Pomysł na rozwiązanie problemu z wyborem kanałów do MUX'ów

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Pomysł na rozwiązanie problemu z wyborem kanałów do MUX'

Post autor: belliash »

Poland pisze:Żeby użytkownicy takich tunerów jak na przykład "Foolprof DTR 4102" nie byli poszkodowani.
To ze nabyles tuner niezgodny z wymogami to juz jest tylko i wylacznie Twoj biznes i bez urazy ale nikt a juz napewno nie MI i/lub KRRiT nie bedzie na to zwracal uwagi i dublowal kanalow dla malego odsetka spoleczenstwa.

Matthías

Re: Pomysł na rozwiązanie problemu z wyborem kanałów do MUX'

Post autor: Matthías »

Jest taki dokument, który zwie się rozporządzenie ministra infrastruktury i tam jest opisane, jakie odbiornik musi spełniać wymagania, aby nie był szmelcem. Twój odbiornik jest takim szmelcem i nikt niczego nie będzie cudował na Twoje życzenie, bo Ty kupiłeś sobie jakieś gówno na Allegro za kilkanaście złotych.
Twoje posty są strasznie irytujące z tymi Twoimi wymysłami.

arik92

Re: Pomysł na rozwiązanie problemu z wyborem kanałów do MUX'

Post autor: arik92 »

Poland pisze:Żeby użytkownicy takich tunerów jak na przykład "Foolprof DTR 4102" nie byli poszkodowani.
Dlatego, że Ty posiadasz taki tuner kanały mają być dublowane? Ostrzegałem Cię przed zakupem na GG, że ten tuner jest niezgodny z wymaganiami i tu na forum też Cię przed tym ostrzegał chyba kolega @GUTEK@, a mimo to świadomie kupiłeś ten tuner, więc jesteś sam sobie winien.
Trzeba było dołożyć do Signala, który ma wszystko co potrzebne pod TV CRT.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Pomysł na rozwiązanie problemu z wyborem kanałów do MUX'

Post autor: Poland »

Akurat środki nie pozwalały mi na zakup droższego dekodera a poza tym potrzebowałem coś na telewizory kineskopowe :)
Tymczasem wysłałem propozycje na MUX'y też do MI,UKE i KRRiT no i chyba do Emitela i takie są odpowiedzi:
MI:
Witam,



Pana stanowisko zostanie przekazane Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, która odpowiada za kwestie programowe.
UKE:
Szanowny Panie,



Bardzo dziękujemy za podzielenie się z nami bardzo interesującą koncepcją odnośnie zawartości programowej w poszczególnych multipleksach. Pańską propozycją przekazujemy niniejszym do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który to organ zgodnie z obowiązującym prawem zajmuje się regulacją w zakresie nadawanych treści, w tym zawartości multipleksów. Niestety obawiam się, że Pańska koncepcja mogłaby napotkać na pewne obiektywne trudności podczas realizacji. Otóż należy zauważyć, że dotychczas rozdysponowano zasoby częstotliwości i przepływności dedykowane dla MUX1, MUX2, MUX3 i MUX4. Do multipleksów tych przypisano również określone programy TV. Nadawcy tych programów zawarli lub są w trakcie zawierania umów z tzw. operatorem technicznym tych multipleksów, którym dla multipleksów MUX2 i MUX3 jest spółka TP Emitel. Niebawem rozstrzygnie się kwestia wyboru operatora technicznego dla MUX1. Zasoby dla dwóch kolejnych multipleksów: MUX5 i MUX6, oraz przypisanie im programów TV nastąpi po wyłączeniu telewizji analogowej w Polsce.

Pańska koncepcja zakłada, że dotychczasowy sposób przydziału programów do multipleksów powinien zostać zmieniony. Oznacza to, że niektórzy nadawcy obecnie nadający programy w sposób cyfrowy drogą naziemną musieliby zmienić swoje umowy z technicznym operatorem multipleksu. Nie można wykluczyć, ze operatorem technicznym MUX5 i MUX6 będzie inny podmiot niż TP Emitel, wtedy przesunięcie programu np:. z MUX2 do MUX5 będzie jeszcze trudniejsze. W przypadku, w którym multipleksy MUX5 i MUX6 zawierałyby płatna ofertę programową, wówczas nie uda się wdrożyć zaproponowanego przez Pana sposobu zagospodarowania pojemności wszystkich MUX'ów.

Na koniec jeszcze jedna uwaga techniczna. W Pańskiej propozycji w MUX1 znajduje się osiem programów w tym jeden jakości HD. Niestety możliwości kompresji w standardzie MPEG-4 nie pozwolą na uzyskanie takiej konfiguracji przy zapewnieniu przyzwoitej jakości obrazu. Można ewentualnie rozważyć umieszczenie w multipleksie realizowanym w technice DVB-T/MPEG-4 jednego programu HD i sześciu SD, aczkolwiek nadal mamy wątpliwości, czy to ciągle nie za "ciasne upakowanie" treści.

