Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Cyfrowy z Kotliny

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

Kolego ciebie to nawet trudno komentować,jak ci się nie podoba Polskie DVB-T to zainstaluj sobie cyfrowy Polsat i nie narzekaj nadawcy komercyjni sami niedługo zrobią wszystko żeby ktokolwiek ich oglądał jesteśmy społeczeństwem co raz biedniejszym,chce dodać podwójny abonament!!

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: lustracja »

distefano pisze:Niektórym wydaje się, że nadawcy nadają po to by sprawiać jak największą przyjemność (np. wzrokową) odbiorcom.
zabawne. Nadawcy przestali nadawać czaro-białe to przestana tez SD. Tylko kwestia czasu i konkurencji.
Przejście na dawanie HD będzie szybkie i nieuniknione w wielu krajach jak tylko rozpowszechnią komercyjne 4K.

Więc wcale niewykluczone ze MUX8 to HD.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: rotalplus »

Kiedy i jakie nowe stacje w ramach naziemnej telewizji cyfrowej będą mogli zobaczyć widzowie? Tej decyzji na razie nie ma. Przed kilkoma miesiącami Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji badała zainteresowanie nadawców ewentualnym nadawaniem w ramach tzw. "ósmego multipleksu", na którym może znaleźć się nawet osiem nowych kanałów. Swoje zainteresowanie zgłosiło około 20 nadawców. Jednak decyzji co do nowego multipleksu jak na razie nie ma. Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" mówił: - Chcemy zobaczyć, jak ukształtuje się oglądalność, a w ślad za tym rynek reklamy telewizyjnej i dopiero wtedy będziemy wyciągali wnioski dotyczące zagospodarowania tzw. ósmego multipleksu i tego, jaka oferta się na nim pojawi. Jest kilka możliwości - nowe kanały bezpłatne, zmiana obecnych do jakości HD, może nowe kanały płatne. KRRiT uważa, że najlepiej decyzje podejmować jesienią tego roku lub później.
http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,158 ... ejne_.html


Jesienią? Przecież przetarg musi być rozstrzygnięty do pierwszych dni lipca a w przetargu jak wiadomo muszą być warunki zagospodarowania multipleksu -nie wiem co ten Pan opowiada. Znów jak widać wykazał się nieznajomością prawa?

Poza tym artykuł jest pełen bzdur, bo to UKE się tym zajmowało a nie KRRiT a kanałów ma być siedem.
Wiadomo, ze GW lubi się podlizywać KRRiT

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: stefan90 »

Niestety UKE i KRRiT bardzo lubią odbijać między sobą piłeczkę. Z własnego doświadczenia mogę wyciągnąć wniosek, że to całe UKE "nic nie może", "nie ma odpowiednich kompetencji", "winni są wszyscy, tylko nie my". Po co kolejne multipleksy, skoro nawet nie są w stanie zapewnić poprawnego odbioru dla trzech obecnych? W dodatku, czego się nie tkną to w g... obracają. Ot, przykład aglomeracji katowickiej, gdzie po kwietniowych zmianach pojawiły się problemy z odbiorem MUX-3. W terenach górzystych można sobie pomarzyć o stacjach komercyjnych; przy takiej pogodzie jak dzisiaj mogę tylko podziwiać 16 kanałów z czarnym ekranem i pięknym napisem brak sygnału (z małymi przerwami na fragmenty fonii). Ale mam dzięki temu czas na wspominanie tego "złego" analoga, który nawet przy nawałnicy można było oglądać. Za to bez problemu mam 20 kilka kanałów czeskich - jaka pogoda by nie była. Może tam powinienem płacić abonament?

Cyfrowy z Kotliny

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

Zgadzam się z tobą kolego,z tymi trzema mają problem a co dopiero następne,ale co najgorsze to nikt sobie nie zdaje sprawy że znów należałoby dokładać następne anteny na niższe pasmo.Ja osobiście nie zamierzam inwestować w jakikolwiek sprzęt,i jestem pewny że takich jak ja będzie wielu.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Puma »

Tak samo, nie ma mowy abym ja lub z rodziny inwestował w kolejny sprzęt.
Być może odbiorę MUX 8 na obecnej antenie o ile nie będzie tak bardzo niski kanał.

