Nadawcy kanałów lokalnych w ramach DVB-T

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Post autor: Tomciosz »

U mnie, w Białej Wielkiej, NTL tylko w Analogu dociera do odbiornika. Nici z kilku programów więcej w cyfrowej jakości.

p_maciej
Posty: 13
Rejestracja: 22 grudnia 2013, o 17:28
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem

Re: Nadawcy kanałów lokalnych w ramach DVB-T

Post autor: p_maciej »

Odbiera ktoś może MUX TVT na kanale 47 (682 MHz)
z nadajnika:
Ornontowice 1kW
lub
Rybnik "Chwałowice" 1kW

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Nadawcy kanałów lokalnych w ramach DVB-T

Post autor: pikaczu »

nie odbieram

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Nadawcy kanałów lokalnych w ramach DVB-T

Post autor: BadBoy475 »

Program LCN/SID

NTL 23/38
TEST 49/70
4fun.tv 50/71
TV.DISCO 51/72

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re:

Post autor: hadam »

Tomciosz pisze:U mnie, w Białej Wielkiej, NTL tylko w Analogu dociera do odbiornika. Nici z kilku programów więcej w cyfrowej jakości.
Z Częstochowy nie ma szans za słaby nadajnik, spróbuj wypośrodkować, odwrócić antenę lekko w prawo pomiędzy Częstochowę a Radomsko tak aby nie stracić odbioru pozostałych MUX-ów. Ja tak zrobiłem dzisiaj i odbieram na siatkowej z LNA-101, 5V a wcześniej nie było, oczywiście MUX-3 nie jest idealny ale wcześniej też nie był.

Ps. Informacja dla wszystkich zainteresowanych: jest już mapa zasięgu MUX-L2 na stronie dvbtmap.eu, na razie tylko NTL - http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html; ... 9E15BE7093

p_maciej
Posty: 13
Rejestracja: 22 grudnia 2013, o 17:28
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem

Re: Nadawcy kanałów lokalnych w ramach DVB-T

Post autor: p_maciej »

Jak już to:
Telewizja Łużyce (L1)
Telewizja TVT (L2)
NTL Radomsko (L3)
na podstawie
http://www.krrit.gov.pl/dla-mediow-i-an ... i-lcn.html

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Nadawcy kanałów lokalnych w ramach DVB-T

Post autor: hadam »

Masz rację chodzi oczywiście o MUX-L3 NTL, ale to nie moja wina, jest błąd na stronie w oznaczeniu, tym niemniej według tej mapki można sprawdzić czy jesteś w zasięgu MUX-a NTL.

wodzu177

Re: Nadawcy kanałów lokalnych w ramach DVB-T

Post autor: wodzu177 »

Ta mapka jest nieco niedokładna. Według niej mieszkam daleko poza zasięgiem i nie powinienem odbierać. W rzeczywistości mam odbiór nie zakłócony i cały czas stabilny na poziomie: Siła 100% i Jakość 100% zarówno na antenie siatkowej jak i kierunkowej na kanały 21-39. Obie są ze wzmacniaczami do puszkowymi(AMS)za 12zł.
Mieszkam w Wieluniu. Odległość 61 km od Góry Kamieńsk.

PS. Przed chwilką poprawiono mapę. Wynika z niej że jestem w zasięgu.Teraz mapa wydaje się być poprawna.

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: Nadawcy kanałów lokalnych w ramach DVB-T

Post autor: qrzy »

@wodzu177 - jest to mapka natężenia sygnału, a nie zasięgu stacji. MUX3 jest nadawane z mocą 12kW erp, dlatego na mapce jesteś "w zasięgu", a w przypadku lokalnego multipleksu który idzie z 1kW erp, już nie.

