Koniec TV analogowej - lipiec 2013

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
maju

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: maju »

Wracając do tematu.
Harmonogram (niekompletny i wg. mnie niespójny) już jest od dawna na stronach UKE, problem tylko jak będzie z jego realizacją. Dla przykładu wyłączenie analogu dla Przemyśla i Leżajska już 30 09 2011 ( MUX 2 dopiero ruszył a MUX 3 nie ma jeszcze terminu - 4 etap).
Wygląda na to że w tych okolicach wielu się zdziwi jak nie będzie programu TV , bo wiedza o tym jest tu praktycznie zerowa!

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: ks41 »

maju pisze:Wracając do tematu.
Harmonogram (niekompletny i wg. mnie niespójny) już jest od dawna na stronach UKE, problem tylko jak będzie z jego realizacją. Dla przykładu wyłączenie analogu dla Przemyśla i Leżajska już 30 09 2011 ( MUX 2 dopiero ruszył a MUX 3 nie ma jeszcze terminu - 4 etap).
Wygląda na to że w tych okolicach wielu się zdziwi jak nie będzie programu TV , bo wiedza o tym jest tu praktycznie zerowa!
Tamte harmonogramy są nieaktualne.

andiks

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: andiks »

ks41 pisze:
maju pisze:Wracając do tematu.
Harmonogram (niekompletny i wg. mnie niespójny) już jest od dawna na stronach UKE, problem tylko jak będzie z jego realizacją. Dla przykładu wyłączenie analogu dla Przemyśla i Leżajska już 30 09 2011 ( MUX 2 dopiero ruszył a MUX 3 nie ma jeszcze terminu - 4 etap).
Wygląda na to że w tych okolicach wielu się zdziwi jak nie będzie programu TV , bo wiedza o tym jest tu praktycznie zerowa!
Tamte harmonogramy są nieaktualne.
Czwartego etapu nie bedzie wdrazanego kanlłu mux 3 do czasu gdy kanały analogowe nie zostaną zwolnione przede wszystkim przez TVP

maju

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: maju »

andiks pisze:
ks41 pisze:
maju pisze:Wracając do tematu.
Harmonogram (niekompletny i wg. mnie niespójny) już jest od dawna na stronach UKE, problem tylko jak będzie z jego realizacją. Dla przykładu wyłączenie analogu dla Przemyśla i Leżajska już 30 09 2011 ( MUX 2 dopiero ruszył a MUX 3 nie ma jeszcze terminu - 4 etap).
Wygląda na to że w tych okolicach wielu się zdziwi jak nie będzie programu TV , bo wiedza o tym jest tu praktycznie zerowa!
Tamte harmonogramy są nieaktualne.
Czwartego etapu nie bedzie wdrazanego kanlłu mux 3 do czasu gdy kanały analogowe nie zostaną zwolnione przede wszystkim przez TVP
Jeżeli to prawda, to przez jakiś czas nie będzie tam ani MUX 3 (TVP),jak i programów TVP (analog), czyli raczej to na jakiś żart wygląda. Taką dwumiesięczną dziurę widziałem kiedyś w harmonogramie z UKE (chyba?).

DVB-T

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: DVB-T »

maju pisze:
Jeżeli to prawda, to przez jakiś czas nie będzie tam ani MUX 3 (TVP),jak i programów TVP (analog), czyli raczej to na jakiś żart wygląda. Taką dwumiesięczną dziurę widziałem kiedyś w harmonogramie z UKE (chyba?).
Zapominasz jeszcze, że przed wyłączeniem analogu będzie działał MUX1 z kanałami TVP. Dziury nie będzie

andiks

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: andiks »

TVP powinna miec w całoci mux 1 i mux3 natomiast pozostałe stacje komercyjne

DVB-T

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: DVB-T »

DVB-T pisze:Zapominasz jeszcze, że przed wyłączeniem analogu będzie działał MUX1 z kanałami TVP. Dziury nie będzie
maju pisze:MUX1 czy MUX3 powinien działać przez kilka lat (min. 2)razem z analogową TV (za to ściągają abonament) zwłaszcza tam gdzie żyją ludzie mniej zamożni nie można tego robić w ten sposób - kup nowy TV lub tuner bo nie będziesz oglądał programu.
Teraz ,gdy jak widzę nie ma nowego harmonogramu który jest obowiązujący dla tego terenu opieram się na starych "planach" które na razie realizują (MUX2) na czas. Nawet gdyby wyłączyli tylko TVN i Polsat (analog) wg. starego planu to dwa miesiące na przestawienie się to kpiny jak i to że jak widzę nikt nic w tej sprawie nie wie na 100%.
Więc zaufaj, że ja w tej sprawie wiem na 100% i wyłączeń analogu w Twojej okolicy we wrześniu nie będzie. Zauważ, że województwo lubuskie już od czerwca powinno być pozbawione analogu wg tego harmonogramu, a jednak wszystko działa po staremu. Jedynymi obowiązującymi harmonogramami są te dotyczące uruchomień MUX2 i MUX3. Obecnie czekamy na harmonogram MUX1, po jego ustaleniu będzie można ustalić harmonogram wyłączeń analogu, a jak będzie wiadomo, kiedy zostaną wyłączone emisje analogowe, to zostanie doprecyzowany etap 4 uruchamiania emisji MUX3, czyli pełne pokrycie nim Polski na docelowych częstotliwościach.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Puma »

andiks pisze:TVP powinna miec w całoci mux 1 i mux3 natomiast pozostałe stacje komercyjne
Nie zgadzam się z tym, popatrz i powiedz czy MUX III jest zapełniony i co TVP obiecała np. TVP Seriale.