A tak poza tym to czekanie na nie wiadomo co sugeruje że MUX 8 nie powstanie tak szybko... w tym roku zapewne nic nie ruszy.

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: stefan90 »

Ja mam szerokopasmową wiec jak będzie to odbiorę. Małe szanse jednak że zasięg MUX8 bedzie wiekszy niz 1, 2 ktorych właściwie nie odbieram. Zresztą jestem nim mało zainteresowany, bo wolałbym mieć główne stacje komercyjne niż kolejne wynalazki robione na siłe, aby miejsce wypełnić. A wszyscy którzy rzucili sie na anteny 21-69 będą musieli bawić się z nowymi antenami, zwrotnicami itp. Powrót sytuacji z lat 70 i słynnych zestawów POLKATu. Z tym że wtedy kazdy kanał był na wagę złota. Teraz wątpię aby ktoś wydawał pieniądze na kilka nieznanych programów

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: distefano »

Niektórzy nie musieli się "rzucać" tylko anteny 21-69 mieli już od dawna, a zawartością i możliwością odbioru Mux-8 będziemy się martwić co najmniej za półtorej roku lub nawet później.

Cyfrowy z Kotliny

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

Kolego Stefan90 czy nie próbowałeś zastosować kierunkową antenę?Myślę że mógłbyś na próbę zastosować myślę że miałbyś szanse odebrać wszystkie MUX,albo ze Ślęży,lub śnieżne kotły.A co do MUX8 to sądzę że będzie płatny i zarazem mało atrakcyjny jestem przekonany,tak jest z MUX4 który zamarł i nie rozwija się co nawet nie jet zgodne z koncesją.I jak widać nikt w tej sprawie nic nie robi.

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: stefan90 »

Próbowałem kiedyś potrójną kierunkową, i było gorzej niż w tej chwili (teraz czasami z odbicia łapią ŚK). Ślęża jest całkowicie osłonięta przez góry, nawet odbiór analogowy był prawie całkowicie nie możliwy. Może jak bym na dachu (jakimś cudem), bo w tej chwili antene mam na strychu, zamontował 15 metrowy maszt i jakąś ATX, to cokolwiek bym złapał. Niestety koszty tego ryzykownego zabiegu plus zgody wspólnoty itp. przekraczałyby moje możliwości. Co do MUX4, to zauważ kto jest właścicielem. Jemu wszystko wolno w tym kraju i to już od 1994 roku :D

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Martens »

Sądzę, że MUX-8 będzie płatny i najprawdopodobniej wpadnie w ręce ITI. Czytając niektóre posty odnoszę wrażenie, że pewne osoby z takiego scenariusza byłyby nawet zadowolone. Wszak nie będą musiały inwestować w nową antenę na pasmo VHF. :lol:

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Robert03 »

Ja bym się tak tego odbioru nie obawiał. Jeśli MUX-8 będzie nadawany z tych samych nadajników co MUX-1 i MUX-2 i będzie nadawany z dużymi mocami ( odpowiednimi dla danego pasma) to bez większego problemu większość odbiorców nie będzie miała problemu z odbiorem tego MUX'a na antenach dla pasma UHF. Wszak nadajniki są umiejscowione gęsto więc pokrycie będzie dobre. Łatwiej będzie go odebrać wewnątrz pomieszczeń na antenach pokojowych i wszelkich "drutach" i "patykach" a także w dolinach ( patrz problemy z odbiorem UHF z Chwaszczyna w niektórych dzielnicach Gdańska). Tak więc nie przejaskrawiałbym problemu anten. Będzie bardziej podatny na odbicia ale tego na ekranie widać nie będzie.
Kto będzie chciał dołoży antenę albo wykorzysta tą którą jeszcze ma wraz ze zwrotnicą a takich anten sporo jeszcze wisi wszędzie tam gdzie do niedawna nadawane było TVP1 w paśmie VHF.
Dla mnie ważniejsza jest treść tego multipleksu oraz to by był niekodowany. Będę go odbierał na antenie UKF którą mam do odbioru radia ustawionej w polaryzacji pionowej. Jestem pewien na 100% że sygnał odbiorę.

