Kampania informacyjna o cyfryzacji

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Według mnie strona jest naprawdę niezła, a po niewielkich poprawkach pomoże wielu osobom.

_chris_

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: _chris_ »

JaroslawMroczkowski pisze:czyli co, zamiast szukać rozwiązania będziemy szukać winnych
To jest strona (chyba) MI, więc ludzie tam zatrudnieni odpowiadają za jej zawartość. Rozumiałbym, gdyby ktoś z autorów strony zaprezentował Betę strony i zwróciłby się, przykładowo, do użytkowników forum o opinię i wskazówki. Wtedy OK, nie ma sprawy. Ale tak - coś postawiono, coś zniknęło - nie wiadomo - strona docelowa czy Beta.

Może by tak autor strony założył wątek, byłoby chyba najprościej.

To nie jest zła wola z mojej strony, ale nie ja wziąłem pieniądze za stronę, więc nie widzę powodu, aby w takiej sytuacji coś sugerować autorom lub odwalać za nich pracę. Zresztą, drobną część swoich wątpliwości zamieściłem wcześniej.
JaroslawMroczkowski pisze:echhhh, witamy w Polsce
dokładnie - witamy w Polsce.

Ja, jako konsument usługi pt. DVB-T oczekuje wiarygodnej i dokładnej informacji oraz odpowiedzialności za wykonywaną pracę i wydawane czyjeś (w tym i moje) pieniądze. Czy to za wiele???

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: qwerty »

JaroslawMroczkowski pisze:Zamiast listy złośliwości podejdźmy do tematu konstruktywnie.
Zróbmy listę poprawek i uzupełnień, a ja przekażę to odpowiednim osobom w MI.

Pamiętajmy, że strona jest przeznaczona dla osób nie zorientowanych w tematyce przejścia na nadawanie cyfrowe i nie koniecznie mających wykształcenie techniczne. Ma być prosta i zrozumiała stąd wiele uproszczeń w tekście.
gm. Kleszczele - terminy jak dla Białegostoku mimo, że IMO nie ma szans, aby z multipleksu 3 doszedł sygnał. Z Siedlce / Łosice dociera multipleks 2 i 3 do Hajnówki. Mimo szczerych chęci nie będzie możliwości w okresie przejściowym odbioru multipleksu 3 w wspominanej gminie z SLR Białystok / Centrum (mała moc i niski maszt).

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: Drekan »

JaroslawMroczkowski pisze:Zamiast listy złośliwości podejdźmy do tematu konstruktywnie.
Zróbmy listę poprawek i uzupełnień, a ja przekażę to odpowiednim osobom w MI.
1. Pierwsza rzecz to brak możliwości zatrzymania prezentacji. Jeśli ktoś, chciałby zrobić notatkę czy przyglądnąć się dokładniej prezentowanym mapkom zasięgu, to ma problem, ponieważ informacje szybko się zmieniają, a mapki są małe.
2. Nie ma takiego terminu jak 37.04.2011r. (niby 2 etap 3 multipleksu)
3. Osoby, które nie zwrócą uwagi na daty, mogą się zasugerować, że 3 multipleks wcześniej uzyska pełne pokrycie (4 etapy) niż 2 multipleks (6 etapów). Lepiej by mapki poszczególnych etapów pojawiały się zgodnie z terminami ich uruchamiania (równocześnie 3 etap 2 multipleksu z 2 etapem 3 multipleksu).
4. Przydałoby się odwołanie do stron gdzie można znaleźć szczegółowy harmonogram uruchamiania nadajników poszczególnych multipleksów.
5. Jak już wspominano niedokładne mapki zasięgów.
6. Brakuje NAJISTOTNIEJSZEJ informacji, czyli tego jakie stacje telewizyjne można oglądnąć dzięki NTC. Przecież dostęp do tak dużej (w stosunku do analogu), liczby stacji TV będzie najważniejszym atutem DVB-T.
Interaktywny pomocnik:
7. W interaktywnym pomocniku, przy 1 pytaniu (czy planujesz zakup nowoczesnego, cyfrowego odbiornika telewizyjnego?) po wybraniu opcji TAK, powinna znaleźć się informacja o wybraniu TV koniecznie z MPEG4.
8. W przypadku instalacji zbiorczych nawet przy dobrym odbiorze kanałów analogowych, cyfrowy odbiór może być całkowicie niemożliwy (kanał gdzie nadawany jest sygnał DVB-T może zajmować np. stacja z kablówki)
9. Na końcu pojawia się podsumowanie (Rekomendowane parametry odbiornika cyfrowego). Wiele osób może przeoczyć suwak, który to dopiero pozwala zobaczyć wymagane parametry odbiornika.
10. W przypadku pierwszego kontaktu z NTC warto zasugerować, by spytać sąsiadów, czy odbierają DVB-T. Pozwoli to zorientować się, jakie są w naszej lokalizacji szanse na poprawny odbiór (który mocno zależy od konkretnej lokalizacji), dodatkowo dzięki temu więcej osób dowie się o NTC. ;)

