Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Puma »

Zgadzam się na TVP pod warunkiem że będą tam dwa kanały HD (MUX 1).

maniak_dvb_t

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: maniak_dvb_t »

Skoro TVP 1, TVP 2 i TVP INFO, ma zostać w MUX-1, to do MUX-3 zamiast tych kanałów powinni dać TVP Sport, TVP Seriale i TVP HD.

DVBManiak

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: DVBManiak »

Marzenia...

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: belliash »

a wg mnie w MUX-1 powinno zostac tylko TVP1 HD... TVP2 i TVP Info powinni wyrzucic na rzecz TVP2 HD. a w MUX-3 powinny byc: TVP1 TVP2 TVP Info, TVP Kultura TVP Historia TVP Parlament TVP Seriale TVP Sport

2x Info nie ma racji bytu bo i tak przez 99% czasu nadaja ten sam program.
TVP Polonia takze nadaje w kolko powtorki z TVP1/2 i w dodatku jest przeznaczona dla polakow mieszkajacych za granica - Ci odbierac go moga przez satelite.


Ale i tak jegomosc prezes tvp z innym jegomosciem wiedza lepiej jak nas uszczesliwic... tylko rece po kase potrafia wyciagac. EOT

DVBManiak

Odp: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: DVBManiak »

Po co ci zdublowane TVP1 i TVP2? Jak już jest w HD to tylko to powinno być. Na co te wersje SD skoro i tak każdy dekoder ma to HD obsługiwać. Ja to widzę tak: MUX1 - TVP1 HD, TVP2 HD, MUX3: INFO, Kultura, Historia, Rozrywka, Dokument, Sport, Seriale. Ale pewnie te dwie ostatnie pozycje są nierealne i TVP też myślała o TVP Film i jakimś kanale dla dzieci. Wszystko zależy od tego czy wygra konkurs na miejsca w MUX1. No a jak nie to przecież będą jeszcze następne MUXy. Ale najpierw niech wyłączą ten analog.

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

np. u mnie sygnał jest bez problemowy z 3 nadajników
w przypadku mux3 - tvp może ciekawym rozwiązaniem (mux ten jest regiony) .
aby mux 3 miał różną konfigurację programową w przypadku kanałów tematycznych tvp ( dostawienie anteny to nie problem ) .
w przypadku tvp info widać, że da się nadawać różne wersje w ramach mux 3

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: belliash »

Racja... SD sa nie potrzebne w przypadku HD... choc czasami wole starszy material obejrzec w SD na 4:3 niz na TVP1 HD w takim malym okienku... ale da sie to przezyc i jesli faktycznie zamiast tego dali inne programy, w tym te ktore obecnie sa kodowane, TVP Sport i Seriale to jestem za! Do tego chetnie zoabczylbym jednak kilka innych programow z satelity.

tomekogg

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: tomekogg »

Odczepcie sie od Polonii! Spoko kanał, owszem powtórki, ale też dawnych koncertów czy ciekawych wydarzeń. Ostatnio puszczali jakieś stare koncerty Myslovitz, o których nawet najzagorzalsi fani nie mieli pojęcia. Szkoda tylko, że ja Mux-3 nie odbieram.

DVBManiak

Odp: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: DVBManiak »

Jaki masz problem? Polonia jest FTA i można bez problemu odbierać. Wystarczy tylko dekoder i antena z konwerterem. Ten kanał zupełnie nie pasuje do DVB-T, gdzie mają się znajdować darmowe wartościowe programy będące konkurencją dla SAT i kablówek, gdzie trzeba za nie płacić. Nie chcę, aby z DVB-T zrobiono śmietnik jak na satelicie. TVP urozmaica ten MUX3 na siłę. Jakby było super, gdyby tam znajdowało się tylko TVP2 HD, Kultura i Historia. Idźmy w jakość nie w ilość. Oczywiście nie miałbym nic przeciwko, gdyby w MUX3 było nawet 8 programów, ale wartościowych. Drugie INFO i Polonia dla mnie są zupełnie bezużyteczne. To marnotrawienie jakże cennego miejsca, które przecież w DVB-T jest mocno ograniczone.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: belliash »

w chwili obecnej wiecej wartosciowych programow znajduje na satelicie niz na w dvb-t. Wystarczy wyrzucic na satelite TVP1 HD, TVP2 HD, Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, Puls2, PSN, TTV.


