Koniec TV analogowej - lipiec 2013

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
_Martin_

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: _Martin_ »

DVBManiak pisze:Masz rację Bartosz. Ten termin 31.07.2013 powinien być bardzo twardo przestrzegany jak nie wiem co i ostre sankcje w emisji powinny być za niedostosowanie się. To pewnie podziałałoby.
Bartosz Czach pisze: Karami finansowymi nikt się nie przejmie. A szczególnie hamulcowy cyfryzacji, czyli TVP. Najwyżej oszczędzą na produkcjach i będzie więcej papki dla ciemnego ludu.



Wysokość kary pieniężnej wynosi do 3 % przychodu podmiotu.

w 2010 TVP odnotowała przychód 1 mld 616 mln zł

3% to maksymalnie około 48,5 miliona złotych.

Dla Was to nie jest ostra kara?

Po za tym jest to jawne działanie wbrew prawu, a to nie może się zdarzyć w telewizji publicznej.

Każdy będzie chciał jej uniknąć bo i tak musi przejść na nadawanie cyfrowe. Moim zdaniem TVP wyłączy analog przed 31.07.2013.

vari107

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: vari107 »

Bartosz Czach pisze:
vari107 pisze:Tylko problem jest taki, że TVP PRZEJĘŁA rolę hamulcowego od TVNu i Polsatu
Proszę o jasne dowody. To TVP obudziła się z przetargiem gdy emisja miała ruszać. Nie ma żadnych dowodów na Twoją tezę. TVN i Polsat wspólnie poszukiwali rozwiązań. Zaprosili TVP tdo współpracy przy cyfryzacji. Publiczna ich olała. Gdyby nie zachowanie TVP, mielibyśmy już trzy MUXy i niedługo część Polski bez emisji analogowej. Mamy teraz podstawy by twierdzić, że TVP nie wyłączy analogu w terminie.
No cóż. A'propos dowodów to przypomniał mi się rysunek satyryczny Mleczki:
Stoi facet a obok niego taki malutki krasnoludek w czerwonej czapeczce.
Facet mówi (chmurka): "DOWODY ! DOWODY ! Każdy może powiedzieć, że jest krasnoludkiem"...
Otóż wystarczy przeczytać (sorry, ale poszukaj sam przez google) stanowiska konsultacyjne ITI oraz Polsatu, gdy próbowano cokolwiek uzgodnić.
A POT ? Gdy TVP testowała MPEG-2 to POT upierał się przy MPEG-4. Gdy TVP uruchomiła testy MPEG-4 to POT w Poznaniu zaczął nadawać... w MPEG-2 !!!
Teraz POT znikł bo było to ciało mające hamować cyfryzację ILE SIĘ DA (a dłużej się nie da).
Ja zadałem wtedy sobie trud i czytałem na stronie UKE WSZYSTKIE i W CAŁOŚCI stanowiska konsultacyjne nadawców i operatorów.
Generalnie było tak, ze "nie bo nie" a jak już się UKE zgadzało to kolejne zmiany stanowiska.
Może i dzieki temu mamy MPEG-4 (w sumie dobrze), ale gdy już sieć testów TVP się rozrastała to "internauci" (urabiacze opinii_ zaczęli gardłować za DVB-T2, mino że WTEDY standard ten nie wyszedł poza laboratoria nawet na zachodzie (zadna stacja nie nadawała).
Gdy już dłużej nie można było czekać i gdy udalo się wreszcie wsadzić do TVP swoich i posusznych prezesów (mogących hamować od środka) to się prywaciarze zgodzili na osobny MUX (a pamieta ktoś moje posty z połowy dziesieciolecia gdy mówiłem, że wspólny MUX TVP i prywatnych nie ma szans z powodu spodziewanego torpedowania każdego KONIECZNEGO W PRZYPADKU MULTIPLEKSU, uzgadniania).