w.p.

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: w.p. »

No jak działa to powiem że całkiem fajnie. Nie mnie oceniać wartość merytoryczną ale w końcu (W KOŃCU!) coś jest. Nie trzeba szukać po forach i pytać. Byle faktycznie to wszystko ruszyło bo wstyd...
Ale trzymam kciuki!

MaciekS

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: MaciekS »

"Prawdziwa cnota krytyk się nie boi" . A cała akcja popularyzacji NTC w Polsce prowadzona jest w sposób tak żałosny że naprawdę wolontariat lepiej by to zrobił :oops:

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Do ideału daleko, fakt, ale coś zaczyna się dziać.
Nie każdy wie, co to jest EmiTel, nie każdy znajdzie nasze forum, a adres tej strony będzie (a przynajmniej powinien być) w materiałach informacyjnych rozpowszechnianych w ramach kampanii informacyjnej. Ważne jest by przynajmniej podstawowe informacje dotarły do jak największej ilości osób.
Tak więc krytykujmy, tyle, że konstruktywnie.

RobertB

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: RobertB »

JaroslawMroczkowski pisze:Zamiast listy złośliwości podejdźmy do tematu konstruktywnie.
Zróbmy listę poprawek i uzupełnień, a ja przekażę to odpowiednim osobom w MI.

Pamiętajmy, że strona jest przeznaczona dla osób nie zorientowanych w tematyce przejścia na nadawanie cyfrowe i nie koniecznie mających wykształcenie techniczne. Ma być prosta i zrozumiała stąd wiele uproszczeń w tekście.
Panie Jarku, przyznam Panu rację, pod warunkiem, że ujawni Pan kwotę, jaką MI wydało na tą stronę. Bo znając nasze polskie realia, to wydaje się wielce prawdopodobne, że ktoś wziął grubą kasę, a Internauci mają robić listę poprawek i uzupełnień. Smutne to niestety.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nie wiem i szczerze powiem nie chcę wiedzieć jaka to kwota.
Internauci mogą wskazać błędy, nie muszą. Skoro wywiązała się dyskusja na temat tej strony lepiej zamiast tylko krytykować, pomóc ulepszyć stronę.
Przecież to będzie podstawowe źródło wiedzy o cyfryzacji dla bardzo wielu osób.

wiwany
Posty: 56
Rejestracja: 21 grudnia 2008, o 22:04

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: wiwany »

No więc konstruktywnie, o czym już tu na forum napomknąłem- w wyszukiwarce gmin na wzmiankowanej stronie króluje stan administracyjny z roku bodaj 2002. Są w niej nieistniejące gminy, brak gmin nowych lub o zmienionych nazwach, zdarzają się gminy przyporządkowane do województwa, w którym nie leżą. Już na czym, jak na czym ale na GUs-owskim TERYCIE wypadało się oprzeć.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: lpf1972 »

RobertB pisze:
JaroslawMroczkowski pisze:Zamiast listy złośliwości podejdźmy do tematu konstruktywnie.
Zróbmy listę poprawek i uzupełnień, a ja przekażę to odpowiednim osobom w MI.

