Kampania informacyjna o cyfryzacji

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
klakier

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: klakier »

Chyba trochę za wcześnie na kampanie informacyjną bo na razie jest mizernie z zasięgiem, moim zdaniem to przynajmniej niech jeden z mux będzie dostępny w całym kraju a potem robić jakieś kampanie informacyjne

Awatar użytkownika
marks74
Posty: 124
Rejestracja: 27 czerwca 2010, o 13:59
Odbiornik: Samsung LE40C650, SonyKDL55W815
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa, wzmacniacz SWA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: marks74 »

A czy są jakies spot informacyne. Bo ja nie widze w TV. :lol:

MaciekS

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: MaciekS »

klakier pisze:Chyba trochę za wcześnie na kampanie informacyjną bo na razie jest mizernie z zasięgiem, moim zdaniem to przynajmniej niech jeden z mux będzie dostępny w całym kraju a potem robić jakieś kampanie informacyjne
Ludzie cały czas kupują nowy sprzęt TV i powinni mieć już teraz informację jakie wymogi stawia NTC, która niebawem ruszy w całym kraju na dobre albo złe ! Nie wszyscy kupujący mają możliwości pozyskania wiedzy na ten temat z internetu , za to prawie wszyscy oglądają tv analogową :!:

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: JaroslawMroczkowski »

JaroslawMroczkowski pisze:Zróbmy listę poprawek i uzupełnień, a ja przekażę to odpowiednim osobom w MI.
Poszło.
Jest szansa, że przy kolejnej aktualizacji treści nasze uwagi zostaną uwzględnione.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: Puma »

Kampania informacyjna powinna być w TVP z jednego prostego powodu... tylko TVP dostaję pieniądze z abonamentu RTV.
Prywatni zrobią kampanię gdy im się to opłaci, przy niepełnym zasięgu MUX II trudno oczekiwać aby doszli do wniosku że warto robić kampanię.

MaciekS

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: MaciekS »

marks74 pisze:A czy są jakies spot informacyne. Bo ja nie widze w TV. :lol:
Są w TVP :lol: "Oglądaj nas w HD" "Oglądaj w TVP Sport" "TVP Seriale- serdecznie zapraszamy" :oops:

Dig Dug

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: Dig Dug »

Dzisiaj w Wiadomościach TVP wykazała się szczytem bezczelności. Prowadzący Wiadomości i Szaranowicz mowili o misji TVP, a narrator news-u mówił, że 94% Polaków twiedzi, że programy TVP są ważne dla nich, jakiś leśny dziadek mówił że dla niego TVP to podstawa, następnie narrator mówił, że abonament to tylko 17,50 zł i za rok z góry jest miesiąc gratis, potem Szaranowicz ściamniał, że polski sport jest w TVP dostępny i ludzie powinni płacić abonament, żeby oni mogli go transmitować czy coś podobnego.
Normalnie myślałem, że mnie zesłabi jak takie brednie słysze. Najpierw dają TVP HD i Sport, Kultura i Historia płatnym platformom, a potem jak muszą to dają te dwie ostatnie z łąską do MUX 3 celowo blokując start NTC. Zapowiadany Seriale dalej ładują na paltformy, nowo uruchomony TVP 1 HD dalej w platformy i mają jeszcze czelność namawiać ludzi na płącenie, tylko ciekawe za co ??
Najpierw trzeba dać by potem można było żądać abonamentu. N-ka jak startwała, to najpierw musiała skłonić ludzi do siebie dając kanały HD, teraz cena nie rośnie znacząco, ale ilość bezpłatnych kanałów HD zwiększyła się znacząco. Jak ktoś musiałby płacić 17,50 zł za 5 kanałów 4 w SD, a info jeszcze bardziej obcięte, to nie ma się co dziwić, że zapłaci 48 zł i ma kilkanaście kanałów w HD o SD nie wspominając.

Normalnie bezczelni.

Acha, a o NTC nie wspomnieli.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: DanielK »

Dig Dug pisze: Acha, a o NTC nie wspomnieli.
Dig Dug pisze: Normalnie bezczelni.
Dokładnie.


Kilka dni temu od pewnych starszych ludzi dowiedziałem się, że odbiór z anteny naziemnej będzie zlikwidowany i jedyną możliwością będzie tv satelitarna...

