Płatne kodowane kanały w DVB-T ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Płatne kodowane kanały w DVB-T ?

Post autor: Jarosław Bałuka »

Moim zdaniem MUX1 nie jest dobrym miejscem dla kanałów lokalnych ze względu na fakt, że posiada dedykowane ogólnopolskie pokrycie z dużymi mocami. Narazie tylko TVP ma kanał regionalizowany, dający pokrycie informacyjne na cały kraj.
Lokalne programy mogą otrzymywać częstotliwości o lokalnym zasięgu typu miasto, region, województwo, co jest łatwiejsze w realizacji, bardziej ekonomiczne dla małych nadawców posiadających treści tylko o lokalnym charakterze. "Poszatkowanie" MUX1 na lokalne kanały byłoby chyba jednak marnotrawstwem widma.

Wiking

Re: Płatne kodowane kanały w DVB-T ?

Post autor: Wiking »

Jarosław Bałuka pisze:Jeśli telewizor nie ma wbudowanego tunera T2 to oczywiście żaden moduł CI tego nie załatwi, dla takiego przypadku niezbędny będzie dekoder zewnętrzny.
I o tę kwestię cały czas rozchodziło się. Nawet jeśli ktoś udostępniłby mi moduł za 1 zł to i tak muszę wymienić telewizor, który ze dwa lata wcześniej zakupiłem za powiedzmy kilka tysięcy złotych. Taka ewentualność, to tak jak wcześniej mówiłem, zamach na portfele, gdyż na tym nikt nie zyska poza producentami sprzętu. Mam świadomość, że to tylko hipotetyczna sytuacja, ale warto o niej dyskutować już teraz, aby nie stała się realna.
Jarosław Bałuka pisze:Mam tu na myśli kwestię wyboru operatora (konkurs operatorów?), czy to operator będzie kompletował kanały TV, czy operator będzie mógł starać się o objęcie usługą operatorską więcej niż jednego multipleksu.
Widząc co dzieje się z czwartym multipleksem najlepszym rozwiązaniem jednak byłby konkurs tak jak to miało miejsce w przypadku pierwszego multipleksu. Oczywiście tu także jest rzeczy, które trzeba dopracować, ale jeszcze w tym roku kolejny konkurs, więc i większe doświadczenie.
Jarosław Bałuka pisze:Wcale też nie jest powiedziane, że wszystkie kanały kolejnych mux-ów muszą być płatne.
Wolałbym, aby cała Naziemna Telewizja Cyfrowa była bezpłatna włącznie z obecnym czwartym multipleksem. :)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Płatne kodowane kanały w DVB-T ?

Post autor: hadam »

Jarosław Bałuka pisze:Jeśli telewizor nie ma wbudowanego tunera T2 to oczywiście żaden moduł CI tego nie załatwi
Odpowiem na własnym przykładzie, Kupiłem 3 miesiące temu nowy telewizor taki jak mam w opisie mojego profilu, przede wszystkim dlatego aby odbierać DVB-T, był to dla mnie dość spory wydatek ale też inwestycja, kiedy kupowałem nie było mowy o DVB-T2, więc w sytuacji gdy mój telewizor oprócz DVB-T ma jeszcze DVB-C a także DVB-S2 a do tego jeszcze gniazdo CI+ na pewno wybiorę najprostsze rozwiązanie i kupię moduł do telewizji satelitarnej, bo po to kupiłem taki telewizor żeby przy okazji ładnie wyglądał i wisiał na ścianie a nie żeby szpeciły jakieś kable i tunery.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Płatne kodowane kanały w DVB-T ?

Post autor: adac »

Moim zdaniem MUX1 nie jest dobrym miejscem dla kanałów lokalnych
- na dzisiaj najlepszym miejscem dla tv lokalnych byłby mux-4 (albo 6, jak kto woli).
Innym, ciekawym aspektem podejścia do kolejnych mux-ów będzie określenie w jaki sposób multipleksy zostaną rozdysponowane. Mam tu na myśli kwestię wyboru operatora (konkurs operatorów?)
jest jeden problem: na dzisiaj jest tyko jeden operator o zasięgu ogólnopolskim, więc z dużym prawdopodobieństwem można przewidzieć, kto wygra.
czy to operator będzie kompletował kanały TV..
- pomysł ciekawy, ważne czym będzie kierował się operator. Bo czym kierowała się KRRiTV tego do dzisiaj nie wiemy.
czy operator będzie mógł starać się o objęcie usługą operatorską więcej niż jednego multipleksu.Objęcie 2-3 multipleksów daje dużą szansę na przygotowanie znakomitej oferty programowej
- po dotychczasowych doświadczeniach z mux1-3 nie jest to może najlepszy pomysł

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Płatne kodowane kanały w DVB-T ?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Problem w tym, że nie ma tylu lokalnych nadawców by pokryć cały kraj. Wpuszczenie ich w jedno miejsce na ogólnopolskim multipleksie oznaczało by, że np. w połowie kraju ten "slot" jest pusty i reszta nadawców musi za to płacić. Lokalni nadawcy nie są zainteresowaniu znaczącym zwiększaniem zasięgu bo wiążą się z tym większe opłaty koncesyjne. Najbezpieczniejszym dla nich rozwiązaniem jest dobieranie częstotliwości i uruchamianie lokalnych multipleksów. Wtedy mogą mieć taki zasięg jaki będą chcieć i na jaki będzie ich stać.


W tej chwili mamy wielu operatorów multipleksu. (Formalnie operatorami są nadawcy.) Emitel jest operatorem technicznym wybranym przez operatorów multipleksów, realizującym budowę i utrzymanie sieci nadawczej. W przypadku kolejnych mux'ów model może być zupełnie inny. Oczywiście może być znów tak, że wybrani zostaną nadawcy, którzy wyłonią operatora technicznego, ale mogą być też inne warianty:
- operator aktywny - dostaje mux'a i sam dobiera kanały
- operator pasywny - dostaje mux'a a KRRiT dobiera kanały
- wariant mieszany - część kanałów dobiera operator część urząd
Od tego, jaki wariant zostanie wybrany oraz w jakim trybie będzie wyłaniany operator (konkurs, przetarg) będzie zależeć kształt kolejnych multipleksów DVB-T.

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Płatne kodowane kanały w DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

tak myślę , że może zamiast kanałów kodowanych płatnych na kolejnych mux-ach.
to może dali kilka kanałów PPV ( do filmów, wydarzeń sportowych itp. ), a resztę pasma w muxch na kanały niekodowany . każdy kto chce to by płacił za wybraną audycję np sport , czy film ). a reszta by się cieszyła i oglądała ofertę ntc darmową .

bo do VOD potrzeba dysk wbudowany do dekodera czy telewizora. a taki STB z dyskiem w Polsce ciężko jest kupić .

co do oferty płatnej tu jest jeszcze ciekawostka. ciekawe kto się skusi na taką ofertę gdy każdy dekoder STB potrafi odczytać min. pliki mkv , xvid itp. a dalej każdy wie jak jest.

może zamiast oferty płatnej kanałów telewizyjnych stworzyli by usługę podobną do Playstation Store . gdzie każdy mógł by pożyczyć film (legalnie )i potem oglądnąć na dekoderze STB czy telewizorze potrafiącym czytać takie pliki.

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Płatne kodowane kanały w DVB-T ?

Post autor: Strzelb@ »

Myślę, że start płatnych MUX'ów szybko nie nastąpi. Ryzyko finansowe po stronie nadawców jest ogromne i nie wiadomo czy model płatnych MUX'ów w Polsce się sprawdzi. Oczywiście, wszystko zależy od zawartości programowej i ceny jaką nadawcy zażądają. Dlatego wszyscy gracze będą uważnie śledzić poczynania "mobilnego MUX'a" i ..... wyczekiwać.
Wyczekiwać też dlatego, że dochodzą nowe technologie, a w technologiach ostatnio wszystko zmienia się z prędkością światła. Być może standardowa TV z ramówką już niedługo będzie niszą. Już dziś prawie każdy nowy TV można podłączyć do internetu. Taki google zapowiada, że chce wystartować ze swoją internetową TV i podobno ma już umowy z prawie wszystkimi liczącymi się wytwórniami filmowymi. Jeżeli TAKI gracz wystartuje może MOCNO ZAMIESZAĆ na rynku. Być może śladami googla pójdą następni i w ciągu 5-10 lat wszystko stanie na głowie.
Pamiętajmy jeszcze o jednym - regulacje prawne dotyczące nadawania w eterze (KRRIT/koncesje/przetargi/umowy/procedury/itp)...to wszystko opóźnia start nowych MUX'ów. Jeżeli wszystko będzie trwało u nas tak jak dotychczas, to zanim płatne MUXy ruszą będzie już pozamiatane.
Dlatego myślę, że poczekamy.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 16 kwietnia 2012, o 16:47 przez Strzelb@, łącznie zmieniany 2 razy.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Płatne kodowane kanały w DVB-T ?

Post autor: biopar »

Skąd masz takie info o googlach? Ciekawostka :) Korporacja jeszcze trochę i będzie maczać swoje łapska w każdej dziedzinie życia. Zaczęło się od wyszukiwarki internetowej, a skończy się na tym, co masz w lodówce :D
A swoją drogą - wszyscy liczący się gracze na rynku polskim mają swoją platformę sat. Nadawanie satelitarne jest dużo tańsze od naziemnego, więc co tu dużo opowiadać... Płatny MUX nie ma szans w Polsce na zaistnienie...

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Płatne kodowane kanały w DVB-T ?

Post autor: qwerty »

Pełny wykaz przesłałem tydzień temu (charakterystyki, moce, lokalizacje). Widać jest mocno zajęty.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: Płatne kodowane kanały w DVB-T ?

Post autor: Benedykt »

Wciąż przy TV4 w mux2 jest provider kodowania. Sam program nie jest kodowany. Po wyłączeniu opcji "pokazuj kanały kodowane" znika z listy. Testy? Może ktoś namierzył już jaki to system. Może Emitel ujawni z czym mamy doczynienia?

qweir205
Posty: 153
Rejestracja: 19 lutego 2012, o 22:25
Miejscowość: Poznań

Re: Płatne kodowane kanały w DVB-T ?

Post autor: qweir205 »

u mnie nie ma

krysy
Posty: 31
Rejestracja: 29 grudnia 2010, o 19:04

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: krysy »

Szukaj TV z dekoderem DVB-T2 bo już są zapowiedzi mux4 i 5 właśnie w tym systemie.
Patrząc przed chwilą po kanałach znalazłem informację brak sygnału i kanał TVP info Katowice. To ciekawe, musiał choć przez chwile być nadawany.

lukasz_xd

Re: Płatne kodowane kanały w DVB-T ?

Post autor: lukasz_xd »

W Chinach była wiele lat temu podobna sytuacja że ludzie nie wiedzieli że sygnał może być kodowany... Ktoś był tam? Widział anteny satelitarne? Tam są uważane za biedę bo to najtańszy sposób odbierania TV. Mają teraz (chyba) około 20 (naszych) MUX z czego 90% jest kodowane i płatne. Abonament miesięczny w przeliczeniu na PLN za C+ HD (cały pakiet) to około 9-11zł
Sygnał można kodować bez problemu,nawet TVP rozważa cały czas taką formę wymuszenia płacenia abonamentu...

@Artek Ł. co ty za bzdury opowiadasz? A jak oglądasz teraz TV w DVB-T? Pobiera Ci się na pendrive program? O.o Stream kolego, słyszałeś o tym? Można na 100% zrobić tak żeby każy oglądał to co chciał a wszystko działo się na serwerowni nadawcy - ty klikasz tam rozpoczyna się wysyłanie do Ciebie streama i oglądasz...

krysy
Posty: 31
Rejestracja: 29 grudnia 2010, o 19:04

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: krysy »

Aktualnie TV z DVB-T2 są Sony i Samsung na rynku, te oferty przeglądałem przed kupnem.

loleklolek

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: loleklolek »

@krysy, newpeter, 5z0p3n

Zakup tv z dvb-t2 nie daje żadnej gwarancji, że przyszłe MUXy da się na nich odebrać. Są jeszcze standardy kompresji video i audio do spełnienia. Kupno dzis tv z tunerem dvb-t2 to zbędny wydatek. Chyba, że chce się taki tv potem wywieźć na Ukrainę lub do Wielkiej Brytanii ;-).