Naturalnie że harmonogram wyłączeń można sobie gdzieś wsadzić, póki nie znamy harmonogramu MUX I póty nie można planować wyłączeń.

andiks

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: andiks »

Emitel uzgodnił harmonogram jesli nie to napewno konczą ustalac gdzie co i kiedy właczyć. W sumie harmonogram powinien być wytyczna tak zeby mozna było zmienic gdy to będzie konieczne. Po uruchomieniu emisji okaże sie gdzie jest odbiór a gdzie brak i potrzebne bedą uzupełnienia w sieci. W grudniu tego roku 2011 mają ruszyć pierwsze nadajniki zobaczymy gdzie będzie emisja. Przeczuwam ze poki co do 2013 roku emisja dwóch multipleksów nie wyjdzie poza obiekty sredniej i dużej mocy a dziury w odbiorze zostana po 1 lipca 2013 roku. Mimo ze mux1 i mux3 bedzie wdrażany. Wszystkie nie dociągniecia wyjda wczasie wdrazania nie wszystko da sie przewidziec ale błedem jest nie uwzglednienie niespodzianek.

DVB-T

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: DVB-T »

Na stronach UKE pojawiła się informacja, że w związku z ustaleniem harmonogramu uruchomień MUX1, trwają prace nad ustaleniem harmonogramu wyłączeń telewizji analogowej. Link: http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=11

DVBManiak

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: DVBManiak »

Zatem czekamy.

marek_g
Posty: 43
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 02:05
Odbiornik: Samsung LE37D550
Instalacja antenowa: "antena siatkowa" + symetryzator/ 10 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżąjsk: RTCN *Giedlarowa*

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: marek_g »

Tak czytałem na Wikipedii o ASO i mnie naszło kto najwięcej zyska na wyłączeniu analogu (było tam magiczne zdanie mówiące, że w większości krajów wyłączenie analogu naziemnego nie oznaczało wyłączenia analogu kablowego). Wcześniej myślałem, że firmy które oferują DVB-S i DVB-C najwięcej zyskają. Ale tak naprawdę najwięcej zyskają kablówki analogowe, no bo przecież są osoby które nie będą chciały wymieniać TV, no to firmy z kablówką analogową z pewnością nie przepuszczą takiej okazji.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Kpc21 »

Tylko komu będzie się opłacało płacić co miesiąc kablówce zamiast kupić tuner? Taki tuner po maksymalnie 1,5 roku by się zwrócił.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: apk »

W Czechach ostatni nadajnik analogowy planują wyłączyć wcześniej niż harmonogram zakładał czyli 30 Listopada 2011 roku .
Ostatnim krokiem w kierunku realizacji tego kroku jest podpis prezydenta Vaclava Klausa, poprawka do ustawy o Telewizji Czeskiej.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Puma »

W moim regionie spokojnie za rok mogą wyłączyć nadawanie analogowe. MUX I wystartuje do 31 maja 2012 i kilka miesięcy wystarczy na nadawanie analogu i cyfry jednocześnie.
Dopiero po wyłączeniu analogu można ocenić w pełni sygnał cyfrowy, zobaczyć gdzie są wymagany doświetlenia itd.

Awatar użytkownika
Boguś
Posty: 20
Rejestracja: 19 września 2011, o 12:32
Odbiornik: Golden Media UNI-BOX 9080 CRCI HD PVR COMBO Plus
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Baranówka(0,4km) Sucha Góra(35,3km)

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Boguś »

Na http://www.naziemna.eu/harmonogram.html są zamieszczone terminy wyłączeń. Mnie interesuje RTON Rzeszów / Baranówka z datą zakończenia analogu do 30.09.2011 ... Próbowałem zasięgnąć wiedzy u samego źródła tj. na stacji. "Załoga" była kompletnie zaskoczona :shock: .

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: blockbuster »

Boguś pisze:Na http://www.naziemna.eu/harmonogram.html są zamieszczone terminy wyłączeń. Mnie interesuje RTON Rzeszów / Baranówka z datą zakończenia analogu do 30.09.2011 ... Próbowałem zasięgnąć wiedzy u samego źródła tj. na stacji. "Załoga" była kompletnie zaskoczona :shock: .
Dane na tej stronie są nieaktualne. Na tą chwilę aktualny jest tylko ten komunikat UKE i data końcowa czyli lipiec 2013.
http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=11

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: qwerty »

Proces uruchamiania multipleksów trwa, jest szansa, że termin wyłączenia telewizji analogowej wyznaczony na 31 lipca 2013 roku zostanie dotrzymany - mówił Jan Dworak.
źródło: http://satkurier.pl/news/68869/o-cyfryz ... alnej.html
Jak dla mnie to mogą już wyłączać analog.

Matteo87

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Matteo87 »

Co to znaczy "jest szansa"? Skoro w czerwcu 2012 ponad 90% będzie w zasięgu MUX1 i MUX2, a to 14 miesięcy przed ostatecznym terminem! Panie Dworak, nie ma co utrzymywać tej szopki, z końcem roku 2012 powinny być wyłączone prawie wszystkie nadajniki analogowe, i natychmiast w to miejsce na cały kraj MUX3!

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Koniec TV analogowej - lipiec 2013

Post autor: Puma »

Jak to jest szansa? Nie pamiętam ale chyba ma być analog wyłączony ostatecznie w lipcu 2013... czyżby TVP coś kombinowało aby coś ugrać na tym.

Zablokowany