Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: kaem3 »

Wiele kanałów docelowo zamierza się rozwijać tylko w kablówkach, bo to wygodny i z jakichś powodów korzystny ekonomicznie model dystrybucji. Wycofanie się Edusatu i Kino Polska Muzyka z satelity oraz brak startu Kino Polska Nostalgia w DVB-T jest wyraźnym sygnałem, że rynek szerokich pakietów tematycznych odpływa do kablówek. Nadawcy jakoś preferują kablówki, być może jest to też celowa polityka kablówek, które mają dobre warunki dla nadawców. Coraz więcej będzie kanałów dostępnych tylko w kablówkach, platformy satelitarne będą coraz mniej atrakcyjne jako przestarzały i nie zmieniający się od ok. 14 lat model medialny. Natomiast DVB-T jako "startowe minimum" telewizyjne też będzie miało swój rynek (nie bez znaczenia dla DVB-T będzie wygoda użytkowania, bo tunery DVB-T są zintegrowane z telewizorami, a nic tak nie wkurza ludzi jak 10 pilotów na stole - na zintegrowanie tunerów DVB-S i DVB-C na razie nie ma szans, bo nawet jeśli są, to parowanie kart z dekoderami wyklucza takie rozwiązanie).

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: Artek Ł. »

telewizorów z dvb-s jest w sklepach bardzo dużo różnych modeli. . Polsat daje moduły z kartą , Cyfra+, TNK HD jest z modułem , SMART HD jest nie parowane . tylko N paruje karty z dekoderem . więc ofert jest dużo do wyboru .
telewizory te mają dvb-t/s i takie telewizory nie są drogie . więc to jest wygoda bo jeden pilot . ludzie przed kupnem telewizora zaczną się zastanawiać co chcą mieć w telewizorze . platformy cyfrowe zaczynają przygotowywać specjalne oferty tam gdzie wyłączają telewizję analogową . dvb-t powinno postawić na szeroką ofertę programową, nie kodowaną .

tomekogg

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: tomekogg »

Pewnie, że niekodowaną, macie racje, ale całkiem niedawno Pan Tomasz Berezowski, osoba raczej wiarygodna, powiedział, że niestety, ale prawie na pewno dojdzie do przekazania kanałów 49-60 pod drugą dywidendę cyfrową, co mnie bardzo martwi i jednocześnie powoduje, że kolejnych muxów nie będzie, a obecne będzie trzeba utrzymać nadając ogromne SFNy.

I niestety TVP, Polsatowi i TVNowi jest to na rękę, bo tworzenie kolejnych muxów to możliwość zaistnienia nowych nadawców w naziemiu, a oni nie chcą konkurencji. Przecież Solorz dobrze wie, że TV Mobilna przyniesie straty, a zrobiona jest tylko po to, żeby zabrać cenne pasmo potencjalnym nowym nadawcom. Także to wszystko jest bardzo smutne, ale nie ma się co łudzić.

Ja proponuje decydentom rozważyć utworzenie jednak kolejnego muxa na VHFie, bo GE06 to przecież przewiduje, tylko komu by się chciało troszkę ruszyć głową..

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: apk »

Konkurs na wolne miejsce ma rozpocząć się w tym roku http://satkurier.pl/news/79236/mux-1-ii ... opada.html ale nie wiadomi czy np. TV Trwam i innych będzie stać na koncesje ze względu że nowi będą płacić więcej o 150 procent niż np. polsat TVP w 1-3 muxie http://satkurier.pl/news/79092/wyzsze-o ... zyjne.html jak na razie TVP przymierza się od powiększenia zasięgu 3 Multipleksu w województwie Lubuskim http://satkurier.pl/news/78947/tvp-chce ... uskim.html
Największe szansę na mają obecni nadawcy ze względu że ich stać .

ntcdvb

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: ntcdvb »

Czy stać będzie darczyńców a nie TV TRWAM.
Może wprowadzą promocję na odpusty cząstkowe i zupełne i się uzbiera.
Zawsze Episkopat może Tuska postraszyć Ekskomuniką.
Miejsca w MUX1 dla TVP na kanały tematyczne:
- Sport, - Bajka, - Info, - Seriale

KoRaB

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: KoRaB »

Zastanawiam się dlaczego w ofercie programowej multipleksów brak jest chociaż jednego kanału, mającego charakter informacyjny typu TVN24 czy Polsat News.
Kanały te można chyba odbierać tylko poprzez TV satelitarną, może też gdzieś są w sieciach kablowych. Z racji ich charakteru nie są chyba kodowane, co zatem stoi na przeszkodzie aby znalazły się one na multipleksach?

Wiking

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: Wiking »

KoRaB pisze:Zastanawiam się dlaczego w ofercie programowej multipleksów brak jest chociaż jednego kanału, mającego charakter informacyjny typu TVN24 czy Polsat News.
W pierwszym i trzecim multipleksie dostępne jest TVP Info, a w czwartym Polsat News. :)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: m@rtops »

również jako kanał informacyjny należy traktować "PS news" ;)

KoRaB

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: KoRaB »

Wiking pisze:
KoRaB pisze:Zastanawiam się dlaczego w ofercie programowej multipleksów brak jest chociaż jednego kanału, mającego charakter informacyjny typu TVN24 czy Polsat News.
W pierwszym i trzecim multipleksie dostępne jest TVP Info, a w czwartym Polsat News. :)
Oczywiście że jest TVP Info ;) ale ja miałem na myśli wyłącznie te przeze mnie wymienione.
Jeśli chodzi o MUX-4, to przecież zawiera on programy kodowane (system dostępu warunkowego Irdeto) i niestety niedostępne w przekazie free.