Pamiętajmy, że strona jest przeznaczona dla osób nie zorientowanych w tematyce przejścia na nadawanie cyfrowe i nie koniecznie mających wykształcenie techniczne. Ma być prosta i zrozumiała stąd wiele uproszczeń w tekście.
Panie Jarku, przyznam Panu rację, pod warunkiem, że ujawni Pan kwotę, jaką MI wydało na tą stronę. Bo znając nasze polskie realia, to wydaje się wielce prawdopodobne, że ktoś wziął grubą kasę, a Internauci mają robić listę poprawek i uzupełnień. Smutne to niestety.
RobertB po prostu zapytaj w MI. To jest informacja publiczna bo i pieniądze publiczne.

OT - jak zapytałem zarządcę drogi o to, ile razy jeździli odśnieżać i sypać solą to się wykręcał sianem, jak mu podałem jako podstawę Ustawę o dostępie do inf. publicznej, to grzecznie i ze szczegółami

vari107

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: vari107 »

JaroslawMroczkowski pisze:Zamiast listy złośliwości podejdźmy do tematu konstruktywnie.
Zróbmy listę poprawek i uzupełnień, a ja przekażę to odpowiednim osobom w MI.

Pamiętajmy, że strona jest przeznaczona dla osób nie zorientowanych w tematyce przejścia na nadawanie cyfrowe i nie koniecznie mających wykształcenie techniczne. Ma być prosta i zrozumiała stąd wiele uproszczeń w tekście.
Oby to coś dało. Skoro władze odrzucają (czytam stanowiska konsultacyjne wszystkiego co związane z radiokomunikacją) sensowne propozycje Instytutu Łączności (kol. WierzownicK mógłby tu o tym sporo napisać) to wątpię czy coś to da.
Chyba, ze Emitel jako firma prywatna ma tam posłuch.
Chyba ma skoro w Warszawie zgodzono się na bardzo późne wyłączenie analogu (wszak sprzęt telewizyjny w RTCN Łazy musi się zwrócić).
Strona sama w sobie jakiś porażających błędów nie ma.
A o prawidłowe formy na tej stronie nie ma się co kłócić bo i tak "80% gospodyń domowych nie zauważy różnicy".
Każdy przeciętny widz i tak zrozumie to co chce zrozumieć a nie to co napisano.
Nikt nie będzie wnikał w formy fleksyjne czy odbiornik DVB-T na USB do komputera powinien być zgodny z MPEG-4 czy go "zapewniać".
I tak sprzedawcy wcisną stick-a z softem na rynek np niemiecki a przeciętny user nie bedzie kombinował z alternatywnym oprogramowaniem (tym bardziej, że skutki wcale nie muszą być zadowalające - jak to w pecetach).
Ja bym raczej napisał poradnik czego unikać:
- właśnie próbowania odbioru na pecetach (sam wiem, że "powinno działać a nie działa" a na niższych parametrów pececie działa - i kołuj się co jest nie tak i ktora aplikacja się gryzie)...
- anten siatkowych ze wzmacniaczami
- absolutnie prób odbioru na antenach wewnętrznych - dużo osób się zniechęca bo 64-QAM to nie 16-QAM a Polska (i jej "pokrycie") to nie Berlin.
No i niech wreszcie będzie obowiązywac ta regulacja, ze sprzedaż odbiornika nie spełniajacego wymagań - tylko za pisemnym poświadczeniem podczas kupna (ludzie boją się cokolwiek podpisywać , zwłaszcza gdy jest tam dużo słów "nie").
vari

toldi
Posty: 59
Rejestracja: 30 sierpnia 2010, o 10:51
Odbiornik: Bravia
Instalacja antenowa: Telmor ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chrzelice, Ślęża, Wręczyca, Wysoka

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: toldi »

JaroslawMroczkowski pisze:Zamiast listy złośliwości podejdźmy do tematu konstruktywnie.
Zróbmy listę poprawek i uzupełnień, a ja przekażę to odpowiednim osobom w MI.