Numery kanałów TV przewidzianych dla stacji nadawczych emitujących sygnały poszczególnych multipleksów w Krakowie i okolicach przedstawiają się jak poniżej. Numery w nawiasach oznaczają częstotliwości na okres przejściowy:

MUX1 ; 25

MUX2; 23 (64)

MUX3 ; 50 (48)

MUX4 (DVB-H) ; 33 (46)

MUX5 ; 22

MUX6 ; 53.



Jeszcze raz dziękujemy za podzielenie się z nami bardzo interesującą koncepcją.
oraz...
Szanowny Panie,



Jak już wspominaliśmy Prezes UKE nie jest kompetentny w kwestiach ustanawiania zawartości poszczególnych multipleksów. Pomysły w tym zakresie uprzejmie prosimy kierować do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jeśli chodzi o kwestie wdrażania w Polsce telewizji mobilnej przez spółkę INFO-TV-FM Sp. z o.o., to uprzejmie informuję, że Prezes UKE zmienił temu podmiotowi rezerwację częstotliwości w taki sposób, że zawiera ona zapisy o neutralności technologicznej w odniesieniu do świadczenia usług telewizji mobilnej. Oznacza to, że spółka INFO-TV-FM może realizować usługi telewizji ruchomej w standardzie innym niż DVB-H. Być może spowoduje to przełom w implementacji telewizji "w komórce"

Odnosząc się do kwestii - czy pozostałe dwa-trzy multipleksy powinny zawierać bezpłatną (FTA) czy płatną (Pay-TV) ofertę programową- uprzejmie informujemy, że rozstrzygnięcie tej kwestii wcale nie jest proste. Decyzja zapadnie po wyłączeniu telewizji analogowej na bazie analizy rynku naziemnej telewizji cyfrowej. Należy jednakże unikać sytuacji, w której zbyt duża liczba bezpłatnych programów TV spowoduje rozdrobnienie podziału rynku reklam. Może to spowodować zjawisko lawinowe: mniejsze wpływy z reklam; słabsza jakość produkowanych audycji; słabsza oglądalność; jeszcze mniej wpływów z reklam...bankructwo.
Od samej KRRiT jeszcze odpowiedzi nie mam więc tutaj czekam. Podsumując jak widać gdyby nie pewne uwagi to pomysł byłby świetny a tak jest ciekawy.
arik92 pisze:
Poland pisze:Żeby użytkownicy takich tunerów jak na przykład "Foolprof DTR 4102" nie byli poszkodowani.
Dlatego, że Ty posiadasz taki tuner kanały mają być dublowane? Ostrzegałem Cię przed zakupem na GG, że ten tuner jest niezgodny z wymaganiami i tu na forum też Cię przed tym ostrzegał chyba kolega @GUTEK@, a mimo to świadomie kupiłeś ten tuner, więc jesteś sam sobie winien.
Trzeba było dołożyć do Signala, który ma wszystko co potrzebne pod TV CRT.
Owszem może i ma ale teraz i tak nie ma szans na kanały w HD a poza tym dopisałem że chodzi też o ogólny TVP3 lub TVP Polonia. A poza tym HD na telewizorze mniejszym niż 42 cale prezentowało by się kiepsko.
Ostatnio zmieniony 17 sierpnia 2011, o 23:53 przez Poland, łącznie zmieniany 1 raz.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Pomysł na rozwiązanie problemu z wyborem kanałów do MUX'

Post autor: belliash »

Co ma do tego telewizor CRT?
Praktycznie kazdy tuner ma zlacza SCART i HDMI, wiec mozesz to podlaczyc praktycznie do kazdego TV. Ludzie Cie ostrzegali wiec sam jestes sobie winien, a dublowanie kanalow jest czysta glupota.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Pomysł na rozwiązanie problemu z wyborem kanałów do MUX'

Post autor: Poland »

Dlatego też poprawiłem swój wpis tak by uwzględnić w nim też inne opcje.

arik92

Re: Pomysł na rozwiązanie problemu z wyborem kanałów do MUX'

Post autor: arik92 »

Poland pisze:Akurat środki nie pozwalały mi na zakup droższego dekodera a poza tym potrzebowałem coś na telewizory kineskopowe :)
To nie jest żadne wytłumaczenie. W takim razie trzeba było wstrzymać się z zakupem, dozbierać pieniądze i kupić sprzęt, który spełnia wymagania.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Pomysł na rozwiązanie problemu z wyborem kanałów do MUX'

Post autor: belliash »

