Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Drekan »

naziemna_ntrc pisze:Nie wiem po co zmyślasz takie rzeczy. Dobrze wiedzą jakie zasoby częstotliwości są wolne. :)
Skoro tak, to dlaczego nie ogłoszono konkursu na miejsca w ramach nowo planowanego multipleksu w 3 paśmie telewizyjnym, jak miało to miejsce z kanałami w 1 multipleksie? :?: Zamiast tego bez wcześniejszych zapowiedzi, UKE pośpiesznie szuka kolejnych chętnych, do zagospodarowania kolejnego multipleksu.

Mi osobiście, wygląda to na chaotyczne działanie, bo gdyby istniał jakiś harmonogram wdrażania kolejnych multipleksów (z tym w VHF), to przedsiębiorca otrzymałby odpowiedź, że "zyskanie miejsc w tym multipleksie możliwe będzie po ....... i przewidziane jest w terminie ......" i poprzedzone będzie informacja dla wszystkich zainteresowanych obecnością w NTC nadawców.
naziemna_ntrc pisze:Dla pasma VHF jest spójny plan zagospodarowania częstotliwości - przewiduje on jeden multipleks dla telewizji i trzy dla radia. :)
Mówisz o planie GE06, ale multipleksy lokalne nie będą się trzymały tego planu i będą wykorzystywały częstotliwości spoza puli GE06. Tak więc, wszystko pozostaje w gestii poszczególnych państw i multipleks w VHF, można poświęcić w imię większej ilości multipleksów DAB+.
naziemna_ntrc pisze:
Drekan pisze:Poprzednia pani prezes UKE zdecydowała po konsultacjach, że o przeznaczenie tego multipleksu na DVB-T, DVB-T2 czy DAB+, będzie można zdecydować dopiero po obsadzeniu multipleksów w UHF.
Tylko po co czekać? Na co? Przecież takie czekanie to tylko marnowanie czasu. :)
Konsultacje prowadzone były w czasie, gdy nikt nie słyszał o 2 dywidendzie cyfrowej i obsadzone były tylko dwa multipleksy. Przewidzieć czy po powstaniu wszystkich sześciu multipleksów w paśmie UHF, będzie jeszcze jakiekolwiek zainteresowanie nadawaniem w DVB-T, to jak wróżenie z fusów. Dlatego decyzję odłożono na później.
naziemna_ntrc pisze:
Drekan pisze:A teraz obecna obsada UKE postanawia, że jeden przedsiębiorca zyska cały multipleks bez konusów i przetargów, jeśli będzie miał szczęście i inni nadawcy nie zgłoszą swoich kandydatur.
Takie prawo obowiązuje w Polsce. Jeżeli Ci się nie podoba to załóż partię, wygraj wybory, stwórz rząd, napisz ustawę, przeprowadź ją przez parlament i wykonaj. ;)
Czyli jeśli jako przedsiębiorca złożę wniosek o przyznanie mi częstotliwości 5 multipleksu DVB-T, to UKE musi mi go przyznać jeśli nie zgłosi się żaden inny chętny? :?:

Przecież zgodnie z planem GE06, ten multipleks będzie nadawał w większości na kanałach poniżej 49. A czy UKE znajdzie wolne częstotliwości, by przenieść poniżej kanału 49 obecnie istniejące multipleksy, to ich problem. ;)

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: naziemna-ntrc »