Kanaly tematyczne TVP sa dostepne FTA, podobnie Eska i Polo... TV6 i ATM to gnioty. Co najwyzej brakowaloby TVP Info, choc to afaik jest na satelicie ale w wersji Warszawskiej jedynie.

A na satelicie znajdziemy odatkowo takie programy jak:

* TV Trwam - ja ogladac nie musze, jak wielu z nas, ale zapewne nie 1 osoba chcialaby miec taki program i znam kilka osob ktore specjalnie maja kablowki i placa 5-10zl aby tylko miec ten program.
* 4fun.tv - calkiem niezly program muzyczny
* Tele 5 - nie mam zdania
* Rodin TV - ezoteryczny bezsens (moja subiektywna opinia)
* Edusat - nie najgorszy kanal edukacyjny (DVB-T mialo miec misje, ale takiego kanalu nie ma i pewnie nie bedzie)
* Polonia 1 - to raczej dla Polakow mieszkajacych poza granicami naszego kraju
* TV Biznes - moglaby byc ciekawa alternatywa dla komercyjnych Polsat News i TVN24
* TVR - nie znam, ale wiem ze czesc osob z tego forum chcialy ten program w DVB-T
* Mango24 - chyba telezakupy jak dobrze kojarze
* ITV - tv interakcyjna, tyle wiem
* TV Silesia - tv ze slaska
* Rebel TV - muzyka rockowa
* Kosmica TV - siakies takie wrozbiarstwo
* TV DISCO - kolejny muzyczny

a do tego TVP FEED puszczajace materialy z TVP1/2 Info i TVP Sport z Eutelsata.

I dlaczego do MUX-5 nie mialyby trafic np 4fun.tv, Tele5, Edusat, TV Biznes, TVR, Rebel TV i TV Trwam? Mysle ze znaczaco poszerzylyby oferte... A to juz 7 kolejnych kanalow... Do tego slyszalem ze jest opcja aby jakis zagraniczny nadawca chcial wejsc na polski rynek DVB-T... wiec miejsce jest jeszcze na conajmniej 1 multipleks, o ile nasi kochani rzadzacy nie zdecyduja sie rzucic nam wiecej ochlapow. Wolne czestotliwosci tez sa. Wiele osob odbiralo te 4 programy... TVP1/2/Info Polsat... Wiec miejsce na 4 multipleksy jest. Ale jesli woli sie sprzedawac miejsce Polsatowi i kodowac programy... przeciez maja satelite, a za 20zl oferuja raptem 8 programow, ktore takze nie powalaja. Prawde mowiac oferte satelitarna maja lepsza. Tylko smieca w eterze i nic z tego nie wynika. Ot biurokracja - nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniadze.

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

TV POLONIA dawno temu była w przekazie analogowym i nikomu to przedtem nie przeszkadzało .
tv biznes czy superstacja to jest polsat - a polsatów już jest za dużo.

ja bym widział 4.fun tv , tele 5 , edusat, tvr.

na tvn 24 czy polsat news nie ma co liczyć a by się kanały informacyjne przydały zwłaszcza , że powoli zaczynają ostrzegać przed groźnymi zmianami pogodowymi.

Polonia 1 nie ma obecnie polskiej koncesji więc raczej nie ma szans wrócić do przekazu naziemnego , ale TELE 5 mogło by zastąpić dawną Polonię 1 .
TVS to jest kanał regionalny lub ponad regionalny. podobno ma być miejsce w mux 4 i mux 5 po slocie dla kanałów regionalnych .
a reszta kanałów muzycznych to raczej wystarczy . jak będzie 4.fun tv to mogło by być tv disco . żeby można było wybrać pomiędzy nadawcami .

Na FreeSAT nie ma szans w Polsce

lub można zrobić tak jak w innych krajach, TVP - ma swojego mux-a , dać po mux tvn i polsatowi i żeby w ramach swoich multiplexów zrobili ofertę niekodowaną , w tedy było by miejsce na kanały hd i sd. a kolejne go muxa dla innych nadawców i rozsyłane w ramach jednego operatora dostarczającego sygnał np. emitel.
c. d. rozważań , po uruchomieniu kolejnych multiplexów , kanały obecne tvn-u i polsatu w mux 1 i mux 2 poprzerzucać na mux polsat-u i tvn-u . bo mux - odtworzeniowy nie ma szans aby jakiś kanał zmienić np. na HD
to jest takie gdybanie.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: seba133 »

Tak samo kiedyś był w analogu (teraz kodowany) Canal+. I mógłby się znajdować w jakimś zakodowanym multipleksie.