Pamiętajmy, że strona jest przeznaczona dla osób nie zorientowanych w tematyce przejścia na nadawanie cyfrowe i nie koniecznie mających wykształcenie techniczne. Ma być prosta i zrozumiała stąd wiele uproszczeń w tekście.
znaczy sie ma wciskac kit jak to pieknie i sprawnie wszystko jest wdrazane...
i mamic ludzi ze juz niebawem cyfrowy sygnal swoja moca bedzie wybijal im szyby w oknach...
JaroslawMroczkowski pisze:Przecież to będzie podstawowe źródło wiedzy o cyfryzacji dla bardzo wielu osób.
wiec dlaczego te podstawowe zrodlo juz od samego poczatku jest bublem?

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: debe »

Na stronie MI przydałoby się forum, Dlaczego o tym nie pomyśleli? Boją się?

MaciekS

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: MaciekS »

Podstawową kampanię informacyjną o NTC powinna prowadzić w swoich programach TVP :evil: To jest misja publicznej telewizj :!: :!: :!: Internet nie załatwi sprawy :!: :!: :!:

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: qwerty »

MaciekS pisze:Podstawową kampanię informacyjną o NTC powinna prowadzić w swoich programach TVP :evil: To jest misja publicznej telewizj :!: :!: :!: Internet nie załatwi sprawy :!: :!: :!:
Wytłumacz dlaczego teraz ma prowadzić tvp? Mają znacznie mniejsze pokrycie, niż multipleks 2.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: kupon »

qwerty pisze:
MaciekS pisze:Podstawową kampanię informacyjną o NTC powinna prowadzić w swoich programach TVP :evil: To jest misja publicznej telewizj :!: :!: :!: Internet nie załatwi sprawy :!: :!: :!:
Wytłumacz dlaczego teraz ma prowadzić tvp? Mają znacznie mniejsze pokrycie, niż multipleks 2.
Np.dlatego że ma pokrycie prawie stu procentowe w analogu. Kto odbiera NTC ten już nie musi być edukowany w temacie.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: qwerty »

kupon pisze:Np.dlatego że ma pokrycie prawie stu procentowe w analogu. Kto odbiera NTC ten już nie musi być edukowany w temacie.
Co ma pokrycie w analogu do NTC? Ktoś kupi STB i nie będzie w zasięgu multipleksu 3. Kampania informacyjna ruszy dopiero jak wystartuje multipleks 1.

wiwany
Posty: 56
Rejestracja: 21 grudnia 2008, o 22:04

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: wiwany »

qwerty pisze:
MaciekS pisze:Podstawową kampanię informacyjną o NTC powinna prowadzić w swoich programach TVP :evil: To jest misja publicznej telewizj :!: :!: :!: Internet nie załatwi sprawy :!: :!: :!:
Wytłumacz dlaczego teraz ma prowadzić tvp? Mają znacznie mniejsze pokrycie, niż multipleks 2.
Bo jest ponoć publiczna. Tak samo ma informować, jak o zagrożeniu grypą, o tym, że uruchomiono tel. zaufania, albo że zostało 3 dni do rozliczenia PIT.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: kupon »

qwerty pisze:
kupon pisze:Np.dlatego że ma pokrycie prawie stu procentowe w analogu. Kto odbiera NTC ten już nie musi być edukowany w temacie.
Co ma pokrycie w analogu do NTC? Ktoś kupi STB i nie będzie w zasięgu multipleksu 3. Kampania informacyjna ruszy dopiero jak wystartuje multipleks 1.
Jak ktoś kupuje stb to przypuszczam ,że posiada już tv.
Jak ktoś posiada tv to przypuszczam,że jest w zasięgu nadawania programu o największym zasięgu w naszym kraju i przypuszczam,że jest to telewizja analogowa i program tvp1.
Co nie zwalnia z informowania w innych kanałach dystrybucyjnych.

Zablokowany