rotalplus pisze:A można konkretnie??
Na przykład artykuł 36. :)
rotalplus pisze:Wiem, że KRRiT tłumaczyła się, że wysyłała listy z prośbą o dokumenty, czeka na potwierdzenie dostarczenia itp. ale na litość boską - mogłaby określić w ogłoszeniu czego konkretnie potrzebuje skoro wszyscy nadawcy musieli uzupełniać dokumenty, to coś tu chyba było nie tak.
Po co w ogłoszeniu, skoro jest stosowne rozporządzenie? :) Wniosek o koncesję jest obszerny, więc nie sztuką jest coś przegapić albo przegapić coś specjalnie i mieć nadzieję, że się nie upomną. ;)
rotalplus pisze:W ustawie napisano to, co ustalono
To teraz też, najpierw wydadzą decyzję, ruszy multipleks, a potem napiszą stosowną ustawę. ;)
rotalplus pisze:Zapomniałeś chyba też o ATM ROZRYWKA.
Nie zapomniałem. :)
rotalplus pisze:Czyli na 8 decyzji, odrzucając 2 ws. ZPR i niemożność oceny 2 kolejnych (TVP ABC, STOPKLATKA) dostajemy że zgadzasz się w ...50% z KRRiT.
W 75%, bo to jest moja ocena według moich, a nie Twoich wytycznych. :)
rotalplus pisze:Rzadziej niż raz na rok - poza tym powtórki.
Jednak częściej. :)
rotalplus pisze:A co uznajesz za śmieciowy kanał?
Między innymi kanały, który przerywają audycje w celu wyemitowania reklam. Wyjątek robię dla kanałów sportowych, chyba, że przerywają mecze. :)
rotalplus pisze:Decyzja rezerwacyjna jest już decyzją wykonawczą - to tak jakby skąd skazał kogoś za przestępstwo na 10 lat a w prawie nie było określone jaki zakres przewidziano za dane przestępstwo - dowiaduje się dopiero w momencie wyroku, że można zastosować taką karę.
Inaczej rzecz mówiąc: brak określonych ram, projektu.
No, ale za sposób zagospodarowania częstotliwości nie odpowiada prawo karne, a inne prawo, które jest regulowane przez stosowną ustawę. :)
Drekan pisze:Skoro tak, to dlaczego nie ogłoszono konkursu na miejsca w ramach nowo planowanego multipleksu w 3 paśmie telewizyjnym, jak miało to miejsce z kanałami w 1 multipleksie?
Nie mam zielonego pojęcia. Może są leniwi i właśnie czekali na to, aż ktoś sam się zgłosi. :)
Drekan pisze:Zamiast tego bez wcześniejszych zapowiedzi, UKE pośpiesznie szuka kolejnych chętnych, do zagospodarowania kolejnego multipleksu.
Ogłoszenie o dostępności częstotliwości nie wynika z niekompetencji, a z ustawy. :) Jasno jest w niej zapisane, że jeśli wpłynie wniosek o rezerwację częstotliwości, to UKE musi ogłosić dostępność częstotliwości i sprawdzić jakie jest nimi zainteresowanie. :)
Drekan pisze:Mi osobiście, wygląda to na chaotyczne działanie, bo gdyby istniał jakiś harmonogram wdrażania kolejnych multipleksów (z tym w VHF), to przedsiębiorca otrzymałby odpowiedź, że "zyskanie miejsc w tym multipleksie możliwe będzie po ....... i przewidziane jest w terminie ......" i poprzedzone będzie informacja dla wszystkich zainteresowanych obecnością w NTC nadawców.
To nie jest chaotyczne działanie, bo wszystko dzieje się zgodnie z polskim prawem. :)

Oczywiście, dobrze by było, gdyby istniał jakiś kompleksowym plan zagospodarowania multipleksów, ale skoro państwowe instytucje nic z tym nie robią, to wykorzystują to zaradni przedsiębiorcy. ;)
Drekan pisze:Konsultacje prowadzone były w czasie, gdy nikt nie słyszał o 2 dywidendzie cyfrowej i obsadzone były tylko dwa multipleksy.
No, raczej słyszał, skoro taki m.in. był cel cyfryzacji. :)
Drekan pisze:Przewidzieć czy po powstaniu wszystkich sześciu multipleksów w paśmie UHF, będzie jeszcze jakiekolwiek zainteresowanie nadawaniem w DVB-T, to jak wróżenie z fusów. Dlatego decyzję odłożono na później.
Ale teraz już wiadomo, że jest zainteresowanie ze strony jednego z przedsiębiorców. :) I jeżeli coś pójdzie nie tak, nie będzie chętnych konsumentów na multipleks VHF, to raczej tylko on na tym straci. :)
Drekan pisze:Czyli jeśli jako przedsiębiorca złożę wniosek o przyznanie mi częstotliwości 5 multipleksu DVB-T, to UKE musi mi go przyznać jeśli nie zgłosi się żaden inny chętny?
A jest on uwzględniony w jakimkolwiek planie zagospodarowania częstotliwości?