Odbiór jest zróżnicowany, ponieważ lokalny multipleks idzie w modulacji QPSK, co w porównanu do 64-QAM w MUX3, ma bardzo duże znaczenie dla poprawności odbioru.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: Nadawcy kanałów lokalnych w ramach DVB-T

Post autor: TVRuda »

U mnie w Bielszowicach (Ruda Śląska) k47 odbieram bardzo ładnie 66/35 M/J. Dopiero dziś się dowiedziałem. Kratkuje jak strzelają rakietami. Do KWK Budryk w Ornontowicach mam około 13km. Antena skierowana pomiędzy nadajnik Skrzyczne a Kosztowy. W analogu na k47 nadawał Polsat i odbiór miałem ładny bez zniekształceń.

ntcdvb

Re: Nadawcy kanałów lokalnych w ramach DVB-T

Post autor: ntcdvb »

Planowany Mux Regionalny z TV Łużyce
„Emisja cyfrowego multipleksu lokalnego ma być prowadzona na kanale 38 (610 MHz) z obiektów położonych na obszarze Lubań-Jelenia Góra-Bolesławiec-Chojnów"
Na tym kanale 38 (610 MHz) nadawany jest MPX’2 o mocy 100 kW nadajnik: TRUTNOV odbierany w Polsce dobrze.
To chory pomysł możliwy tylko przez UKE.
A wystarczyło dogadać się z Niemcami i do ERTV Görlitz na kanale 24 dodać TV Łużyce, nadawać z Görlitz, Żagań/Wichów, Lubań/Nowa Karczma.
Korzyść dla Niemców to zwiększenie zasięgu dla odbiorców z powiatu Görlitz a parametry nadawania z obecnych 7,373 Mbit/s (2/3, 1/8, QPSK, 8K) na 22,394 Mbit/s (2/3, 1/8, 64QAM, 8K)
Takich geniuszy mamy tylko w UKE.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Nadawcy kanałów lokalnych w ramach DVB-T

Post autor: naziemna-ntrc »

UKE początkowo wytypowało inny kanał, ale nie zgodzili się na niego Niemcy, więc jeżeli coś Ci nie pasuje to z pretensjami do Niemców. ;)

ntcdvb

Re: Nadawcy kanałów lokalnych w ramach DVB-T

Post autor: ntcdvb »

A wiesz o jaki kanał chodziło?
Kanał o którym piszesz także zajmują Czesi
A wspólne korzystanie z kanału 24 (polsko-niemieckie) dało by wiele korzyści, ale co my w zamian zaproponujemy ?
DVB-T w Niemczech nie jest tak priorytetowe jak SAT więc może można by się dogadać?
Choć to o ten kanał z puli GE06 poszło bo to polskie UKE nie chciało się dogadać o kanale lokalnym dla ERTV i Niemcy wykorzystują kanał z puli GE06 na kanał lokalny i mogą zaproponować nam to samo.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Nadawcy kanałów lokalnych w ramach DVB-T

Post autor: naziemna-ntrc »

Wiem, 44. :)

ntcdvb

Re: Nadawcy kanałów lokalnych w ramach DVB-T

Post autor: ntcdvb »

A Ja już 4 marca 2013 pisałem, że nie UKE nie dostanie zgody na k.44 a idealny dowód był dziś, gdzie przy TROPO odbierałem k.44 z Berlina :shock:
I kanał 44 zajmują Czesi co wzajemnie by się zakłucało.

Kanał 38 gdzie Czesi mają sygnał 100 kW i to z nadajnika na takiej wysokości dla Nich nie jest istotny, ale odbiorcy z terenu Zgorzelec, Bolesławiec, Lubań, Lwówek Śl. będą mieli problemy z odbiorem ale w UKE tym się nikt nie przejmuje. ;)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Nadawcy kanałów lokalnych w ramach DVB-T

Post autor: hadam »

@ntcdvb - Wychodzi na to że Twoje obawy są słuszne i to nie jest tylko Twoja opinia.
Emisja multipleksu lokalnego TV Łużyce ma szansę ruszyć w pierwszym kwartale 2014 roku. Wcześniej musi zostać rozstrzygnięty konkurs na operatora multipleksu, gdyż wstępnie zainteresowanie zostania operatorem zgłosiły oprócz TV Łużyce także dwie inne firmy.

