Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: rotalplus »

Lista chętnych podano, ale bez szczegołów. Nie podano także choć zapowiadano harmonogram dalszych działań. Narazie pozostajemy w próżni. Będzie trwało przygotowanie dokumentacji, które potrwa niewiadomo ile. Trzeb się przeciez dowiedzieć, co by interesowało ZPR i inne "przyjaznych" nadawców

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: distefano »

adac pisze:...........W międzyczasie można by załatwić parę innych spraw, np. uruchomić mux-1 w docelowej postaci i pomóc w przeprowadzce TvP, bo sobie z tym nie poradzi.
Nie zajmuje się tym jeden urzędnik tylko wielu więc zajmowanie się kilkoma sprawami jednocześnie nie musi ze sobą kolidować. Sprawą na teraz jest załatwienie TVP w Mux-1, a sprawą na dłuższy dystans jest Mux-8. Grunt, że w ogóle się coś ruszyło w sprawie następnych Mux-ów (może niestety tylko jednego Muxa).

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: rotalplus »

MUX-5 i MUX-6 są zablokowane do maja 2015 ze względu na tą nieszczęsną konferencję

Sprawa TVP w MUX-1 ciągnie się formalnie od 24 lipca kiedy TVP uzyskała 99,5% zasięg MUX-3 i jak ostatnio informowano 96% prawidłowe pokrycie regionalne.

Końca nie widać - nie wydaje mi się to aż tak skomplikowane

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: distefano »

Będą się tak "przepychać", aż może zejść do kwietnia i sprawa sama się rozwiąże.

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

już się w Anglii chwalą , że będą mieć kolejne kanały w dvb-t. Freeview ma już na stronie informacje .
może w tym mux 8 powinni zrobić konkurs na 3 kanały hd i jeden sd.
tvn testowo jest nadawany jest w Warszawie, to jak już wyłączono telewizję analogową to może pomyślano by o wdrażaniu tego multipleksu.
i to jest przykład, że multipleksów o mniejszej mocy może być więcej, żeby nie czekać na mux 5 i mux 6 . jak się dvb-t w Polsce nie będzie się rozwijać lub ten proces będzie trwał bardzo powoli to z roku na rok będzie coraz bardziej widoczna przepaść po miedzy dvb-t w innych krajach, a Polskim .
według mnie nie powinno być konkursów na multipleksy ogólnokrajowe. Tylko tymi multipleksami powinien automatycznie zarządzać nadawca, który ma zasięg ogólnokrajowy (np. emitel ) .
bo jak będzie kilka różnych nadawców multipleksów, to nie wyobrażam sobie zakładania jeszcze min. trzech anten na dom .

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: adac »

MUX-5 i MUX-6 są zablokowane do maja 2015 ze względu na tą nieszczęsną konferencję
Bzdura, nic nie jest zablokowane, kto chce to nadaje i stawia nowe nadajniki.
To zwykły propagandowy wykręt żeby nic nie robić i trzymać dalej sprawy w zawieszeniu.

Mnie bardziej interesuje kto jest owym tajemniczym podmiotem który tak bardzo jest zainteresowany nadawaniem na VHF ( dlaczego akurat na VHF :?: ).
Niektórzy mówią, że może to być stary znajomy, ten któremu ktoś podprowadził miejsca na multipleksie
i teraz szuka, gdzie by tu nadawać

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: naziemna-ntrc »

adac pisze:Mnie bardziej interesuje kto jest owym tajemniczym podmiotem który tak bardzo jest zainteresowany nadawaniem na VHF ( dlaczego akurat na VHF :?: ).
No, przecież odpowiedź jest na poprzedniej stronie, tuż nad Twoim poprzednim postem:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=181766#p181766
A dlaczego VHF? Pewnie dlatego, że na tę chwilę tylko to pasmo daje możliwość zbudowania multipleksu o zasięgu ogólnopolskim. :)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: adac »

Nic nie zrozumiałeś, chodzi o tego który przyszedł do E. pożalić się i spytać czy nie ma jakiegoś miejsca do nadawania i czy w ogóle coś da się zrobić.
Czy sądzisz że E. pakowałby się w całą sprawę nie mając na oku nadawcy ?
A co by zrobili w razie wygranej, musieli by przerobić swoje biuro na studio i stamtąd nadawać. Tylko co ??
Ostatecznie mogli by czytać co ciekawsze posty z tego forum. Najlepiej wymoderowane. :cry:
( VHF) tylko to pasmo daje możliwość zbudowania multipleksu o zasięgu ogólnopolskim.
Zapomniałeś o 2 ch multipleksach na UHF-ie które zostały przyznane i uzgodnione na Międzynarodowej konferencji.
Czy ktoś odwołał te ustalenia ? Jeśli tak to kto i kiedy ?

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: kupon »

Więc "E" występuje o rezerwacje VHF,a po tygodniu (mniej/więcej) zostaje sprzedany. Hm?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: adac »

OMG sprzedali mój ulubiony nadajnik ? Przecież to chluba i ozdoba naszego regionu.
Gdzie ja teraz będę chodził na wycieczki ?

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: naziemna-ntrc »

adac pisze:Nic nie zrozumiałeś, chodzi o tego który przyszedł do E. pożalić się i spytać czy nie ma jakiegoś miejsca do nadawania i czy w ogóle coś da się zrobić.
Nie założyłem, że może Ci chodzić o teorię spiskową. :)
Zauważ, że najwięksi polscy nadawcy wyrazili zainteresowanie tym multipleksem, więc ciężko jest wydedukować któż to taki mógłby być.
adac pisze:Niektórzy mówią, że może to być stary znajomy, ten któremu ktoś podprowadził miejsca na multipleksie i teraz szuka, gdzie by tu nadawać
Jeżeli coś wiesz, to nie trzymaj tego dla siebie. :)
adac pisze:Czy sądzisz że E. pakowałby się w całą sprawę nie mając na oku nadawcy ?
Zakładam, że EmiTel przed złożeniem wniosku przeprowadził jakieś rozeznanie wśród nadawców.
adac pisze:A co by zrobili w razie wygranej, musieli by przerobić swoje biuro na studio i stamtąd nadawać. Tylko co ??
Po wygraniu konkursu podpiszą parę umów z paroma nadawcami.
adac pisze:Zapomniałeś o 2 ch multipleksach na UHF-ie które zostały przyznane i uzgodnione na Międzynarodowej konferencji.
Jeszcze jest potrzebny plan zagospodarowania częstotliwości, a taki raczej nie powstanie przed 2015. :)
adac pisze:OMG sprzedali mój ulubiony nadajnik ? Przecież to chluba i ozdoba naszego regionu.
Gdzie ja teraz będę chodził na wycieczki ?
Trolling nie jest mile widziany. :D

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: adac »

CYTUJ:
- Nie założyłem, że może Ci chodzić o teorię spiskową
gdzie tam, to zwykły biznes. No może niektórzy mają większe przebicie.

- Jeżeli coś wiesz, to nie trzymaj tego dla siebie
gdybym wiedział to bym napisał, ja tylko przypuszczam. Zresztą już raz się przejechałem bo do głowy by mi nie przyszło że to E. wpadnie na ten pomysł. Nie wziąłem tylko pod uwagę że może ma już ma kandydata na nadawcę (właściwie to sam przyszedł).

- Zakładam, że EmiTel przed złożeniem wniosku przeprowadził jakieś rozeznanie wśród nadawców
albo nadawcy zrobili rozeznanie u Emitela :lol:

- Po wygraniu konkursu podpiszą parę umów z paroma nadawcami.
Gdyby to było takie proste to mielibyśmy już 20 muksów. :D

- Jeszcze jest potrzebny plan zagospodarowania częstotliwości, a taki raczej nie powstanie przed 2015.
Z powodu :?:
Lepiej poczekać aż sami nam zabiorą te częstotliwości z powodu... braku sensownego planu ich zagospodarowania.

- Trolling nie jest mile widziany.
ulubiony argument tych którzy nie mają nic do powiedzenia. :P

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: naziemna-ntrc »

adac pisze:- Po wygraniu konkursu podpiszą parę umów z paroma nadawcami.
Gdyby to było takie proste to mielibyśmy już 20 muksów.
A niby skąd by się wzięło te "20 muksów". Możesz rozwinąć tę swoją teorię?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: adac »

Liczbę krajowych multipleksów określa plan GE06 i jest ich bodaj 7 o zasięgu ogólnopolskim (popraw jeżeli się mylę) a ile może być mniejszych o zasięgu lokalnym to nie wiem.
Na razie wychodzi na to że sami nie chcemy (lub nie potrafimy) skorzystać z tego prezentu i czekamy aż go.. nam zabiorą. Właściwie to nie jest mój pomysł więc nie powinienem pisać ' my' .
Dziwności tej sytuacji nie podejmuję się wyjaśnić ale liczę na Ciebie.

PS. Jeżeli kol. Kupon poczuł się urażony formą odpowiedzi to przepraszam, nie o to mi chodziło.
Muszę znowu wyszperać do kogo właściwie należy ten obiekt.
Ostatnio zmieniony 2 grudnia 2013, o 20:44 przez adac, łącznie zmieniany 1 raz.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: naziemna-ntrc »

Plan ten określa osiem teleiwzyjnych multipleksów.
Jeszcze raz do tego wrócę:
adac pisze:- Po wygraniu konkursu podpiszą parę umów z paroma nadawcami.
Gdyby to było takie proste to mielibyśmy już 20 muksów.
A co byłoby takiego trudnego w podpisaniu umów z nadawcami i dlaczego ewentualne zawarcie takich umów miałoby spowodować, że nagle mogłoby powstać "20 muksów"?

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: distefano »

adac Fantazję i wyobraźnię to Ty masz nie najgorszą. Gratulacje.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: kupon »

adac pisze:
PS. Jeżeli kol. Kupon poczuł się urażony formą odpowiedzi to przepraszam, nie o to mi chodziło.


@adac.
No co Ty ?
Dziwne to wszystko i zaplątane coraz bardziej.

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

naziemna_ntrc pisze: A co byłoby takiego trudnego w podpisaniu umów z nadawcami i dlaczego ewentualne zawarcie takich umów miałoby spowodować, że nagle mogłoby powstać "20 muksów"?
20 multipleksów to może nie ale kilka to by dało by się z po za planu genewskiego . takim przykładem może być mux z tvn hd , który od dawna jest nadawany ale nie jest powiększany jego zasięg . kolejnym była próbne nadawanie w dvb-t2 i wszystkie mux-y jednocześnie działały.cyfryzacja w Polsce mi się nie podoba. bo czaka się na mux 5, 6 i miedzy czasie nic nie jest robione. na ten mux 8 też pewnie będzie trzeba długo poczekać .
np. tvp mogło by wystąpić o dodatkowego mux-a w vhf-ie (z mniejszą mocą )

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: adac »

Taki multipleks wcale nie musiałby mieć zasięgu 95% bo nie ma na to ustawy i na dodatek może być płatny.
W multipleksie mogłyby się znaleźć na przykład: TVP2 HD (przy założeniu że wersja SD zostaje na 3-cim), TVP Sport o który było tyle bicia piany (proszę, jest kanał sportowy), TVPDokument z materiałami od zagranicznych nadawców np. od BBC, NatGeo
(wiadomo że za darmo nie są), TVP Film bez reklam i być może w HD.
Przypadkiem wyszedł skład multipleksu.
Oczywiście na dzisiaj są to tylko fantazje ale co dalej to się okaże.
Być może coś podobnego zrobiłby np. Discover gdyby go dopuścili.
No i mamy w ten sposób naziemną płatną platformę cyfrową z kanałami z prawdziwego zdarzenia i jakości HD.
A jej autorem jest nie kto inny jak stara dobra TvP (to ci którym zabrakło miejsca na muksie).
Ostatnio zmieniony 3 grudnia 2013, o 05:30 przez adac, łącznie zmieniany 1 raz.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: apk »

Miało być 8 multipleksów w tym 4 i 7 MUX na telewizje mobilną .
Dodam że rząd obiecał że jeśli będą chętni na MUXy nie kodowane to oni dostaną częstotliwości .
Jak wiadomo 1-3 mux jest zajęty 4 jest kodowany 7 sprzedali na internet a kanały 49-60 czyli 5-6 MUX teraz chcą przeznaczyć na internet . :x
Niestety na początku roku KRRiT – MAC obiecali że po wyłączeniu TV analogowej zostanie rozpisany konkurs na 5 a później 6 MUX a teraz wyskoczyli z 8 który nie powinni wcale uruchamiać bo zachęcali do kupowania anten kierunkowych na kanały 21-60 ( 69 )
Wolałbym aby były 3 multipleksy niż czwarty ( 8 mux ) w III paśmie ze względu na problemy z instalacjami antenowymi i antenami siatkowymi .

Zablokowany