Oj trzeba poszukać w archiwum forum.radiopolska.pl
Tak więc krakałem i wykrakałem.
Sam zresztą raz popełniłem osobisty list do Prezes UKE w któym przedstawiłem (jako stary analityk NKWD) co nas czeka (Czerezwyczajnyj komitiet). :lol:
Poruszyłem tam nie tylko sprawy DVB-T i mam satysfakcję, że część moich opinii znalazła odzwierciedlenie w pewnych marginalnych ale jednak decyzjach.
Pani Streżyńska po prostu należy do ludzi, którzy dają się przekonać gdy ktoś ma argumenty.
Jednocześnie nie pracuję w żadnej firmie i nie jestem niczyim lobbystą (poza swoim zdrowym rozsądkiem).
Niestety zdrowy rozsądek podpowiadał, że kraj w którym są 4 lub 5 platform satelitarnych, płatnej TV, nie ma miejsca dla poszerzania bezpłatnego odbioru o jakikolwiek program. A gdy powstala Cyfra + obok istniejącej Wizji TV, to "analitycy" mówili, że w Polsce nie ma miejsca dla dwóch platform.
Otóż jest.
To tak jak z komunikacją Wolina z Międzyzdrojami.
Jest PKP, PKS, Emilbus, Jomsborg i jeszcze coś (trzy ostatnie to prywatne busy).
Niestey o 10:50 odjeżdżają... wszystkie o jednej godzinie.
Potem są około południa (też w odstępach kilku miniut).
Czemu ? To jak z psem.
Czemu pies liże się po jajach ? Bo może !
Czemu przez dwie godziny nie ma ŻADNEJ komunikacji pomiedzy dwoma miasteczkami, oddalonymi o 12 km ?
BO MOŻE.
Wystarczy, że rozwali się (nawsadza prezesów, podzieli na kilkanaście spółek i rozrost zatrudnienia ale biurowego dla krewnych i znajomych polityków) PKP.
A reszta dostosuje się do dziurawego rozkładu jazdy w ten sposób, że jeden pilnuje drugiego czy aby nie jedzie, gdy i my nie jedziemy.
Kolejne porównianie : kominiarze.
DWA LATA szukałem kominiarza, 13 km od Międzyzdrojów by wyczyścił komin do kominka.
Szukałem w promieniu...70km.
I w końcu znalazłem.
Jeden przyjechał i wlazł na dach, a że miał 70 lat to sam go musiałem ściągać (do komina nie doszedł).
Drugi przyjechał i opierniczył mnie, że... nie mam wystarczajacej drabiny (dobrze, że nie opierniczał za brak kuli i wyciora).
Trzeci przyjechał teoretyk od pieczątek.
Wziął 110 PLN (chciał 150 ale udałem, że nie mam wiecej), zajrzał do kominka, zapalił tam świeczkę, powiedział, że jest "cug" i wcale na dach włazić nie trzeba.
Od czwartego do piętnastego żaden nie chciał przyjechać, bo "za daleko".
Piętnasty przyznał mi się na czym ta gra polega, gdy zaofiarowałem przywiezienie i odwiezienie go za darmo, plus forsa dla niego za robotę.
- Panie ! A po co mnie jechać do pana na pół dnia, jak ja przez ten czas podstawię u pieciu klientów (pewnie bez ich odwiedzania) pięć pieczątek, ze instalacja sprawna i od kazdego wezmę tyle, ile od pana za brudną robotę (hehe).
O ! I tak jest z cyfryzacją.
Nie będę dowodził linkami bo mi się po raz któryś nie chce.
Kto ma umysł otwarty ŚLEDZI SPRAWY CYFRYZACJI ten sam doszedł do takich samych wniosków do jakich doszedłem ja (bo to żadna filozofia).
vari
ps. Sorry za interpunkcję i styl ale żem się wkurzył.

vari107

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: vari107 »

