Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: rotalplus »

Wiking pisze:
TomW pisze:
rotalplus pisze:Kanały podstawowe w HD to jest marnowanie miejsca w DVB-T
Uważam, że powinniśmy dążyć do lepszego i HD niech będzie podstawą. Inaczej można by sądzić, że się cofamy zamiast rozwijać. Jestem tego samego zdania co @jojoro.
Jakoś nie widać tego dążenia do lepszego. TVP oferuje dwa kanały niby HD od niemal roku, ale niewiele z tego wynika, bo nadal większość audycji to upscal. A co gorsza to nierzadko zdarza się, że nawet audycje zrealizowane w wysokiej rozdzielczości nadawane są jako upscal. Za przykład mogą posłużyć mecze transmitowane na antenie TVP 1 HD. :)

Podobnie wygląda sytuacja po stronie komercyjnych nadawców. Wyjątek może stanowić TVN. Ale gdy spojrzymy np. na Polsat, który nadaje kanał niby HD już od prawie czterech lat, to wygląda to fatalnie. Główna stacja Telewizji Polsat w wysokiej rozdzielczości nadaje kilka seriali i parę transmisji sportowych. :)
Polsat HD , TVN7 HD - to samo - też upscal. Podobnie by było z TV4, TV6 i PULSem nie mówiąc o mniejszych nadawcach
Tylko TVN HD ma prawie wszystko w HD.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: DanielK »

Uważam, że Emitel powinien dostać jeden mux.
Nadawałby kto chce i kto zapłaci :)

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

może tvp po połowie z nadawcami prywatnymi zainteresowali by się kolejnym mux-em
i w tym muxie
widział bym chętnie
min : tvp 3 ,tvp sport, tele 5, 4.fun tv, tvr
kilku innych którzy nie dostali się do mux 1 w drugim konkursie .
3 mux-y + dodatkowo tvp rzeszów działają mi bez problemowo, bardzo dobrze . a wiadomo, że jak jest coś dobre to chce się więcej .
jestem skłonny płacić wyższy abonament , za szerszą ofertę kanałów niekodowanych.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: rotalplus »

My powinniśmy dążyć do tego aby mieć 20 kanałów, ale dobrych jakościowo, a nie 40 przeciętnych albo słabych - miejsca w DVB-T są cenne i nie powinny być przyznawane komuś kto chce wałkowac nty raz te same seriale itp. itd. albo kanały o niskojakościowym programie

Dobrze- chcesz mieć więcej kanałów, ale odbije to się na jakości już istniejących i w sumie...nic już ci się nie będzie podobało

Kolejne muxy jeśli będą to raczej powinny być płatne chyba że ktoś chce otrzymać kanał z disco polo, telezakupami albo powtórkami seriali od nadawców - bez nowych treści, albo - co gorsza - z treściami ogłupiającymi

marcin36

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: marcin36 »

Dla mnie to wszystko powinno inaczej wyglądać, do 2 muxów z programami nadawanymi w analogu powinny być wyznaczone muxy dla największych operatorów (za jakąś opłatą oczywiście) Tvp, Polsat, Tvn, Canal. Powinni oni dostać po 1 muxie z dowolnymi programami, ale wśród nich powinno się znaleźć 5 ogólno dostępnych i 2-3 kodowane. Wśród programów free nie mogłyby się znaleźć programy zakupowe typu mango. Kodowane kanały powinny być w symulkrypcie tak, aby każdy mógł oglądać wszystkie kanały na 1 karcie. Sprawa konkursów była by rozwiązana a nadawcy staraliby się o dobre kanały zwiększające szanse na zakup kart od nich kodowanych.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Poland »

To byłby kiepski pomysł bo byłaby jeszcze większa monopolizacja rynku stacji dostępnych w DVB-T od tej której mamy obecnie. Moim zdaniem w nowych konkursach powinien być zakaz udziału dla TVP, Polsatu, TVNu oraz Pulsu którzy w DVB-T mają już swoje kanały. Tak samo powinien być zakaz wiązania się wygranych kanałów z tymi podmiotami - takie wykroczenie powinno być nagradzane utratą koncesji czyli inaczej mówiąc dyskwalifikacją danej stacji.

marcin36

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: marcin36 »

A bez tych głównych nadawców to, kto ma nadawać? Z chętnych i niepowiązanych jest tylko TV trwam ewentualnie tele5, i chciałbyś przeznaczyć 3 muxy dla nich? Nikt inny sensowny nie chce nadawać. A jeśli będzie nadawać to płatne 40 zł za kanał, bo za mniej nie będzie się opłacać.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: TomW »

Ja też tłumu innych nadawców chcących nadawać w NTC nie widzę. To według mnie zrozumiałe, bo koncesja kosztuje i do tego trzeba mieć co pokazać. Jeśli już, to wybiorą płatne platformy, bo każdy chce zarobić a nie dołożyć do interesu. Może się mylę, ale prawa ekonomii obowiązują. Nawet w TV Trwam. :D

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: kupon »

Bo KRRiTV powinna pozwolić starać się o koncesję również zagranicznym nadawcom.