Mamy połowę stycznia a zero informacji w mediach o DVB-T.
Przecież MUX II to ~40% a MUX III ~30% kraju w zasięgu.
Informując w telewizji o nadawaniu cyfrowym można przecież wspomnieć, że "obecnie nadajemy" w województwach "bla bla bla";) Ale widać nadal brak czyichś chęci.

krystianb

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: krystianb »

Ja jednak wrócę do zawartości merytorycznej strony.
Mi najbardziej brakuje informacji o możliwości odbioru NTC z innego nadajnika niż ten z którego obecnie korzystamy. Nie wiem ile jest takich miejsc jak u mnie: nie korzystałem z analogu "Płock Rachocin" z bardzo prostej przyczyny, była tam tylko tvp 1 i 2. Z konina leciał jeszcze polsat i tvp3. Co prawda siatka tyłem odbierała cyfrę, ale po odpaleniu mux 2 wypadało obrócić (czyli wymienić na coś bez wzmacniacza) antenę o prawie 180*

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: debe »

Strona MI o cyfryzacji od wczoraj nie działa. Kampania informacyjna już się zakończyła czy to tylko problemy techniczne?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: JaroslawMroczkowski »

u mnie strona działa
może to był jakiś przejściowy problem

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: debe »

JaroslawMroczkowski pisze:u mnie strona działa
może to był jakiś przejściowy problem
Teraz działa i u mnie

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: lpf1972 »

debe pisze:Strona MI o cyfryzacji od wczoraj nie działa. Kampania informacyjna już się zakończyła czy to tylko problemy techniczne?
Konserwacja (czy coś podobnego) i tyle. O wiele bardziej zaniepokojony byłem niedziałającym w piątek forum :P

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: JaroslawMroczkowski »

O wiele bardziej zaniepokojony byłem niedziałającym w piątek forum :P
Nasze forum działa nieprzerwanie.
Zatrzymywane było na chwilę w środę, czego na szczęście nikt nie zauważył, by w ramach (powoli) rozwijającej się kampanii informacyjnej przygotować je na nowe funkcjonalności.

Dig Dug

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: Dig Dug »

Ja zauważyłem, strona forum ładowała się normalnie tylko zamiast tematów działów pojawiała się informacja, że forum w trakcie aktualizacji czy coś podobnego. Musiałbym sprawdzić dokładnie w historii godzinę kiedy to było :) Ale nie rozpisywałem się co się dzieje bo i po co :)

Chyba, że chodzi o coś innego.

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: pgrzes »

Na cyfryzacja.gov.pl pojawił się m.in. ciekawy dokument "Dobre praktyki w zakresie nadawania DVB-T w Polsce".
Na stronie 10 określono m.in. średnie przepływności danych obrazu i dźwięku. Niezbyt optymistycznie wygląda przydzielenie 2Mb/s dla SD (mam w pamięci Skrzyczne w MPEG2, gdzie na jeden strumień obrazu Emitel przeznaczał ok. 5-6Mb/s, co gwarantowało wyśmienitą, jak dla mnie jakość, którą raczej nie da się uzyskać przy tak zadeklarowanej transmisji w MPEG4).
Z pewnością interesujący jest dopisek "przejściowo" przy standardach dźwięku AC-3 i MPEG. Przejście na DD+ oznaczałoby bowiem ciszę w głośnikach większości odbiorników, dekoder taki w standardzie można spotkać we wszystkich modelach TV tylko jednej znanej mi firmy.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: lpf1972 »