Jeżeli by było dużo Muxów to nie mam nic przeciwko temu żeby byłą TVP Polonia. A tak to tylko blokuje miejsce innym programów. TVP Polonia jest dla ludzi mieszkających zagranicą, więc jeżeli będzie miejsce to niech tam jest.

W MUX 1 powinny być TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info, a w MUX 3 TVP Historia, Kultura, Seriale i jeszcze inne być może że nowe kanały tematyczne.

arik92

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: arik92 »

Zastanawiam się w jaki sposób niektórzy chcą zmieścić dwa kanały HD plus cztery kanały SD w MUX1. Jeśli TVP miałaby zostać na pierwszym multipleksie to pod warunkiem, że dadzą tam jeden kanał HD, albo trzy kanały SD i żadnego dublowania w MUX1 i MUX3.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: seba133 »

I o tym nie pomyślałem... Więc niech TVP 2 HD będzie w MUX 3 a np. TVP Kultura albo Historia w MUX 1. Jak już wszystkie 3 muxy będą obejmować zasięgiem ponad 90% Polski to programy mogą być pomieszane troche TVP w MUX 1 a resztę w MUX 3.

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

arik92 pisze:Zastanawiam się w jaki sposób niektórzy chcą zmieścić dwa kanały HD plus cztery kanały SD w MUX1. Jeśli TVP miałaby zostać na pierwszym multipleksie to pod warunkiem, że dadzą tam jeden kanał HD, albo trzy kanały SD i żadnego dublowania w MUX1 i MUX3.
jeżeli w MUX 1 : tvp 1 hd , tvp 2 hd + te kanały SD co są . to w tedy
pozostaje konkurs na mux 4 (dvb-t).
to chyba lepiej jak by zamiast 4 kanałów dali 8 kanałów kolejnych lub
jak by zrobili konkurs na 4 kanały HD niekodowane to by nie było źle .

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: alabama1 »

Ja wam mówię, że będzie dobrze, jak wszystkie kanały TVP, które teraz są w dvbt, podzielić na dwa multipleksy. Bez dodawania nowych, bez dublowania kanałów. Tyle, że TVP POLONIA niepotrzebna, to może bez niej.
Mux 1 to TVP 1 HD, TVP HISTORIA, TVP KULTURA.
Mux 3 to TVP 2 HD, TVP INFO.
Jakość będzie bardzo dobra dla kanałów HD, a to jest najważniejsze.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: seba133 »

TVP już zaplanowało albo będzie planować co będzie na Muxach. Ale najpierw niech wygrają konkurs na miejsce.

nkp123

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: nkp123 »

alabama1 pisze:Ja wam mówię, że będzie dobrze, jak wszystkie kanały TVP, które teraz są w dvbt, podzielić na dwa multipleksy. Bez dodawania nowych, bez dublowania kanałów. Tyle, że TVP POLONIA niepotrzebna, to może bez niej.
Mux 1 to TVP 1 HD, TVP HISTORIA, TVP KULTURA.
Mux 3 to TVP 2 HD, TVP INFO.
Jakość będzie bardzo dobra dla kanałów HD, a to jest najważniejsze.

Właśnie nie będzie bardzo dobrej. TVP1 HD będzie miało w tym zestawieniu raptem jakość przeciętną (wyjdzie około 6mbit/s bitrate dla HD, czyli tak jak jest teraz), zaś TVP2 będzie miało przesadnie dobrą jakość - około 20mbit/s dla HD? Oczywiście, im więcej, tym lepiej, ale są też względy ekonomiczne...

Jeżeli mam iść tym tokiem myślenia, to lepszym pomysłem byłoby:
Mux 1 to TVP 1 HD, TVP INFO. - bitrate dla HD będzie około 9mbit/s
Mux 3 to TVP 2 HD, TVP HISTORIA, TVP KULTURA. - bitrate dla HD będzie około 16mbit/s.

Mi takie zestawienie pasuje, ale tylko, jeżeli większość materiałów emitowanych na kanałach HD będzie rzeczywiście HD.

Ja widzę jeszcze jeden program w MUX 3.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: alabama1 »

No, no. :-) zapomniałem jeszcze o pozostałych kanałach mux 1. No, to jest dobre rozwiązanie. Mój pomysł z mux 1 to nic innego, co teraz jest. :-)

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

w kolejnych muxach może powinno być po 7 kanałów SD, żeby była opcja przejścia na HD dla któregoś kanału z multiplexu.

Zablokowany