Wiking

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Wiking »

Problem w tym, że nikt im nie zabrania starania się o koncesję. ;)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Poland »

marcin36 pisze:A bez tych głównych nadawców to, kto ma nadawać? Z chętnych i niepowiązanych jest tylko TV trwam ewentualnie tele5, i chciałbyś przeznaczyć 3 muxy dla nich? Nikt inny sensowny nie chce nadawać. A jeśli będzie nadawać to płatne 40 zł za kanał, bo za mniej nie będzie się opłacać.
No a TVR, TVS, 4fun.tv czy Viva Polska, TV Republika czy od biedy Superstacja prawie by się już jeden multipleks dla nich znalazł. Dodatkowo można jeszcze dorzucić nowe projekty (w tym po jednym kanale od każdego z powyższych nadawców), sloty lokalne i stacje radiowe dzięki czemu już będziemy mieli zagospodarowane kolejne multipleksy :-)

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

viva to już nie jest to co dawniej . wolał bym żeby tvp przywrócili kanał Tylko Muzyka . Superstacja to jeszcze jeden kanał polsatu .
jak TVS wygra konkurs to będzie dobrze . to w dvb-t brakować tylko będzie : Tele 5 , tvr, 4.fun tv. akurat kolejny multipleks po połowie z kanałami prywatnymi i tvp przydał by się . jak włączą do dvb-t TVS i TELE 5 to od dvb-t będę oczekiwał, żeby wprowadzali kanały : polsat hd , tvn hd , tvn 7 hd , tv puls hd i może jakiś konkurs na kanały informacyjne , lifestylowy , jakiś dodatkowy kanał filmowy , dokumentalny.
itp.
marcin36 pisze:A bez tych głównych nadawców to, kto ma nadawać? Z chętnych i niepowiązanych jest tylko TV trwam ewentualnie tele5, i chciałbyś przeznaczyć 3 muxy dla nich? Nikt inny sensowny nie chce nadawać. A jeśli będzie nadawać to płatne 40 zł za kanał, bo za mniej nie będzie się opłacać.
tą razą jest na mux 1 , 16 chętnych . nie zależnie jaki by konkurs ogłosili to zawsze znajdą się chętni . tym razem nawet zgłosiło się Discovery ale czy wygra to jest mało prawdopodbe . jak zrobili by kolejne konkursy rozsądnie to pewnie chętni graniczni by się zgłosili . jakiś czas temu pisano o time warner . jak by uruchomili kanał nova w Polsce to by mogła być ciekawa alternatywa dla polsatu i tvn.
możliwe, że chcieli w dvb-t uruchomić , ale jak nie było konkursu na kanał rozrywkowy to się nie podjęli startu w konkursie .

looser

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: looser »

Co do Tele 5 to nie będzie go w DVB-T bo nie wystartowało w konkursie, a co do Discovery - to najlepszy kandydat spośród tych, którzy się zgłosili na edukacyjną - powinien wygrać.

Ja też uważam, że następnym krokiem w cyfryzacji telewizji naziemnej, po multipleksie regionalnym, powiniem być multipleks dla kanałów HD w składzie TVP 1 HD, TVP 2 HD, Polsat HD, TVN HD, najlepiej w DVB-T2, to wtedy sie jeszcze coś zmieści, może TVN 7 HD czy TV Puls HD albo coś nowego, ale znając naszych rządzących nie szybko coś się ruszy.

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

tele 5 może na razie nie będzie , ale też wystartowali z kanałem filmowym Kino 5.
powoli myślę, że może będzie jakaś dogrywka w tym konkursie .
albo w kolejnym muxie .
na dvb-t2 jest jeszcze za wcześnie, bo dopiero ludzie pokupowali dekodery i telewizory .
przydały by się kolejne multipleksy, chociaż o zasięgu regionalnym .
bo dvb-t powinno być podstawą niekodowaną, dostępną dla każdego i z bogatą ofertą , a platformy cyfrowe płatne powinny być dodatkiem , obecnie jest odwrotnie .

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: TVRuda »

Problem jest taki, że czasy są takie a nie inne i każdy za darmo nic nie da dobrego. Każdy nadawca ciągnie jak najwięcej kasy dla siebie.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Poland »

