Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
ntcdvb

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: ntcdvb »

Koledzy
Co wypowiedzi o HD mają do: "Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?"

Ten wątek raczej jest dla naszych marzeń.

KRRiT, UKE, MAiC, na pewno całe szefostwo czyta ten wątek szczegółowo i myśli jak nasze życzenia wdrożyć w kolejnych MUXach (5i6).
Panowie drobne przypomnienie:
NTC DVB-T PL to MPEG4, kanały HD, 24.882 Mbit/s
A w Czechach i Niemczech: MPEG2, w głównych 3 MUX po 4/5 kanałów, 19.906 Mbit/s i mniej ZDF (13.271 Mbit/s).

I kto tu powinien mieć kompleksy?

Jeśli jeszcze narzekacie, że w 3 MUXach „darmowych” jest 21 kanałów w tym 2 HD to wam współczuje.

Wiking

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Wiking »

ntcdvb pisze:Co wypowiedzi o HD mają do: "Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?"
Dużo. Dyskusja rozchodzi się między innymi o to, czy w kolejnych multipleksach powinny być kanały HD. :) Jak na razie wychodzi na to, że nie, co zostało potwierdzone poniekąd w konsultacjach dla pierwszego multipleksu.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: giaur500 »

Ok, nie porównujesz naszego hd w dvb-t do bluray, nie porównujesz do emisji zagranicznych. Ale ciągle twierdzisz, że u nas hd jest kiepskie, więc wnioskuję że gdzieś widziałeś lepszą telewizję hd i chcesz żeby i u nas była taka.

Więc, podaj nam przykład - gdzie jest taka idealna telewizja hd, jaką byś chciał mieć u nas. Ktoś na świecie w ogóle oferuje taką telewizję hd, czy to tylko twoja fantazja, nie mająca żadnego odniesienia do realiów?

Bo gdy ja patrzę na tvp1 hd i tvp2 hd to nie moge powiedzieć że jest kiepsko, w porównaniu z tym co jest u innych - ba, nawet w porównaniu z tym co jest płatne. Więc twierdzenie, że u nas jest to zrobione kiepsko, jest co najmniej mało na miejscu. Zrozum, że nikt nie da birtate 15-20 Mbps na jeden kanał hd, nikt tego nie robi, nawet płatne kanały nie maja takiego bitrate. Chcesz idealna jakość to oglądaj bluray. Ale i tak lepsze hd takie jak jest teraz niż sd.

Wiking

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Wiking »

giaur500 pisze:Ale ciągle twierdzisz, że u nas hd jest kiepskie, więc wnioskuję że gdzieś widziałeś lepszą telewizję hd i chcesz żeby i u nas była taka.
Pewnie, że widziałem lepszą, widziałem nawet dosyły z bitrate na poziomie 40 Mb/s, ale nie odnoszę się do tego tylko do tego, co widzę na ekranie telewizora czyli w przypadku na przykład TVP 1 HD pikselizację, która nie pozwala mi określić tego kanału mianem kanału HD nawet wtedy, gdy ma miejsce emisja audycji zrealizowanej w wysokiej rozdzielczości.
Moja odczucia potwierdzają też założenia Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który swojego czasu mówił, że na przepływność jednego kanału HD przypada przepływność trzech kanałów SD i to w sytuacji, gdy na jeden kanał SD przypada 1/7 przepływności multipleksu. :)

ntcdvb

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: ntcdvb »

Z tego, co podajesz wynika, że
MUX powinien mieć 7 kanałów SDTV lub 2 HDTV?
To ja podzielam zdanie kolegów o nadawaniu TVP1 HD i TVP2 HD, w jakości obecnej.
MUX1 ma rozdysponowane 4 kanały a do ponownego podziały będą 3 lub 4 po TVP.
MUX2 jest już cały zajęty (na szczęście przez SDTV i mamy 8 kanałów)
MUX3-TVP jest też znany i docelowo będzie z TVP1 HD, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia
MUX4-TV Mobilna też znana zawartość
MUX5 i MUX6 o ile zostaną przeznaczone na DVB-T to tylko wg Wikinga po 2 kanały HD, aby zadowoliły twoje wymagania o HDTV?
Napisz nam, jakie kanały byś poświęcił dla dobra i wysokiej, jakości HD?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: giaur500 »