_Martin_ pisze: Wysokość kary pieniężnej wynosi do 3 % przychodu podmiotu.
w 2010 TVP odnotowała przychód 1 mld 616 mln zł
3% to maksymalnie około 48,5 miliona złotych.
Dla Was to nie jest ostra kara?
Po za tym jest to jawne działanie wbrew prawu, a to nie może się zdarzyć w telewizji publicznej.
Każdy będzie chciał jej uniknąć bo i tak musi przejść na nadawanie cyfrowe. Moim zdaniem TVP wyłączy analog przed 31.07.2013.
Oj, oj...
Duży może więcej.
Sorry Winetou, ale siedzę w temacie łączności od 14 roku życia.
I niejedno widziałem.
Widziałem, jak po wstąpeniu do NATO, nagle PAR (ileś tam nazw wstecz poprzednik UKE), nakazało wszystkim użytkownikom pasma radiokomunikacji ruchomej lądowej (cywilnej komercyjnej) 300 MHz, opuszczenie pasma w ciągu... 48 godzin.
Zwłaszcza niektore kanały.
I były takie firmy jak korporacje radio-taxi (z 300-toma samochodami czyli 301 stacji), które się dowiedziały iż muszą zaprzestać używania częstotliwości w ciągu tych 48 godzin...
No i weź kup i zamontuj w ciągu tego czasu radiostacje na inne pasmo (np 80 MHz)...
"Ze wzgledu na obronność Państwa...".
Oczywiscie tę samą decyzję otrzymała TPSA na system RSŁA-300MHz.
I co ? I kto (jak myślicie) był ostatnim opuszczającym to pasmo (z poślizgiem... 4 lat) ?
Właśnie TPSA.
Toż nawet w czasie międzynarodowych ćwiczeń lotniczych pod Poznaniem, kolega (nasłuchowiec) zarejestrował taką oto rozmowę (akurat polskich lotników):
- Magic 245, czy ty też słyszysz tę rozmowę telefoniczną ?
- Tak, przejdź na kanał Bravo.
A to rozjechane (o 5 kHz wystarczy) RSŁA z Radmorem FM-316 w środku dawało się zrozumiale odebrać (mimo używania emisji G3E) na radiostacji lotniczej z wąskim filtrem (i dlatego zrozumiale na zboczu tegoż), pracujacej w A3E.
Toż sam na centrali CMK Koło I/II miałem pod opieką kilka sztuk RSŁA p-p a 300 MHz i tyleż na 160 MHz.
Podobnie jeden z Parków Narodowych, którego z nazwy nie wymienię bo kumpel tam pracuje (i stad wiem co i jak).
Nie dosć, że pozwolenia w służbie RRL w Polsce przewidują moc ERP maksymalnie do 15W to tam każdy radiotelefon ma minimum 60W (bo akurat stosowany typ Motoroli tyle ma MINIMALNIE ustawiane sofwareowo).
Maksymalnych 120W nikt nie programuje bo radio się grzeje oraz są problemy z zasilaniem.
Jak się (na)lesnik rozgada w swoje Ładzie Nivie to po 15 minutach już zapalić silnika nie może.
Poza tym to jest małe Miki (bo tak kazda państwowa firma robi, że akurat mocy nie przestrzega).
Gorzej, że admin sieci stawia sam na samodzielnie wybranych częstotliwościach... piracki przemiennik (zresztą mojego projektu) pracujący dla... pracowników tegoż Parku.
Gadają i nie wiedzą, że piracko.
Bo kanałów brakuje a kanał kosztuje.
UK nie podskoczy bo podmiotem jest Park Narodowy.
W razie czego jak w Misiu: "zapłacimy, i nie sprzedamy tego misia muzeum nawet narodowemu za milion".
Skoro TP, Pari narodowe i sporo innych instytucji może piracić to czemu nie TVP.
TVP zresztą piraci ale mało kto o tym wie.
Posiada radiotelefony Icom IC-F210S pracujące na kanałach danego LPD 433 MHz (od 433,075 MHz do 434,775 MHz).