Pomine takze fakt ze chcesz TVP3, TVP Info i TVP Regionalne... Sek w tym ze TVP3 = TVP Info i jest to wlasnie kanal regionalny. Wychodzi wiec na to ze nie masz bladego pojecia o czym piszesz.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Pomysł na rozwiązanie problemu z wyborem kanałów do MUX'

Post autor: Poland »

belliash pisze:Pomine takze fakt ze chcesz TVP3, TVP Info i TVP Regionalne... Sek w tym ze TVP3 = TVP Info i jest to wlasnie kanal regionalny. Wychodzi wiec na to ze nie masz bladego pojecia o czym piszesz.
TVP3 to tylko taki przykład równie dobrze w jego miejsce może być TVP Polonia. TVP Regionalne z kolei można wydzielić od TVP Info na przykład na zasadach tzw. multiregionów tzn. 1 kanału regionalnego z obecnymi 3-4 ośrodkami co załatwiałoby przy okazji problem zasięgu.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Pomysł na rozwiązanie problemu z wyborem kanałów do MUX'

Post autor: belliash »

Poland pisze:
belliash pisze:Pomine takze fakt ze chcesz TVP3, TVP Info i TVP Regionalne... Sek w tym ze TVP3 = TVP Info i jest to wlasnie kanal regionalny. Wychodzi wiec na to ze nie masz bladego pojecia o czym piszesz.
TVP3 to tylko taki przykład równie dobrze w jego miejsce może być TVP Polonia. TVP Regionalne z kolei można wydzielić od TVP Info na przykład na zasadach tzw. multiregionów tzn. 1 kanału regionalnego z obecnymi 3-4 ośrodkami co załatwiałoby przy okazji problem zasięgu.
W dalszym ciagu nie wiesz chyba co piszesz... Zapewne nigdy nie ogladales tvp polonia

p.saw

Re: Pomysł na rozwiązanie problemu z wyborem kanałów do MUX'

Post autor: p.saw »

Poland pisze:A poza tym HD na telewizorze mniejszym niż 42 cale prezentowało by się kiepsko.
A dlaczego? W trakcie testów gdy na NTC nadawano TVP HD to na telewizorze HD Ready 26' tak smigało, że hej... . Róznicę w porównaniu z SD było wyraźnie widać. Prezentowało się niekiepsko.!!!

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Pomysł na rozwiązanie problemu z wyborem kanałów do MUX'

Post autor: Poland »

Ciekawe czy idąc za tym tropem na 21 calowym Samsungu dobrze by śmigało. Wracając do tematu rozmowy to czemu nie TVP Polonia ? W końcu mają swoje produkcje jak np: Polska24 więc myśle że śmiało mogłoby być.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Pomysł na rozwiązanie problemu z wyborem kanałów do MUX'

Post autor: belliash »

Bo NTC jest w Polsce, a kanal dedykowany osobom mieszkajacym poza granicami kraju. Polowa rzeczy jest zdublowana na TVP! A jak ma byc cos o modlitwie, to juz lepiej dac TV Trwam.

Oczywiscie ze bedzie dobrze. najwyzej nie zauwazysz roznicy miedzy HD a SD. Co nie znaczy ze inni tez nie zauwaza, wiec przestan zachowywac sie jak egoista. Sam mam telewizor CRT, wiec kanaly HD nie sa mi specjalnie potrzebne, bo z tego nie skorzystam (dzis). Co nie znaczy ze za 5 lat nie kupie LCD Full HD i nie bede chcial obejrzec czegos w HD.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Pomysł na rozwiązanie problemu z wyborem kanałów do MUX'

Post autor: Poland »

Mi także kanały HD w DVB-T nie są do życia jakoś bardzo potrzebne bo mam je na DVB-S czyli Cyfrowym Polsacie.
Co do TVP Polonia to idąc tym tropem na DVB-T nie powinny być też TVP HD i TVP Seriale bo to też duble. Jeżeli chodzi o TV Trwam to się zgadzam i stąd w swoim pomyślę umieściłem ją w MUX3.
Ostatnio zmieniony 18 sierpnia 2011, o 13:05 przez Poland, łącznie zmieniany 1 raz.

