Kanały TV nadawane w HD

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: Programy w HD

Post autor: alex_777 »

Nie rozumiem zachwytów nad jakością wczorajszego Opola. Nie widziałem jakiejkolwiek różnicy między Opolem, a np. programem, co równolegle leciał na Polsacie. 1080i z TVP to po prostu nędza.

Poziom artystyczny Opola pomijam milczeniem.
:cry: :evil: :roll:


A tak na marginesie - probowałem MKVtoolnix skompresować plik mts (1080i) do 720p, nagrany na Arivie, ale jakoś mi to nie wychodzi. Pozbywam się jedynie fonii AC3, ale rozdzielczośc nadal 1080i.

Czy ktoś wie, jakim programem najszybciej można to zrobić ?

kubica77

Re: Programy w HD

Post autor: kubica77 »

Maniek99 pisze:@alabama1
To nie TVP będzie kręcić mecze EURO, tylko jakaś firma od UEFA.
euro będzie w native HD czyli bardzo dobre,jak ktos ogladal mecze ligi mistrzów na polsacie Hd to moze sobie przypomniec jak to wygląda :)

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Programy w HD

Post autor: pawelll »

alex_777 pisze: Nie widziałem jakiejkolwiek różnicy między Opolem, a np. programem, co równolegle leciał na Polsacie. 1080i z TVP to po prostu nędza.
Przepraszam ale p...sz bzdury. Można marudzić (jak niektórzy) na rzekomą pikselozę ale jesli nie widziałeś różnicy w rozdzielczości to:
a. udaj się do dobrego okulisty
b. oglądaj na czymś co ma odpowiednią rozdzielczość

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Programy w HD

Post autor: zesepo »

Zapewne oglądał to na CRTku. W polu "Odbiornik" ma tylko STB Arivy :)

patrykkr

Re: Programy w HD

Post autor: patrykkr »

a widzieliście format, w jakim nadawany był program przyrodniczy przed chwilą? Dyskusja na temat HD/SD i upscallingu schodzi na drugi plan przy tym. I nie należę do malkontentów, wręcz do entuzjastów, ale wymagam trochę szacunku do widza;)

Pavl6
Posty: 205
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 09:58
Miejscowość: --
Odbiornik: Octagon SF8008
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin-Piaski

Re: Programy w HD

Post autor: Pavl6 »

alex_777 pisze:Nie rozumiem zachwytów nad jakością wczorajszego Opola. Nie widziałem jakiejkolwiek różnicy między Opolem, a np. programem, co równolegle leciał na Polsacie. 1080i z TVP to po prostu nędza.
Na jakim tv to oglądałeś? Jeżeli na starym CRT, to na CRT nie będziesz miał HD, wszystko będzie skalowane do SD. Nawet na mojej niedużej Mancie, którą mam w pokoju jako monitor/telewizor/dvd różnica pomiędzy TVP1 HD a innymi kanałami była ogromna.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: Programy w HD

Post autor: TVRuda »

Na moim LG wczorajsze Opole było ładnie pokazane. Obraz był ostrzejszy niż na TVP1 SD. Wczoraj to się popisali.

piotr.piotr157

Re: Programy w HD

Post autor: piotr.piotr157 »

jak taka będzie jakość na Euro jak ten mecz Polska Andora to masakra...

uggp

Re: Programy w HD

Post autor: uggp »

alex_777 pisze:A tak na marginesie - probowałem MKVtoolnix skompresować plik mts (1080i) do 720p, nagrany na Arivie, ale jakoś mi to nie wychodzi. Pozbywam się jedynie fonii AC3, ale rozdzielczośc nadal 1080i.

Czy ktoś wie, jakim programem najszybciej można to zrobić ?
AVIDemux
Dodaj sobie filtry wideo (w tej kolejności):
1. Przeplot->YADIF->Bob,sprawdzenie czasowe i przestrzenne
2. Transform->Zmień Liczbę klatek -> 25
3. Transform->Zmień rozmiar-> 1280x720
Kodek video: MPEG4-AVC
Kodek audio: AAC
Kontener: MKV albo MP4
Wszędzie to potem odtworzysz.