LPD miało tam prawo pracować z mocą... 10 mW (0,01W).
A ile zażyczyła sobe zaprogramować TVP ?
Ile fabryka dała czyli 25W.
No bo ja te radia sprzedawałem i osobiscie programowałem (pracujac wtedy w jednej z firm sprzedajacych takie systemy).
Było to w 2000 roku.
Do dziś TVP korzysta z tych radiotelefonów w wozach reporterskich (nie we wszystkich).
Tam nawet mój podpis na (nieważnej już) gwarancji jest.
Sam mówiłem do upowaznionego do zakupu pracownika TVP, ze to będzie pirackie.
- Niech pan nie gada tylko programuje.
- OK. Nie mój cyrk, nie moje małpy.
Zresztą TVP ma pzydział legalny do takich celów na 171 MHz a dawniej miała na 44 MHz (gdy to pasmo było cywilnym u nas).
Co nie przeszkadza, że realizator w wozie z kamerzystami gada na 433 MHz (kamerzyści maja legalne LPD z mocą 10 mW ale wozy mają już 25W i czasem na spore odległosci pomiędzy sobą gadają).
Zresztą samo UKE jest piratem.
Przynajmniej Departament Zarządzania Częstotliwosciami.
Dowody ? (krasnoludki kurde balans)
Krajowa Tablica Przeznaczeń Częstotliwości
Pozycja porzadkowa numer 261.
I dla porównania:
Pobierz plik.
Na pozycji porządkowej numer 8914 niezgodny z zapisem 261 przydział dla firmy w Sosnowcu.
Na pozycji 8914, w Krakowie.
Teraz pierwsza lepsza Delegatura - Warszawa.
Pobierz plik.
Na pozycji numer 10582 Brójce. Bukowca.
Jedna stacja stała i dwie noszone.
Wszystkie z nielegalnym przydziałem, bo przydział niezgodny z prawem (poza pasmem służby RUCHOMEJ).
A przydział dla kategorii służby RUCHOMA (dyspozytorska "A").
Dalej Garwolin, sześć stacji.
Więcej mi się sprawdzać nie chce.
To nie pierwszy kwiatek bubla prawnego.
Ministerstwo Infrastruktury swego czasu nowelizując rozporządzenie o urządzeniach radiowych nie wymagajacych pozwolenia... "zniknęło" akapit "urządzeń końcowych dołączanych do zakończeń publicznych sieci telekomunikacyjnych" a więc na krótki (na szczęscie) czas ZDELEGALIZOWAŁO telefony bezprzewodowe.
Poprawiajac to , zrobiło kilka innych baboli o których nie napiszę bo przydają się w sądzie za pewien jeden konkretny wycinek piractwa radiowego (legalizują takowy wbrew intencji prawodawcy).
Dowody ? No nie mogę już więcej udowadniać, że jestem krasnoludkiem.
Ważne, że TVP JEST piratem (nasłuch kolegów w Warszawie potwierdza aktywność, choć już sporadyczną wozów TVP na 433 MHz).
Może niewyłączajac nadajnika analogowego było by to bardziej jaskrawe (po 30 czerwca np na kanale 32 w Jemiołowie, ale i tak nikt o tym nie powie (nawet konkurencja) w Faktach bo jest takia zasada "podstoliny" (pod stołem ...hm...usługi).
Uzgodnienia pod stołem możliwe4 są ponad podziałami.
Nie mówimy na antenie o SWOJEJ KUCHNI. Nawet sobie nawzajem nie podsrywamy.
Dlatego próżno szukać CZEGOKOLWIEK o DVB-T w telewizji.
Widz ma być bezrozumną małpą a i tak promil społeczeństwa zrozumie czemu stacja na kanale 32, którą ogląda od 1995 roku (wcześniej TVP1 w Jemiołowie była na kanale 3-cim), ma być nagle nielegalna...
Ba ! Gotów nawet bronić TVP przed "szeryfem w spódnicy" zabierajacym mu ulubione M jak Mdłości czy Jak Oni Wyją.
vari

