Kampania informacyjna o cyfryzacji

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Polokim

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: Polokim »

Przepraszam Pana Administratora, nie chciałem niczego reklamować. Strona MI ma bardzo dobra mapkę, ale nie ma informacji, których ja szukałem na początku (gdy starałem się zrozumieć co to jest naziemna tv cyfrowa). Ja domyślam się że Pan Administrator wszytko wie i pewnie strona C D w niczym mu nie pomoże. Mi za to pomogła i polecam niezaawansowanym.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: Puma »


radiks
Posty: 30
Rejestracja: 28 czerwca 2010, o 15:37

Czy UKE podaje nieprawdziwe informacje.

Post autor: radiks »

Z racji tego, że jednym z miejsc gdzie niekiedy przebywam jest Olesno w województwie opolskim pokusiłem się o skonfrontowanie informacji z mapek na stronie polskacyfrowa.org (firmowana przez UKE) z linku pt. 'Sprawdź cyfrowy zasięg' i tym co podaje Emitel. I zdziwiłem się mocno informacją, że wg. UKE MUX3 będzie tam dostępny od 27.10.2011
Otóż bzdura to jest totalna.
Na jadze ze wzmacniaczem (16dB) nie jestem w stanie złapać z Błeszna nawet śnieżącego obrazu TVPuls (3kW) o reszcie nie wspominając. To o MUX3 można zapomnieć. A Chrzelice są jeszcze dalej.
Jak się mają obowiązki nadawcy wynikające z decyzji rezerwacyjnej do rzeczywistych zasięgów? Bo widać, że rezerwacja uwzględnia znacznie większe moce nadawania i zasięgi niż rzeczywiście będą..?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: JaroslawMroczkowski »

I pojawiła się niespodzianka. Niestety przeoczyłem moment, gdy to dopisano.
Nad mapami na stronie http://cyfryzacja.gov.pl/ pojawił się dopisek
Mapa zasięgu
- opracowana na podstawie decyzji rezerwacyjnych Prezesa UKE

i tym samym mapy te zaczęły mieć coraz mniej wspólnego z rzeczywistym zasięgiem co widać głównie w przypadku MUX_3 (mapa MUX_2 w zasadzie odpowiada rzeczywistości).

Jeśli ktoś chce sięgnąć po mapy zgodne z wymaganiami Nadawców zawartymi w umowach z operatorem technicznym (EmiTel) zapraszam tu:
http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... rowa-dvb-t

radiks
Posty: 30
Rejestracja: 28 czerwca 2010, o 15:37

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: radiks »

Zauważyłem ten dopisek o decyzji rezerwacyjnej. Pytanie jest w tej chwili inne: Kto nas robi w konia? Słyszy się, że zasięg MUX3 będzie taki mały bo nie ma możliwości, częstotliwości, są konflikty z kanałami analogowymi... Za to z decyzji rezerwacyjnej wynika coś zupełnie innego. W wielu miejscach możliwości zwiększenia zasięgu są, tylko komuś się nie chce. A może to właśnie UKE się pomyliło?
Kampania dezinformacyjna w pełni.

Dariusz Wiecek
Posty: 45
Rejestracja: 20 kwietnia 2009, o 12:59

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: Dariusz Wiecek »

Mapa gmin na stronach MI była opracowana na podstawie decyzji Prezesa UKE i podawała gminy, które "są w zasięgu" wg decyzji rezerwacyjnej. Pojawiający się dopisek jedynie uściślił źródło danych, które są i cały czas były takie same - "papierowe" i mogą mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością techniczną. Dopisek "na podstawie decyzji rezerwacyjnej" pojawił się prawdopodobnie po mojej interwencji w MI, wcześniej ktoś mógł sobie naprawdę pomyśleć, że podawane są gminy w zasięgu technicznym a nie gminy "na papierze decyzji rezerwacyjnej" i że np. w Świdnicy na Dolnym Śląsku będzie mógł za chwilę oglądać MUX3...

radiks
Posty: 30
Rejestracja: 28 czerwca 2010, o 15:37

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: radiks »