Wiking pisze: Pewnie, że widziałem lepszą, widziałem nawet dosyły z bitrate na poziomie 40 Mb/s, ale nie odnoszę się do tego tylko do tego, co widzę na ekranie telewizora czyli w przypadku na przykład TVP 1 HD pikselizację, która nie pozwala mi określić tego kanału mianem kanału HD nawet wtedy, gdy ma miejsce emisja audycji zrealizowanej w wysokiej rozdzielczości.
Moja odczucia potwierdzają też założenia Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który swojego czasu mówił, że na przepływność jednego kanału HD przypada przepływność trzech kanałów SD i to w sytuacji, gdy na jeden kanał SD przypada 1/7 przepływności multipleksu. :)
No ale o czym my tu rozmawiamy o dosyłach czy o telewizji? Czy gdzieś widziałeś, żeby w eter szedł przekaz z bitrate większym niż na tvp1 hd? Gdzie widziałeś taką telewizję, wdrożoną komercyjnie i to jeszcze darmową? Nawet wśród płatnych ciężko ci będzie coś takiego znaleźć. A powyżej 10 Mbps (tyle jest w tvp2 hd - oczywiście max a nie średnio tyle) możliwej przepustowości to już zaręczam ci że nie znajdziesz nigdzie.

Ja wiem, że najlepiej to by było dać całą przepustowość jednego muxa na jeden kanał hd i wtedy to jakość by była prawie idealna (prawie - bo przeplot psuje), ale prawie nikomu nie rzuci się zbytnio w oczy różnica z odległości większej niż 1 metr od ekranu, a koszty poniesione wielokrotnie większe.

Nie trzeba za dużo wymagać od telewizji, tak jak pisałem wcześniej - jak na telewizję jest bardzo ok, jak to komuś nie wystarcza to niech ogląda tylko z bluray, w czym problem?

Wiking

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Wiking »

giaur500 pisze:No ale o czym my tu rozmawiamy o dosyłach czy o telewizji?
O telewizji i dlatego napisałem, że nie odnoszę się do tego. Ciągle coś dodajesz do moich wypowiedzi pomimo tego, że nic takiego nie powiedziałem. Kolejny raz też wspominasz o Blu-ray, o którym nigdy nie mówiłem, bo nigdy nic nie oglądałem na Blu-ray. :)
Moje doświadczenia to telewizja satelitarna oraz telewizja naziemna i widząc, co dzieje się na satelicie chciałbym, aby normalność zapanowała przynajmniej na cyfrowych multipleksach. Tylko tyle i aż tyle. :)

DVBManiak

Re: Odp: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: DVBManiak »

Jest normalność, to ty sugerujesz jakieś rozwiązania znikąd. Naprawdę nie wiem o co tobie w końcu chodzi człowieku.

Wiking

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Wiking »

DVBManiak pisze: Jest normalność, to ty sugerujesz jakieś rozwiązania znikąd.
To nie są rozwiązania znikąd tylko rozwiązania przedstawione przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. :)
DVBManiak pisze:Naprawdę nie wiem o co tobie w końcu chodzi człowieku.
Już spieszę z wyjaśnieniami. Chodzi mi o to, aby w Naziemnej Telewizji Cyfrowej nie było kanałów tzw. HD. A jeśli już mają być to niech będą rozmieszczone w multipleksie tak, aby ich jakość prezentowała przyzwoitość i nie wpływała negatywnie na jakość innych kanałów - na przykład tzw. SD. :)
A za przykład złego rozmieszczenia kanałów HD w multipleksie służy mi pierwszy multipleks i kanały Telewizji Polskiej.

DVBManiak

Re: Odp: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: DVBManiak »

No właśnie jest przyzwoitość. A nawet bardzo dobra przyzwoitość jeśli chodzi o obecne HD. Ale ok, ty masz swoje zdanie w tym temacie - w porządku. Ale na szczęście na tym forum takich jak ty można policzyć na palcach jednej ręki, reszta myśli podobnie jak ja, że to HD, które teraz mamy jest jak najbardziej ok i cieszę się, że jest za darmo.

marek3555
Posty: 6
Rejestracja: 5 października 2012, o 00:38
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: marek3555 »

Jasne ze są dobre kanały HD najlepiej widać to było w czasie Euro i tez jak są programy przyrodnicze wtedy jest bajka :) tylko to też dużo zależy od telewizora bo myśl ze na LED jeszcze lepiej wygląda HD niż na zwykłych LCD. A kolejne muxy powinny byc przeznaczone na tnc i to darmowa a nie tak jak jest 4 mux tzw tv mobilnej i prawie nigdzie nie ma zasiegu poza duzymi miastami :)

DVBManiak

Re: Odp: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: DVBManiak »

Zresztą ja HD oglądam na 22" monitorze 1680x1050 połączonym z kompem kablem VGA, więc jakbym miał możliwość oglądania Full HD po HDMI lub DVI to pewnie byłoby jeszcze dużo lepiej.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: rotalplus »