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

(zaznaczam, że nie znam zasad Polskiej pisowni ).

w Austrii mam dvb-t 14 kanałów nie kodowanych i do tego simpli tv z modułem i kartą kodową w dvb-t2 (to są dwa multipleksy ).
ORF 1, ORF 2 są niekodowane w dvb-t . Natomiast wersje HD tych kanałów są kodowane w dvb-t2 i wchodzą w skład pakietu Simpli TV. http://www.simplitv.at/.
W Polsce pakiet startowy składa się z około 21 kanałów z czego 2 kanały są w HD.
Może mux 5, mux 6, mux 8 w dvb-t2 i zrobili by jakiś pakiet z samymi kanałami HD ( to jest koło 20 kanałów hd). i do takiego pakietu mogli by dać min. Polsat hd , tvn hd i kilkanaście innych kanałów w HD )

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: AdamP »

Jaki sens ma nadawanie tych samych programów w wersjach SD i HD :?: Poza zmarnowaniem dostępnych częstotliwości niczego to nie zmieni a tylko zablokuje możliwość potencjalnym nowym nadawcom. No i który nadawca chciałby nadawać podwójnie (podwójne koszty) :?: Przecież nawet Polsat w swoim kodowanym Muxie nie daje odbiorcom Polsat HD ;)

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

bo w standardowej jakości ma nie kodowane , a w lepszej jakości Polsat hd, tvn hd ( i inne kanały ) mogło by być odpłatnie .
w wielu krajach jest zrobione tak ,że jednocześnie w dvb-t nadawany jest jeden i ten sam kanał w SD i w HD. bo na niekodowane kanały np. Polsat hd , tvn hd nie ma co liczyć .

dareksz73
Posty: 62
Rejestracja: 18 listopada 2010, o 14:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczawnica Jarmuta

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: dareksz73 »

Oj zbliżają się wybory i odpowiednie firmy powinny dostać miejsce... bo ludzie mogą nieodpowiednio zagłosować!!!

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: AdamP »

Polsat HD, TVN HD to wciąż te same (denne) treści i jeszcze za to dopłacać :shock: :?:
Artek Ł. pisze: Polsat hd , tvn hd i kilkanaście innych kanałów w HD )
Chyba trochę się rozpędziłeś :) Miejsca/częstotliwości Mux 5i6 najpewniej "łyknie" internet LTE. Pozostaje tylko Mux na VHF, obojętne czy będzie kodowany czy nie, będzie to koniec NTC w RP - nie będzie więcej miejsca/częstotliwości. Gdzie chciałbyś zmieścić takie ilośći kanałów HD :) :?:

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

po ostatnich konsultacjach co było pokazywane , że większość była aby przeznaczyć mux 5, 6 na telewizję i była mowa, że zabranie tych muxów na internet grozi zastojem w dvb-t .
Żeby nie czekać , to teraz uruchamiają mux w vhf.
jeżeli nawet to mux 5 w większości jest po niżej pasma 700 . u mnie zaplanowany jest jeżeli pamiętam na kanał 26.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: rotalplus »

naziemna_ntrc pisze:
rotalplus pisze:A można konkretnie??
Na przykład artykuł 36. :)
Artykuł jest zbyt ogólny odnoszący się do czegoś zawieszonego w nieokreślonej przestrzeni.



naziemna_ntrc pisze:
rotalplus pisze:A co uznajesz za śmieciowy kanał?
Między innymi kanały, który przerywają audycje w celu wyemitowania reklam. Wyjątek robię dla kanałów sportowych, chyba, że przerywają mecze. :)
Czyli za śmieciowe kanały uznajesz wszystkie z wyjątkiem kanałów TVP i Premium?
Zapomniałeś jednak o tym że te kanały nie emitują reklam w czasie programów tylko ze względu na to że albo płaci się za nie z reguły wyższy abonament (radiowo-telewizyjny lub platformom cyfrowym). Pozostałe kanały choćby w platformach cyfrowych utrzymują sie w sposób mieszany. Zniesiemy abonament na TVP to i TVP zacznie przerywać reklamami programy - pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: AdamP »