Artek Ł. pisze:tele 5 może na razie nie będzie , ale też wystartowali z kanałem filmowym Kino 5.
powoli myślę, że może będzie jakaś dogrywka w tym konkursie .
albo w kolejnym muxie .
na dvb-t2 jest jeszcze za wcześnie, bo dopiero ludzie pokupowali dekodery i telewizory .
przydały by się kolejne multipleksy, chociaż o zasięgu regionalnym .
bo dvb-t powinno być podstawą niekodowaną, dostępną dla każdego i z bogatą ofertą , a platformy cyfrowe płatne powinny być dodatkiem , obecnie jest odwrotnie .
A ja twierdze że Kino 5 będzie niczym innym jak...Tele 5 obecnej lub roszerzonej formie co moim zdaniem byłoby niezłym posunięciem bo stacja weszłaby sobie tylnimi drzwiami do MUX1. Podstawą do mojego twierdzenia jest ramówka T5 która powoli zaczyna zamieniać się w filmową...
Co do multipleksów HD to byłbym za pod warunkiem że TVP1, TVP2, Polsat i TVN zniknęły by z MUXów 2 i 3 ustępując miejsca nowym stacjom w SD. Ewentualnie Jedynkę i Dwójkę można by zostawić w MUX1 a w zamian za to uruchomić TVP HD na MUX5 wtedy to jeszcze zmieścił by się TV Puls HD.
A jeżeli chodzi o nowe konkursy to ja jestem aby niedopuszczać do nich wszystkich nadawców z analogu a ewentualnie wykupienia przez nich udziałów w nowych stacjach nagradzać dyskwalifikacją - rzecz jasna nie ich a nowych kanałów. Niedoszło by dzięki temu do powtórki z TTV kupionej przez TVN.
Nowe konkursy w szóstym multupleksie powinny być postawione w kategoriach - ogólnym (x2), rozrywkowym (x2), informacyjnym (x2), lokalnym, interaktywny (coś jak TTV na początku istnienia). W przypadku siódmego multipleksu można powtórzyć kategorie z MUX6 - poza kanałem interaktywnym i jednym slotem z kanału rozrywkowego który to zastąpiłyby 2 kanały dla pań i panów. W ósmym MUXie a także MUXie VHF można powtórzyć tematyki z MUX1 i MUX6 zastępując kanał rozrywkowy w jednym slocie kanałem kulturalnym.
Warto aby wszystkie stacje były darmowe a kanały w MUX6 - MUX8 tworzone były w oparciu o konkursy na MUX1 których baza chętnych byłaby ważna w kolejnych procesach koncesyjnych. W MUX2 w miejscu Polsatu i TVN po ich przeniesieniu na MUX5 mogą być konkursy na nowe stacje ogólne. Tak bym to mniej więcej widział :-)

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

TVRuda pisze:Problem jest taki, że czasy są takie a nie inne i każdy za darmo nic nie da dobrego. Każdy nadawca ciągnie jak najwięcej kasy dla siebie.
wiadomo, że tvn czy polsat nie da nic wartościowego , bo mają swoje platformy cyfrowe .
i tu jest szansa dla takich kanałów jak tv puls, tele 5 , tvs które nie mają platform cyfrowych tylko starają się wzbogacać programami swoje kanały .
a jak takie stacje jak tele 5 czy tv puls zaczną się rozwijać to może korzystnie wpłynąć na polepszenie oferty innych kanałów .

---------
8 mux-ów to nigdy nie będzie .
ważne jest, żeby mux 5 i mux 6 były po to aby przede wszystkim obecne kanały w dvb-t mogły się rozwijać i żeby w telewizji naziemnej nie groził zastój po przez przeznaczenie multipleksów dla kanałów kodowanych lub pod internet .

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Cyfrowy »

TVP1 i TVP2 musi być w MUX 3, ponieważ jest to multipleks TVP, doświetlany przez gapfillery, a nadawca publiczny ma obowiązek zapewnić odbiór tych kanałów (a w NTC obowiązkowo jeszcze TVP Info) na określonym obszarze kraju. Gdyby wspomniane kanały zniknęły z trzeciego multipleksu, mieszkańcy terenów górzystych zostaliby pozbawieni najważniejszych programów TVP. Gapfillery wykupiła Telewizja Polska pod swój MUX 3, natomiast pozostałe MUX-y są już komercyjnymi i korzystają z RTCN czy RTON.

Jestem za TVP1 i TVP2 w jakości SD w MUX 3, natomiast te kanały w jakości HD na nowym multipleksie.
Warto również zastanowić się nad kanałami sportowymi. TVP Sport już dawno powinien być nadawany w NTC. Z muzycznych interesujący jest Stars.tv oraz Rebel.tv. Obecnie o ile Eska TV z chęcią oglądam, to jednak w Polo TV jestem w stanie obejrzeć jedynie "Video Mix Sierockiego" - Sierocki to dziennikarz z klasą i nie wyskakuje z disco polo, jak pozostali prezenterzy tej stacji.

Ktoś wspomniał o TVP HD - według mnie ramówka tego kanału jest nieciekawa. Składa się z samych powtórek trzech odcinków seriali "Rodzinka.pl", "Ja to mam szczęście" czy "Ranczo". W dodatku film "Złote runo" emitowali kilkanaście razy, aż do znudzenia.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: belzebiusz »

Dla uściślenia: wg ustawy o radiofonii i telewizji program TVP Info nie jest obowiązkowy, obowiązkowy jest "regionalny program telewizyjny rozpowszechnianego przez TVP S.A.". Może to mieć znaczenie przy starcie TVP Regiony. ;)

macc

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: macc »

W Słupsku chcielibyśmy mieć w następnym mux-ie polsat, TTV,puls 2, tvn i telewizje puls acha i przekaznik w mieście by to odebrać,prosimy.

Zablokowany