ftalo2

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: ftalo2 »

Już dziś można odbierać MUX-y na antenie do radia-dipol poziomy zwinięty. To zależy od mocy nadajnika. Osłabienie sygnału można policzyć na sinusoidzie,licząc od częstotliwości środkowej anteny.
Dwukrotna częstotliwość daje minimalny poziom sygnału,więc nie wiem czy antena od UKF zadziała na VHF

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

zadzaiła , mi na antenie ATX do uhf, ładnie chodziło tvp 1 sd . więc z cyfrowym nie będzie problemu.
ostatnio do konkursu było sporo chętnych, to według mnie powinien być nie kodowany .
mogli by zrobić konkurs na ten multipleks na trzy kanały hd (nowe ) i jeden sd.
a mux 5, 6 przeznaczyć pod kanały hd , dla kanałów już nadawanych w dvb-t.
na satelicie jest tvn hd, tvn 7 hd, polsat hd.
w kablówkach jest Stopklatka hd, fokus tv jest przygotowany do hd,
tv puls hd ( filmy nowe co pokazują to są w hd ), ttv jest przygotowane pewnie do hd, bo mają chyba te same studia co tvn . więc trochę kanałów hd mogło by być gdyby było miejsce.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: rotalplus »

Kilka dni temu świętą trójcę (nieprzypadkowo pisane małymi literami dla "odróżnienia zasług") nagrodzono za proces cyfryzacji - szkoda tego komentować, ale nie o tym choć po części stoi w opozycji do tego, co za chwilę

WPUSZCZENI w KANAŁ...TELEWIZYJNY
W ramach naziemnej telewizji cyfrowej szczęśliwcy mają dostęp do 24 bezpłatnych kanałów. Byłoby ich jeszcze więcej, gdyby nie opieszałość Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Urządu Komunikacji Elektronicznej. Ciągle nie ogłosiły one kolejnego konkursu dla nadawców. I nie wiadomo, kiedy to zrobią. – O czyje interesy w końcu dba KRRiT: nadawców czy widzów? – pytają specjaliści z branży zaniepokojeni opóźnieniami w kolejnym etapie cyfryzacji.

– Na nowym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej mogłoby powstać nawet osiem nowych programów. Widzowie mieliby większy wybór, ale straciłyby na tym płatne platformy satelitarne, telewizje kablowe i już działający nadawcy – mówi pragnący zachować anonimowość ekspert rynku telewizyjnego. Jego zdaniem właśnie dlatego KRRiT i UKE nie będą się śpieszyć.

Po tym jak Emitel (spółka zajmująca się nadawaniem sygnału na trzech działających multipleksach) złożył wniosek o przydział częstotliwości uwolnionych w wyniku wyłączenia telewizji analogowej, UKE powinien ogłosić konkurs dla nadawców chcących zaoferować swoje programy na nowym multipleksie (MUX8).

Jeszcze niedawno Magdalena Gaj, prezes UKE, utrzymywała, że do końca kwietnia przekaże do KRRiT dokumentację konkursową. Teraz – choć minął już tydzień maja – twierdzi, że tego nie zrobi. Dlaczego? Urząd po kilku miesiącach od złożenia wniosku przez Emitel przypomniał sobie, że rezerwacja częstotliwości przeznaczonych dla MUX8 „może wpłynąć nie tylko na gospodarowanie częstotliwościami, ale także na rynek medialny w Polsce”.