Co do TVP i HD to dla mnie rewelacja. Nie ma co płakać że nie każdy materiał jest w HD. Ale ważne, że kanał jest a materiału będzie coraz więcej.

kubica77

Re: Programy w HD

Post autor: kubica77 »

piotr.piotr157 pisze:jak taka będzie jakość na Euro jak ten mecz Polska Andora to masakra...
ale to bylo do przewidzenia ze taka będzie jakosc tego meczu..a euro robi UEFA i tvp dostaje gotowy obraz w native HD i to jest oficjalnie bez domysłów

Arek_So
Posty: 69
Rejestracja: 18 października 2011, o 11:53
Odbiornik: LG 37LH3000
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Programy w HD

Post autor: Arek_So »

TVRuda pisze:Na moim LG wczorajsze Opole było ładnie pokazane. Obraz był ostrzejszy niż na TVP1 SD. Wczoraj to się popisali.

Nie będzie taka!!! Ileż można pisać? Mecze Euro nie produkuje TVP! Przy opisach na stronie TVP można przeczytać produkcja Szwajcaria.
17:35 EURO 2012 - Polska - Grecja ( I poł. ) (Polska - Grecja) kraj prod.Szwajcaria (2012)
U mnie dzisiejszy mecz na TVP1 HD w porównaniu z wersją SD jest i tak niebo i ziemia więc nie ma co narzekać.

Andrea

Re: Programy w HD

Post autor: Andrea »

Ja również nie odczuwam znaczącej różnicy z tym HD,(TV LG mam,2 lata ma) a najlepsze co w tym temacie słyszałem to to, jak pewien Pan 31.05 w Teleexpresie powiedział,że różnica po wprowadzenie HD będzie taka jak kiedyś przejście telewizji czarno białej na kolor... :lol:
Jedynie można dostrzec różnicę(na +) w momentach jak kamera robi zbliżenia,np.twarzy,czy innych rzeczy.

I dodać trzeba,że jak TV informowała o wprowadzeniu HD to mówiono o tym jakby do wszystkich, ale nie wspomniano,że nie z każdego nadajnika,w zależności z jakiego MUX-a ma ktoś dane kanały.Mój przykład jest taki,antenę mam na Skrzyczne 62k i tam ma tylko TVP1 HD,owszem ustawiłem też na kanał 51 gdzie jest TVP2 HD ale on jest na tyle słaby, że nie jest wszystko w porządku,więc?

piotr.piotr157

Re: Programy w HD

Post autor: piotr.piotr157 »

jakie lepsze niz SD, widownia u mnie wygląda jak czerwone plamy ;/

Andrea

Re: Programy w HD

Post autor: Andrea »

Arek_So pisze: U mnie dzisiejszy mecz na TVP1 HD w porównaniu z wersją SD jest i tak niebo i ziemia więc nie ma co narzekać.

Oglądam ukrytkiem ten mecz,i różnicę widzę tylko w momentach zbliżeń murawy czy samych zawodników,i jeszcze jedna uwaga,ten cień słońca na boisku,źle się to ogląda

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Programy w HD

Post autor: adac »

piotr.piotr157 pisze:jakie lepsze niz SD, widownia u mnie wygląda jak czerwone plamy ;/
były już wcześniej uwagi, że wiele zależy od odbiornika. Nie każdy tańszy tuner poradzi sobie z HD, na SD wszystkie jakoś odbierały.
Ten test przyda się też widzom żeby sprawdzili, co warte są ich odbiorniki.
Nie sądzę, żeby EmiTel z jednego RTCN-a nadawał lepsze hd, a z drugiego gorsze.

piotr.piotr157

Re: Programy w HD

Post autor: piotr.piotr157 »

adac pisze:
piotr.piotr157 pisze:jakie lepsze niz SD, widownia u mnie wygląda jak czerwone plamy ;/
były już wcześniej uwagi, że wiele zależy od odbiornika. Nie każdy tańszy tuner poradzi sobie z HD, na SD wszystkie jakoś odbierały.
Ten test przyda się też widzom żeby sprawdzili, co warte są ich odbiorniki.
Nie sądzę, żeby EmiTel z jednego RTCN-a nadawał lepsze hd, a z drugiego gorsze.
Wątpie żeby nowa Bravia nie radziła sobie z HD...

