Komunikat Emitel: Wielkanoc z naziemną telewizją cyfrową

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2437
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Komunikat Emitel: Wielkanoc z naziemną telewizją cyfrową

Post autor: JaroslawMroczkowski » 19 kwietnia 2011, o 18:01

Wielkanoc z naziemną telewizją cyfrową - Emitel poszerza zasięg MUX 2 i MUX 3
Kilka dni wcześniej niż wynika to z harmonogramów, Emitel uruchamia testy przed docelową emisją naziemnej telewizji cyfrowej w kolejnych wyspach cyfrowych. Dzięki temu jeszcze przed Wielkanocą w zasięgu DVB-T znajdzie się prawie połowa Polaków.

Po raz pierwszy w procesie cyfryzacji jednocześnie rozszerzana jest emisja dwóch multipleksów (cyfrowych wiązek programów). Wywiązując się z podpisanych z nadawcami umów, Emitel powinien najpóźniej do 30 kwietnia bieżącego roku uruchomić kolejne nadajniki drugiego multipleksu, a także najpóźniej do 27 kwietnia - trzeciego multipleksu.

Nie czekając na ostateczny termin, Emitel uruchomi emisję z obiektów w Białogardzie, Częstochowie, Iławie, Kaliszu, Olsztynie oraz Świnoujściu. Dzięki temu zasięg drugiego multipleksu obejmie już 46% populacji Polski. Oferta drugiego multipleksu to programy: Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, a docelowo także Polsat Sport News, TV6, TV Puls 2.

Równocześnie zostaną uruchomione nowe nadajniki w ramach trzeciego multipleksu - w Białymstoku, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi oraz Rzeszowie. Łącznie nowe emisje dotrą do blisko 2 milionów odbiorców. Po ich uruchomieniu trzeci multipleks obejmie zasięgiem 24% populacji Polski. W ofercie tego multipleksu znajdują się kanały Telewizji Polskiej - obecnie TVP 1, TVP 2, TVP Info (z pasmami lokalnymi) oraz TVP Kultura i TVP Historia.

- Uznaliśmy, że tam gdzie jesteśmy gotowi technicznie, nie ma powodu aby zwlekać z włączeniem sygnału cyfrowego. Zbliżają się święta Wielkanocy i cieszymy się mogąc zaoferować mieszkańcom kolejnych regionów Polski możliwość darmowego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej - powiedział Piotr Siemieniec, dyrektor Biura Usług Radiofonicznych i Telewizyjnych w Emitelu.

Dzięki naziemnej telewizji cyfrowej możemy cieszyć się cyfrowym odbiorem nawet 10 stacji telewizyjnych. Do dyspozycji widzów jest także cyfrowy przewodnik po programach EPG 7 dni Włączanie następnych „wysp cyfrowych” przewidziane jest jeszcze w tym roku. Najpóźniej do 31 lipca 2011 w przypadku multipleksu drugiego, gdy nastąpi włączenie aż 22 nadajników, przez co dostępność sygnału MUX 2 zwiększy się do 87 proc. populacji kraju, oraz do 27 października 2011, kiedy następne 8 nadajników spowoduje dostępność MUX 3 dla 45 procent Polaków.

Emitel jest operatorem obu działających obecnie multipleksów, które sukcesywnie obejmują zasięgiem kolejne regiony Polski. Równocześnie spółka prowadzi emisję analogową telewizji naziemnej, która zostanie wyłączona najpóźniej do końca lipca 2013 roku.

Szczegółowe informacje na temat wdrażania przez Emitel naziemnej telewizji cyfrowej można znaleźć na http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... rowa-dvb-t.

Zablokowany