Właśnie chodzi mi o to żeby wiedzieć kto się popisał radosną twórczością - UKE dając decyzje rezerwacyjne na nierealne zasięgi (dlaczego nierealne, w końcu to tylko kwestia odpowiedniej kombinacji mocy i umiejscowienia nadajnika. Zakładam, że UKE układając siatkę częstotliwości zrobiło to tak aby nie było konfliktów) czy TVP zlecając wiadomo jakie moce nadawania Emitelowi czy też Emitel zalecając TVP takie moce nadawania pomimo pozwolenia od UKE na więcej :roll:
Jak wiadomo MUX2 wykorzystuje prawie wszystko co można z decyzji rezerwacyjnej, chociaż terminy wdrażania etapów są opóźnione względem tego co jest na papierze, a w MUX3... :oops:

andiks

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: andiks »

Zgadzam sie w 100 % z Radiksem moim przedmowca w kwesti przekłamania dotyczącej zasiegów zamieszczonej na stronie MI. MUX sa uzgodnione na obszar a nie obiekt a Emitel powinien podac harmongram nie tylko na TRCN i RTON ale takze SFN i tego brakuje

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: qwerty »

radiks pisze:Właśnie chodzi mi o to żeby wiedzieć kto się popisał radosną twórczością - UKE dając decyzje rezerwacyjne na nierealne zasięgi (dlaczego nierealne, w końcu to tylko kwestia odpowiedniej kombinacji mocy i umiejscowienia nadajnika. Zakładam, że UKE układając siatkę częstotliwości zrobiło to tak aby nie było konfliktów)
Wątpię. Np Białystok multipleks 3 będzie na kanale 38 (4 kW ERP), a na Siedlce / łosice nadawany jest analog TVP2 (k37) z mocą 300 kW ERP oraz na k38 TVP Info z 30 kW ERP. Komentować doboru mocy i częstotliwości paczki tvp nie chce się nawet komentować...

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 22:36 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: qwerty »

p-b pisze:@qwerty
TVP Info z Łosic jest na k39. Przeszkadzać raczej nie będzie.
Na k38 jest TVP2 z Giżycka (400kW), to może napsuć nerwów.
Literówka. Oczywiście, że k39.
Wynika z tego, że będą tereny, gdzie jest K37 - TVP2, K38 - Multipleks, K39 - TVP Info.

DVB-T

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: DVB-T »

qwerty pisze:
p-b pisze:@qwerty
TVP Info z Łosic jest na k39. Przeszkadzać raczej nie będzie.
Na k38 jest TVP2 z Giżycka (400kW), to może napsuć nerwów.
Literówka. Oczywiście, że k39.
Wynika z tego, że będą tereny, gdzie jest K37 - TVP2, K38 - Multipleks, K39 - TVP Info.
sąsiedniokanałowość raczej nie wpływa negatywnie na odbiór DVB-T. U nas na Dolnym Śląsku mamy polsat analogowy na k. 59 (800 kW) i czeski mux3 z Cernej Hory na kanale 60 (100 kW). Nie słyszałem, aby ludzie narzekali na zakłócenia. Ja sam na dwóch instalacjach antenowych odbieram przekazy z k. 59 i 60 bezproblemowo

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: qwerty »

DVB-T pisze:sąsiedniokanałowość raczej nie wpływa negatywnie na odbiór DVB-T. U nas na Dolnym Śląsku mamy polsat analogowy na k. 59 (800 kW) i czeski mux3 z Cernej Hory na kanale 60 (100 kW). Nie słyszałem, aby ludzie narzekali na zakłócenia. Ja sam na dwóch instalacjach antenowych odbieram przekazy z k. 59 i 60 bezproblemowo
To czemu UKE ograniczyło tak znacząco moc?

derek
Posty: 10
Rejestracja: 24 grudnia 2010, o 11:55

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: derek »

A ja dodam, że Czesi z tego samego obiektu nadawczego Cernej Hory na kanale 60 nadają Multiplex 3, a na kanale 61 Multiplex 2 (oba po 100 KW ERP)i nic się nie zakłóca. Prawdobodobnie ograniczenie mocy ERP związane jest z sąsiedztwem nadajników litewskich, białoruskich, ukraińskich?, rosyjskich?.