Artek Ł. pisze: mux 5 w większości jest po niżej pasma 700 . u mnie zaplanowany jest jeżeli pamiętam na kanał 26.
Pominąłeś jeden "drobiazg". Jeśli pasmo 700MHz "pójdzie" pod LTE, to obecnie nadawane Mux'y w tym paśmie (np. Krakowski Mux3 - k.50 706MHz), trzeba będzie przenieść na niższe częstotliwości więc zabraknie miejsca na nowe Mux'y.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Krosnoludek »

Szansa na siedem nowych kanałów telewizji cyfrowej. Czwarty multipleks uderzy w duże stacje

http://serwisy.gazetaprawna.pl/media/ar ... tacje.html

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: kupon »

Krosnoludek pisze:...Czwarty multipleks uderzy w duże stacje...[/b]
I w dużym uproszczeniu sobie i Wam tego życzę. :D

agent2606

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: agent2606 »

fajnie, pewnie będą nowe powtórkowe programy albo jakieś premiery z lat dziewięćdziesiątych :D

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: adac »

Na razie nic nie wiadomo o tajemniczym inwestorze, to może być np. HBO :P

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Maciejek »

Jak już to raczej Emitel, który ma teraz niewykorzystaną infrastrukturę pod VHF.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: belzebiusz »

Na portalach piszą, że będzie być może nowy multipleks, ale jakoś nie wspominają, że w innym paśmie niż obecne. Jak ludzie się dowiedzą, że muszą instalować dodatkową antenę pod VHF i potem łączyć ją zwrotnicą z dotychczasową anteną UHF to pop prostu z tego zrezygnują.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: distefano »

Ja już prawie zrezygnowałem bo pamiętam jeszcze te szerokie anteny na to pasmo. Chyba, że nadawałyby tam jakieś rewelacyjne kanały na co jednak nikt nie liczy.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: AdamP »

Tak naprawdę nie jest ważne, kto jest tym inwestorem a to, co będzie tam nadawane - jeśli kolejne "śmieci" to szkoda zachodu.
belzebiusz pisze: że muszą instalować dodatkową antenę pod VHF i potem łączyć ją zwrotnicą z dotychczasową anteną UHF to po prostu z tego zrezygnują.
Szczególnie jeśli teraz mają sygnał "na styk". Po wstawieniu zwrotnicy mogą mieć za słaby dotychczasowy sygnał UHF a antena do VHF też będzie musiała mieć sensowny zysk (straty na zwrotnicy). Bez informacji, co miałoby być tam nadawane nie ma sensu zawracać sobie tym głowy.
W dodatku pozostaje kwestia z jakich nadajników i jakie moce. Jeśli coś w rodzaju Mux4, to porażka. U mnie anteny 17-18dBi nie wykrywają nawet śladu tego Muxa, chociaż "nadajnik" jest w odległości ok. 10-12km a jednocześnie czeskie Muxy odbieram z ok.100km ;)
distefano pisze: bo pamiętam jeszcze te szerokie anteny na to pasmo.
W sumie nie aż takie szerokie, i tak są połowę węższe niż do UKF FM ;)

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: kupon »

belzebiusz pisze:Na portalach piszą, że będzie być może nowy multipleks, ale jakoś nie wspominają, że w innym paśmie niż obecne. Jak ludzie się dowiedzą, że muszą instalować dodatkową antenę pod VHF i potem łączyć ją zwrotnicą z dotychczasową anteną UHF to pop prostu z tego zrezygnują.
Nie ma co panikować.Prawie wszystkie "siatki" są szerokopasmowe,a jest ich naprawdę sporo zainstalowanych.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: rotalplus »

Zobaczymy kto będzie zainteresowany ofertą - nalezy się spodziewać spadochroniarzy z II konkursu na MUX-1
poza tym niewiadomo czy multipleks nie będzie płatny ( choć jest to mało prawdopodobne)

Zablokowany