DVBManiak

Re: Pomysł na rozwiązanie problemu z wyborem kanałów do MUX'

Post autor: DVBManiak »

Przynajmniej 1 kanał HD powinien się znaleźć w NTC tym darmowym, najlepiej w MUX-3, bo tam jest trochę miejsca. Ja też mam tylko CRT, ale wielu ma już LCD i pewnie będą chcieli to HD zobaczyć, a ja sobie i tak odbiorę to na CRT w jakości SD.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Pomysł na rozwiązanie problemu z wyborem kanałów do MUX'

Post autor: belliash »

Poland pisze:Mi także kanały HD w DVB-T nie są do życia jakoś bardzo potrzebne bo mam je na DVB-S czyli Cyfrowym Polsacie.
Co do TVP Polonia to idąc tym tropem na DVB-T nie powinny być też TVP HD i TVP Seriale bo to też duble.
Naucz sie czytac ze zrozumieniem i skoncz juz te szopke

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Pomysł na rozwiązanie problemu z wyborem kanałów do MUX'

Post autor: Poland »

Dobrze postaram się ją skończyć więc opuśmy ten temat i przejdźmy do meritum sprawy.
Podsumowując w moim pomyśle zamiast obecnych kanałów w DVB-T czyli:
- TVP1
- TVP2
- TVP Info Region
- U-TV
- ATM Rozrywka
- Polo TV
- Polsat
- TVN
- TV4
- TV Puls
- TV6
- TV Puls 2
- TVP1 (kopia na MUX3)
- TVP2 (kopia na MUX3)
- TVP Info (kopia na MUX3)
- TVP Kultura
- TVP Historia
byłyby następuące kanały:
- TVP1
- TVP2
- Dodatkowy kanał TVP lub przepustowość na potrzeby TVP1 HD
- Tele 5
- Nadawca lokalny/CTV

- ATM Rozrywka (w 8 województwach wschodnich)
- U-TV (w 8 województwach wschodnich)
- Polsat
- TVN
- TV4
- TV Puls
- TV6
- TV Puls 2
- TVP Regionalna
- TVP Info

- TVP Kultura (przepustowość tego kanału mogłaby także służyć pod TVP2 HD)
- TVP Historia (przepustowość tego kanału mogłaby także służyć pod TVP2 HD)
- TV Trwam
- Superstacja
- TVN Meteo
- RMF TV


A potem:
- Czwórka na Wizji
- 4fun.tv
- Polo TV
- Eska TV

- 4 nowe stacje (lub 2 gdyby tu przenieść Next HD) -> warunkiem w konkursie na ten multipleks musiałby być brak powiązań z nadawcami z MUX 1 - MUX 3. 1/2 kanały z tego multipleksu byłyby płatne.
- Orange Sport Info (który także w ewentualności mógłby zająć przepustowość oznaczoną jako TVP3)
- 7 nowych stacji (lub 6 po przeniesieniu tutaj Polsat Sport News - wtedy to Polsat miałby szanse przebudować Polsat 2 i go umieścić w Mux2) -> warunkiem w konkursie na ten multipleks musiałby być brak powiązań z nadawcami z MUX 1 - MUX 3. Trzy kanały z tego multipleksu mogłyby być płatne.
Dzięki temu oferta DVB-T już by się lepiej prezentowała :)
Ostatnio zmieniony 18 sierpnia 2011, o 13:29 przez Poland, łącznie zmieniany 5 razy.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Pomysł na rozwiązanie problemu z wyborem kanałów do MUX'

Post autor: belliash »

Ty dalej swoje...

Poza tym TVP3 = TVP Info = TVP Regionalna! Dotarlo w koncu?
Nie wiesz nawet jakie kanaly istnieja i co jest na nich nadawane, wiec zostaw te kwestie innym osobom.

EOT z mojej strony i innym takze polecam to zignorowac i nie karmic trolla.

gecko

Re: Pomysł na rozwiązanie problemu z wyborem kanałów do MUX'

Post autor: gecko »

Poland, poczytaj trochę, to będziesz wiedział, że każdy tuner obsługujący sygnał HD jest w stanie go wyświetlić na podłączonym odbiorniku, a że na CRT poza znaczkiem HD nie zobaczysz różnicy to już inna para kaloszy.

Co do obecności TVP Regionalnej, to Cię zmartwię, ale za mało godzin materiału by wyszło, by zapełnić sensownie czas antenowy. Poza tym TVP Info ma być nadawane z pasmem lokalnym, więc było by dublowanie kanałów. O nadawcach lokalnych to już nie wspomnę, bo widzę co leci na moim "kochanym" TV Głogów i okolice.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Pomysł na rozwiązanie problemu z wyborem kanałów do MUX'

Post autor: Poland »

belliash pisze:Ty dalej swoje...

Poza tym TVP3 = TVP Info = TVP Regionalna! Dotarlo w koncu?
Nie wiesz nawet jakie kanaly istnieja i co jest na nich nadawane, wiec zostaw te kwestie innym osobom.

EOT z mojej strony i innym takze polecam to zignorowac i nie karmic trolla.
TVP3 to nie jest kanał tylko oznaczenie dodatkowego kanału który mogłaby umieścić na MUX1 zamiast bawienia się w kanały HD. Zresztą to już poprawiłem by nie budziło więcej wątpliwości.
Ostatnio zmieniony 18 sierpnia 2011, o 13:28 przez Poland, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany