Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: AdamP »

bmp pisze:Nie ma żadnego problemu - telewizory mają wyjścia audio
Ale nie każda wieża ma wejście audio, nie każdy telewidz ma kino domowe a jeszcze mniej osób ma soundbar'a (wielu nawet nie wie co to jest) ;) Mnie akurat dźwięk nowych TV nie odpowiada, kineskopowe miały lepsze głośniki.
Dlatego potencjalne stacje radiowe w DVB-T (T2) to dla mnie dziwaczny pomysł - włączać telewizor (+ wieża lub kino domowe lub soundbar) aby słuchać radia.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: bmp »

1. Kiepska wieża. może zmień na TV, będzie bardziej funkcjonalna
2. Nie trzeba nic włączać aby posłuchać. TV można mieć do oglądania, dekoder do słuchania - do wieży (takiej która ma wejście audio), można mieć też wieże z dekoderem.
3. A wyjście na głośniki ma chociaż?
4. Można też słuchać na komputerze (a tak, szum wiatraczków przeszkadza... albo trzeba włączać, ok - nie było punktu 4 ... ;) )
5. Możemy sobie tak do wczoraj, ty o kiepskich telewizorach - ja o jeszcze bardziej kiepskich wieżach które nic nie potrafią oprócz kurzenia się ;)

ps. Chyba logiczne jest, że żeby coś odebrać i słuchać to trzeba mieć czym, a potem to włączyć. Jeśli się tobie nie chce to nie jest ogólnie mówiąc niczyj problem (oprócz ciebie). Szukanie sobie przeszkód jest ... odkrywcze.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: AdamP »

Przecież pisałem ogólnie a nie o sobie. Ja akurat dźwięk TV puszczam przez wieżę ;) Chodziło mi tylko o to, że umieszczanie programów radiowych w Mux'ach DVB-T jest kiepskim pomysłem - DVB-T dla TV a radio zostawić tam gdzie jest. Jeśli komuś nie odpowiada radio analogowe to może odbierać DAB+.
bmp pisze: ty o kiepskich telewizorach .
Telewizory nie są kiepskie (przynajmniej moje) jeśli chodzi o obraz i ogólne działanie. Słabej jakości jest tylko dźwięk, ale to kwestia cienkich konstrukcji w których nie da się montować normalnych głośników.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: bmp »

Dla jednych ważna jest mobilność radia (DAB+) dla innych wybór - a ilość stacji jaką da sie wepchnąć przy pomocy muxa DVB-T to od 50 (w kosmicznej jakości) do 200 (jakość typowej mp3ki).
I sorry - ale mnie mobilność nie interesuje tak bardzo żeby się odwrócić od wyboru. I nie mam zamiaru zostać taksówkarzem ani tirowcem co w samochodzie spędza pół życia.
Taki jest mój punkt widzenia.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: pawelll »

@bmp, mam wrażenie że usiłujesz udowodnić tezę która jest nie do obrony. Nadawanie radia w NTC jest protezą "radia cyfrowego". Ktoś wpadł na ten pomysł przy okazji nadawania SAT, nigdy tak naprawdę się to nie przyjęło ale w przypadku SAT miało przynajmniej uzasadnienie w postaci możliwości odbioru stacji nieosiągalnych drogą naziemną (np. w innych krajów). Aktualnie ten argument upadł bo dużo więcej stacji radiowych można odbierać z internetu. Co więcej są do tego dedykowane urządzenia stacjonarne (różnego rodzaju tunery sieciowe). Czy ktoś produkuje tunery DVB umożliwiające odbiór radia bez włączania TV?? Próby nadawania (tak jak w Czechach) wynikają z tego, że z różnych powodów ślimaczy się wprowadzanie DAB (nie jest w ogóle pewne że się uda). A inną sprawą jest to że radio bez mobilności to nie radio. Temat radia w NTC trzeba jasno zamknąć. I tyle.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: bmp »

pawelll pisze:@bmp, mam wrażenie że usiłujesz udowodnić tezę która jest nie do obrony.
Hm? Ty chyba się nie zastanowiłeś nad swoją odpowiedzią. Aż się słowotok mi włącza:
pawelll pisze:Próby nadawania (tak jak w Czechach) wynikają z tego, że z różnych powodów ślimaczy się wprowadzanie DAB (nie jest w ogóle pewne że się uda).
No właśnie dlatego jest do obrony. Po co komu radio którego nikt nie będzie chciał odbierać z powodu drogiego sprzętu. Wystarczy porównać ceny dekoderów DVB-T / DVB-S / DVB-C z dekoderami DAB / DAB+.
Dobrej klasy dekoder telewizyjny stoi na poziomie śmieciowego dekodera DAB / DAB+. Chcesz przekonać ludzi do kupienia radia z DAB/DAB+ ? A niby jak? Dofinansujesz? A który odbiornik? Ten do domu czy ten do samochodu? ;) W przypadku radia poprzez DVB-T z reguły już nic nie trzeba dofinansowywać, bo w ostateczności radio będzie w telewizorze / tunerze.
pawelll pisze:A inną sprawą jest to że radio bez mobilności to nie radio.
Chyba dla ciebie, i chyba nie znasz historii radia. Poza tym radio w samochodzie to jest margines - włączasz na chwile (jadąc z/do pracy) lub ... grasz z płytki/pendrive/smartfona. A margines to głównie zawodowi kierowcy.
pawelll pisze:Temat radia w NTC trzeba jasno zamknąć. I tyle.
A ja mam odmienne zdanie, i skoro ja mam - to znaczy że wiem co mówie - bo z reguły po kilku latach dopowiadam "a nie mówiłem?". ;)

Howgh!

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: naziemna-ntrc »

Do tych, co chcą radia w DVB-T. Rozwińcie sobie skrót DVB-T i przetłumaczcie na polski. :)

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: bmp »

Przetłumacz sobie najpierw DVB-S, DVB-C a później się zastanów czy warto próbować udowadniać że DVB-T to coś zupełnie do czegoś innego ;)

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: distefano »

Technicznych przeszkód w nadawaniu radia w DVB-T nie ma, lecz z miejscem w muxach jest ciężko, a chętnych do nadawania telewizji jest zbyt wielu.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: pawelll »

@bmp. DVB (C,S,T) to różne sposoby dystrybucji telewizji (lub szerzej wizji, jak sama nazwa wskazuje zresztą). To że w każdej w nich pojawiają się kanały radiowe jest tylko pomysłem na to jak tą technologię wykorzystać do dystrybucji sygnału radiowego. O ile można znaleźć jakieś uzasadnienie w przypadku kabla i satelity to w przypadku NTC jest to pomysł chory od samego początku.
Tunery DAB+ są drogie tylko i wyłącznie z powodu wielkości rynku oraz tego, że to nadal nowinka. Przypomnij sobie ile kosztowały STB do NTC w latach 2008-2010. Trudno było kupić coś taniej niż za 300 PLN. Nie ma powodu, żeby w masowej produkcji radio DAB kosztowało znacząco więcej niż analogowe.

@distefano. Nadawać można tylko jaki to ma sens?

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: bmp »

Na pewno większy sens niż nadawanie 3 takich samych ścieżek dźwiękowych w różnych systemach.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: distefano »

pawelll pisze:........@distefano. Nadawać można tylko jaki to ma sens?
Sensu nie ma dlatego nadawanie radia tą drogą nie będzie podjęte.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: adac »

Sens ma głównie ze względów komercyjnych: chodzi o to żeby radio stanowiło zupełnie osobne medium tak jak do tej pory, do odbioru którego potrzebne jest osobne pudełko. Przy okazji: inna technologia, inne pasmo, inny producent pudełek.
I całkiem osobna sieć nadajników, czyli koszty razy 2.

Chodzi też o to że trzeba znaleźć jakieś zastosowanie dla pasma VHF które zostało po dywidendzie, ostatecznie można tam z powrotem pakować telewizję w DVB-t (?), albo przenosić radio tym razem w wersji cyfrowej.
Pasmo jest dość szerokie 56 Mhz i warto je wykorzystać do czegoś.

Szkoda tylko że przy okazji tych reform telewizyjnych kiedy pojawiły się dywidendy nikt nie pomyślał o innych użytkownikach, w tym również niekomercyjnych którzy od lat dopominają się o kawałek wolnego pasma radiowego, bo zapotrzebowanie jest ogromne.
Wszystko jak zwykle poszło na komerchę, a komercha już sama za bardzo nie wie co ma z tym robić.

Najlepszy przykład jest u nas: multipleksy tv stoją wolne i nikt nie zgłasza chęci żeby coś tam nadawać, a radio Dab robione jest na siłę przez tylko jednego (publicznego) nadawcę.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: naziemna-ntrc »

Przecież częstotliwości z pasma VHF dla radia są wolne. Nie zostały one do nikogo przypisane, więc może się po nie zgłosić kto tylko zechce.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: adac »

Tylko formuła nadawania została z góry została narzucona. Widocznie jest chora skoro nikt po nią zgłosić się nie chce.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: naziemna-ntrc »

Chora by była wtedy, gdyby radio nadawano w standardzie DVB-T. Żaden nadawca nie zdecydowałby się na standard nadawania, który umożliwiałby tylko stacjonarny odbiór. :)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: adac »

A kto mówi że ma to być jedyny sposób nadawania ? To przykład jak można wykręcić kota ogonem tylko po to żeby zepsuć sam pomysł.
Podobnie jak chora jest idea, że multipleksowy ogólnopolski Dab jest jedynie słusznym radiem które każdego zadowoli. :geek:

Weź pod uwagę, że takie nadawanie radia w slocie DVB-t to dla wielu była by pierwszy raz okazja do kontaktu z prawdziwym radiem cyfrowym, bo nie każdy miał nawet możliwość posłuchać go z satelity. A ci którzy posłuchali na dobrym zestawie audio są pod wrażeniem jakości odbioru i chcieliby mieć takie radio u siebie.

Całość da się wykonać minimalnym kosztem bo z istniejącej sieci DVB-t, która może dalej emitować program tv, poświęcając na radio jeden slot SD zamiast jakiegoś śmieciowego kanału.
Uważam że warto.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: pawelll »

@adac, patrząc po inżyniersku masz rację. Oczywiście można wstawić stacje radiowe w jeden-dwa sloty NTC. Co więcej, pewnie da się to zrobić zapewniając >256 kb/s na każdy program, czyli wielkość nieosiągalną w aktualnym kształcie (czy raczej zarysie) DAB w Polsce. Żeby zapewnić mobilność nadawać jednocześnie DAB+ albo zawrócić bieg historii (przynajmniej w wersji urzędników UE) i pozostawić FM.
Oczywiście trzeba jeszcze znaleźć nadawców którzy będą chętni do ponoszenia kosztów tego wszystkiego. A z tym byłyby największe problemy (p. dyskusja w wątku DVB). I tu jest podstawowy problem - pieniądze.
Bo nawet sprzętowo nie byłby to problem. Bracia Chińczycy wyprodukują wszystko na co jest popyt. Widziałem gdzieś zresztą STB odbierające wszystko co się rusza (a właściwie nadaje)- DVB-T1/T2/C/S/S2/DAB/DAB+.

KONRAD

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: KONRAD »

powinny mieć więcej nowych kanałów naprzykład polsat2,teletoon,typ sport,disney xd,cartoon network,polsat news .polsat film,polsat cafe,fox life,uniwesal hannel,disney junior,nicekolodeon. plis prossze żeby te kanały zostaly dodane w mux-8

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: TomW »

No, ale wymagania jak na pierwszy post. :D Wszyscy pewnie też tego chcielibyśmy, ale kto poniósłby tego koszty. Nadawcy? Wątpię, bo nie ma nic za darmo, a darmowe programy są jakie są co każdy widzi.

Zablokowany