W lutym urząd poprosił KRRiT o przedstawienie opinii dotyczącej zasadności szybkiego udostępnienia kolejnego multipleksu oraz analizę skutków takiego działania dla rynku. A KRRiT z jej wydaniem nie zamierza się śpieszyć. – Zanim podejmiemy decyzję, powinniśmy wiedzieć, czy zostanie wprowadzona opłata audiowizualna. Potrzebna jest także analiza rynku po wprowadzeniu pełnej oferty trzech muxów. Musimy sprawdzić, jakie są preferencje widzów i jak w związku z tym ukształtuje się rynek reklamy – wylicza Jan Dworak, przewodniczący KRRiT.

Emitel zapowiada, że jeśli zapisany w prawie telekomunikacyjnym ośmiomiesięczny termin rozpisania konkursu nie zostanie przez UKE dotrzymany, skieruje sprawę do sądu. To jednak niewiele zmieni. Regulatorzy mogą przeciągać sprawę miesiącami. Co to oznacza dla rynku?
http://serwisy.gazetaprawna.pl/media/ar ... -brak.html


Szkoda tego komentować - prawo jest po to by je łamać . Mówi to sama minister Gaj nie wprost a jednak. Bo jej się tak wydaje, bo p. Dworakowi się tak wydaje.
Na rynku DVB-T od wyłączenia analogu było już 20 stacji i na podstawie tego można było spokojnie dokonać badań i analiz. Chyba jednak chodzi o lobbing....

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: TomW »

Od dawna funkcjonuje mądre powiedzenie, że jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Do tej sytuacji ta uniwersalna prawda też pasuje.

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Robertus »

Na stronie KRRiT opublikowane zostało (nowe) "Stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 6 maja 2014 roku w sprawie nadania programom i usługom w strumieniu DVB-T obowiązujących w Polsce numerów identyfikacyjnych ONID, NID, TSID, SID i LCN".

źródło:
http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_pub ... -i-lcn.pdf

Multipleks w paśmie VHF, tak jak w poprzedniej wersji przedmiotowego stanowiska, nazywany jest "MUX7 (w Paśmie III)".
Jak widać nadal funkcjonują różne wersje nazewnictwa dla tego multipleksu.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: rotalplus »

A czy to takie ważne czy to MUX-7, 9 czy 1500100900?

KRRiT zajmuje się głupotami, które nie mają absolutnego znaczenia dla 99.99% Widzów
Większość i tak nie wie co to LCN, jak to włączyć czy to wogóle działa, dla większości czarny ekran to problem z odbiornikiem a nie np. zmiana PiDów itp.

Zwykła techniczna sprawa i nie wiem dlaczego KRRiT poświęca jej tak dużo swojej pracy publikając kilka stanowisk

Niech się lepiej zajmą cyfryzacją, głośnymi reklamami, ukrytą autopromocją, listą must-carry wydarzeń sportowych, łamaniem prawa przez niektórych nadawców związane z nieprawidł. oznaczaniem audycji itp.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: distefano »

rotalplus pisze:.......Większość i tak nie wie co to LCN, jak to włączyć czy to wogóle działa, dla większości czarny ekran to problem z odbiornikiem a nie np. zmiana PiDów itp......
Tak powinno być bo ludzie nie muszą się na wszystkim znać.
rotalplus pisze:.....Niech się lepiej zajmą cyfryzacją, głośnymi reklamami, ukrytą autopromocją, listą must-carry wydarzeń sportowych, łamaniem prawa przez niektórych nadawców związane z nieprawidł. oznaczaniem audycji itp.
Na szczęście nie jesteśmy państwem policyjnym i niech tak pozostanie.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Martens »

Multipleks dla ITI - to na 100% płatny multipleks, multipleks dla TVP - to największa szansa na kolejny bezpłatny multipleks i poprawę jakości dotychczasowych kanałów. TVP to nadawca publiczny, nie posiada własnej platformy SAT, a ponadto to TVP zwolniła większość częstotliwości w paśmie VHF, więc ten MUX im się najbardziej należy.

Zablokowany