_Martin_

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: _Martin_ »

[quote="vari107"]

Oj, oj...
Duży może więcej.
Sorry Winetou, ale siedzę w temacie łączności od 14 roku życia.
I niejedno widziałem... [quote]

No nie wiem co mam ci odpowiedziec :D

Ale jako najstarszy Indianin TVP nie bedzie chciało przedluzyc o kilka miesiecy transmisje analogu za 48 milionów.

Dyrektor tvp technologie tez okreslil ze tvp musi zdarzyc przed ta data.

zobaczymy jak bedzie :P

vari107

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: vari107 »

Zawsze byłem zdania, że w Polsce urzędnicy za podejmowane przez siebie decyzje (i zaniechania) powinni odpowiadać całym swym majątkiem.
Już w 1990 roku w zawodówce sformułowałem tę tezę, na co mi jeden odpowiedział, że "nikt by nie chciał być urzędnikiem".
Ba ! I niejeden nadal by chciał, ale wtedy właśnie do konkursów przystępowali by sami uczciwi ideowcy.
W końcu bezrobocie panuje a państwowa posada jest pewna.
Po prostu zrezygnowali by kombinatorzy i krewni oraz znajomi prezesa.
Oczywiście majątek przepisany np na żonę nadal podlegałby ściganiu.
Przed wojną, urzędnicy za to samo wykroczenie lub przestępstwo odpowiadali surowiej.
Bo mieli dawać przykład a i sami mieli władzę, która rozzuchwala.
Teraz to jak babcia z cebulą, handluje w centrum to ją Straż Miejska łapie, wlepia 500 PLN a potem komornik.
Jak poseł jedzie pijany to się powie, że odmówił kontroli a jest przecież immunitet...
Zresztą na różnych forach jest wielu co bronią "znanych ludzi" bo są znani.
"No może i gwałcił te dzieci, ale jakiż to znany w świecie psycholog !".
Czyli - "nie karać".
"Ro-mecz-ku, przyjazd nieaktualny, Rysiek".
Nie ma takiego miasta Lądyn...
vari

raven-kt

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: raven-kt »

Panowie zaraz zaczyna się kampania oj znów zaczną obiecywać nam cuda :lol:

vari107

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: vari107 »

raven-kt pisze:Panowie zaraz zaczyna się kampania oj znów zaczną obiecywać nam cuda :lol:
A TVN Warszawa mimo zaprzestania produkcji programu, wciąż zajmuje kanał.
To tlko potwierdza wcześniejsze diagnozy.
Pies ogrodnika siedzi na kanale 53. aby ktoś go nie chapnął (UKE chętnie przydziela do testów).
Boją się, żeby ktoś następnego testu HD nie odpalił ? Pewnie tak.
KRRiT powinna się tym zająć, chyba że emitujac taśmę z zapchajdziurami, TVN obchodzi prawo, udając, że cały czas oficjalnie nadaje "program".
To już bym wolał obrotową kamerę z panoramą Warszawy w HD z jakimś softem robiacym czasem zbliżenia co ciekawszych obiektów (z długimi nogami... :lol: ).
vari

DVBManiak

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: DVBManiak »

Mogliby zabrać ten kanał i zwiększyć o moc tvn warszawa moc polsatu hd. Albo dać tam jakiś kanał na test.

DVB-T

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: DVB-T »

DVBManiak pisze:Mogliby zabrać ten kanał i zwiększyć o moc tvn warszawa moc polsatu hd. Albo dać tam jakiś kanał na test.
Moce obu kanałów są nie związane ze sobą :) Polsat HD nie może mieć większej mocy, ze względu na programy analogowe nadające na kanale 29 w okolicy, a konkretnie TVP1 z Płock Rachocin z mocą 1000kW na kanale 29.

edit:
mój 400 post :D

DVBManiak

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: DVBManiak »

Dzięki DVB-T tym postem odpowiedziałeś też chyba na pytanie kolegi z tego wątku http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=100. Pewnie nie może odebrać Polsat HD ze względu na 1000kW z Rachocina.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: qwerty »

Gdzie ci 2 miejsca w multipleksie 2 leżą obłogiem? Są zarezerwowane i koniec. Gdzie multipleks 1 leży obłogiem, gdy wiadomo co będzie tam emitowane?
Kino Polska i Ale kino nie są zainteresowane (nie mogą być w) dvb-t.
Warszawa i tak jest uprzywilejowana, gdyż dziwnym trafem są częstotliwości na 14 przekazów analogowych i 5 cyfrowych.

mir1111

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: mir1111 »

qwerty pisze:Gdzie ci 2 miejsca w multipleksie 2 leżą obłogiem? Są zarezerwowane i koniec. Gdzie multipleks 1 leży obłogiem, gdy wiadomo co będzie tam emitowane?
Kino Polska i Ale kino nie są zainteresowane (nie mogą być w) dvb-t.
Warszawa i tak jest uprzywilejowana, gdyż dziwnym trafem są częstotliwości na 14 przekazów analogowych i 5 cyfrowych.
Konkurs na 4 miejsca w Mux-1 roztrzygnięty.Czytaj www.cyfryzacja.gov.pl
http://cyfryzacja.gov.pl/Konkurs,na,4,m ... y,410.html

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: DanielK »

vari107 pisze:Właśnie czytam decyzję UKE numer DZC-WTV-5157-2[09[17], dostępną tutaj na dole strony.
Pojawił się wykaz datowany na 16 maja 2011 a w nim z ciekawostek, (zdaje się nowy wpis?) pozwolenie na analogowe TVP 2 z RTCN Jemiołów ważne do 30 czerwca 2011.
Do 30 września ważne na TVP 1 i TVP 2 z RTCN Jelenia Góra/ Śnieżne Kotły.