KoRaB

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: KoRaB »

Wiking pisze: W pierwszym i trzecim multipleksie dostępne jest TVP Info, a w czwartym Polsat News. :)
Oczywiście że jest TVP Info ;) ale ja miałem na myśli wyłącznie te przeze mnie wymienione.
Jeśli chodzi o MUX-4, to przecież zawiera on programy kodowane (system dostępu warunkowego Irdeto) i niestety niedostępne w przekazie free.

Wiking

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: Wiking »

Nie mówiłeś o multipleksach free tylko o multipeksach. :) W ogóle mówiłeś bardzo ogólnie i dopiero teraz precyzujesz swoje pytanie.
Jedynym informacyjnym niekodowanym kanałem zarówno satelitarnie, jak i naziemnie jest TVP Info. ;) Pozostałe stacje informacyjne (pomijam sportowe i biznesowe) są kodowane i dostępne odpłatnie. :)

Wiking

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: Wiking »

Nie wykluczone, że w MUX-1 znajdzie się BBC:
http://www.ekonomia24.pl/artykul/706258 ... aniem.html

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: belzebiusz »


Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: kupon »

Wiking pisze:Nie wykluczone, że w MUX-1 znajdzie się BBC:
http://www.ekonomia24.pl/artykul/706258 ... aniem.html
Z dużym naciskiem należy zwrócić uwagę na cyt."W dodatku, według Jacka Koskowskiego, państwo zmienia warunki uczestnictwa w trakcie tego procesu, a to nie jest w porządku. Chodzi mu o opłaty zapisane w ustawie o telekomunikacji, gdyż obecnie nadawcy będą musieli więcej płacić za uczestniczenie w cyfryzacji."
http://satkurier.pl/news/80836/bbc-zain ... dvb-t.html
I jesteśmy w domu,komu zależy ma pay tv via sat :D

Jacek Koskowski-dyrektor generalny BBC Worldwide na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią.

Wiking

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: Wiking »

Nie wiem po co powołujesz się na SatKurier skoro podałem link do oryginału. :) Proponuję poczytać cały wywiad, do którego podałem link. :)

ntcdvb

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: ntcdvb »

To jest właśnie dbanie KRRiT i MAiC o interesy platform satelitarnych.
Jeśli nadawcy zagraniczni są zainteresowani nadawaniem bezpłatnych kanałów w DVB-T to powinno być im to umożliwione a nie wymyślać obowiązek posiadania polskiej koncesji satelitarnej.
Zrozumiały dla mnie (wręcz oczywisty) był by wymóg nadawania polskie wersji językowej.
Za nadawanie w NTC i tak wpływy z koncesji trafią do naszego budżetu.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: cyber »

Dokładnie ...kryteria ogłaszane do tej pory w konkursach DVB-T przez KRRiT są typową dyskryminacją Nadawców Zagranicznych ...swego rodzaju blokowaniem rozwoju DVB-T !
Jest to swego rodzju wspieranie LOBBY platform sat. !

Wiking

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: Wiking »

cyber pisze:kryteria ogłaszane do tej pory w konkursach DVB-T
Do tej pory był jeden konkurs.

Od dawien dawna wiadomo o drugim konkursie na MUX-1, więc nie widzę przeszkody, która miałaby nie pozwolić zagranicznemu nadawcy uzyskanie polskiej koncesji. :) Dla chcącego nic trudnego. ;)

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: cyber »

Były tylko słynne konsultacje jeśli chodzi o Mux1 ... ale sam konkurs nie został jeszcze ogłoszony i kryteria nie są znane :!:

Edit.: Na Mux 2 także był ogłoszony konkurs (tylko ,żeby dopełnić formalności) tyle ,że z góry znani byli nadawcy tego Muxa...tylko Mux3 przyznano TVP w całości bezkonkursowo.
Poza tym wymóg posiadania polskiej koncesji sat. tylko po to żeby nadawać w DVB-T to jest bezsens i tyle w tym temacie...
Równie dobrze można byłoby wprowadzić wymóg polskiej koncesji DVB-T ,żeby nadawać SAT na terytorium PL 8-)

Wiking

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: Wiking »

cyber pisze:Były tylko słynne konsultacje jeśli chodzi o Mux1
Oficjalnie o konkursie wiadomo przynajmniej od 30 czerwca 2011 roku, kiedy to sejm uchwalił ustawę o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej - patrz art. 7., ust. 3. :)
cyber pisze:ale sam konkurs nie został jeszcze ogłoszony i kryteria nie są znane
No właśnie, więc może nie będzie wymogu co do posiadania polskiej koncesji? Dodam, że na MUX-4 zagraniczny nadawca oferuje kanał, dla którego nie posiada polskiej koncesji. :)

Zablokowany