pgrzes pisze:... Na cyfryzacja.gov.pl pojawił się m.in. ciekawy dokument "Dobre praktyki w zakresie nadawania DVB-T w Polsce".
Niezbyt optymistycznie wygląda przydzielenie 2Mb/s dla SD (mam w pamięci Skrzyczne w MPEG2, gdzie na jeden strumień obrazu Emitel przeznaczał ok. 5-6Mb/s, co gwarantowało wyśmienitą, jak dla mnie jakość, którą raczej nie da się uzyskać przy tak zadeklarowanej transmisji w MPEG4)...
Nie zgadzam się z Twoim stwierdzeniem. 2Mbps dla kodowania H.264 jest przepływnością "w sam raz". Zwróć uwagę że programy HD na SAT mają przepływność ok 7,5Mbps i zawierają dokładnie 5x więcej pikseli(1920x1080 = 2073600 = 720x576x5), a więc porównywalny bitrate dla SD to 7,5Mbps/5 = 1,5Mbps.
Jeśli nadal masz wątpliwości (bo gęściej ułożone piksele, lepiej się kompresuje, więcej stref nieruchomych w obrazie), to zapraszam Cię do pobrania z mojej strony plików testowych - są u dołu strony; średni bitrate to właśnie 2Mbps (kodeki mpeg2 lub h.264). Jest tam też dokładny opis plików.

dodane po chwili namysłu :)
Sam dokument jest wg mnie bardzo ważny, bo jasno opisuje co i jak ma latać po sieci w Polsce. A propos - możemy przekazywać swoje uwagi na stronie na temat doświadczeń związanych z odbiorem no i samą zawartością serwisu http://cyfryzacja.gov.pl/Informacja,o,odbiorze,258.html

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: qwerty »

lpf1972 pisze:Nie zgadzam się z Twoim stwierdzeniem. 2Mbps dla kodowania H.264 jest przepływnością "w sam raz". Zwróć uwagę że programy HD na SAT mają przepływność ok 7,5Mbps i zawierają dokładnie 5x więcej pikseli(1920x1080 = 2073600 = 720x576x5), a więc porównywalny bitrate dla SD to 7,5Mbps/5 = 1,5Mbps.
W moim odczuciu dobre HD zaczyna się przy 10 Mbps, ale to i tak wychodzi na SD 2 Mb/s
Jeśli nadal masz wątpliwości (bo gęściej ułożone piksele, lepiej się kompresuje, więcej stref nieruchomych w obrazie), to zapraszam Cię do pobrania z mojej strony plików testowych - są u dołu strony; średni bitrate to właśnie 2Mbps (kodeki mpeg2 lub h.264). Jest tam też dokładny opis plików.
Te próbki nagrywane są z dvb-t, czy wykonywałeś na nich rekpomresję? Jeżeli tak to ile przebiegów?

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: lpf1972 »

Źródło TS z dekodera SAT, kodowanie mpeg2, bitrate 4,5Mbps. Pliki wyjściowe kodowane w jednym przebiegu z zadeklarowanym constant bitrate dla video na 2000kbps, kontener wyjściowy AVI (kodek h.264), kontener MPG (kodek mpeg2). Kontenery MKV utworzone przy użyciu mkvtoolnix (bez rekompresji).
Próbki służą mi do testowania odbiornika DVB-T... ale przy okazji mogą posłużyć za porównanie jakości kodowania mpeg2 i h.264 przy tym samym bitrate

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: Kampania informacyjna - ruszyła strona o cyfryzacji

Post autor: pgrzes »

* ZDF HD - gdy testowałem przepływność > 10 Mb/s (dla dokładnej wartości musiałbym sprawdzić zarejestrowany materiał); 1280x720 czyli nieco ponad 2x więcej punktów obrazu;
* EinsFestival HD (Demo/Test) ~ 7-8Mb/s; 1280x720.
W obu powyższych przypadkach wyśmienita jakość obrazu.

Polecam stronę www.linowsat.de, można tam sprawdzić ile Mb/s mają różne stacje na SAT-w szczególności polecam spojrzeć na niemieckie np. ARD i ZDF oraz ich odpowiedniki HD (mam nadzieję, że podając odnośnik nie naruszam regulaminu).

2Mb/s uważam za nieco mało z doświadczenia w mojej tv kablowej, w której przy 2,5Mb/s obraz wygląda w porządku, przy niższych - zdecydowanie lepiej wygląda u mnie analog. Być może winę za straty jakości ponosi operator (rekompresja+kompresja do żądanego bitrate a dopiero potem multipleksowanie sygnałów czy tylko komponowanie zawartości multipleksu bezpośrednio z tego co odbierze na SAT?)

@lpf1972
jeśli masz możliwość zarejestrowania strumienia TS bez żadnej obróbki daj znać na PW

Zablokowany