DVB-T

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: DVB-T »

Moc mux3 w Białymstoku ewidentnie ograniczona jest poprzez analogowe TVP2 z Giżycka-Miłek na tym samym kanale. Z centrum Białegostoku do nadajnika w Miłkach jest 125 km wg dvbtmap.eu

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Mapy na stronie MI powinny prezentować zasięgi rzeczywiste (zmierzone lub wyliczone na podstawie faktycznych parametrów emisji) !!!
Przynajmniej tak dotychczas rozumiałem cel kampanii informacyjnej, której częścią ma być ta strona.
Normalnego widza nie specjalnie interesuje cała droga formalna, rezerwacje, pozwolenia, uzgodnienia, itp. Jego interesuje kiedy będzie w zasięgu TV cyfrowej oraz kiedy straci dostęp do telewizji analogowej.

Dopisek "opracowana na podstawie decyzji rezerwacyjnych Prezesa UKE", chociaż bardzo ważny, niestety nie wiele wyjaśni osobom nie śledzącym tematu cyfryzacji. Obawiam się, że zwykli widzowie szukający informacji i cyfryzacji mogą zostać wprowadzeni w błąd.

Dariusz Wiecek
Posty: 45
Rejestracja: 20 kwietnia 2009, o 12:59

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: Dariusz Wiecek »

JaroslawMroczkowski pisze:Mapy na stronie MI powinny prezentować zasięgi rzeczywiste (zmierzone lub wyliczone na podstawie faktycznych parametrów emisji) !!!
Przynajmniej tak dotychczas rozumiałem cel kampanii informacyjnej, której częścią ma być ta strona.
Normalnego widza nie specjalnie interesuje cała droga formalna, rezerwacje, pozwolenia, uzgodnienia, itp. Jego interesuje kiedy będzie w zasięgu TV cyfrowej oraz kiedy straci dostęp do telewizji analogowej.

Dopisek "opracowana na podstawie decyzji rezerwacyjnych Prezesa UKE", chociaż bardzo ważny, niestety nie wiele wyjaśni osobom nie śledzącym tematu cyfryzacji. Obawiam się, że zwykli widzowie szukający informacji i cyfryzacji mogą zostać wprowadzeni w błąd.
Słusznie, ja też o to apelowałem do MI, niestety urzędnicy mają swoje wizje jak wiele rzeczy powinno wyglądać i niechętnie słuchają sugestii stąd skończyło się tylko na dodaniu komentarza i map Emitela, co poprawiło nieco sytuacje i jest lepiej niż gdy była wyłącznie "mapa rezerwacyjna" bez żadnych uwag sugerująca całkowicie błędne zasięgi.

Gori
Posty: 37
Rejestracja: 28 września 2010, o 18:02
Miejscowość: Wrocław
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: Gori »


Awatar użytkownika
jarip
Posty: 49
Rejestracja: 27 maja 2010, o 08:41
Odbiornik: LG 32LF5800
Instalacja antenowa: OPTICUM AX 1000 + antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: jarip »

No proszę takie sukcesy mamy na polu cyfryzacji kraju, że bądziemy się tym chwalić na Media Expo w Poznaniu. http://www.krrit.gov.pl/bip/LinkClick.a ... d&tabid=36
Ciekawe co nam za pomysły na cyfryzację przedstawią.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Ciekawe co nam za pomysły na cyfryzację przedstawią.
Nie będzie żadnych odkrywczych pomysłów i deklaracji.
Celem drugiego dnia konferencji jest przedstawienie podstawowych informacji na temat procesu cyfryzacji. Informacje te, wprawdzie znane osobom na bieżąco śledzącym temat, np. zaglądającym na nasze forum, są całkowicie nie znane większości społeczeństwa. Spotkanie w sobotę ma na calu przybliżenie tych kwestii uczestnikom. Tylko tyle i aż tyle.

Zablokowany