Płatne kodowane kanały w DVB-T ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
staruch

Płatne kodowane kanały w DVB-T ?

Post autor: staruch »

Czytam sobie o tym dvb-t coraz więcej, o programach, planach i znajduję tu i ówdzie informacje, że o ile plany sprzed 2010 roku były takie, by w naszym polskim naziemnym cyfrowym tv wszystko było bezpłatne, o tyle później koncepcje się zmieniły i część kanałów może być płatnych. Wszystko super, tylko nie mogę znaleźć więcej informacji na ten temat - które miałyby być płatne i jak rozwiązany zostanie problem płatności? Przepisy regulujące wymogi odbiorników mówią wyraźnie, co i jak ma być rozwiązane, i nie ma tam (albo nie znalazłem, ślepy...) słowa o czytnikach kart w tunerach, ich rodzajach czy typach. Z drugiej strony wszystko, co znalazłem na polskim rynku i służy do odbioru dvb-t ma czytnik conax albo jest stosunkowo drogie i ma gniazda CI (nie mówiąc, że zintegrowane jest z odbiornikiem dvb-s). Jednak... mimo posiadania czytników urządzenia te nie spełniają z kolei wymagań dotyczących np. dźwięku.

Może ktoś bardziej rozeznany w sytuacji powie coś więcej? Na tym forum ktoś z Emitela pisał, że jakiś producent odbiorników jest zainteresowany np. automatyczną aktualizacją oprogramowania przez "radio". Może dałoby się nas uprzedzić, i powiedzieć też, którzy z nadawców chcą mieć w swej ofercie płatne kanały nadawane dvb-t i ... jakie sposoby "odbierania" ich przewidują? Nie wierzę, że nikt nic nie wie.... ;-)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Płatne kanały - co, gdzie, kiedy, jak?

Post autor: Puma »

O płatnych kanałach w NTC nie można powiedzieć nic co jest chociaż w 50% pewne... dlatego takich informacji NIE MA i pewnie przez najbliższe lata nie będzie.

staruch

Re: Płatne kanały - co, gdzie, kiedy, jak?

Post autor: staruch »

Jak to nic nie jest pewne - przecież te kanały komercyjnego muksa w połowie mają być free, a w połowie płatne... wiem, że internet kłamie, ale żeby aż tak? :D
Piszesz, @Puma, że informacji nie ma i PEWNIE nie będzie - nie będzie, dopóki nie ustalą sobie szczegółów (ci ONI), wtedy pojawi się odpowiednia informacja, jak grom z jasnego nieba (albo jak sygnał z nadajnika :D).
No, ale może ktoś jeszcze się wypowie, miło, gdy będzie to ktoś z tych osób, co już wiedzą jak to będzie ;-)

Bartosz Czach

Re: Płatne kanały - co, gdzie, kiedy, jak?

Post autor: Bartosz Czach »

Pierwsze trzy MUXy na pewno będą całe FTA. A reszta... Diabli wiedzą.

staruch

Re: Płatne kanały - co, gdzie, kiedy, jak?

Post autor: staruch »

Bartosz Czach pisze:Pierwsze trzy MUXy na pewno będą całe FTA. A reszta... Diabli wiedzą.
A gdzie to zagwarantowano? A całe FTA to będą... ?

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Płatne kanały - co, gdzie, kiedy, jak?

Post autor: blockbuster »

Witam.

@staruch jak masz chwilę wolnego to polecam lekturę

http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/projekty_ak ... enie_dvb_t

staruch

Re: Płatne kanały - co, gdzie, kiedy, jak?

Post autor: staruch »

@blockbuster czytałem to. Tam właśnie nie ma wskazanych konkretnych programów, tylko same multipleksy i firmy (jeśli chodzi o innych dostawców "rozrywki" innych niż TVP). Druga sprawa - to jest projekt, nie ustawa. Trzecia sprawa - ustawa, jeśli nawet wejdzie w życie (a mam nadzieję, że wejdzie) to dopiero początek, ważniejsze będą rozporządzenia :)
To tyle a propos free tivi ;-) A coś więcej o płatnych? :D

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Płatne kanały - co, gdzie, kiedy, jak?

Post autor: DanielK »

@staruch - nadawcy prywatni chcący nadawać swoje programy za pośrednictwem mux I i mux II otrzymali/otrzymają koncesję na nadawanie w formie niekodowanej przez 10 lat od dnia uzyskania koncesji.
Czyli są i będą niekodowane i bezpłatne.

staruch

Re: Płatne kanały - co, gdzie, kiedy, jak?

Post autor: staruch »

Daniel Kucharski pisze:@staruch - nadawcy prywatni chcący nadawać swoje programy za pośrednictwem mux I i mux II otrzymali/otrzymają koncesję na nadawanie w formie niekodowanej przez 10 lat od dnia uzyskania koncesji.
Czyli są i będą niekodowane i bezpłatne.
Prawda. Ale teraz mam mux2 i mux3. Druga sprawa - nie wiemy, co będą nadawać, wiemy, że nie będą kodować. Trzecia sprawa - ta koncesja nie wyklucza kolejnej, prawda?
Ujmę to tak - obserwując rynek m.in. sprzętu do dvb-t jestem przekonany, że w ciągu najbliższych 5 lat pojawi się sporo programów kodowanych, przesyłanych drogą cyfrowej naziemnej tv. I wiecie co? W sumie, to mam nadzieję, że się mylę i jednak będą bezpłatne :D

cacumen

Re: Płatne kanały - co, gdzie, kiedy, jak?

Post autor: cacumen »

staruch pisze:pojawi się sporo programów kodowanych, przesyłanych drogą cyfrowej naziemnej tv. I wiecie co? W sumie, to mam nadzieję, że się mylę i jednak będą bezpłatne :D
Niestety programy kodowane tzn. płatne !!!

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Płatne kanały - co, gdzie, kiedy, jak?

Post autor: cyber »

@staruch nie siej paniki ;) Sprawa jest jasna jak Słońce ,że Mux1,2 i 3 będą przynajmniej przez najbliższych 10 lat bezpłatne (czyt. niekodowane)
Zresztą już mniejsza o warunki koncesji ,ustaw itd. - jeśli np. komercyjni nadawcy zakodowaliby swój MUX2 to musieliby się nieźle naszukać chętnych do oglądania tego Muxa (zawsze lepsza oferta będzie z satelity-HD itp.),TVP też się nie odważy ( są inne formy "wymuszania" abonamentu)itp.itd.
Co innego jeśli np. w Mux 4 lub dalszych pojawiłyby się kanały Premium -to już inna bajka ;)

staruch

Re: Płatne kanały - co, gdzie, kiedy, jak?

Post autor: staruch »

@cyber normalnie na tacę rzucę dodatkowo w niedzielę, byś tylko miał rację... :)

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Płatne kanały - co, gdzie, kiedy, jak?

Post autor: kupon »

Ja nawet nie wyobrażam sobie jak by to miało wyglądać logistycznie :?:
Przecież przy np. TYLKO dwóch kanałach kodowanych w NTC nie wyobrażam sobie (no może oprócz systemu kodowania w co tez wątpię)wspólnej karty kodowej.I teraz tak-trzeba by było STB z dwoma gniazdami CI lub dwoma wejściami na karty.Dalej,jeżeli moduł to kto za niego zapłaci(obawiam się,że cena przewyższy cenę STB)+ abonament :!: .
Jeżeli byłby to np.system conax lub nagra(wspólny :?: ) to żeby oglądać opłacone kanały trzeba by było "wachlować" na przemian kartami.I na koniec ile za taki kanał premium trzeba by zapłacić :?:
5zł,6 zł nie więcej.Więc kanały premium zostawmy via sat.

Bartosz Czach

Re: Płatne kanały - co, gdzie, kiedy, jak?

Post autor: Bartosz Czach »

Spokojnie. Zapewne kolejne MUXy Emitel będzie miał. Zatem to Emitel będzie mógł zrobić przetarg i wdrożyć system dostępu warunkowego dla stacji w MUXach. Wtedy dla wszystkich jeden system kodowania i jednak karta. A kanały płatne w pakietach lub z osobna.

Awatar użytkownika
programista
Posty: 506
Rejestracja: 6 stycznia 2011, o 20:53
Miejscowość: Brak
Odbiornik: Ariva T30
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, na zewnątrz budynku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem" ~23km

Re: Płatne kanały - co, gdzie, kiedy, jak?

Post autor: programista »

I tuner do zmiany, choć zależy od ceny tych pakietów lub "od sztuki", bo cena np. takiego tnk według mnie jest wysoka a nic tam nie ma ciekawego za tą sumę.

Bartosz Czach

Re: Płatne kanały - co, gdzie, kiedy, jak?

Post autor: Bartosz Czach »

Większość telewizorów ma złącze CI. Sporo tunerów również ma taki slot. Kwestią czasu są dodatkowe czytniki kart na USB.

staruch

Re: Płatne kanały - co, gdzie, kiedy, jak?

Post autor: staruch »

Bartosz Czach pisze:Pierwsze trzy MUXy na pewno będą całe FTA. A reszta... Diabli wiedzą.
A jednak nieprawda - tutaj jest napisane tak: "Zgodnie z ustawą programy telewizyjne w ramach pierwszych dwóch multipleksów będą bezpłatne."
Ostatnio zmieniony 22 marca 2011, o 13:56 przez staruch, łącznie zmieniany 1 raz.

Bartosz Czach

Re: Płatne kanały - co, gdzie, kiedy, jak?

Post autor: Bartosz Czach »

A wyobrażasz sobie kodowane następujące kanały: TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia?

staruch

Re: Płatne kanały - co, gdzie, kiedy, jak?

Post autor: staruch »

Nie zmieniaj tematu - nie dam się wpuścić w te maliny :) (podkreśliłem kolorem w poprzednim poście odpowiednie słowa :P)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Płatne kanały - co, gdzie, kiedy, jak?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Bartosz Czach pisze:A wyobrażasz sobie kodowane następujące kanały: TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia?
Gdybym był złośliwy napisał bym, że to się nazywa Free To View ...
... czyli zakodowany, ale dostępny bezpłatnie dla uprawnionych widzów.
Gdyby ktoś się naprawdę uparł, to da się. ;)

Zablokowany