Dopiero po wyborze operatora multipleks będzie mógł ruszyć. TV Łużyce, niezależnie od tego, czy operatorem zostanie, czy nie - ma zagwarantowane miejsce.

Emisja multipleksu ma być realizowana na kanale 38 (610 MHz) na obszarze Lubań-Jelenia Góra-Bolesławiec-Chojnów. Ta informacja jest w pewnym sensie zaskoczeniem, gdyż pierwotnie zapowiadano przekaz na kanale 44 (658 MHz) z mocą 10 kW, kierunkowo z obiektu RTON Lubań/Nowa Karczma. Nie wiadomo skąd ta zmiana, ale może ona sprawić problemy odbiorcom.

Na kanale 38 (610 MHz) z czeskiego obiektu Trutnov/Cerna Hora z mocą 100 kW emitowany jest drugi multipleks z kanałami: Nova, Prima, TV Barrandov, Nova Cinema i Prima Cool. Przekaz z tego nadajnika jest miejscami odbierany na obszarach, na których miałaby zostać uruchomiona cyfrowa emisja TV Łużyce. W efekcie czytelnicy piszący do redakcji mają poważne obawy iż po starcie emisji będą problemy z odbiorem.
http://www.satkurier.pl/news/94665/emis ... dvb-t.html

ntcdvb

Re: Nadawcy kanałów lokalnych w ramach DVB-T

Post autor: ntcdvb »

Moja opinia opiera się na odbiorach kanału 38 na obszarach planowanego MUX-L1.
Moi znajomi z Lubania, Nowogrodźca odbierają MPX’2 CZ a na tym obszarze ma być nadawany Polski lokalny MUX.
O Czeski MPX’2 o mocy 100 kW w porównaniu z planowanym PL MUX-L1 Lubań/Nowa Karczma o mocy 10 kW w Czechach nikt się nie obawia i odbiorcy z Frýdlantu mają jeszcze alternatywę na k.52 (SFN Liberec) oraz k.58 (SFN Ústí nad Labem); a jaką alternatywę będą mieli odbiorcy z Polski ?
Niemcy planują kolejny lokalny/regionalny kanał Mittelsachsen TV z Görlitz o parametrach (16 QAM, 2/3, 8K, 1/4, 13,27 Mbit/s). Nie wiem na jakim kanale?
Na k.24 z Görlitz - Liebighöhe o mocy ERP: 3,2 kW jest już MUX lokalny DVB-T Görlitz z kanałem: ERTV.
Rozwiązaniem jest także wprowadzenie sieci SFN Jemiołów - Wichów w Lubuskim dla MUX-2 i zwolnienie kanału 41 lub 46. Są jeszcze kanały GE06: 37, 47 i 54.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Nadawcy kanałów lokalnych w ramach DVB-T

Post autor: hadam »

Na stronie Emitela zostały uzupełnione "Aktualne parametry emisji multipleksów DVB-T" o tabele (Emisje lokalne) - tylko DVB-T MUX NTL.
http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... misji-dvbt

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Nadawcy kanałów lokalnych w ramach DVB-T

Post autor: naziemna-ntrc »

Bo strona emitel.pl wraz z forum nie jest stroną o NTC, a o usługach realizowanych przez firmę EmiTel. Dlatego tylko. ;)

p_maciej
Posty: 13
Rejestracja: 22 grudnia 2013, o 17:28
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem

Re: Nadawcy kanałów lokalnych w ramach DVB-T

Post autor: p_maciej »

Witam.
Czy może ktoś podać parametry SID i LCN oraz TSID dla multipleksu TVT ?

Zablokowany