w sposób cyfrowy. Ustawowym zadaniem ministra jest także zapewnienie bezpłatnej infolinii i strony internetowej, dzięki którym obywatele uzyskają informację o sposobie dostosowania telewizora do odbioru programu cyfrowych. Minister infrastruktury już taką stronę uruchomił: cyfryzacja.gov.pl. W ramach posiadanych kompetencji minister będzie także przeprowadzał okresowe badania na temat przygotowania gospodarstw domowych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

W projekcie ustawy przewidziano kary za nieprzestrzeganie jej przepisów. Na przykład przedsiębiorca, który sprzeda odbiornik nie zapewniający cyfrowego odbioru, bez uprzedniego poinformowania o tym klienta, może zostać ukarany karą pieniężną od 1 tys. zł do 50 tys. zł.

Zgodnie z projektem, w latach 2011-2020 maksymalny limit wydatków budżetu państwa koniecznych do przeprowadzenia rozwiązań ustawowych wynosi 8.125 tys. zł.

Projekt ustawy ma wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.



żródło http://media2.pl/media/75457-rzad:-koni ... -2013.html

krzysiekm1980

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: krzysiekm1980 »

Witam
Czy ktoś posiada informację czy wyłączenie analogowej telewizji nie uległo zmianie :?: W Lubuskim było planowane pierwotnie na 30 czerwca tego roku :!: Nigdzie nie widzę o tym żadnej informacji!

vari107

Re: Kiedy koniec analogu?

Post autor: vari107 »

JaroslawMroczkowski pisze:dla poszczególnych regionów? - NIE
I tu się Kolego mylisz.
plik RAR.
Jest to decyzja rezerwacyjna z ubiegłego lata POZWALAJĄCA wystartować MUX2 z dotychczasowymi nadawcami prywatnymi.
Określono tam jednak PRZYMUS wyłączenia nadajników analogowych PRZYNAJMNIEJ dla tych stacji (Polsat, TVN, TV4, Puls).
I są daty z rejonami.
Nadawcy to odebrali i skonsumowali więc muszą wypełnić WSZYSTKIE zapisy decyzji rezerwacyjnej NAWET JEŚLI posiadane pozwolenia są na dłuższy okres czasu.
UKE dośle im nowe - z którzym czasem obowiązywania i uwierz ale dopilnuje wypełniania zobowiązań decyzji rezerwacyjnej.
Akurat pozwolenie radiowe można szybko cofnąć decyzją administracyjną (wiem coś o tym bo mi takowe cofano).
Cofnie sie zatem te "niekompatybilne" z decyzją rezerwacyjną i wyda nowe (dla stacji analogowych) gdy zbliżać się będą odpowiedmie terminy.
Jeśli MUX1 wystartuje w rozsądnym czasie to ASO Żagań i Jemiołów są nadal aktualne na 30.06.2011. I nawet czytałem te opasłe dokumenty i jest tam poruszony "interes społeczny" i dość dobrze zbity jest ten argument (gdyby ktoś chciał dłuzej analogu).
W tym roku zatem zacznie się ASO jeśli MUX1 ruszy powiedzmy do maja.
Mój region ma ASO przewidziane na 30.10.2011.
Ciekawie ma Mazowsze. Osobno kanał 11 z Raszyna ma być wyłączony 30.10.2012 a UHF może nadawać do 31.07.2013.
I znów trzeba poszukać kanału dużej mocy UHF analogowo dla TVP1.
A może TVP1 pójdzie na 27 a TVP2 będzie w wariancie czeskim - w kaeblowkach i może FTA na satelicie jak się ramówkę tak zmieni by praw autorskich nie naruszała - nadając poza granice.
vari

radiks
Posty: 30
Rejestracja: 28 czerwca 2010, o 15:37

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: radiks »

Ciekawy jest punkt 10 Decyzji. Po jego przeanalizowaniu widać, że nie muszą wyłączać analogu dopóki nie zrobi tego TVP...czyli czekamy co będzie w decyzji na MUX1.
Szkoda, że punkt 2 gdzie jest harmonogram włączania mux2 jest zapisem martwym i nie do wyegzekwowania.

DVB-T

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: DVB-T »

Ciekawie ma Mazowsze. Osobno kanał 11 z Raszyna ma być wyłączony 30.10.2012 a UHF może nadawać do 31.07.2013.
I znów trzeba poszukać kanału dużej mocy UHF analogowo dla TVP1.
A może TVP1 pójdzie na 27 a TVP2 będzie w wariancie czeskim - w kaeblowkach i może FTA na satelicie jak się ramówkę tak zmieni by praw autorskich nie naruszała - nadając poza granice.
W tej akurat kwestii sądzę, że w Warszawie do dnia 30.10.1012 analog można spokojnie wyłączyć całkowicie. Telewizja cyfrowa w tych okolicach jest ok kilku lat i to nieprzerwanie z wszystkimi głównymi kanałami. A do tego czasu na 100% ruszy tam jeszcze MUX1 oraz w ciągu pół roku od dziś powinna rozpocząć się kampania informacyjna (taki termin zakładam na wejście w życie ustawy cyfryzacyjnej). Nie widzę potrzeby aby po 30.10.2012 w Warszawie był analog. Jak najszybciej należy zwalniać częstotliwości i podnosić moce MUX3

vari107

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: vari107 »

radiks pisze:Ciekawy jest punkt 10 Decyzji. Po jego przeanalizowaniu widać, że nie muszą wyłączać analogu dopóki nie zrobi tego TVP...czyli czekamy co będzie w decyzji na MUX1.
Szkoda, że punkt 2 gdzie jest harmonogram włączania mux2 jest zapisem martwym i nie do wyegzekwowania.
Na stronie BIP UKE są też już decyzje rezerwacyjne dla MUX1 i MUX3 oraz MUX-DVB-H.
Poczytałem MUX1 i jest harmonogram wyłączeń.
Niby lubuskie wciąż do 30.06.2011. Moje do 30.10.2011.
vari

andiks

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: andiks »