EDIT:
Znalazłem wykaz pozwoleń z 15 kwietnia 2011 i w nim również są te wpisy.

Ogólnie dużo jest rozbieżności w tych pozwoleniach... Niby to TVP 1 k.32 byłby wyłączony, a w tym wykazie to TVP 2 k.29.


BTW. Żeby nikt nie ucierpiał to w południowo-zachodniej Polsce od ręki można wyłączyć analogowe:
k.21 - TVP 1 - RTCN Wichów (idealne na mux III SFN lubuskie)
k.37 - TVP 2 - Lubań (idealne np. na MUX II - dla którego na okres przejściowy nie ma wolnego kanału na terenie dawnego woj. jeleniogórskiego).

wiwany
Posty: 56
Rejestracja: 21 grudnia 2008, o 22:04

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: wiwany »

qwerty pisze:Gdzie ci 2 miejsca w multipleksie 2 leżą obłogiem? Są zarezerwowane i koniec. Gdzie multipleks 1 leży obłogiem, gdy wiadomo co będzie tam emitowane?
Kino Polska i Ale kino nie są zainteresowane (nie mogą być w) dvb-t.
Warszawa i tak jest uprzywilejowana, gdyż dziwnym trafem są częstotliwości na 14 przekazów analogowych i 5 cyfrowych.

Zupełny to OT, ale coś może leżeć oDłogiem. Nie inaczej.

vari107

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: vari107 »

qwerty pisze:Gdzie ci 2 miejsca w multipleksie 2 leżą obłogiem? Są zarezerwowane i koniec. Gdzie multipleks 1 leży obłogiem, gdy wiadomo co będzie tam emitowane?
Kino Polska i Ale kino nie są zainteresowane (nie mogą być w) dvb-t.
Warszawa i tak jest uprzywilejowana, gdyż dziwnym trafem są częstotliwości na 14 przekazów analogowych i 5 cyfrowych.
Leżą. Leżą odłogiem.
Bo KRRiT postarała się, by nie dać zapisu o wygaśnięciu rezerwacji w przypadku braku rozpoczęcia działalnosci do dnia...
Tak się robi w przypadku przydziału częstotliwości (po którejś nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego to wprowadzono, gdy wiele firm powiązanych kapitałowo z wielki operatorami GSM masowo dzierżawiło np kanały WiMax i nic nie robiło - by kto inny nie capnął i nie uruchomił konkurencji).
Teraz Prezes UKE ma prawo odebrać rezerwację częstotliwości, gdy ta jest niewykorzystywana lub niewykorzystywana w sposób efektywny.
Swego czasu Anna Streżyńska wykorzystała ten zapis w stosunku do PTK Centertel i zagroziła odebraniem pasma 450 MHz wykorzystywanego do NMT-450i.
Mimo, że Centertel jako pierwszy dostał koncesję (wtedy były takowe) na pierwszą, analogową jeszcze, sieć komórkową, w roku 1992 to dostał ją na... 25 lat !
Prezes UKE zmusiła Centertel (a w zasadzie jego właściciela czyli TPSA a tak naprawdę to jej właściciela czyli France Telecom) do wprowadzenia usługi CDMA na 450 MHz (dzięki temu mogę pisać tego posta).
France Telecom panicznie bał się CDMA bo francuskie firmy nie wytwarzały sprzętu do obsługi tej technologii (Alcatel, Sagem itp "potentaci").
Nawet doszło do tego, że dość dobrą, pilotażową sieć radiodostępów CDMA 800 MHz TP wyłączyłą, gdy ją kupił France Telecom i zaczęto abonentów przełączać na... analogowe NMT-450i.
Nie dość że wcześniej taki abonent byl chroniony przed podsluchem i bezpeczny przed nieautoryzowanymi połączeniami to później oba zagrożenia mu sprezentowano.
Tak, tak - w przeciwieństwie do abonentow komórkowych, abonenci radiodostępów stacjonarnych w sieci NMT byli obsługiwani przez centrale DSC firmy DGT z Gdańska.
Przed modernizacją (a wymusiłem wręcz ją, szeregiem publikacji po własnych testach bezpieczeństwa), można było dzwonić na koszt abonentow STACJONARNYCH NMT-450i.
Teraz już się nie da (w prosty sposób).
Podobnie zmodernizowano RSŁA-160MHz (jeszcze 92 sztuki w kraju pracują).
Niestety oba systemy nie zapewniają ŻADNEJ poufności przekazu i czasem słychać sąsiada... w telewizorze.
Tak więc wracając do tematu - Prezes UKE skorzystał ze swego prawa i udało mu się.
Teraz każdy chce mieć kawałek pasma UHF dla świadczenia dostępu do internetu (Plus ma i Orange ma ale nikt więcej).
Poodbnie powinno być z miejscami w MUXach.
Ale nie jest i to skrzętnie wykorzystują nadawcy.
Gdyby było jak powinno, to taki leżący jednak IMHO odłogiem kawałek dobra, powinien trafić w lepsze ręce.
vari