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Programy w HD

Post autor: Kpc21 »

patrykkr pisze:a widzieliście format, w jakim nadawany był program przyrodniczy przed chwilą? Dyskusja na temat HD/SD i upscallingu schodzi na drugi plan przy tym. I nie należę do malkontentów, wręcz do entuzjastów, ale wymagam trochę szacunku do widza;)
Tak. Letterbox w pillarboksie i do tego jeszcze letterbox z tunera, bo oglądałem to na telewizorze 4:3. Efekt identyczny, jak do niedawna podczas reklam na TVP Info (analogowo z nadajnika w Łodzi lub cyfrowo w letterboksie). Co prawda można było przełączyć w tunerze letterbox na Pan&Scan (w efekcie uzyskałem normalny letterbox, taki jaki powinien być, jedyna wada była taka, że z logo widziałem tylko kawałek litery T), ale nie każdy widz potrafi to zrobić.

Arek_So
Posty: 69
Rejestracja: 18 października 2011, o 11:53
Odbiornik: LG 37LH3000
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Programy w HD

Post autor: Arek_So »

Andrea pisze:
Arek_So pisze: U mnie dzisiejszy mecz na TVP1 HD w porównaniu z wersją SD jest i tak niebo i ziemia więc nie ma co narzekać.

Oglądam ukrytkiem ten mecz,i różnicę widzę tylko w momentach zbliżeń murawy czy samych zawodników,i jeszcze jedna uwaga,ten cień słońca na boisku,źle się to ogląda
Może to kwestia telewizora, a może kwestia sygnału. Ja chwilowo oglądam poprzez kablówkę. Nie wiem skąd sygnał pobierają.

Wojewoda82

Re: Programy w HD

Post autor: Wojewoda82 »

Potwierdzam obserwacje @patrykkr. Letterbox i pillarbox, a nie można było tego nadać jako SD rozciągnięte na HD. Chociażby cały ekran zajmowało, a tak taka lipa była ze hej...

W wersji TVP1 SD przy ustawieniach obrazu jako 16/9 (rozciągniecie) dało się na obraz rozrzucić ładnie na cały ekran bez jakiejś znacznej utraty jakości(tylko niedźwiedzie były jakieś grubsze:)), natomiast w wersji HD trzeba było ustawiać Zbliżenie kinowe 15(!!!) (Telewizor LG) aby zapełnić ekran tylko treścią zmienną czyli samym dokumentem, bez czarnych pasów.

Ravcio
Posty: 29
Rejestracja: 17 grudnia 2010, o 22:52
Miejscowość: Trzebinia
Odbiornik: AX 4KBOX HD51
Instalacja antenowa: ASP-8W (PL)
Dipol 44/21-69 Tri Digit (CZ)
Dipol 19/21-69 (SK)
Wzm. WWK ALPHA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice, Ornontowice, Ostrava

Re: Programy w HD

Post autor: Ravcio »

Wracając do problemów z programowanie kanałów TVP HD i SD, to u mnie również na telewizorze Sharp LC-26LE430e pomogło zmiana kraju z Polska na... Włochy (jak już pisano wcześniej na forum) . Po tej zmianie tuner dodatkowe kanały zapisał na pozycjach 850 i 851, potem wystarczyła zmiana kolejności kanałów. Tym samy są zarówno kanały w HD i SD.

Zablokowany