Kolejnych MUXów może nie być? PODWYŻKI OPŁĄT ZA KONCESJĘ!
W środę, 10 października 2012 roku Sejm znowelizował ustawę o radiofonii i telewizji dotyczącą opłat za udzielane koncesje radiowe i telewizyjne. Sposób ich naliczania w lipcu ubiegłego roku zakwestionował Trybunał Konstytucyjny, a swoją moc stracił na początku sierpnia br. W przyjętej nowelizacji posłowie podnieśli opłaty za udzielenie koncesji. Może to zamknąć drogę do naziemnej telewizji cyfrowej dla nowych, mniejszych nadawców, których nie będzie stać na taki wydatek. Podwyżka nie obejmie nadawców już będących w DVB-T....
W nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji określono m.in. maksymalną wysokość opłat za udzielenie koncesji - np. w przypadku naziemnego rozpowszechniania programu telewizyjnego, zarówno analogowego, jak i cyfrowego - na multipleksie - będzie to blisko 25,9 milionów zł (wzrost o 150 procent). Określona w noweli opłata za koncesję na nadawanie analogowego programu radiowego to ponad 12,3 milionów zł, a w przypadku nadawania cyfrowego na multipleksie - połowa tej kwoty. Opłaty za koncesje są niezależne od rocznych opłat za prawo do dysponowania daną częstotliwością - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Podwyżka opłat koncesyjnych nie obejmie nadawców, którzy wcześniej otrzymali miejsca w multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej.

Więcej : http://satkurier.pl/news/79092/wyzsze-o ... zyjne.html

No to nieźle. Zwolennicy TV TRWAM mają kolejny argument za tym, że chca im przeszkodzić w dostaniu się na MUX. Pytanie, który z pozostałych nadawców przy 150% podwyżce opłat zdecyduje się ubiegać o miejsce.

Państwo potrzebuje DUŻO KASY, bo bankrutuje! Niewątpliwie jest to skandal . Ciekawe czy platformy sat-tv maczały w tym palce. Nie dopuścić nowych nadawców - to ich priorytet.
Pani m.Gaj z UKE znowu podpadła!

Wiking

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Wiking »

A co do tego ma prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej?

brachu
Posty: 235
Rejestracja: 27 kwietnia 2011, o 08:50
Odbiornik: T-HD 1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Wilkanowo

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: brachu »

Pani prezes była gorącym orędownikiem tych zmian. A brednie które wygaduje przy tym szkoda nawet komentować.

ntcdvb

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: ntcdvb »

Bardzo dobre wieści.
Skoro nadawcy nie stać na koncesję to jego oferta programowa na pewno nie powali z nóg.
W nowelizacji powinni dodać, że nadawca ma obowiązek przedstawić swoją ramówkę z 6 miesięcznym wyprzedzeniem i jeśli nie pokrywa się z profilem kanału to żegnamy.
A nie sytuację, jakie są teraz, płatność za koncesję na raty, zapychanie czasu antenowego kiczem, za kolejne śmieci w NTC dziękuję.

MUX5 i MUX6 w DVB-T2 i kanały HD
Ostatnio zmieniony 11 października 2012, o 18:39 przez ntcdvb, łącznie zmieniany 1 raz.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: belzebiusz »

"1080p" :lol:
Znajdź mi jedną stację telewizyjną, która nadaje w tym standardzie. :P

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

jeżeli się nie mylę do w Polsce w 1080p jest albo był taki kanał Radio na wizji w sieciach kablowych.
zauważyłem, że Niemczech w kilku regionach w dvb-t zaczął być nadawany CNN. a tu robi się wszystko aby dvb-t się nie rozwijało.
Niemcy ( nie wszędzie ale mają w dvb-t ) min. Eurosport, Euronews, kilka kanałów informacyjnych i wiele innych kanałów i dużo multipleksów
a tu pewnie cyfryzacja zakończy się na 3 multipleksach żeby bardziej nie zaszkodzić siecią kablowym i płatnym pakietom na satelicie .
to niech w kolejnych multipleksach zrobią coś na wzór HD+

Tedde

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Tedde »

Też uważam że następne mux-y powinny być w HD, zapewne płatne ale jak w dvb-t2 to zrobi się ciekawie. :)

bdkacz

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: bdkacz »

Nie bardzo widzę sens wprowadzania płatnego dvb-t, skoro mamy już na rynku płatne platformy satelitarne oraz kablówki :) Jak ktoś chce więcej kanałów to bierze kablówkę,a jak nie jest w jej zasięgu (lub ma ona kiepską ofertę) to satelitę.

Zablokowany