Bartosz Czach

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Bartosz Czach »

vari107 pisze:Leżą. Leżą odłogiem.
Bredzisz Pan jak po denaturacie. Nie leżą odłogiem. 30 maja staruje TV6. Polsat Sport News też niebawem ruszy. Każda stacja przed startem nadaje planszę testową. Czy to wychodzi od niej czy od opretatora, nie jest istotne.

DVB-T

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: DVB-T »

Bartosz Czach pisze:
vari107 pisze:Leżą. Leżą odłogiem.
Bredzisz Pan jak po denaturacie. Nie leżą odłogiem. 30 maja staruje TV6. Polsat Sport News też niebawem ruszy. Każda stacja przed startem nadaje planszę testową. Czy to wychodzi od niej czy od opretatora, nie jest istotne.
Oczywiście, że leżą odłogiem. Zbyt długo. Zwłaszcza dla Polsatu, który ma potencjał aby taki kanał jak PSN uruchomić w ciągu miesiąca. A nie zapominajmy, że żadna oficjalna data startu nie jest podana i nie wiadomo jak długo przyjdzie nam jeszcze poczekać. To samo tyczy się Puls2, który już jest zapowiadany na 2012, czyli 2 lata po starcie MUX2. W mojej opinii powinien być nałożony termin, np. półroczny, a po jego przekroczeniu utrata miejsca w MUXie i wpuszczenie innej chętnej stacji na warunkach finansowych i organizacyjnych poprzednika prawnego, który nie wywiązał się z umowy.

Bartosz Czach

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Bartosz Czach »

Akurat PULS2 nadaje od grudnia program testowy. I wcale nie jest to ta sama treść od startu.
PSN w sierpniu podobno ma wystartować na dobre. Pamiętaj, że Polsat kocha testować emisje niełychanie długo. Rekord to chyba dwa lata. O TV6 już pisałem.

DVB-T

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: DVB-T »

Puls nadaje program testowy, chyba przewrócę się ze śmiechu :lol: zapowiedzi programów na Puls1 :lol: wartość dla widza nieoceniona.

A termin sierpniowy PSN jak i każdy inny jest tylko przypuszczeniem. Tak czy inaczej przynajmniej pół roku za późno. Czy usprawiedliwieniem dla nich jest to, że lubią długo testować? Błagam Cię...

Bartosz Czach

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Bartosz Czach »

DVB-T pisze:Puls nadaje program testowy, chyba przewrócę się ze śmiechu :lol: zapowiedzi programów na Puls1
A co to za kanały Puls i PULS1? Z tego co wiem, na PULS2 emitowane są zapowiedzi programowe TV PULS. Jest to pomocne, ponieważ oglądając taki kanał można zapoznać się z ofertą i znaleźć coś dla siebie.
Idąc Twoi tokiem rozumowania, wyśmiej gazety, EPG, teletekst i program TV ze stron internetowych.

Zablokowany