Ciekawe gdy po 31 sierpnia 2013 roku wyłącza analog a to miejsce nie bedzie mozna odebrać żadnego mux taka sytuacja może mieć miejsce i to napewno tak bedzie takim rejonem bedzie Krynica i Muszyna

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Kpc21 »

Ta decyzja już teraz nie jest ona przestrzegana, co do terminów uruchomień telewizji cyfrowej.

Tomasz Berezowski

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: Tomasz Berezowski »

Jarosław Bałuka pisze:Administracja forum zaraz zacznie wycinać posty nie związane z tematyką forum.

Temat wątku dotyczy Polsatu w formacie 16:9, nadawanego w emisji cyfrowej
To może by zrobic sekcję "Emisja Analogowa"?

Przejmiecie userów radiopolska.pl do podsekcji "Radiofonia FM", a o analogowej emisji telewizyjnej to jeszcze kilka lat można będzie dyskutować.

arik92

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: arik92 »

Wiem, że forum Emitel służy do wymiany informacji na temat radiofonii i telewizji cyfrowej.
Jednak póki co w Polsce mamy jeszcze telewizję analogową, więc dlaczego nie wymieniać się informacjami i doświadczeniami na jej temat.

Bartosz Czach

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: Bartosz Czach »

Popieram propozycję pana Tomasza. Wiem, że biznesowy interes wielu nadawców leży w cyfryzacji. Ale telewizja analogowa będzie jeszcze przynajmniej dwa lata.

Tomasz Berezowski

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: Tomasz Berezowski »

Bartosz Czach pisze:Popieram propozycję pana Tomasza. Wiem, że biznesowy interes wielu nadawców leży w cyfryzacji. Ale telewizja analogowa będzie jeszcze przynajmniej dwa lata.
4 lata. Założymy się?

Bartosz Czach

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: Bartosz Czach »

Podobno gry losowe i zakłady wzajemne legalne za bardzo nie są... Ja też się skłaniam ku ASO w 2015 roku. U nas cyfryzacja postępuje tak szybko, że jej nie widać.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: RAPIOTR »

Tomasz Berezowski pisze:
Bartosz Czach pisze:Popieram propozycję pana Tomasza. Wiem, że biznesowy interes wielu nadawców leży w cyfryzacji. Ale telewizja analogowa będzie jeszcze przynajmniej dwa lata.
4 lata. Założymy się?
Ja obstawiam trzy lata do 2014.Zresztą wcześniej skończy się ochrona tych emisji i pewnie zacznie się kocioł?. Szkoda ,że cholerny analog w trzecim paśmie blokuje nam realnie cyfryzację radia .

Wziąść także należy poprawkę na to że Polska to dziki kraj i pewnie jeśli termin na ASO będzie się zbliżał to znajdą się obrońcy interesu narodowego i ciemiężonego luda 8-) .
Może powtórzą się niezapomniane chwile coś w stylu obrona krzyża hehe ;) ?

A może nawet nastąpi w tej sprawie zjednoczenie luda z najeźdcą ciemiężycielem :lol: czyli "kapitałem prywatnym" jak rzekł wieszcz hehe. Wszystko jest możliwe w tym cyrku bo nikt interesu w wyłączeniu analogu nie ma .

Odrobina humorku nam nie zaszkodzi hehe

pozdrawiam

Tomasz Berezowski

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: Tomasz Berezowski »

RAPIOTR pisze:
Tomasz Berezowski pisze:
Bartosz Czach pisze:Popieram propozycję pana Tomasza. Wiem, że biznesowy interes wielu nadawców leży w cyfryzacji. Ale telewizja analogowa będzie jeszcze przynajmniej dwa lata.
4 lata. Założymy się?
Ja obstawiam trzy lata do 2014.Zresztą wcześniej skończy się ochrona tych emisji i pewnie zacznie się kocioł?. Szkoda ,że cholerny analog w trzecim paśmie blokuje nam realnie cyfryzację radia .

Wziąść także należy poprawkę na to że Polska to dziki kraj i pewnie jeśli termin na ASO będzie się zbliżał to znajdą się obrońcy interesu narodowego i ciemiężonego luda 8-) .
Może powtórzą się niezapomniane chwile coś w stylu obrona krzyża hehe ;) ?

A może nawet nastąpi w tej sprawie zjednoczenie luda z najeźdcą ciemiężycielem :lol: czyli "kapitałem prywatnym" jak rzekł wieszcz hehe. Wszystko jest możliwe w tym cyrku bo nikt interesu w wyłączeniu analogu nie ma .

Odrobina humorku nam nie zaszkodzi hehe

pozdrawiam
Heh, zobaczycie, kto nie będzie chciał wyłączyć analogu. I dlaczego nie będzie to TVN :-)))

Zablokowany