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Płatne kodowane kanały w DVB-T ?

Post autor: Poland »

Ja jestem zdania że jeszcze za wcześnie na płatny multipleks więc znając życie MUX4 czy jak kto woli MUX6 skończy jako darmowy multipleks zresztą z proponowanej przez UKE i KRRiT można ułożyć jeden darmowy multipleks. Samych płatnych MUXów będzie maksimum 2 i pojawią się dopiero pewnie w okolicach tego siódmego..

conrado1001

Re: Płatne kodowane kanały w DVB-T ?

Post autor: conrado1001 »

7 muxów to nie zobaczymy nawet za 100 lat.

edit/

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Płatne kodowane kanały w DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

lukasz_xd pisze: @Artek Ł. co ty za bzdury opowiadasz? A jak oglądasz teraz TV w DVB-T? Pobiera Ci się na pendrive program? O.o Stream kolego, słyszałeś o tym? Można na 100% zrobić tak żeby każy oglądał to co chciał a wszystko działo się na serwerowni nadawcy - ty klikasz tam rozpoczyna się wysyłanie do Ciebie streama i oglądasz...
program nie pobiera się na pendrive , słyszałem o stream. widziałem rozwiązanie stream w jednej platformie cyfrowej z internetu . więc bardziej wolał bym jakąś wypożyczalnie gdzie można pobrać legalnie film (w HD też ) z DRM .

bo obecnie ludziom co kupili sobie STB do DVB-T to ofertę VOD zapewnia pewne forum.

według mnie to mux-y powinny być bezpłatne ( nawet z zabezpieczeniem DRM ), a usługi dodatkowe , takie jak np. VOD , PPV , Stream itp. powinny (lub mogły by być ) płatne.

krysy
Posty: 31
Rejestracja: 29 grudnia 2010, o 19:04

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: krysy »

loleklolek pisze:@krysy, newpeter, 5z0p3n

Zakup tv z dvb-t2 nie daje żadnej gwarancji, że przyszłe MUXy da się na nich odebrać. Są jeszcze standardy kompresji video i audio do spełnienia. Kupno dzis tv z tunerem dvb-t2 to zbędny wydatek. Chyba, że chce się taki tv potem wywieźć na Ukrainę lub do Wielkiej Brytanii ;-).
Trzeba było słuchać Dworaka jak mówił o muxach 4 i 5 jako ewentualnie płatne i standardzie T2, może gdzieś znajdziesz jego wypowiedź na wujku G.

dipolnet

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dipolnet »

Witam,
nie chcę podejmować się oceny tego, czy zakup odbiornika DVB-T2 na dzień dzisiejszy ma sens.
Proszę jednak pamiętać o tym, że:
- wprowadzenie MUXów płatnych, kodowanych i dosyłanych w standardzie DVB-T2 może z dużym prawdopodobieństwem nieść za sobą model biznesowy, w którym dostawca usług daje swoje odbiorniki w raz ze sparowanymi z nimi kartami;
- przykład Polski pokazał, że "lubimy" robić coś nieco inaczej niż inni - mam tu na myśli wprowadzenie DVB-T z kodowaniem MPEG4/H.264
Może się okazać (i pewnie się okaże), że za rok ITU-T zatwierdzi 2x lepszy od H.264 standard HEVC. W Wlk. Brytanii już nieśmiało wspomina się o wykorzystaniu tej metody kompresji.
Jeśli decyzje o tym, jak rozsyłać kolejny multipleksy zapadać będą np. za 2 lata, nie wykluczone, że modulacja i ew. system kodowania nie będą jedynymi parametrami, jakie trzeba będzie wziąć przy zakupie odbiornika. Wszystko zależy od tego kto i co będzie chciał wysyłać w DVB-T...

Zablokowany